PDA

Επιστροφή στο Forum : Πατρότητα ενός θέματος στο forum



GeorgeVita
29-06-10, 11:54
Πατρότητα ενός θέματος στο forum.

Τις περισσότερες φορές που δημιουργούμε ένα νέο θέμα στο hlektronika.gr/forum χρειαζόμαστε την βοήθεια ή τη γνώμη άλλων χρηστών για κάποιο τεχνικό ή ακόμη και κοινωνικοπολιτικό θέμα που μας απασχολεί. Μερικές φορές θέλουμε να μοιραστούμε κάτι που 'βρήκαμε' στο internet ή να μεταφέρουμε τις γνώσεις/εμπειρίες μας από μια μελέτη ή κατασκευή μας.

Η διαφορετικότητα του επιπέδου γνώσεων ή και της ηλικίας των χρηστών δημιουργεί μια ποικιλία στις τοποθετήσεις, σχολιασμούς και τις αντιδικίες που άλλοτε βοηθά και συχνά εκτρέπει την ροή του θέματος σε 'off topic'. Μερικές φορές γίνονται σχολιασμοί επί σχολιασμών απλά για να μη μείνει ασχολίαστο το προηγούμενο σχόλιο ...

Είναι συχνές οι διαμαρτυρίες του τύπου:
'μη του χαλάς το θέμα'
'αν θέλεις άνοιξε άλλο θέμα, αυτό είναι δικό μου'
'θα κάνω post μέχρι να κλειδώσει'

Αυτό που θέλω να 'ρωτήσω' είναι:
Ποιος χρήστης θεωρείτε ότι έχει την πατρότητα ενος θέματος;
- ο αρχικός δημιουργός του θέματος
- ο πρώτος που απάντησε
- ο πρώτος που απάντησε εύστοχα
- όποιος έκανε τα περισσότερα σχόλια
- όποιος έκανε τα περισσότερα 'off topic'
- το θέμα ανήκει στην 'κοινότητα' του forum
- το θέμα ανήκει σε όλους τους χρήστες internet

Προσοχή ΔΕΝ αναφέρομαι σε παρουσίαση μιας κατασκευής όπου είναι αυτονόητο ότι ο 'προσφέρων' την εμπειρία του πρέπει να ελέγχει και τη ροή του θέματός του.

Σημείωση: η σχετική δημοσκόπηση είναι ονομαστική!

Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας!

Φιλικά,
Γιώργος

leosedf
29-06-10, 14:08
Η εκδοχή Admin.-

Επίσης και η εκδοχή του αρχικού poster αλλα χωρίς αυτό να σημαίνει οτι έχει το δικαίωμα να απαιτεί να σβηστούν η διαγραφούν posts. Υπάρχουν οι διαχειριστές και admins γι αυτό. Οπως έχει γίνει σε άλλα θέματα που έχουν μεταφερθεί ή διαγραφεί ή διορθωθεί κλπ

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της δημοσκόπησης.

Phatt
29-06-10, 14:30
Εγω εβαλα τον αρχικο δημιουργο, αλλα οχι με την εννοια οτι κραταει δικαιωματα ως προς το θεμα, απο την στιγμη που το θεμα γινεται δημοσιο, ουσιαστικα "φευγει" απο τα χερια του, απλα αυτος κραταει την αναγνωριση της συνεισφορας του στο forum.
Προφανως οταν ξεκιναμε ενα θεμα εχουμε καποια-αν θελετε να το πω λιγο ρομαντικα- "ονειρα" για την τροπη που θελουμε να παρει, αλλα θα πρεπει να δεχθουμε και την περιπτωση απο το να παει λιγο στραβα, μεχρι να γινει μπαχαλο και να διαγραφει...Αντιδρασεις του τυπου "δικο μου ειναι" και λοιπα, μου φαινονται παιδικες...

GeorgeVita
29-06-10, 15:22
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της δημοσκόπησης.
Το 'νόημα' αυτής της δημοσκόπησης όπως και κάθε θέματος το δίνουν οι απαντήσεις και οι τοποθετήσεις των χρηστών.

λ.χ. αν η πλειοψηφία νομίζει ότι ένα θέμα είναι 'νομή και κατοχή' όποιου το ανοίγει και όχι της μικρής ή μεγαλύτερης κοινότητας τότε νομίζουμε ότι είμαστε forum 'τεχνικής υποστήριξης' τύπου εμπορικής εταιρείας.

Κάθε τοποθέτηση σε σχόλιο 'εμπλουτίζει' το θέμα, το forum και το internet γενικότερα. Αν η τεκμηριωμένη απάντηση κάποιου χρήστη αφορά μόνο εκείνον που δημιούργησε το θέμα τότε ίσως να μην ενδιαφερόταν να απαντήσει. Ο 'θησαυρός' της γνώσης έρχεται ανέξοδα με αναζήτηση στο internet. Τα σχόλια σε κάθε θέμα είναι μέρος αυτού του 'θυσαυρού'.

Η προσέλευση νέων χρηστών σε ένα forum, τόσο αυτών που ρωτούν όσο και αυτών που θέλουν να απαντήσουν, έχει άμεση σχέση με το περιεχόμενο των προ-υπαρχόντων θεμάτων του forum και αυξάνει συνολικά την ποιότητά του.

Αρα αν αρχικά νομίζουμε ότι το θέμα που δημιούργησα (υποθετικά) με τίτλο:
"Πως θα αυξήσω την παρεχόμενη ισχύ από το φωτοβολταϊκό μου σύστημα;"
μου 'ανήκει' μαζί μάλιστα με τις απαντήσεις, μάλλον κάνουμε λάθος!

Στόχος του παρόντος θέματος είναι να σκεφτούμε το λόγο που σχολιάζουμε στο forum με σκοπό την αναβάθμιση των σχολίων και του forum, ελπίζοντας ότι και ένας απλός χρήστης μπορεί να προσπαθεί γι'αυτό άσχετα αν δεν είναι 'admin'.

Φιλικά,
Γιώργος

Stergios_[.gr]
29-06-10, 15:34
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της δημοσκόπησης.
+1 και από μένα.

Nemmesis
29-06-10, 15:40
πολυ τα ζαλιζουμε τελευταια...

moutoulos
29-06-10, 15:43
Και εμένα μου κάνει εντύπωση αυτή η δημοσκόπηση ... :laugh:

Γιώργο δεν υπάρχει πατρότητα ενος θέματος.Το θέμα που βάζει κάποιος εμπεριέχεται στο φόρουμ, το φόρουμ έχει κάποιους κανόνες,
τους κανόνες τους δημιούργησαν οι υπεύθυνοι του φόρουμ.

Στην ερώτησή σου:

Ποιος χρήστης θεωρείτε ότι έχει την πατρότητα ενος θέματος;
- ο αρχικός δημιουργός του θέματος
- ο πρώτος που απάντησε
- ο πρώτος που απάντησε εύστοχα
- όποιος έκανε τα περισσότερα σχόλια
- όποιος έκανε τα περισσότερα 'off topic'
- το θέμα ανήκει στην 'κοινότητα' του forum
- το θέμα ανήκει σε όλους τους χρήστες internetΚανένας απο τις επιλογές που έχεις. Ούτε και ο αρχικός δημιουργός του θέματος.
Το θέμα θα βαδίσει με βάση τους κανόνες που υπάρχουν. Τι εννοώ?, δεν μπορεί ένα θέμα να "βαδίζει", κανονικά, και ξαφνικά ο αρχικός
δημιουργός του θέματος, να ζητήσει την διαγραφή αυτού. Δεν γίνεται.

Πατρότητα ενος θέματος υπάρχει μόνο στις αγγελίες, όπου ο αρχικός δημιουργός του θέματος, εφόσον πουλήσει/αγοράσει/χαρίσει το
προϊόν του, μπορεί να ζητήσει την διαγραφή αυτού, εφόσον η διαδικασία ολοκληρώθηκε.

Γιώργος Ανώνυμος
01-07-10, 14:44
Το θέμα δεν είναι η πατρότητα αλλά η... μητρότητα, δηλ. αυτός που 'γέννησε' το θέμα, αφού και βάσει του ισχύοντος νομοθετικού συστήματος η μητέρα έχει περισσότερα δικαιώματα επί του (πνευματικού στη δικιά μας περίπτωση) τέκνου!!!

Αλλά και τι σημαίνει πατρότητα επί θέματος σε δημόσιο φόρουμ με τη δυνατότητα απόκρυψης των στοιχείων του δημιουργού (π.χ. ο υποφαινόμενος)! Αν επρόκειτο για πνευματικό δημιούργημα με εμπορική αξία θα υφίσταντο πνευματικά δικαιώματα και επομένως ο ορισμός της πατρότητας θα είχε να κάνει με τη νόμιμη άσκησή τους!

Στη δικιά μας περίπτωση οποιοσδήποτε έχει βάλει ένα λιθαράκι στο θέμα μπορεί να διεκδικήσει ηθικά την ποσόστωσή του επί του θέματος. Ακόμα και ο κακοπροαίρετος είναι κομμάτι του θέματος με την έννοια της διάθεσης κάποιου προσωπικού του χρόνου για την όποια απάντηση. Επομένως με την ευρύτερη άποψη η λογοκρισία και το κλείσιμο ενός θέματος λόγω ακραίων απόψεων μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις θα πρέπει να συμβαίνει. Γιατί -to the down down of the write- την ευθύνη διατύπωσης της όποιας άποψης μόνο ο γράφων την έχει και συνεπώς δεν αποτελεί ευθύνη του φόρουμ ή των διαχειριστών του.

Χαιρετίζω!

antonis_p
01-07-10, 20:14
Το θέμα δεν είναι η πατρότητα αλλά η... μητρότητα, δηλ. αυτός που 'γέννησε' το θέμα, αφού και βάσει του ισχύοντος νομοθετικού συστήματος η μητέρα έχει περισσότερα δικαιώματα επί του (πνευματικού στη δικιά μας περίπτωση) τέκνου!!!
οπότε την πατρότητα διεκδικεί αυτός που το έχει ###ήσει περισσότερο;;; Συνήθως είναι άλλος αυτός που το "συνέλαβε" και άλλος αυτός που στο τέλος έχει κάνει αυτό που προανέφερα.

Γιώργος Ανώνυμος
02-07-10, 09:49
Σε συγχαίρω γιατί διαβάζεις το νόημα πίσω από τις λέξεις ώστε να μην μείνει κανένα κενό και στο πλέον αδαή...!

Γιατί εν τέλλει δεν έχει τόση σημασία το τι λές αλλά το πως το λές!!

Επομένως μπορείς να το πεις και έτσι...!!!

Καλό ΠΣΚ!

mystaki g
03-07-10, 09:56
'αν θέλεις άνοιξε άλλο θέμα, αυτό είναι δικό μου' αυτο δεν το καταλαβαινω,(Δικο μου,) ειναι αυτα που εχουμε στο σπιτι μας.
για μενα [το θέμα ανήκει σε όλους τους χρήστες internet ]ειναι το ποιο σωστο/απλος αυτος που θα το διαβασει θα πει στο φορουμ και σε εμας:ευχαριστω παιδια ,με βοηθησατε.