PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΡΑΠΑΝΑΚΙ ΜΕ 6000 ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΝΕΙ;;;



stathis
26-06-10, 20:29
Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα πήγα βόλτα με την φίλη μου στην αγορά.Η φίλη μου για τα
ρουχαλάδικα και τα παπουτσάδικα :001_rolleyes: και μετά πήγαμε σε μαγαζιά
με ηλεκτρονικά για εμένα κλασικά...:001_rolleyes: Εκεί βρήκα ένα δραπανάκι για
πλακέτες με 14 ευρώ αλλά δούλευε στις 6000 στροφές...Ξέρω ότι θα
πρέπει να είναι γύρω στις 16-18000 στροφές για καλό αποτέλεσμα στις
πλακέτες...Έχει δουλέψει κανείς δραπανάκι στις 6000 στροφές;;;
Τί γνώμη έχετε;;; Λέτε να κάνει δουλειά ή θα είναι μόνο για
βουτυροπλακέτες;;;

Nemmesis
26-06-10, 20:33
Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα πήγα βόλτα με την φίλη μου στην αγορά.Η φίλη μου για τα
ρουχαλάδικα και τα παπουτσάδικα :001_rolleyes: και μετά πήγαμε σε μαγαζιά
με ηλεκτρονικά για εμένα κλασικά...:001_rolleyes: Εκεί βρήκα ένα δραπανάκι για
πλακέτες με 14 ευρώ αλλά δούλευε στις 6000 στροφές...Ξέρω ότι θα
πρέπει να είναι γύρω στις 16-18000 στροφές για καλό αποτέλεσμα στις
πλακέτες...Έχει δουλέψει κανείς δραπανάκι στις 6000 στροφές;;;
Τί γνώμη έχετε;;; Λέτε να κάνει δουλειά ή θα είναι μόνο για
βουτυροπλακέτες;;;

ποιος σου λεει οτι πρεπει να ειναι τοσο ψιλα??? μια χαρα θα εισαι αν δουλευεις με αριδες... αριδα στις 16000 την εκαψες απο τις πρωτες τρυπες... αν εχεις τα "οδοντιατρικα" τοτε θες πολλες στροφες..

stathis
26-06-10, 20:41
ποιος σου λεει οτι πρεπει να ειναι τοσο ψιλα??? μια χαρα θα εισαι αν δουλευεις με αριδες... αριδα στις 16000 την εκαψες απο τις πρωτες τρυπες... αν εχεις τα "οδοντιατρικα" τοτε θες πολλες στροφες..


Φίλε Παναγιώτη λές με 6000 ότι θα μπορώ να κάνω καλές τρύπες;;;
Αν θα έβαζα τρυπανάκι καλής ποιότητας με 6000στροφές;;;

pameZD
26-06-10, 21:12
εγω παντως με τυπανια κοβαλτιου και 6000 στροφες μια χαρα ειμαι, και πολλες ειναι.

stathis
26-06-10, 21:20
εγω παντως με τυπανια κοβαλτιου και 6000 στροφες μια χαρα ειμαι, και πολλες ειναι.

Φίλε Έκτωρα στις πόσες στροφές το δουλέυεις για τρύπες πλακέτας;;;
Αυτό που λέω είναι μάρκα παγκοσμίως άγνωστη και δεν ξέρω αν
θα μου βγεί καλό...

pameZD
26-06-10, 21:29
Στάθη ένα dremel έχω αλλά για την δουλειά που λες το δικό σου μια χαρά αστέρι είναι
Του δουλεύω 6-10.000 για τρύπημα ανάλογα πως θα μου την δώσει ,δεν υπάρχει θέμα και με 4.000 στροφές τρυπάς μια χαρά .
Μαλακά υλικά (ανάλογα βέβαια πχ το πλαστικό λιώνει με πολλές) μπορούν να δουλευτούν και με πολλές και με λίγες στροφές ,τα σκληρά θέλουν λίγες.

moutoulos
26-06-10, 21:46
Στάθη πολύ σωστά σου είπαν ..., πάνω απο 5-6-7000 στροφές τα κοβαλτίου "καίγονται".

Εγώ τρύπαγα κάποτε, μια χαρά με 3000 στροφές, και τρυπάνια κοβαλτίου.

stathis
26-06-10, 21:49
Στάθη ένα dremel έχω αλλά για την δουλειά που λες το δικό σου μια χαρά αστέρι είναι
Του δουλεύω 6-10.000 για τρύπημα ανάλογα πως θα μου την δώσει ,δεν υπάρχει θέμα και με 4.000 στροφές τρυπάς μια χαρά .
Μαλακά υλικά (ανάλογα βέβαια πχ το πλαστικό λιώνει με πολλές) μπορούν να δουλευτούν και με πολλές και με λίγες στροφές ,τα σκληρά θέλουν λίγες.

Το αγόρασες με την βάση μαζί;;;; νομίζω ότι θα αποφασίσω για dremel
και εγώ...είναι πολύ αξιόπιστο...είχα πάει προχθές στο Praktiker και το
είδα...ποιό μοντέλο έχεις εσυ Έκτωρα;;;

stathis
26-06-10, 21:52
Στάθη πολύ σωστά σου είπαν ..., πάνω απο 5-6-7000 στροφές τα κοβαλτίου "καίγονται".

Εγώ τρύπαγα κάποτε, μια χαρά με 3000 στροφές, και τρυπάνια κοβαλτίου.

Τί δράπανο έχεις φίλε Γρηγόρη;;; Αυτό που είδα σήμερα δεν μου γέμισε
το μάτι...και ένα και μοναδικό κομμάτι...

navar
26-06-10, 22:05
για ερασιτεχνική χρήση καλά είναι και τα DoIt του alexpack !!!! έχω κάνει άπειρες δουλειές και τρύπες με ένα απο δάυτα που είχε κάπου στο 20αρικο !!! δέν μετάνιωσα καθόλου για την αγορά του ! νομίζω πάει μεχρι 7000 στροφές αλλα βάση χρήσης κάπου στης 4500-5000 τρυπάω για καλό αποτέλεσμα !
ειλικρινά για κάποιον χομπίστα που δεν θα το δουλέυει 3 ώρες ΚΑΘΕ μέρα είναι τέλειο , ύστερα μην ξεχνάμε οτι τα trueRMS :lool: dremel έχουν τριπλάσια τιμή.

(εντύπωση μου είχε κάνει οτι στην συσκευασία τον 20euro είχε και ντίζα και επιπλέον σετ καρβουνάκια !!! πράγμα που δεν βρίσκεις σε εργαλεία με τα 4πλάσια λεφτά !)

moutoulos
26-06-10, 22:11
Στάθη αμα σου πω τι είχα, θα γελάσεις. Πίστεψέ με όμως δεν υπάρχει καλύτερο ...

Έίχα ένα τέτοιο (http://www.etools.gr/ergaleia-hlektrika/drapana/bosch-epaggelmatika/gbm-6-re-bosch-drapanokatsabido-mh-kroustiko-10.html) περίπου (το οποίο έπαιρνε απο 0.8mm τρυπάνι), ρυθμισμένο στις 3000 στροφές,
προσαρμοσμένο σε βάση που μοιάζει κάπως έτσι.
(http://www.toolstore.gr/wolfcraft-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BC%C E%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B7-pi-5821.html)
Το αποτέλεσμα είναι οτι κάνεις σταθερές τρύπες, σίγουρες, και το χρησιμοποιείς και για άλλες
δουλειές (σασσί κτλ ...)

stathis
26-06-10, 22:25
Στάθη αμα σου πω τι είχα, θα γελάσεις. Πίστεψέ με όμως δεν υπάρχει καλύτερο ...

Έίχα ένα τέτοιο (http://www.etools.gr/ergaleia-hlektrika/drapana/bosch-epaggelmatika/gbm-6-re-bosch-drapanokatsabido-mh-kroustiko-10.html) περίπου (το οποίο έπαιρνε απο 0.8mm τρυπάνι), ρυθμισμένο στις 3000 στροφές,
προσαρμοσμένο σε βάση που μοιάζει κάπως έτσι.
(http://www.toolstore.gr/wolfcraft-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BC%C E%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B7-pi-5821.html)
Το αποτέλεσμα είναι οτι κάνεις σταθερές τρύπες, σίγουρες, και το χρησιμοποιείς και για άλλες
δουλειές (σασσί κτλ ...)

Φίλε Γρηγόρη πολύ καλή ιδέα...τώρα δεν το δουλεύεις πιά;;; έχεις κάποιο
άλλο;;;

moutoulos
26-06-10, 23:09
Οχι ακριβώς ...:blush:, απλά τώρα συνεργάζομαι με κάποιους κατασκευαστές τυπωμένων :001_rolleyes:.
Οπότε σχεδιάζω το τυπωμένο και το δίνω σαν Gerber Files (http://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_File)κατευθείαν για εκτύπωση.

stathis
26-06-10, 23:20
Οχι ακριβώς ...:blush:, απλά τώρα συνεργάζομαι με κάποιους κατασκευαστές τυπωμένων :001_rolleyes:.
Οπότε σχεδιάζω το τυπωμένο και το δίνω σαν Gerber Files (http://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_File)κατευθείαν για εκτύπωση.

Πολύ καλό αυτό Γρηγόρη...και πόσο σου κοστίζει η εκτύπωση;;;

stathis
26-06-10, 23:32
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ ΟΛΟΥΣ....:001_rolleyes:

moutoulos
26-06-10, 23:52
Πολύ καλό αυτό Γρηγόρη...και πόσο σου κοστίζει η εκτύπωση;;;

Αν και είμαστε εκτός θέματος:

Είναι πολύ σχετικό αυτό που λες, γιατί ποτέ δεν παραγγέλνω ένα τεμάχιο.

Βασικά σου είπα συνεργάζομαι στον έναν σαν "σχεδιαστής τυπωμένων", στους άλλους δυο σαν απλός συνεργάτης,
φέρνοντάς του πελατολόγιο. Βέβαια με αυτό τον τρόπο, πετυχαίνω πολύ διαφορετική τιμή σε σχέση με τις κανονικές
τιμές.

Πιο παλιά, ήμουν με κάποιον, συνέταιρος, αλλά δεν κράτησε πάρα πολύ :laugh:.

stathis
27-06-10, 00:06
Παναγιώτη,Έκτωρα,Γρηγόρη,Κωνσταντίνε σας ευχαριστώ πολύ όλους
σας....:001_rolleyes: Να είστε καλά....:001_rolleyes:

KATIR
27-06-10, 03:12
και γω εχω dremel το 4000 μαζι με το work station και μου κανει ολεσ τισ δουλειεσ!!!