PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm ψηνεται βοηθεια



alex5815
01-07-10, 14:01
το προβλημα μου ειναι το εξης

πηρα εναν πομπο 1000 watt πριν 2 μηνες περιπου ,ολα πηγαιναν καλα μεχρι που επιασε ζεστη γυρω στους 33 βαθμους αρχισε το προβλημα ζεσταινεται παρα πολυ γραφει εισροη αερα 28 βαθμους και μεσα φτανει τους 61 βαθμους και πεφτει η ισχυ στα 100 watt, το σπιτακι ειναι 2χ2 .
εχω ανεμιστηρα εξαγωγης 25 ποντους ,εκανα μια τρυπα εβαλα μια γωνια 35 ποντους για να παιρνει αερα επειδη ειχα μονο μια περσιδα στην πορτα μικρη 20χ20 και σκεφτηκα δεν φτανει , εκανα μονωση στο σπιτακι εβαλα πανελ απο πανω αλλα τα ιδι΄.
εστειλα το μηχανημα μηπως φταιει μου το στειλαν πισω και μου ειπαν το μηχανημα δεν εχει κανενα προβλημα .
τι φαιει αραγε να βλαλω πιο μεγαλο μοτερ εξαερισμου και τι μοτερ με τι στροφες κ.τ.λ

Γιώργος Ανώνυμος
01-07-10, 14:27
Καλησπέρα,

απλά να ρωτήσω αν σου πέρασε από το μυαλό πως η υπερβολική θερμοκρασία μπορεί να οφείλεται όχι σε κακή ψύξη, σύμφωνα με αυτή που προβλέπεται για την κανονική λειτουργία του πομπού, αλλά σε κακή λειτουργία του πομπού (π.χ. επιστροφή ισχύος λόγω στασίμων, κακού συντονισμού κλπ.) που έχει ως επακόλουθο την άνοδο της θερμοκρασίας του...?

alex5815
02-07-10, 06:52
ευχαριστω πολυ

nitako
02-07-10, 11:27
Η καλύτερη λύση είναι ενα ai contition σε 24 ωρη λειτουργία.

alex5815
02-07-10, 11:30
η δεη παιρνει 20 % επανω + υπερ τελωνειακων κ.τ.λ

Xarry
02-07-10, 11:37
Η καλύτερη λύση είναι ενα ai contition σε 24 ωρη λειτουργία.
Η καλυτερη λυση για να καις ρευμα ναι αλλα για ψυξη μηχανηματος δεν κανει με τιποτα.

alex5815
02-07-10, 11:51
το πιο πιθανο ειαναι αυτο που γραφει ο φιλος ανωνυμος επιστροφή ισχύος λόγω στασίμων,γιατι μου δειχνει πολλα στασιμα 64 στα 1000 watt ,αρα πρεπει να ξηλωσω ολα τα καλωδια ,διπολα,σπριτερ για να δω τι γινεται

nitako
02-07-10, 14:02
64 στα 1000 δεν ειναι υπερβολικα, σχετικα με το air contition η καταναλωση δεν θα ειναι μεγαλη γιατι ειναι μικρος ο χωρος και οταν θα πιανει τους βαθμους που πρεπει θα κλεινει μονο του, ακόμα ενα θετικό που χει είναι οτι δεν θα έχεις υγρασία στον χώρο πράγμα που ρημάζει τα μηχανήματα.

HFProject
02-07-10, 21:54
Για την υγρασία διαφωνώ. Θα υπάρχει και μάλιστα αρκετή ανάλογα της εξωτερικής θερμοκρασίας. Τουλάχιστον σε εγκαταστάσεις όπως οι περισσότερες που έχω δεί σε βουνά.

antonis_p
02-07-10, 22:38
Για την υγρασία διαφωνώ. Θα υπάρχει και μάλιστα αρκετή ανάλογα της εξωτερικής θερμοκρασίας. Τουλάχιστον σε εγκαταστάσεις όπως οι περισσότερες που έχω δεί σε βουνά.

το AC μαζεύει την υγρασία. Είναι το νερό που τρέχει από το σχετικό σωληνάκι.

radioamateur
03-07-10, 00:24
Το μηχάνημα αυτό σε βουνό παίζει;
Τσέκαρε για στάσιμα ακριβώς κάτω από την κεραία με κάποιο pll...Υπάρχει περίπτωση να έχει αρπάξει καμιά κάθοδος;
Τι καλώδιο ομοαξωνικό χρησιμοποιείς;
Το μηχάνημα είναι λάμπα ή mosfet;

dj kostas
03-07-10, 01:56
ετσι ειναι το αιρ ψοδιτιον μαζευει την υγρασια γιαυτο και βλεπουμε πολλες φορες οταν καιει ενα αιρ ψοδιτιον σε ενα δωματιο να βαζουμε ενα δοχειακι με νερο για να υπαρχει υγρασια

alex5815
03-07-10, 13:15
το μηχανημα ειναι mosfet και παιζει σε βουνο 1000 μετρα υψομετρο και το καλωδιο ειναι 7/16

Γιώργος 231
08-09-10, 13:45
Alex, ειναι πολυ πιθανο, οι επιστροφες που βλεπεις να μην εχουν να κανουν με τον συντονισμο της κεραια σου αλλά με ληψη σηματος απο τους γυρω σταθμους.
Οσο για την ζεστη .... εισαι τυχερος που εχεις προστασιες ! ! !
Αν στον σταθμο σου ειναι ολα σωστα ... τοτε ...
το αρκουδι (ac) ειναι μονοδρομος.

και επειδη δεν μ αρεσει να λεω πως ανακαλυψα την Αμερικη, δες τα υπολοιπα κοντεινερ διπλα στο δικο σου
Εχουν αρκουδια ή οχι ?

ΥΓ
καλα βρε, καρακατακαλοκαιρο, το σπιτακι νταλα στο ηλιο, τι περιμενες ?
να εχεις δροσια απο ενα βεντιλατερακι ?

studio52
12-10-11, 19:42
ο ζεστος αερας απο το μηχανημα να βγαινει με εναν σωληνα σπειραλ κατευθειαν εξω στο περιβαλοντα χωρο. δηλαδη εκει που εχεις κανει την τρυπα να βαλεις ενα σπειραλ σωληνα ο οποιος ειναι ευκαμπτος και το μονταρεις στο μερος που βγαινει ο ζεστος αερας απο το μηχανημα . αν ο ζεστος αερας βγαινει μεσα στο δωματιο το μηχανημα παιρνει ηδη το ζεστο αερα και το κανει ακομα ποιο ζεστο και ας εχεις ανοιξει την τρυπα οπως λες . λογικα ανεβαινει η θερμοκρασια του και κλεινει για προστασια . να φτιαξεις και τα επιστρεφομενα γιατι 64 βατ στα 1000 δεν ειναι και λιγα, εγω εχω στα 1000 βατ επιστρεφομενα 7 βατ σε bird με 10αρι στοιχειο για μετρηση . το μηχανημα μου ειναι με μος φετ 4 blf 278 και το εχω βαλει στο παταρι και εκανα το συστημα αυτο που σου εγραψα και παιζει χωρις κανενα προβλημα θερμοκρασιας ειτε καλοκαιρι ειτε χειμωνα