PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΑ ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ;;;



stathis
24-06-10, 00:39
Καλησπέρα σε όλους...:001_rolleyes:

Κατά την γνώμη σας υπάρχει καλό ΝΕΟ ελληνικό περιοδικό ηλεκτρονικης
στην Ελλάδα του 21ου αιώνα;;;Άν ναί ποιό είναι το καλύτερο κατά την
γνώμη σας;;;

stathis
24-06-10, 23:54
Έχει κάποιος διαβάσει το περιοδικό electronic circuits;;;
Τί γνώμη έχετε για αυτό το περιοδικό;;;
Υπάρχουνε παρόμοια νέα περιοδικα;;
Μπορώ να βρώ κάπου παλιά περιοδικά Ελέκτορ;;; ή έστω σε
ηλεκτρονική μορφή;;;

ALAMAN
25-06-10, 00:34
Έχω πάρει τα 3 πρώτα τεύχη του περιοδικού electronic circuits και μπορώ να πω ότι έχει πολύ καλές κατασκευές μέσα!
Και απ' ότι έμαθα στο 4ο τεύχος θα παρουσιάσουνε πολλά ενδιαφέροντα πράματα...

michaelcom
02-07-10, 02:04
λοιπόν έχω κάτι αρχαία περιοδικά μιλάμε παν αρχαια τα οποία λέγανε για ρομποτικη κυκλώματα και τέτοια διάφορα χρονολογία νομίζω κάπου στο 70-90 κάτι τετοιο μπορω να σκανάρω κάμποσα (ειναι πολλα τα ατιμα)

Xarry
02-07-10, 02:32
Το electronic circuits καθε ποτε κυκλοφορει; Σε 2 περιπτερα εδω διπλα μου που ρωτησα παντως δεν το χουν φερει ποτε. Ουτε καν το 'ξεραν.

Dragonborn
23-03-13, 08:26
Μάλλον δεν κυκλοφορεί πιά...

Εδώ έπαψε να κυκλοφορεί (στα ελληνικά) ακόμα και το Elektor.

dalai
23-03-13, 11:24
ολα τα περιοδικα πικιλης υλης δινουν ο,τι μπορεις να φαντασεις δωρο για να τα αγορασεις . Αυτα τα περιοδικα ηλεκτρονικης δεν μπορουσαν ΜΙΑ φορα να δωσουν μια πλακετα δωρο (χωρις τα υλικα) να την κολλησουν οι αναγνωστες ? ποσσο ακριβα να τους εβγενε ? 10 λεπτα? 20 ?
Φανταστητε τι χαμος θα γινονταν με μια πλακετα arduino ...!

makatas
23-03-13, 11:37
Τα περιοδικά ποικίλης ύλης μπορούν να δεχτούν διαφημίσεις από καλλυντικά και κρέμες, μέχρι φαγητό, έντυπος τύπος κλπ.
Τι διαφημίσεις έβλεπες εσύ μέσα στα ηλεκτρονικά περιοδικά; Και πόσοι σαν εμάς θα ψώνιζαν το περιοδικό ώστε να μπορέσει να βγάλει τα έξοδά του;
Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είναι εύκολο να συντηρήσεις ένα περιοδικό τόσο εξειδικευμένο. Βέβαια κάνουν κι οι εκδότες τα λάθη τους, αλλά η αγορά δεν είναι εύκολη για τέτοια εγχειρήματα.

Το electronic circuits ήταν αρκετά καλοφτιαγμένο. Εγώ το είχα πάρει από Παπασωτηρίου, για δείτε αν υπάρχει εκεί, γιατί αν δεν υπάρχει μάλλον δεν εκδίδεται πια.

tasosmos
23-03-13, 12:12
Ειναι λογικο που αποσυρθηκε το elektor και εξαφανιστηκαν τα λοιπα περιοδικα του χωρου.
Καποτε ηταν "της μοδας" το diy και τα ηλεκτρονικα και οι κατασκευες, ακομα και εφηβοι εφτιαχναν μονοι τους μικρους πομπους, ενισχυτακια κτλ.

Τωρα πλεον καλως ή κακως εχουν περασει αυτες οι εποχες...
Υπαρχουν ατομα που τελειωνουν σχολη ηλεκτρονικης ή ηλεκτρολογιας (ακομα και σχολων που θεωρουνται οι τοπ της χωρας) και δεν εχουν πιασει ποτε κολλητηρι. Μερικοι δεν μπορουν καν να αναγνωρισουν τα απολυτως βασικα εξαρτηματα.

dalai
23-03-13, 19:56
Τα περιοδικά ποικίλης ύλης μπορούν να δεχτούν διαφημίσεις από καλλυντικά και κρέμες, μέχρι φαγητό, έντυπος τύπος κλπ.
Τι διαφημίσεις έβλεπες εσύ μέσα στα ηλεκτρονικά περιοδικά; Και πόσοι σαν εμάς θα ψώνιζαν το περιοδικό ώστε να μπορέσει να βγάλει τα έξοδά του;
Σε γενικές γραμμές δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είναι εύκολο να συντηρήσεις ένα περιοδικό τόσο εξειδικευμένο. Βέβαια κάνουν κι οι εκδότες τα λάθη τους, αλλά η αγορά δεν είναι εύκολη για τέτοια εγχειρήματα.

Το electronic circuits ήταν αρκετά καλοφτιαγμένο. Εγώ το είχα πάρει από Παπασωτηρίου, για δείτε αν υπάρχει εκεί, γιατί αν δεν υπάρχει μάλλον δεν εκδίδεται πια.
Μα δεν ειπα να το χαρησει.Να μετακηλησει την τιμη του στον αγοραστη .Αμα εκανε 1000 πλακετες ποσο θα εβγενε λες? Αλλιως ειναι να σου δινει ενα εναυσμα το περιοδικο το ιδιο να ασχοληθεις ...

tasosmos
23-03-13, 20:00
Τα περισσοτερα περιοδικα του χωρου παλια ειχαν ετοιμες πλακετες ή/και τα σπανια εξαρτηματα για τις κατασκευες, απλα επρεπε να τα παραγγειλεις κ να στα στειλουν. Τωρα αν θα ειχε καμια διαφορα αν τα εβαζαν μαζι με το περιοδικο...

bikas
23-03-13, 22:17
το electronic circuits που εχω ολα τα τευχη με αντικαταβολη δεν ξερω αν εκδιδεται πλεον γιατι εχει περασει πολυ καιρος σχεδον 1,5 χρόνος. εδω η διευθυνση του http://www.electroniccircuits.gr/

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
23-03-13, 23:29
καλησπερα το περιοδικο το ειχα παρει επικινωνοντας μεσο ε-μαιλ με τον κ Χρηστο δημου (εκδοτης)που μου εστειλε κατι πυκνοτακια για μια μητρικη μεσω αντικαταβολης με το ταχυδρομειο,και των ευχαριστω πραγματικα η ιστοσελιδα του ειναι αυτη που εγραψε ο κ μπικας αυτα.

KOKAR
24-03-13, 09:20
ενα περιοδικό για να επιβίωση βασίζετε στους καταναλωτές, και όταν αυτοί δεν ειναι πολλοί τοτε το περιοδικό γίνεται παθητικό και μετά απο λιγο βάζει λουκέτο....
Το Internet εχει αρχίσει εδω και καιρό να βαζει "χέρι" στον τυπο http://www.e-go.gr/tech/article.asp?catid=17291&subid=2&pubid=129286968

grinderyt
24-03-13, 10:17
Καλημερα σε ολους. Το electronic circuits θα κυκλοφορησει το 6ο τευχος κατα πασα πιθανοτητα πριν το Πασχα.:biggrin:

chip
24-03-13, 11:03
επειδή μου αρέσει το vintage συχνά επισκέπτομαι ένα site το retromaniax.gr. εκεί υπάρχει μια κοινότητα από άτομα που αγαπούν τους υπολογιστές τις δεκαετίας του 80, και επειδή δεν εκδίδονται ανάλογα περιοδικά ανέλαβαν να βγάλουν το δικό τους ιντερνετικό δωρεάν περιοδικό....
ίσως αυτό θα ήταν μια ωραία κίνηση η δημιουργία ενός δωρεάν περιοδικού ηλεκτρονικών από το hlektronika.gr ... μια ωραία κίνηση για δημιουργία στη χώρα μας....
πχ γιατί να παρουσιάζονται εδώ προτότυπες κατασκευές και όχι σε ένα pdf περιοδικό που θα μπορεί να κατευάζει κάποιος από το site και πιθανόν να το εκτυπώνει? απλά στο site θα έμπαινε μια σύντομη περιγραφή για το τι θα βρει κανεις στο περιοδικό αυτό. Επιπλέον θα υπήρχαν εκπαιδευτικά άρθρα από μέλη του φορουμ....

Όσον αφορά τα ελληνικά περιοδικά ηλεκτρονικής νομίζω οτι το λάθος που κάνουν είναι οτι δεν έχουν περιεχόμενο που να πήθει τα καταστήματα ηλεκτρονικών οτι έχουν να κερδίσουν κάτι από αυτά τα περιοδικά ώστε να διαφημιστούν...
θα πρέπει να συνενοούνται οι σχεδιαστές από τα περιοδικά με τα καταστήματα που διαφημίζουν ώστε να παρουσιάζουν κατασκευές με εξαρτήματα που θα βρει κανείς σε αυτά τα καταστήματα....! (και φυσικά να είναι κατασκευές που θα θέλουν να φτιάξουν οι αναγνώστες....)

gsouf
24-03-13, 12:06
Παιδες μιας και πιασαμε το θεμα θελω να μαζεψω τις συλλογες του ελεκτορ εχω το 304 και το 308 βρηκα παπασωτηριου το 305 οποτε θα παω να το τσιμπισω τωρα τα καινουρια μονο απο αγγλια αλλα ειναι λιγο ακριβα .....αλλα κατι θα προσπαθησω....εχει κανενας κανενα αλλο η ξερετε που παιζει να βρω?

plouf
21-12-16, 22:49
Καλημερα σε ολους. Το electronic circuits θα κυκλοφορησει το 6ο τευχος κατα πασα πιθανοτητα πριν το Πασχα.:biggrin:

τελικά κυκλοφόρησε το τευχος 6 ... μολις 5,5 χρονια μετα το τεύχος 5 ;) , εχει ημερομηνιά έκδοσης νοέμβριο, αλλα εγώ τώρα το είδα !

φαινεται οτι ο ανθρωπος το προσπαθει, .. το αναφέρω μηπως ενδιαφέρεται κανεις
εγώ το πήρα.. χρειαζεται ενα περιοδικο σε καποιες περιπτώσεις εναντι του ιντερνετ :)

http://www.electroniccircuits.gr/files/ekswfyllo_teyxous6.jpg

spirakos
21-12-16, 23:27
Ειχα παρει τα 5 πρωτα πακετο πριν ??? χρονια!
Νομιζω δε τη βρηκε τη χρυση τομη, κριμα

sotron1
22-12-16, 00:55
Στον Φανό υπάρχει, από εκεί το αγόρασα και εγώ.

DiViDi
23-12-16, 17:27
Πντως το πιο κοντινο στην Αθηνα περισπτερο, ειναι στην Παιανια :)

patent61
23-12-16, 21:45
Το electronic circuits, υπάρχει και κυκλοφορεί. Λίγο άστατα βέβαια αλλά κυκλοφορεί. Το θεωρώ εξαιρετικό και για ερασιτέχνες και για γνώστες του αντικειμένου.

ggr
25-12-16, 12:01
Οπως και να εχει , το θεμα ειναι οτι ο εκδοτης του κανει μια προσπαθεια με αντιξοες συνθηκες , που αξιζει την στηριξη μας.

ro54pi
31-12-16, 19:44
Η ζωη παει μπροστα και καλα κανει, αλλα και η ζωη που μενει πισω πρεπει να ξεχαστει ;
Δειτε τα παλια αξεχαστα ηλεκτρονικα μεσα απο το περιοδικο ΗΛΕΚΤΡΙΝΙΚΑ ΝΕΑ στην ιστοσελιδα
www.ropi54.gr

chip
31-12-16, 19:52
Πολλά ευχαριστούμε!!!
προτείνο το email στη σελίδα σας να το βάλετε σαν εικόνα και όχι σαν κείμενο γιατί θα σας βρουν τα σκουλίκια των hacker και θα σας ταράξουν στα spam email....

street
31-12-16, 20:34
ευχαριστουμε αγιε βασιλη :biggrin::lool::001_rolleyes:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-





να πω για τους θεσσαλονικεις το electronic circuits το εχει στον παγκο εφημεριδων στην τσιμισκη ...

Τρελός Επιστήμονας
01-01-17, 11:10
Ένα μεγάλο ευχαριστώ!