PDA

Επιστροφή στο Forum : PANEL METER 6135



xkosm
19-06-10, 17:36
Γεια σας θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω σαν αρχαριος που ειμαι.

Λοιπον αγορασα ενα ψηφιακο panel meter το DISP-6135 για να το συνδεσω σε ενα τροφοδοτικο για 0-20 βολτ.
Ειναι το παρακατω (η πισω οψη):
http://img375.imageshack.us/img375/8455/panelmeter2web.jpg




και οι οδηγιες του:


http://img63.imageshack.us/img63/97/panelmeter1web.jpg

Η ερωτηση ειναι πως θα το κανω να μετραει εως 20 βολτ;
Τι ακριβως χρειαζετε να συνδεσω - ξεσυνδεσω για να δουλεψει;
Κατι για αντιστασεις λεει ομως τι ακριβως δεν βγαζω ακρη.

Σας ευχαριστω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-06-10, 17:48
Απο ποιότητα κατασκευής είναι μαύρα χάλια .... :saad:

Και έλεγα να πάρω και εγώ ένα 4 1/2 ..

Απο ebay το πήρες ? ... βάλε λινκ ..


Πολύμετρο που να μετράει 100ΚΩ έχεις ?

xkosm
19-06-10, 18:17
Το πηρα απο καταστημα θεσ/νικης - Μουτσιουλης 10€.
Πολυμετρο που μετραει 100ΚΩ εχω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-06-10, 18:39
Ωραια ... κόλλα ενα καλώδιο στης τρύπες P2 , κανε μια γέφυρα με την πάνω και κάτω τρύπα ..

2) Μέτρα την αντίσταση στο σημείο RA πρέπει να είναι 100 ΚΩ .
3) Μέτρα την αντίσταση στο σημείο RB πρέπει να είναι 9.9 ΜΩ

Αμα τα βρεις σωστά είσαι έτοιμος για 20V ..

Εκει που λέει αριστερά ... DC-9 βαζεις προσωρινά μια μπαταρία ..
Και δεξιά στην στην εισοδο ... δίνεις τάση προς μέτρηση ..

xkosm
19-06-10, 19:16
Ωραια ... κόλλα ενα καλώδιο στης τρύπες P2 , κανε μια γέφυρα με την πάνω και κάτω τρύπα ..

2) Μέτρα την αντίσταση στο σημείο RA πρέπει να είναι 100 ΚΩ .
3) Μέτρα την αντίσταση στο σημείο RB πρέπει να είναι 9.9 ΜΩ

Αμα τα βρεις σωστά είσαι έτοιμος για 20V ..

Εκει που λέει αριστερά ... DC-9 βαζεις προσωρινά μια μπαταρία ..
Και δεξιά στην στην εισοδο ... δίνεις τάση προς μέτρηση ..


Η αντισταση στο σημειο RA οπως το μετραω με δειχνει το πολυμετρο 650ΚΩ και την αντισταση στο RB δεν μπορω να την μετρησω γιατι το πολυμετρο μου μετραει ως 2000ΚΩ δηλ. 2ΜΩ.

Πρεπει μηπως να βγαλω τις αντιστασεις στο RA , RB και να κολλησω RA=100ΚΩ και RB=9.9ΜΩ;

Πρεπει να ειναι smd οι αντιστασεις ή μπορω να βαλω και απλες;

Πρεπει να βρω και μια 9.9ΜΩ.

Οσο για την γεφυρα στο P2 μαλλον ειναι το ευκολο μερος.

Μηπως θα πρεπει να χρησιμοποιησω και κολλητηρι με λιγα watt για να ξεκολλησω τις smd αντιστασεις; ή ενα απλο στα 25 watt που εχω κανει δουλεια;

Πιστευω να μην σε ζαλισα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Nemmesis
19-06-10, 20:30
ενωσες πρωτα τις επαφες? η ετσι μετρας??

edit: ακυρο αυτο λεω... τωρα προσεξα οτι το γεφυρωμα ειναι μονο για την υποδιαστολη... λογικα πρεπει να αλλαξεις τις αντιστασεις... αλλα παραξενο μου φαινεται... συνηθως απλα πρεπει να κανεις καποιες γεφυρες...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-06-10, 21:01
Η αντισταση στο σημειο RA οπως το μετραω με δειχνει το πολυμετρο 650ΚΩ και την αντισταση στο RB δεν μπορω να την μετρησω γιατι το πολυμετρο μου μετραει ως 2000ΚΩ δηλ. 2ΜΩ.



Είσαι μια χαρά .. δώσε τάση .. εεε δώσε βολτ .. σε απλά Ελληνικά. :wiink:

weather1967
19-06-10, 21:35
Η αντισταση στο σημειο RA οπως το μετραω με δειχνει το πολυμετρο 650ΚΩ και την αντισταση στο RB δεν μπορω να την μετρησω γιατι το πολυμετρο μου μετραει ως 2000ΚΩ δηλ. 2ΜΩ.

Πρεπει μηπως να βγαλω τις αντιστασεις στο RA , RB και να κολλησω RA=100ΚΩ και RB=9.9ΜΩ;

Ακριβώς φιλε Μάκη,ποτέ δεν μετραμε υλικά πανω στην πλακετα.

Πρεπει να ειναι smd οι αντιστασεις ή μπορω να βαλω και απλες;

Δεν υπαρχει προβλημα και απλες να ειναι ,αλλα να ειναι ανοχης 1 %

Πρεπει να βρω και μια 9.9ΜΩ.

Δεν υπαρχει 9.9 MΩ ,βαλε μια 10 MΩ

Οσο για την γεφυρα στο P2 μαλλον ειναι το ευκολο μερος.

Μηπως θα πρεπει να χρησιμοποιησω και κολλητηρι με λιγα watt για να ξεκολλησω τις smd αντιστασεις; ή ενα απλο στα 25 watt που εχω κανει δουλεια;

Σαφως και πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα κολλητηρη μεχρι 18 watts η αν εχεις σταθμο κολλησης μεχρι 250 c .Γιατι το κολλητηρη 25 watts αναπτυση μεγαλες θερμοκρασιες και θα κανει ζημια ...


Πιστευω να μην σε ζαλισα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου

xkosm
19-06-10, 21:52
H RA αντισταση εχει κωδικο 1004 και η RB κωδικο 106 και βαση αυτου του calculator http://www.hobby-hour.com/electronics/smdcalc.php#smd_resistor_code η RA=1ΜΩ και η RB=10ΜΩ.
Αρα πρεπει να αλλαξω μονο την RA με μια στα 100ΚΩ.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

(Πρεπει απο δευτερα να αγορασω καμια smd 100ΚΩ)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-06-10, 23:36
Βρε δώσε τάση ... Ο ΚΙΝΕΖΟΣ που το έφτιαξε το δοκίμασε .. πριν από σένα .
Μια ριμάδα ενιάβολτη δεν έχεις , να το κάνεις να ανάψει ..

Όλες οι αλλαγές είναι για μεγαλύτερες τάσης από 20V ..
Ακόμα και εαν είναι RA=1ΚΩ , τότε είναι για τα 500 Βολτς .. βάλτο μπροστά ..

Παραιτούμαι...

weather1967
19-06-10, 23:47
Βρε δώσε τάση ... Ο ΚΙΝΕΖΟΣ που το έφτιαξε το δοκίμασε .. πριν από σένα .
Μια ριμάδα ενιάβολτη δεν έχεις , να το κάνεις να ανάψει ..

Όλες οι αλλαγές είναι για μεγαλύτερες τάσης από 20V ..
Ακόμα και εαν είναι 1ΚΩ , τότε είναι για τα 500 Βολτς .. βάλτο μπροστά ..

Παραιτούμαι...

Φίλε Κυριάκο
Με τις τιμες αντιστασεων που εχει ο Κινεζος επανω τωρα,μετραει max μεχρι 199,9 mv,και επειδη δεν εχει καμμιά πίστα ενωμενη (p1,p2,p3) θα του δειξη 1999 ,κοιταξε τα specification, και το operation στα 200 mv αναφερει καμμια αλλαγή απο το πρωτοτυπο,και οχι να μην βαλει καθολου αντιστασεις.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-06-10, 23:57
Φίλε Κυριάκο
Με τις τιμες αντιστασεων που εχει ο Κινεζος επανω τωρα,μετραει max μεχρι 199,9 mv ,κοιταξε τα specification και το operation.

Παλικάρι μου ... μπερδεύτηκες ...

Στο RB=10ΜΩ είναι σωστό για τα 20V
Διότι ο Βλάκας γράφει 9.9ΜΩ

Εαν είναι λάθος η RA ... θέλει απλά αλλαγή ..

Στα mV δεν θέλει αντίσταση στο RA είναι άδειο ...

Τις αντιστάσεις τις βάζει ως συγκριτή .. διαιρέτη .. Divider πως το λέτε στα Ελλήνικος ?


... πάω για μάσα .. :001_tt2:

xkosm
20-06-10, 00:15
Βρε Κυριακο φαγωθηκες να δωσω ταση.
Εδωσα με γεφυρα το P2. Αναβει δειχνει 0.00 και μολις δοκιμασω μια 9βολτη μπαταρια βγαζει το 1 , μαλλον λογω κλιμακας.
Με μπαταρια 1,5 βολτ βγαζει 14.95.

Χωρις καμια γεφυρα δειχνει 000. Η μπαταρια των 1.5 βολτ βγαζει 1493
και η 9βολτη βγαζει το 1.

Καμια αλλη ιδεα;

Μαλλον εχει δικιο ο weather1967 - Δημητρης

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-06-10, 00:34
Μόλις βάλεις την σωστή RA θα συνέλθει ..

nikknikk4
20-06-10, 03:26
xkosm αναμένουμε

.

GeorgeVita
20-06-10, 06:23
Γειά σας,
τα περισσότερα ψηφιακά όργανα μέτρησης τάσης χαμηλού κόστους χρησιμοποιούν τα ICL7106 και ICL7107 (σε περίπτωση πολυμέτρων απλά μετατρέπουν το μετρούμενο μέγεθος σε τάση).

Το συγκεκριμένο panel meter χρησιμοποιεί το 7107 και όπως λέει στα τεχνικά χαρακτηριστικά έχει αντίσταση εισόδου >100ΜΩ. Η βασική κλίμακα μετρήσεων του 7107 είναι 200mV.

Η αντίσταση εισόδου για τα απλά ψηφιακά βολτόμετρα είναι 10ΜΩ. Ετσι ο σχεδιαστής έβαλε αντίσταση σε σειρά στην είσοδο του IC την RB=10ΜΩ. Για τη μέτρηση της βασικής κλίμακας των 200mV η RA ΔΕΝ τοποθετείται όπως αναφέρει και το φυλλάδιο (RA= - ).

Η RA μαζί με την RB υλοποιούν ένα διαιρέτη τάσης στην είσοδο του οργάνου για να είναι εφικτή η μέτρηση μεγαλύτερων τάσεων:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/pm6135.jpg

Ο ακριβής λόγος διαίρεσης της εισόδου καθορίζει και την τάση στην πραγματική είσοδο Vin η οποία πρέπει να είναι διά 10/100/1000/10000 για σωστή ένδειξη.
Λ.χ. Η είσοδος Vin να γίνει IN+ δια 1000 ώστε να μετρήσουμε 200V full scale (200mVx1000)

Οι αντιστάσεις RA και RB υπολογίζονται με το νόμο του Ωμ για σωστή διαίρεση της τάσης ΙΝ+ σε Vin. Θεωρητικά θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη ακόμη και η εσωτερική αντίσταση του 7107 η οποία βρίσκεται παράλληλα της RA αλλά λόγω της μικρής ακρίβειας του οργάνου (3 1/2 ψηφία) την παραλείπουμε.

Τελικά η μετρούμενη τάση Vin στην είσοδο του 7107 είναι:
Vin = IN+ x RA / (RB+RA)

Οι σωστές τιμές αναγράφονται στον πίνακα χαρακτηριστικών του panel meter.

Στην περίπτωση του Μάκη προϋπήρχε αντίσταση RA=1ΜΩ που αν και δεν αναφέρεται στον πίνακα χαρακτηριστικών αφορά full scale μέτρηση 2V.

Τα jumpers P1, P2, P3 απλά εμφανίζουν την υποδιαστολή στο σωστό σημείο χωρίς να αλλοιώνουν τη μέτρηση. Τοποθετώντας αντίσταση RA=100ΚΩ θα μετρά τάση έως 20V. Με την τιμή RB=10ΜΩ αντί 9.9ΜΩ θα έχει ένα σφάλμα της τάξης του 1% δηλαδή υποβάθμιση του οργάνου κατά μια κλίμακα σε 2 1/2 ψηφίων.

Φιλικά,
Γιώργος

xkosm
20-06-10, 12:36
Γειά σας,
τα περισσότερα ψηφιακά όργανα μέτρησης τάσης χαμηλού κόστους χρησιμοποιούν τα ICL7106 και ICL7107 (σε περίπτωση πολυμέτρων απλά μετατρέπουν το μετρούμενο μέγεθος σε τάση).

Το συγκεκριμένο panel meter χρησιμοποιεί το 7107 και όπως λέει στα τεχνικά χαρακτηριστικά έχει αντίσταση εισόδου >100ΜΩ. Η βασική κλίμακα μετρήσεων του 7107 είναι 200mV.

Η αντίσταση εισόδου για τα απλά ψηφιακά βολτόμετρα είναι 10ΜΩ. Ετσι ο σχεδιαστής έβαλε αντίσταση σε σειρά στην είσοδο του IC την RB=10ΜΩ. Για τη μέτρηση της βασικής κλίμακας των 200mV η RA ΔΕΝ τοποθετείται όπως αναφέρει και το φυλλάδιο (RA= - ).

Η RA μαζί με την RB υλοποιούν ένα διαιρέτη τάσης στην είσοδο του οργάνου για να είναι εφικτή η μέτρηση μεγαλύτερων τάσεων:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/pm6135.jpg

Ο ακριβής λόγος διαίρεσης της εισόδου καθορίζει και την τάση στην πραγματική είσοδο Vin η οποία πρέπει να είναι διά 10/100/1000/10000 για σωστή ένδειξη.
Λ.χ. Η είσοδος Vin να γίνει IN+ δια 1000 ώστε να μετρήσουμε 200V full scale (200mVx1000)

Οι αντιστάσεις RA και RB υπολογίζονται με το νόμο του Ωμ για σωστή διαίρεση της τάσης ΙΝ+ σε Vin. Θεωρητικά θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη ακόμη και η εσωτερική αντίσταση του 7107 η οποία βρίσκεται παράλληλα της RA αλλά λόγω της μικρής ακρίβειας του οργάνου (3 1/2 ψηφία) την παραλείπουμε.

Τελικά η μετρούμενη τάση Vin στην είσοδο του 7107 είναι:
Vin = IN+ x RA / (RB+RA)

Οι σωστές τιμές αναγράφονται στον πίνακα χαρακτηριστικών του panel meter.

Στην περίπτωση του Μάκη προϋπήρχε αντίσταση RA=1ΜΩ που αν και δεν αναφέρεται στον πίνακα χαρακτηριστικών αφορά full scale μέτρηση 2V.

Τα jumpers P1, P2, P3 απλά εμφανίζουν την υποδιαστολή στο σωστό σημείο χωρίς να αλλοιώνουν τη μέτρηση. Τοποθετώντας αντίσταση RA=100ΚΩ θα μετρά τάση έως 20V. Με την τιμή RB=10ΜΩ αντί 9.9ΜΩ θα έχει ένα σφάλμα της τάξης του 1% δηλαδή υποβάθμιση του οργάνου κατά μια κλίμακα σε 2 1/2 ψηφίων.

Φιλικά,
Γιώργος


Φιλε GeorgeVita - Γιωργο ησουν ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!!

Νεα θα εχουμε απο αυριο Δευτερα αφου πρωτα προμηθευτω 100ΚΩ smd αντισταση.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-06-10, 13:36
Γειά σας,


Η αντίσταση εισόδου για τα απλά ψηφιακά βολτόμετρα είναι 10ΜΩ. Ετσι ο σχεδιαστής έβαλε αντίσταση σε σειρά στην είσοδο του IC την RB=10ΜΩ. Για τη μέτρηση της βασικής κλίμακας των 200mV η RA ΔΕΝ τοποθετείται όπως αναφέρει και το φυλλάδιο (RA= - ).


Φιλικά,
Γιώργος

Γιώργο μου, μου φαίνεται ότι και εσύ την ψιλοπάτησες την μπανάνα ..

Στα 200mV δεν χρειάζεται καμιά αντίσταση .. ούτε την RB

Έτσι λέει ο Κινέζος ..

GeorgeVita
20-06-10, 13:57
...Στα 200mV δεν χρειάζεται καμιά αντίσταση .. ούτε την RB
Το panel meter για χρήση στα 200mV έχει ένα jumper (ή αντίσταση 0Ω) στη θέση της RB για να περνά στην είσοδο Vin το σήμα από το IN+
Στο φυλλάδιο από λάθος σημειώνει 'Disconnect wire jumper in RA' ενώ το σωστό είναι 'Disconnect wire jumper in RB'. Αν υπήρχε jumper στη θέση της RA η ένδειξη θα ήταν διαρκώς 0.

Φιλικά,
Γιώργος

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-06-10, 14:26
Στο φυλλάδιο από λάθος σημειώνει ...

Φιλικά,
Γιώργος

Άμα φτάσουμε εκεί ... μετά δέρνουμε και το βλάκα τον έμπορα που το πουλάει .. χωρίς Ελληνικές οδηγίες .

Αυτό που με προβληματίζει , είναι που θα βρει ο φίλος Film metal ,
για να κάνει τις αλλαγές ..

Και κατά δεύτερων ... πολύμετρο με ακρίβεια , για να το ρεγουλάρει.

Τέλος πάντων .. αυτά . :001_smile:

xkosm
20-06-10, 15:14
Ας μην το τραγικοποιουμε τοσο πολυ για το ποσο ακριβες θα ειναι η μετρηση του ή που θα βρουμε ιδιου τυπου αντισταση κ.τ.λ .Στο κατω κατω το χομπυ μας κανουμε και ας δειχνει και 0,1 βολτ πανω - κατω.
Εξαλλου δεν ειναι και κανενα μηχανημα ακριβειας , 10 ευρω κανει, μην περιμενουμε και την ποιοτητα.

Το πολυ πολυ κοπαναω μια αντισταση 10ΚΩ απλη και πιστευω κοντα θα πεσουμε στην ενδειξη.:laugh::laugh:

nikknikk4
20-06-10, 15:33
xkosm ρίξε και μια ματιά στο τρίμερ
http://docs-europe.origin.electrocomponents.com/webdocs/0118/0900766b801185ff.pdf (http://docs-europe.origin.electrocomponents.com/webdocs/0118/0900766b801185ff.pdf)

.

xkosm
20-06-10, 16:30
nikknikk4 το ειδα, υπαρχει κανενα σημειο για να δωσω περισσοτερη προσοχη;

xkosm
21-06-10, 22:10
Γεια σας φιλοι μου, τα νεα ειναι ευχαριστα, η οθονη δουλεψε
και οι μετρησεις γινονται κανονικα εως τα 20V, αφαιρωντας την RA απο την θεση της και τοποθετωντας μια ιδιου τυπου smd (λιγο πιο μικρη στο μεγεθος) στα 100ΚΩ με κωδικο 104.
Η smd αφαιρεθηκε απο μια πλακετα ενος χαλασμενου dvd-rom.

Επισης βραχυκυκλωθηκε και η P2 οπως λενε οι οδηγιες.

Και στο τελος συγχρονιστηκε και με ενα πολυμετρο ακριβειας απο ενα εργαστηριο service τηλεορασεων ενος φιλου μου.

Και μια φωτογραφια:

http://img59.imageshack.us/img59/8913/panelmeter3web.jpg

Αντε και καλες μετρησεις !:laugh:

GeorgeVita
21-06-10, 22:53
Εύγε για το αποτέλεσμα και ...

Η smd αφαιρέθηκε από μια πλακέτα ενός χαλασμένου dvd-rom.
την οικολογική συνείδηση! Ανακύκλωση!

Καλές τροφοδοτήσεις!
G

atmel
20-04-12, 11:11
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τις smd αντιστάσεις. Για 0-20 Volt είσοδο φτιάχνεις έναν εξωτερικό διαιρέτη με δύο αντιστάσεις μία 990 ΚΩ (2.2 ΜΩ με 1.8 ΜΩ παράλληλα) και μία 10 ΚΩ. Η 10 ΚΩ συνδέεται στην γη. Η είσοδος συνδέεται στην 990 ΚΩ και η είσοδος του οργάνου συνδέεται στην ένωση των δύο αντιστάσεων. Μετά μετρώντας μία γνωστή τάση, ρυθμίζεις το τρίμμερ του οργάνου για ίδια ένδειξη.Για 0-2 Volt είσοδο οι τιμές είναι 900 ΚΩ και 100 ΚΩ.Για 0-20 Volt είσοδο οι τιμές είναι 990 ΚΩ και 10 ΚΩ.Για 0-200 Volt είσοδο οι τιμές είναι 999 ΚΩ και 1 ΚΩ.

ΓΙΩΡΓΟΣΜΠ
10-06-12, 10:12
Εχω και γω τον ιδιο μετριτη 6135 και δεν ξερω πως αλαζουν οι μετρισης. τι πρεπει να κανω? και θελω να μετρησω αμπερ! τι πρεπει να αλλαξω? βοηθεια! Γιωργος

GeorgeVita
10-06-12, 11:26
Εχω και γω τον ιδιο μετριτη 6135 και δεν ξερω πως αλαζουν οι μετρισης. τι πρεπει να κανω? και θελω να μετρησω αμπερ! τι πρεπει να αλλαξω? βοηθεια! Γιωργος
Γιώργο καλώς ήλθες στο forum!
Αναφέρουμε στα προηγούμενα σχόλια τι γίνεται για μέτρηση τάσης. Οι αντιστάσεις RA και RB ρυθμίζουν την κλίμακα.

Οταν θέλεις να μετρήσεις ρεύμα, ρυθμίζεις την κλίμακα στα 0-200mV. Τροφοδοτείς το φορτίο σου μέσω αντίστασης 0.1Ω (αντίσταση καλής ακρίβειας και αρκετής ισχύος) και μετράς την πτώση τάσης επάνω της. Μια ένδειξη "100mV" σημαίνει ρεύμα 1Α (νόμος του Ωμ).

Το φορτίο τροφοδοτείται από τη θετική τάση (V+) και γειώνεται μέσα από την αντίσταση μέτρησης. Το όργανο τροφοδοτείται συνήθως ανεξάρτητα αλλά έχει κοινή γη (0V) με τα υπόλοιπα.
gV

ΓΙΩΡΓΟΣΜΠ
10-06-12, 16:41
Γιώργο καλώς ήλθες στο forum!
Αναφέρουμε στα προηγούμενα σχόλια τι γίνεται για μέτρηση τάσης. Οι αντιστάσεις RA και RB ρυθμίζουν την κλίμακα.

Οταν θέλεις να μετρήσεις ρεύμα, ρυθμίζεις την κλίμακα στα 0-200mV. Τροφοδοτείς το φορτίο σου μέσω αντίστασης 0.1Ω (αντίσταση καλής ακρίβειας και αρκετής ισχύος) και μετράς την πτώση τάσης επάνω της. Μια ένδειξη "100mV" σημαίνει ρεύμα 1Α (νόμος του Ωμ).

Το φορτίο τροφοδοτείται από τη θετική τάση (V+) και γειώνεται μέσα από την αντίσταση μέτρησης. Το όργανο τροφοδοτείται συνήθως ανεξάρτητα αλλά έχει κοινή γη (0V) με τα υπόλοιπα.
gV

Επειδη δεν ειμαι γνωστης απο ηλεκτρονικα θελω να κανω το εξεις:
Θελω να βαλω το οργανο πανω στο αυτοκινητο μου να το εχω μονιμα και να μετραω μια καταναλωση που εχω.
Οποτε θελω να δουλεψει με 12v dc και να μετραω μια καταναλωση που εχω 10-15Α περιπου.

Επειδη δεν γνωριζω καλα απο ηλεκτρονικα πες μου σε παρακαλω πως θα το συνδεσω και τι πρεπει να κανω οσο πιο απλα μπορεις γιατι δεν γνωριζω απο τετοια πες τα μου αναλυτικα η με καποιο σχεδιο αν μπορεις.

sorry που σου ζηταω ολα αυτα αλλα δεν εχω αλλη βοηθεια και αν δεν βγαλω ακρη απλα θα τα παρατησω και δεν εχω γνωσεις και βοηθεια, σε ευχαρηστω προκαταβολικα!

GeorgeVita
11-06-12, 13:00
... δεν γνωριζω καλα απο ηλεκτρονικα ... με καποιο σχεδιο ...
Καλύτερα να πάρεις βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει τα ηλεκτρονικά κυκλώματα έστω και ερασιτεχνικά ή εναλλακτικά αγόρασε ένα έτοιμο αμπερόμετρο.

Το βολτόμετρο που έχεις χρειάζεται τροφοδότηση με 7-11V, άρα θα χρειαστείς σταθεροποιητή τάσης γιατί δεν κάνει η τάση του αυτοκινήτου. Η αντίσταση μέτρησης ρεύματος για 15Α θα είναι 0.01Ω/5W και η σύνδεσή της στο κύκλωμα θα είναι:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/I2V_R.jpg

Στο σχέδιο φαίνονται η πηγή, η κατανάλωση, η αντίσταση μέτρησης και η είσοδος του βολτομέτρου σε κλίμακα 0-200mV. Εχω επιλέξει μικρή τάση μέτρησης για να έχεις αντίστοιχα μικρή απώλεια ισχύος επάνω στην αντίσταση μέτρησης (έως 4W για μέτρηση 20A). Εννοείται ότι για τέτοια ρεύματα θέλεις καλές συνδέσεις ή φαρδιές πίστες στην πλακέτα.

gV

ΓΙΩΡΓΟΣΜΠ
11-06-12, 16:41
Δηλαδη πρεπει να βραχυκυκλωσω το Ρ1 για 200mV και να αλλαξω αντισταση στο RA η στο RB; Συμφωνα το σχεδιο στην πρωτη σελιδα για 200mV! Ρευμα το δινω απο ματαρια 9v

GeorgeVita
11-06-12, 16:48
Δηλαδη πρεπει να βραχυκυκλωσω το Ρ1 για 200mV και να αλλαξω αντισταση στο RA η στο RB; Συμφωνα το σχεδιο στην πρωτη σελιδα για 200mV! Ρευμα το δινω απο ματαρια 9v

Τα P1, P2 και P3 ανάβουν την υποδιαστολή.
Εσύ θα βραχυκυκλώσεις το P2 για να ανάψει η υποδιαστολή στο 10.00 Α
Θα αφαιρέσεις την RA. Η RB ας μείνει ως έχει.
gV

ΓΙΩΡΓΟΣΜΠ
11-06-12, 17:43
Ωραια μεχρι εδω καταβαινω! RB θα μεινει ως εχει με κωδικο 106 και στη RA τι βαζω; για να μετρισω αμπεp!

GeorgeVita
11-06-12, 17:54
Ωραια μεχρι εδω καταβαινω! RB θα μεινει ως εχει με κωδικο 106 και στη RA τι βαζω; για να μετρισω αμπεp!
Θα την αφαιρέσεις (φύλαξέ την).
Χρειάζεσαι και μια αντίσταση 0.01Ω/5W που θα συνδεθεί εξωτερικά σε σειρά με το φορτίο (βλέπε σχέδιο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51403&p=531408&viewfull=1#post531408))
Το όργανο θα συνδεθεί για μέτρηση της τάσης επάνω σε αυτή την αντίσταση.
gV

ΓΙΩΡΓΟΣΜΠ
11-06-12, 18:14
sory σε εχω ζαλισει! τετοια αντισταση 0.01Ω/5W που μπωρω να βρω?

GeorgeVita
11-06-12, 18:18
sory σε εχω ζαλισει! τετοια αντισταση 0.01Ω/5W που μπωρω να βρω?
Στα καταστήματα εξαρτημάτων/ανταλλακτικών για ηλεκτρονικές συσκευές. Επειδή είσαι επαρχία, ρώτησε κάποιον επισκευαστή Η/Ν συσκευών.
gV

midakos
29-10-15, 23:27
Καλησπέρα παιδιά. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα παραθέσω εδώ την απορία μου.
Σήμερα παρέλαβα αυτό (http://www.banggood.com/Dual-Voltmeter-Ammeter-LED-Panel-Displayer-DC-0-100V-0-10A-p-909009.html) το οργανάκι. Αλλά δεν υπάρχει κανένα διάγραμμα σύνδεσης, οπότε για να μην το κάψω και περιμένω κανα μήνα για το επόμενο...

Λοιπόν, καταρχάς θέλει εξωτερική τροφοδοσία ΧΩΡΙΣ να έχει κοινή γείωση με το τροφοδοτικό που θα μπει, οπότε μάλλον απο κανα παλιό φορτιστή θα πάρει τάση (4,5 - 30V)
Τα τρία κύρια καλώδια (μαύρο - com, κόκκινο - Vi+, πράσινο - Ι+) αν κατάλαβα καλά συνδέονται ως εξής:
1. Το μαύρο πάει στο - από το τροφοδοτικό όπου θα εγκατασταθεί
2. Το κόκκινο (Vi+) πάει στο + του τροφοδοτικού και ταυτόχρονα στο + της εξόδου του τροφοδοτικού (αφού το + το δίνουμε απευθείας στην έξοδο)
3. Το πράσινο (Ι+) πάει στο - της εξόδου του τροφοδοτικού ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Τα λέω σωστά η κάπου το έχασα πάλι? :confused1:

elektronio
30-10-15, 08:21
Δες αυτή την συνδεσμολογία. Πρέπει να είναι το δικό σου.

60288

Connection:

Black line (thin): vacant or buck circuit (module) negative
Red line (thin): power supply+
black line (thick): COM, common measuring
red line (thick): PW+, measuring terminal voltage input positive
yellow line (thick): IN+, current input+
(Please refer to the wiring diagrams for more details)

Notice:


the voltage between the thin red and thin black lines must be within DC 4.5-30V
the ammeter can only be connected to the negative of the device under test
10A below ammeter (include 10A), direct measurement , does not require external shunt
when the black thin line vacant, it is better to use insulating tape around the exposed part of the wire, to prevent short circuits
if just be used as voltmeter, it is recommended that the yellow line and the black line were connected together, to prevent the ammeter digital flashing

midakos
31-10-15, 19:19
Το είδα αυτό από το google, αλλά εμένα δεν έχει shunt resistor εξωτερικό. Έχει μια shunt resistor (νομίζω) ενσωματωμένη στο όργανο που είναι χοντρό σύρμα σε μορφή Π που ανασηκώνεται από την πλακέτα. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή πρέπει να είναι η shunt που έχει. οπότε αν όντως είναι ενσωματωμένη η αντίσταση, η διακοπή του - γίνεται εσωτερικά στο όργανο, δίνοντας ως είσοδο το μαύρο και παίρνοντας ως έξοδο το πράσινο, σωστά?

f_chronis
03-11-15, 09:37
Η λογική πρέπει να είναι αυτή:

60342

Τα 2 λεπτά καλώδια άσπρο και μαύρο σε ξεχωριστή πηγή (στο σχήμα κόκκινο μαύρο). το πράσινο πρέπει να είναι το άσπρο στο σχήμα. Δυστυχώς δεν βρήκα ακριβώς το ίδιο για να το επιβεβαιώσω οπότε όλα αυτά με μια επιφύλαξη.

elektronio
03-11-15, 12:32
Το είδα αυτό από το google, αλλά εμένα δεν έχει shunt resistor εξωτερικό. Έχει μια shunt resistor (νομίζω) ενσωματωμένη στο όργανο που είναι χοντρό σύρμα σε μορφή Π που ανασηκώνεται από την πλακέτα. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή πρέπει να είναι η shunt που έχει. οπότε αν όντως είναι ενσωματωμένη η αντίσταση, η διακοπή του - γίνεται εσωτερικά στο όργανο, δίνοντας ως είσοδο το μαύρο και παίρνοντας ως έξοδο το πράσινο, σωστά?

Αν προσέξεις η φωτογραφία που έστειλα γράφει ακριβώς πάνω από το αμπεροβολτόμετρο ότι για τα μοντέλα μέχρι και 10Α δεν χρειάζεται το εξωτερικό shunt, οπότε τα καλώδια που πάνε από την ίδια μεριά του shunt τα ενώνεις.

midakos
03-11-15, 17:08
Ευχαριστω φιλε, μολις ερθει και το τροφοδοτικο θα το συνδεσω και βλεπουμε! Να σαι καλα!

Στάλθηκε από το Lenovo A536 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk