PDA

Επιστροφή στο Forum : Project: Σύνδεση ταμειακής με Υ/Η



JimKarvo
30-06-10, 18:41
Καλησπέρα σας,

Θέλω να συνδέσω την ταμειακή με Η/Υ, έτσι ώστε να έχω κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το μαγαζί μου (μίνι μάρκετ) σχετικά με κέρδη, έξοδα, αυτόματες παραγγελίες, κα.
Το πρόγραμμα για αυτόν τον σκοπό θα τον φτιάξω μόνος μου. Το θέμα μου είναι ότι θέλω με κάποιον τρόπο να έχω την ταμειακή σαν εκτυπωτή!
Η ταμειακή έχει δύο πόρτες RS232, όπου γίνεται η σύνδεσή της με PC, αλλά δεν ξέρω πως να την αξιοποιήσω. Αν ξέρει κάποιος ας μου προτείνει κάποιο πρόγραμμα POS (δεν ξέρω αν τα λένε έτσι), για να το δοκιμάσω.
Από την άλλη σκέφτηκα κάτι ποιο δύσκολο..
Θα μπορούσα να αντικαταστήσω το Πληκτρολόγιο της ταμειακής, με ένα "virtual"? Δηλαδή, μπορώ να βρω κάθε κουμπί τι εντολή στέλνει, και να στέλνω την ίδια εντολή μέσω USB ή RS232 από τον υπολογιστή μου (Ή από κάποια άλλη θύρα)? Λογικά θα χρειαστώ κάποιον μ/ε για αυτή την δουλειά, αλλά δεν ξέρω πως να κάνω τι

PS: η ταμείακη είναι η SAM4s ER-380

Ευχαριστώ!

fmav
30-06-10, 19:17
Το User's Manual:

http://www.goodson.com.au/download/ecr/manual/user/ER380UM-AU.pdf

Θα συνδέσεις τη σειριακή του υπολογιστή σου με τη σειριακή της μηχανής και με κάποιο terminal πρόγραμμα (hyperterminal, Docklight) θα στέλνεις εντολές σύμφωνα με το manual.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
30-06-10, 21:38
Εχω δυο γέφυρες WiFI 3Com ( με επιλογές 2.4G + 5G) προς πώληση.
Με σειριακές επάνω, έτοιμες .

Εαν χρειαστείς σύνδεση , χωρίς καλώδια , στείλε μου ΠΜ .. :wiink:

kavala26
30-06-10, 22:09
καλησπέρα!Χαρα στο κουράγιο σου να κάνεις κάτι τέτοιο(Αν και νομίζω πάρα πολύ δύσκολα θα το καταφέρεις)!Πολύ εύκολα αν έχεις κάποιο σωστό εμπορικό πρόγραμμα,σίγουρα θα συνεργάζεται με την ταμειακή σου και με λίγα λεφτά στο κατάλληλο module θα έχεις όλα αυτα που λες........

chip
30-06-10, 23:27
πρόσεξε μην στις δοκιμές κόψεις κατα λάθος καμία μεγάλη απόδειξη γιατί ότι έκοψες έκοψες (τα λάθη κοστίζουν)

abrous
30-06-10, 23:53
Για την δουλεια αυτη θα χρειαστεις το ειδικο φορολογικο πρωτοκολλο που για καθε κατασκευαστη ταμειακης ειναι διαφορετικο δυστυχως και συνηθως περιπλοκο. Ο λογος της πολυπλοκοτητας ειναι οτι χειριζεται φορολογικα δεδομενα που καταγραφονται μονιμα στην εσωτερικη φορολογικη μνημη της μηχανης. Το πρωτοκολλο διατιθεται στα software houses που αναπτυσουν εμπορικες εφαρμογες και μπορεις πιθανον να το ζητησεις και σαν ιδιωτης απο την Τechnoran Α.Ε. (ειναι καπου στην Λενορμαν).
Τις περισσοτερες φορες υπαρχουν ετοιμοι drivers που διατιθονται για την ιδια χρηση και ειναι συνηθως σε μορφη DLL.
Το πληκτρολογιο δεν μπορεις να το παρακαμψεις αλλα μπορεις να στειλεις πωλησεις μεσω του πρωτοκολλου ή συνδεθεις πανω στην δευτερη σειριακη με καποια συσκευη που θα εξομοιωνει την λειτουργια ενος barcode scanner και μπορει να στελνει κωδικους ειδων με αυτον τον τροπο. Προς θεου μην διανοηθεις να ανοιξεις την ταμειακη μηχανη. Ειναι σφραγισμενη απο την εφορια και η αποσφραγιση της διωκεται ποινικα.


Αγγελος

navar
01-07-10, 00:47
ως παλιός(2002-2005) εγκεκριμένος τεχνικός της τέχνοραν (samsung,sam4s) της micromedia britannica (sharp) και τις fasy . έχω πολύ απλά να σου πώ τα εξής ! οι ταμειακές είναι δύστροπα μηχανήματα με δικά τους πρωτόκολλα επικοινωνίας , με απίστευτες δικλείδες ασφαλείας για να μην γίνει καμία μαμουνιά !
1) προσοχή μην προσπαθήσεις να την ανοίξεις !!! ακόμα και δείγματα παραβίασης της μολυβδοσφραγίδας επιφέρουν καμπάνα απο την εφορία ! και η μόνη λύση μετά είναι το σφράγισμα με το κερί και τον ζουμπά του εξουσιοδοτημένου τεχνικού.
2) οι όλες δικλίδες ασφαλείας έχουν ως αποτέλεσμα στην παραμικρή λάθος εντολή (ακόμα και απο χειρισμό) η μηχανή να τρώει φρίκη και να θέλει reset οπότε πάλι πας για εξουσιοδοτημένο τεχνικό.
3) είναι εύκολο να γράψεις λάθος δεδομένα στην ΦΜ (φορολογική μνήμη ) και ή να κόψεις μια πολύ μεγάλη απόδειξη και μετά να τρέχεις να την ακυρώσεις για να γλυτώσεις το ΦΠΑ και την φορολόγηση.
4)είναι εύκολο να γράψεις λάθος δεδομένα στην ΦΜ (φορολογική μνήμη )και να την κάνεις να φάει φρίκη !!! (ίσως μια αναχρονισμένη απόδειξη με διαφορά δευτερολέπτων απο την ταμειακή ) και να τα φτύση η ΦΜ οπότε εκεί πας για αλλαγή με κόστοσ στο 70% της ταμειακής (τόσο τις χρεώνουν οι εταιρίες με απώτερο σκοπό να μήν πωλούνται μεταχειρισμένες !)

JimKarvo
01-07-10, 13:11
Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο εμπορικό πρόγραμμα το οποίο να έχει μια trial έκδοση ώστε να μπορώ να δω αν όντως δουλεύει η ταμειακή μου?

JimKarvo
01-07-10, 14:02
Το User's Manual:

http://www.goodson.com.au/download/ecr/manual/user/ER380UM-AU.pdf

Θα συνδέσεις τη σειριακή του υπολογιστή σου με τη σειριακή της μηχανής και με κάποιο terminal πρόγραμμα (hyperterminal, Docklight) θα στέλνεις εντολές σύμφωνα με το manual.


Είδες πουθενά μέσα στο manual, κάτι για εντολές? Αν ναι, τότε πες μου σε πια σελίδα πρέπει να κοιτάξω, διότι όντας noob Δεν κατάφερα να βρώ κάτι, δυστηχώς.. :(