PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια (σε άσχετο) για πομπό fm



appache7
22-06-10, 13:18
Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Είμαι νέος στο forum, λέγομαι Αλέξανδρος είμαι 16 και μένω στο εξωτικό Περιστέρι.:001_smile:
Έχοντας λοιπόν σαν βασικό υπόβαθρο γνώσεων τη φυσική του σχολείου, αποφάσισα τώρα το καλοκαίρι να κατασκευάσω έναν πομπό για τα fm.
Ψάχνοντας στο Ιντερνέτ εντόπισα το εξής εύκολο σχετικά κύκλωμα:
http://circuitdiagram.net/15-watt-fm-transmitter.html
Ρίχτε του μια ματιά αν δεν βαριέστε.
Μου δημιουργήθηκαν αρκετές απορίες, τις περισσότερες εκ των οποίων τις έλυσα ψάχνοντας. Υπάρχουν όμως και κάποιες που δεν λύθηκαν και οι τυχεροί που θα αναλάβουν να τις λύσουν είστε εσείς!!:biggrin::biggrin:
1)Θα δουλέψει; Τη εμβέλεια θα έχει (στο περίπου);
2)Ποιες συχνότητες (πάλι στο περίπου) θα καλύπτει; Αυτές ρυθμίζονται από τον μεταβλητό πυκνωτή C5;
2)Παίζει ρόλο αν θα βάλω μπαταρία 5 ή 30 volt;
3)Πάνω δεξιά απεικονίζεται μάλλον ένα πηνίο. Τι πηνίο ακριβώς χρειάζεται γιατί δεν αναφέρει απ'ότι είδα.
4)Στο μικρόφωνο, θα βάλω κανονικό μικρόφωνο για pc;
5)Θέλω να προσθέσω κι ένα ledάκι για να φαίνεται πότε είναι αναμμένο. Το μπουμπουνάω σε όποια θέση να'ναι;
6)Τέλος, τι θα βάλω σαν κεραία; Αν γίνεται να τη φτιάξω κι αυτή μόνος μου, προτείνετε μου κάτι, γιατί η όλη κατασκευή γίνεται για γνώση/διασκέδαση, κι όχι για την απόκτηση ενός πομπού fm.
Και μια ερώτηση-δώρο, αν πάω σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών που έχει εδώ κοντά θα τα βρω όοοοοολα αυτά που ψάχνω ή θα γυρίσω την μισή Αθήνα;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, όποια άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Αλέξανδρος

WIZARD
22-06-10, 13:24
Υπαρχουν ετοιμα κιτακια (κατασκευουλες) smart kit ,που μπορεις να συναρμολογισεις,αν θελεις να "παιξεις" με τα fm
1 ~ 2 βαττ καλα,ειναι να πειραματιστεις

appache7
22-06-10, 13:29
Υπαρχουν ετοιμα κιτακια (κατασκευουλες) smart kit ,που μπορεις να συναρμολογισεις,αν θελεις να "παιξεις" με τα fm
1 ~ 2 βαττ καλα,ειναι να πειραματιστεις
Το ξέρω, τα έχω δει, αλλά εκτός του ότι έχω ακούσει για διάφορες δυσλειτουργίες, δεν ψήνομαι τόσο να πειραματιστώ στα fm, πιο πολύ ενδιαφέρομαι για την όλη διαδικασία αν με καταλαβαίνεις, και η συναρμολόγηση ενός έτοιμου κιτ δεν είναι το ίδιο από το να ξεκινήσω από το 0!
Ευχαριστώ πάντως

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
22-06-10, 13:36
Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Είμαι νέος στο forum, λέγομαι Αλέξανδρος είμαι 16 και μένω στο εξωτικό Περιστέρι.:001_smile:
Έχοντας λοιπόν σαν βασικό υπόβαθρο γνώσεων τη φυσική του σχολείου, αποφάσισα τώρα το καλοκαίρι να κατασκευάσω έναν πομπό για τα fm.



Δεν φτάνουν αυτά τα όπλα Αλέξανδρε , για να πας στην μάχη. :001_smile:

Καλά σου είπε ο φίλος , να πάρεις ένα Kit , και άμα τα καταφέρεις ,
φτιάχνεις και το δικό σου ... την επόμενη φορά .

sigmacom
22-06-10, 13:44
Εγώ θα υποστηρίξω να φτιάξει το δικό του! Είναι το γνωστό 1W της Smart Kit 1009 με το οποίο είχα ξεκινήσει κι εγώ όταν πήγαινα 6η Δημοτικού.

Είχα πάρει χαρτόνι, είχα σχεδιάσει εκεί το κύκλωμα και πέρασα από πάνω τα εξαρτήματα. Το ξέρω πόσο τραγικό ακούγεται, όμως δεν φαντάζεστε την χαρά μου που δούλεψε και έφτανε ως 2 οικοδομικά τετράγωνα με ένα διπολάκι!

Αυτή τη χαρά θα πρέπει να την γευτεί πιστεύω...

appache7
22-06-10, 13:53
Με βάλατε σε σκέψεις τώρα...
Αυτά τα κιτ μέσω ιντερνετ τα αγοράζω ή υπάρχουν και σε μαγαζιά; Και πόσο κοστίζουν;
Αν επίσης κάποιος ξέρει κάποια εκ των αρχικών ερωτήσεων μου, παρακαλώ να απαντήσει.
Ποιο πολύ με απασχολούν οι 3 και η 6. Ευχαριστώ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
22-06-10, 14:08
Αλέξανδρε άλλαξε την ερώτηση , και ρώτα ποιο είναι το ποιο κοντινό μαγαζί στην περιοχή σου , που πουλάει Ηλεκτρονικά ανταλλακτικά .. :wiink:

appache7
22-06-10, 14:17
Αλέξανδρε άλλαξε την ερώτηση , και ρώτα ποιο είναι το ποιο κοντινό μαγαζί στην περιοχή σου , που πουλάει Ηλεκτρονικά ανταλλακτικά .. :wiink:
Βασικά ρώτησα κάποιον και μου πρότεινε το κατάστημα ηλεκτρονικών "Σταυριανός" στο Περιστέρι, και μάλιστα μου είπε ότι μάλλον θα τα έχει όλα, αλλά είπα μήπως με μια γενική ερώτηση το αποσαφήνιζα. Ένα τυπικό τέλος πάντων κατάστημα ηλεκτρονικών τα έχει αυτά που ζητά το κύκλωμα;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
22-06-10, 14:24
Ένα τυπικό τέλος πάντων κατάστημα ηλεκτρονικών τα έχει αυτά που ζητά το κύκλωμα;

Το ΚΙΤ είναι μια περιγραφή που σημαίνει οτι τα έχει όλα μέσα σε ένα σακουλάκι .

Θα χρειαστείς ένα κολλητήρι 25Watt με λεπτή μύτη σαν σουβλί ,
και μια μικρή συσκευασία κόλληση ... και ένα φτηνό κοφτάκι ( με 15 € τα πήρες όλα )

Πάντα υπάρχουν και τα καλύτερα , αλλά δεν τα χρειάζεσαι προς το παρόν.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51332

appache7
22-06-10, 14:28
και μια μικρή συσκευασία κόλληση ...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51332
Τι εννοείς ακριβώς;

aeonios
22-06-10, 14:30
To παρόν θέμα κλειδώνετε και σας παρακαλώ να διαβάσετε πολύ προσεκτικά τους όρους χρήσης του φόρουμ .