PDA

Επιστροφή στο Forum : Mobile Programming Tips VB.net



TomMan
24-06-10, 18:16
Σε περίπτωση που έχετε βαρεθεί τις χρονοβόρες αναμονές build και Deploy για τρέξετε μια εφαρμογή σε PDA, αν δεν το κάνετε ήδη, μπορείτε να κάνετε τα κάτωθι.


Διαμορφώνετε όλες τις φόρμες (κουμπιά, μενού κ.λπ.) σε περιβάλλον Mobile.
Ορίζετε όλα τα References που θα χρειαστείτε σε compact.net
Αφού αποθηκεύουμε ανοίγουμε άλλο Project σε κανονικό .net και εισάγουμε τις φόρμες.
Γράφουμε όλο τον κώδικα και αποσφαλματώνουμε με μόνη προσοχή να μη χρησιμοποιήσουμε κώδικα που δεν υποστηρίζει το compact.net.
Αφού ολοκληρώσουμε, αντιγράφουμε προσεκτικά όλο το κώδικα των φορμών και εισάγουμε Modules και Classes
Αν χρειαστεί κάνουμε προσαρμογές και αποσφαλμάτωση
Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα έξυπνο, αλλά επιταχύνει δραματικά τη διαδικασία του Debug καθώς έχουμε τη δυνατότητα να παρέμβουμε στον κώδικα την ώρα που τρέχει τον πρόγραμμα.

Ευχαριστώ Θανάσης

Mihos
25-06-10, 03:05
Γιατι να μη χρισημοποιησεις τον emulator αντι αυτης της διαδικασιας;

aeonios
25-06-10, 06:46
Αν μας έλεγες και ένα τρόπο να γράψουμε σοβαρές εφαρμογές για iphone σε vs.net 2008 θα σου άναβα λαμπάδα !

TomMan
25-06-10, 17:39
Κατʼ αρχήν καλησπέρα.
Προς Μίχο. Μήπως σχετίζεσαι με Λιβαδειά;
Στο θέμα, πίστεψέ με, σε μεγάλη εφαρμογή με χρήση βάσης δεδομένων και πολλών φορμών (30-40) το κέρδος σε χρόνο είναι τεράστιο.
Η ΠΑΥΣΗ ,κώδικας, παύση κώδικας τεστ είναι μεγάλο πράμα.
Το μισάωρο πέρα δώθε ο κώδικας δεν είναι τίποτα. Και στον εμουλέιτορ υπάρχουν περιορισμοί.
(Η εφαρμογή που δουλεύω είναι παραγγελιολήπτης με remote Control, παραγγελία μέσω Internet και ΣΜΣ και σταθμό ψηφιακής εργασίας σε κάθε σταθμό εργασίας και (ωραία ιδέα μου έδωσες aeonios και iphone εφαρμογή για παραγγελία) Ας είναι. Όπως βολεύετε κανείς κουβέντα να γίνεται. Μίχο δεν είμαι τρελός, τρελοταβερνιάρης είμαι.)

Προς όλους.
Εγώ κατά καιρούς θα βάζω πραγματάκια που μπορεί να μας βοηθήσουν όλους να κερδίσουμε κάτι. Καμιά φορά και το πιο χαζό μπορεί να αποδώσει κάτι.
Π.Χ. Σε λίγο τελειώνω ένα Class που «κουμπώνει» ADODΒ Code σε ADO.net. Ο καθένας μπορεί να πει και τι έγινε. Αλλά επειδή έχω 4500 γραμμές κώδικα σε πρόγραμμα έτοιμο και πρέπει να το περάσω σε PDA ρωτώ. Γιατί να τον ξαναγράψω;

Προς aeonios
Δώσʼ μου λίγο χρόνο να το δω διότι ταβερνομπουξής και το μυαλό το πρωί είναι θολό. Κάτι θα βρούμε. Ότι θες πάντως, «χτύπα»….
Ευχαριστώ για το Hide!

Lykos1986
25-06-10, 19:57
Αν μας έλεγες και ένα τρόπο να γράψουμε σοβαρές εφαρμογές για iphone σε vs.net 2008 θα σου άναβα λαμπάδα !

Και εγώ ακόμα μία!!! Τρείς φορές το μπόι σου θα ήταν!

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν κάποιες λύσει τρίτων κατασκευαστών αλλά καμία δεν προσφέρει το 100% των δυνατοτήτων του Apple SDK. Το χειρότερο από όλα όμως είναι πως ίσως έχεις προβλήματα με την διανομή της εφαρμογής. Η πιο σοβαρή από αυτές τις προσπάθειες τρίτων κατασκευαστών ήταν αυτήν της Adobe με το CS5. Δυστυχώς όμως η προσπάθεια εγκαταλείφτηκε αν και πήγαινε καλά…

gipap
19-07-10, 22:56
Αν μας έλεγες και ένα τρόπο να γράψουμε σοβαρές εφαρμογές για iphone σε vs.net 2008 θα σου άναβα λαμπάδα !

Καλή εσπέρα και από εμένα!

Όσον αφορά τις λαμπάδες, καλύτερα να τις αφήσουμε για τους παππάδες!
Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει το http://monotouch.net/ το οποίο σύμφωνα με τα λεγόμενά του...


MonoTouch allows developers to create C# and .NET
based applications that run on Apple's iPhone, iPad,
and iPod Touch devices, while taking advantage of
the iPhone APIs and reusing both code and libraries
that have been built for .NET, as well as existing skills.


Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά σίγουρα είναι πιο εύκολο απο objective C


Voila και το μοναδικό βιβλίο που βρήκα "διαθέσιμο"
http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1917018&prid=1171250


Όσοι πιστοί προσέλθετε που λένε και οι παππάδες :)