PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικη συνδεσμολογια τρανζιστορ



Xarry
18-06-10, 23:24
Με ποια συνδεσμολογια μπορουμε με ενα τρανζιστορ να οδηγησουμε μεγαλυτερα φορτια; Για παραδειγμα εστω οτι εχω εξοδους απο καποιο ολοκληρωμενο και το ρευμα τους δεν φτανει για τα φορτια. Βρηκα ενα με NPN τρανζιστορ οπου στην βαση συνδεουμε την εξοδο απο το ολοκληρωμενο για παραδειγμα στον συλλεκτη την τροφοδοσια και στον εκπομπο το φορτιο αλλα κατι δεν μ αρεσει σ αυτο και στο multisim που το ετρεξα δεν επαιξε.

herctrap
18-06-10, 23:33
Με ποια συνδεσμολογια μπορουμε με ενα τρανζιστορ να οδηγησουμε μεγαλυτερα φορτια; Για παραδειγμα εστω οτι εχω εξοδους απο καποιο ολοκληρωμενο και το ρευμα τους δεν φτανει για τα φορτια. Βρηκα ενα με NPN τρανζιστορ οπου στην βαση συνδεουμε την εξοδο απο το ολοκληρωμενο για παραδειγμα στον συλλεκτη την τροφοδοσια και στον εκπομπο το φορτιο αλλα κατι δεν μ αρεσει σ αυτο και στο multisim που το ετρεξα δεν επαιξε.


και μια αντισταση 1Κ 2Κ μεταξυ uE και βασης


ή

βαση το ιδιο

συλλεκτης στο - του led και εκπομπος στην γη

FILMAN
22-06-10, 15:52
Με ποια συνδεσμολογια μπορουμε με ενα τρανζιστορ να οδηγησουμε μεγαλυτερα φορτια; Για παραδειγμα εστω οτι εχω εξοδους απο καποιο ολοκληρωμενο και το ρευμα τους δεν φτανει για τα φορτια. Βρηκα ενα με NPN τρανζιστορ οπου στην βαση συνδεουμε την εξοδο απο το ολοκληρωμενο για παραδειγμα στον συλλεκτη την τροφοδοσια και στον εκπομπο το φορτιο αλλα κατι δεν μ αρεσει σ αυτο και στο multisim που το ετρεξα δεν επαιξε.Δουλεύει. Και δεν θέλει αντίσταση στη βάση.