PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΠΤΙΚΟ ΓΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ



katrav
02-07-10, 00:53
Υπάρχει κάποιο χειροκινητο για διατρητη χαλκινη πλακέτα.
Χρησιμοποιώ ήδη ένα dremel αλλά δεν αντέχω να φοράω μάσκα γυαλιά
με τέτοια ζέστη και εκτός αυτού να γεμίζω τα πάντα σκόνη!

Κάτι σα λαβή:confused1: που με πίεση να κόβει?

navar
02-07-10, 01:00
δές το παρακάτω !!!! μπορεί να σου κάνει δουλεία !!!


πάντως ειλικρινά μόνο το dremel κάνει αξιόλογη δουλειά ! τα άλλα την σπάνε και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος που ακριβώς θα την ραγίσουν και θα την σπάσουν !

μια λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι τα ψαλίδια λαμαρίνας , γενικά αυτά τα εργαλεία συμπεριφέρονται σε πολλά υλικά λες και είναι απο βούτυρο !

sv9gph
02-07-10, 01:24
Νίκο αυτό που χρησιμοποιώ εγώ είναι η φαλτσέτα , χαρτοκόπτης και μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα για να μαζεύω την σκόνη από την πλακέτα που την θεωρώ αρκετά επικίνδυνη , σίγουρα είναι χάσιμο χρόνου ,θέλει αρκετή ώρα και δύναμη για να τα καταφέρεις .έχω τροχό για να την κόψω αλλά δεν είμαι μόνος στο σπίτι και η σκόνη βλάπτει τους υπόλοιπους

katrav
02-07-10, 01:45
Κάπου είδα κάτι σα λαβή που το κατεβάζεις και κόβει...αλλα δε θυμαμαι

Lakisss
02-07-10, 01:53
Άν σας πώ ότι τις κόβω με το dremel, και η ηλεκτρική σκουπα ρουφάει στερεωμένη στον πάγκο θα γελάσετε?:laugh:

The Professor
02-07-10, 03:13
Άν σας πώ ότι τις κόβω με το dremel, και η ηλεκτρική σκουπα ρουφάει στερεωμένη στον πάγκο θα γελάσετε?:laugh:


Οχι θα πουμε οτι κοβει το μυαλο σου! ωραια πατεντα :thumbup1:

ΥΓ
Μηπως η σκονη μπορει να κανει ζημια στην σκουπα (στην "ρουφικτρα" στον κινητιρα) δηλαδη να περνα απο το φιλτρο της ακομα να διαχαιετε στον χωρο με ασχημα αποτελεσματα? γιατι μου φαινετε αυτη η σκονη δεν ειναι και ό,τι καλυτερο θα ναι λιγο τοξικη...

dovegroup
02-07-10, 03:28
Προσάρτημα Dremell 670 το τέλειο, και μετά γκιλοτίνα χειρός βαρέου τύπου και βαρέου κόστους βεβαίως βεβαίως...:001_rolleyes:

NUKE
02-07-10, 05:04
Με αυτο απο το 670 πως μπορεις να κοψεις σε ευθεια?

weather1967
02-07-10, 07:06
Νίκο και με μια μικρη λαμα απο σιδηροπριονο κανεις δουλεια.

stathis
02-07-10, 10:09
Φίλε Νίκο μάλλον κάτι τέτοιο χρειάζεσαι...ρίξε μια ματιά...

http://www.tountashardware.com/index.aspx?categoryID=251&subCategoryID=1128&productID=11855&productIndex=11


ή


http://www.tountashardware.com/index.aspx?categoryID=251&subCategoryID=1128&productID=11884&productIndex=15

dovegroup
02-07-10, 10:22
Με αυτο απο το 670 πως μπορεις να κοψεις σε ευθεια?

Φίλε NUKE ο πιό απλός τρόπος είναι να βάλεις μαζί με την πλακέτα παράλληλο οδηγό μεταλλικό και να τα σφίξεις σε μιά μέγγενη.
Ο άλλος πιό advanced είναι να φτιάξεις ενα μικρό μεταλλικό τραπεζάκι με οδηγό το κάνω αυτό τον καιρό αλλά δεν ξέρω πότε θα το τελειώσω.
Προσοχή δεν παίζουμε με το 670 είναι δολοφόνος αν μαγγώσει, σπάσει ή φύγει το πριόνι απο πάνω...φόρα πανοπλία καλύτερα:lool:.
Μερικά χρόνια τώρα αυτό έχω και πάει καλύτερα απο τα free hand κοψίματα με κοπτικό δίσκο ελεύθερο.
Πάρε μιά ιδέα απο τον τύπο αλλά δεν εχει βάλει κάλυμα απο πάνω και αυτό τουλάχιστον είναι scary, dirty, και καθόλου healthy:001_smile:.
YouTube- Cut your PCB using a stool and Dremel Mini Saw

Panoss
02-07-10, 10:42
Ή πάρε ένα κόφτη πλακιδίων (http://www.stanleytools.gr/index.php?cPath=234_86).
Και άμα λάχει, κολλάς και κάνα πλακάκι :laugh:!

cloud_constructor
02-07-10, 11:41
παντως εχθες το βραδυ που εκοψα για πρωτη φορα πλακετα με το dremmel με ενα δισκο χμ.. λιγο χοντροκομενο .. εκανα την εξης πατεντα: Βρηκα μια σακουλα μεγαλη , εβαλα μεσα τον σωλινα της ηλεκτρικης σε χαμηλη ταχητητα και δουλευα εκει μεσα..

Φυσικα δε μου αρεσε καθολου , δε μου φανηκε ασφαλες καθολου αλλα η σκονη περιοριστικε εκει..

Μασκα γυαλια κ ολα "οκ"

Παντως σιδιροπριονο ειναι το ποιο απλο εργαλειο..

Panoss ρε συ κανει ο κοφτης πλακιδιων για πλακετα? ΑΥτο απ οσο ξερω απλα χαραζει επανω στο πλακακι το οποιο το λυγιζεις και σπαει μονο κ μονο γιατι δεν εχει ελαστικοτητα.Το εχεις δουλεψει με τετοιο?Αμα ειναι να το καβατζωσω απο κανεναν γνωστο

leeperik
02-07-10, 11:43
για να εχεισ κατυι πιο μονιμο γιατι δεν διαλυεις ενα σεσουαρ,αν δεν εχεις βρισκεις με 10-14ευρα,να παρεις το μοτερ και να το βιδωσεις σε ενα πλαστικο σωληνα,απο τη μερια που ρουφαει συνδεεις ευκαμπτο σωληνα σκουππας πχ και απο την αλλη μια σακουλα πχ απο ηλεκτρικη σκουπα.Τα μοτερακια αυτα ειναι αρκετα δυνατα για τετοια δουλεια και η σακουλα για να γεμισει με σκονη...θελει αρκετα κοψιματα.
Η οπως ειπε ο φιλος πιο πανω με την ηλεκτρικη σκουπα.

αυτο (http://cgi.ebay.com/NEW-Bespoke-Labs-T3-Featherweight-Hair-Dryer-83808-SE-/220631104720?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item335ea37cd0)και αυτο (http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7468)

δεν εχω κανει κατι τετοιο ακομη και γινονται ολα μες την σκονη αλλα η ιδεα μου ειναι η παραπανω με το πιστολακι.μπορει να το δοκιμασω καποια στιγμη.

cloud_constructor
02-07-10, 12:58
μαλλον κατι τετοιο θα κανω οπως λες με το σεσουαρ.. Η με κανα γελοιο σκουπακι μικρο φθηνιαρικο (θα μου μεινουν και οι μπαταριες κιολλας..αμμι)

NUKE
02-07-10, 15:10
dovegroup (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31403) Ευχαριστω για την απαντηση. Ωραιος τροπος στο βιντεακι! Αλλα εγω δεν εχω dremel εχω φτερωτη :(

Panoss
02-07-10, 15:15
Όχι δεν έχω δοκιμάσει με κόφτη πλακιδίων.
Οπότε, αν έχεις από κανένα γνωστό δοκίμασε και πες μας.
ΑΝ δουλεύει πάντως, θα πρέπει να 'ναι εύκολος και βολικός τρόπος κοπής πλακέτας.

blueriver
02-07-10, 15:16
Καλά παιδιά μέ αυτό τό thread έχω ριξει πολύ γέλιο,χωρίς παρεξήγηση,μιλάμε όλα τα λεφτά το έκανα save :lool:.
Ο Νίκος ρώτησε κάτι απλό να κόβει τις πλακέτες ,και θα τον κάνετε τόν άνθρωπο να γίνει ο μικρός εξερευνητής-πειραματιστης μέ τα σεσουάρ και τις πατέντες γιά τήν σκόνη,γιά να κόψει μιά πλακέτα :lool:,εφόσον έχει μαλλιάσει η γλώσσα του ότι δέν θέλει σκονη,δώστου εσεις dreamel και dreamel χά χα ,άλλος προτείνη να αγοράσει σεσουάρ και να βγάλει το μοτέρ και νά κάνει μιά τρούπα στό νερο,άλλος πού το είπε για χαβαλέ και ο cloud constraction τον ρωτάει αν ο κοφτης πλακιδίων κάνει δουλειά :lool:,βαλε πλακέτα στον κοφτη πλακιδιων και δεν θα μεινη κολυμπιθρόξυλο :lool:.

Το σωστο το ανεφερε ο Στάθης με ενα σιδηροπριονο,σκονη μηδέν και γρηγορα,και αθορυβα.
Κοφτη λαμαρίνας οχι γιατι δεν θα την κοψει ισια,αφενος και θα αφησει ψιλοδοντακια στην ακρη,και μην ρωτησετε το πιο απλο πως θα κοπει ισια με το σιδηροπριονο γιατι τα λολαθώ

Συνεχιζεται να υποθέσω το show ......................:hahahha::hahahha:

cloud_constructor
02-07-10, 15:26
εννοειται οτι συνεχιζεται.. οπως και στα thread με την αποχαλκωση .. χαμος .

κοφτης πλασματος κανει?

κανει κανει

με καρατιά?τη βαζεις σε 2 δοκαρια και ΧΑΓΙΑΑΑΑΑΑ ΗΑ!στη μεση

billtech
02-07-10, 15:38
παιδια εγω με το dremmel η με χαρτοκοπτη τις κοβω.
με χαρτοκοπτη και χαρακα ομως το προτιμο λογω του οτι κοβετε πολυ πιο ωραια και χωρις σκονες.
λιγο χαραξη πισω και λιγο απο μπροστα και με λιγη πιεση σπαει.ακριβως εκει που χαραξες. δεν κοβετε ποτε λαθος.

Thanos10
02-07-10, 15:39
Δες εδω http://www.toolstore.gr/proxxon-ks-230-%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B9%C E%BF%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-p-5756.html

blueriver
02-07-10, 16:02
Δες εδω http://www.toolstore.gr/proxxon-ks-230-%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B9%C E%BF%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-p-5756.html


Ειπαμε οτι ο Νικος εκανε την εξης ερωτηση :

<<Υπάρχει κάποιο χειροκινητο για διατρητη χαλκινη πλακέτα.
Χρησιμοποιώ ήδη ένα dremel αλλά δεν αντέχω να φοράω μάσκα γυαλιά
με τέτοια ζέστη και εκτός αυτού να γεμίζω τα πάντα σκόνη!

Κάτι σα λαβή:confused1: που με πίεση να κόβει? >>

Aρα οι σωστές μέχρι τωρα απαντήσεις είναι το σιδηροπρίονο του Στάθη ,και ο χαρτοκοπτης του Βασίλη.

Αντε ο επομενος να δουμε τι θα σκαρφιστή,είμαι σίγουρος κανα τόρνο :hahahha:

The show go on .............:hahahha:

JimKarvo
02-07-10, 16:07
*δεν εχω διαβάσει όλο το θέμα*

Αλλά γιατί δεν κόβετε τις πλακέτες σας με το dremel, στο μπάνιο, στον νιπτήρα, με το νερο να τρεχει?

blueriver
02-07-10, 16:16
*δεν εχω διαβάσει όλο το θέμα*

Αλλά γιατί δεν κόβετε τις πλακέτες σας με το dremel, στο μπάνιο, στον νιπτήρα, με το νερο να τρεχει?

Τελικά εμείς οι Ελληνες είμαστε λαός σοφοι παντογνώστες όλοι,αν δεν πούμε την γνώμη μας θα σκάσουμε ,και ας μην εχουμε διαβασει ολο το θεμα :hahahha:


jimkarvo έχεις κάνει ασφάλεια ζωης υποθέτω.
Αλλος απο εκει παντογνώστης 220 volt του dreamel να παιζουν με τα νερά στον νιπτήρα
Ελεος τι αλλο θα ακουσουμε .

Ειπαμε the show go on ........... αλλα σε φασεις πρωτοποριακων ιδεών γελιου ,οχι επικινδυνα πραγματα :hahahha:

navar
02-07-10, 16:19
άσχετο αλλα για τους ΜΗ κατόχους dremel υπάρχει κάποιο αξιόλογο σύστημα να προσαρτάτε και να κόβει ?

έχω τα κλασικά καφέ δισκάκια αλλα σπάνε τα σκασμένα πανεύκολα !

JimKarvo
02-07-10, 16:20
νομιζα οτι δουλευει με μπαταριες....

Thanos10
02-07-10, 16:46
Ειπαμε οτι ο Νικος εκανε την εξης ερωτηση :

<<Υπάρχει κάποιο χειροκινητο για διατρητη χαλκινη πλακέτα.
Χρησιμοποιώ ήδη ένα dremel αλλά δεν αντέχω να φοράω μάσκα γυαλιά
με τέτοια ζέστη και εκτός αυτού να γεμίζω τα πάντα σκόνη!

Κάτι σα λαβή:confused1: που με πίεση να κόβει? >>

Aρα οι σωστές μέχρι τωρα απαντήσεις είναι το σιδηροπρίονο του Στάθη ,και ο χαρτοκοπτης του Βασίλη.

Αντε ο επομενος να δουμε τι θα σκαρφιστή,είμαι σίγουρος κανα τόρνο :hahahha:

The show go on .............:hahahha:
Αν θεωρεις σωστο τροπο το σιδεροπριονο η τον χσρτοκοπτη υπαρχει και αλλη λυση το κοβεις και με τα δοντια.
Αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια το δισκοπριονο ειναι οτι καλυτερο και ασφαλη.

herctrap
02-07-10, 16:57
και γω του χαρτοκοπτη ειμαι

αλλα με αυτα που διαβαζω παω να δοκιμασω με σεγα

stathis
02-07-10, 17:10
εννοειται οτι συνεχιζεται.. οπως και στα thread με την αποχαλκωση .. χαμος .

κοφτης πλασματος κανει?

κανει κανει

με καρατιά?τη βαζεις σε 2 δοκαρια και ΧΑΓΙΑΑΑΑΑΑ ΗΑ!στη μεση



Κάπως έτσι δηλαδή;;;;:biggrin::biggrin:

YouTube- Veggos-8ouVou

cloud_constructor
02-07-10, 17:21
Κάπως έτσι δηλαδή;;;;:biggrin::biggrin:

YouTube- Veggos-8ouVou (http://www.youtube.com/watch?v=Ws8q8Rk0ieU&translated=1)

χαχα ΝΑΙ ΝΑΙ
δε μπορουσες να πεσεις ποιο μεσα!!!!

(καραrespect ταινιαρα)

navar
02-07-10, 17:26
άσχετο αλλα για τους ΜΗ κατόχους dremel υπάρχει κάποιο αξιόλογο σύστημα να προσαρτάτε και να κόβει ?

έχω τα κλασικά καφέ δισκάκια αλλα σπάνε τα σκασμένα πανεύκολα !

καμία έμπνευση για αυτό ???

leosedf
02-07-10, 18:47
Κάπως έτσι δηλαδή;;;;:biggrin::biggrin:

YouTube- Veggos-8ouVou (http://www.youtube.com/watch?v=Ws8q8Rk0ieU&translated=1)

Χααααχαχαχαχα ενα απο τα αγαπημένα μου video.

Πέρα απ την πλάκα τις απλές διάτρητες αν τις κόψεις με το κοφτάκι μια απ' την μιά μεριά και μιά απ' την αλλη απλά την σπάς και κόβεται μόνη της.

Σε άλλες έχει τύχει να χαρακώσω με ένα κοφτερό μαχαίρι η χαρτοκόπτη και χάρακα και μετά σπάνε και αυτές.

Η πιό σωστή λύση φυσικά είναι με ψαλίδι πλακέτας.

pantelisyzfr1
02-07-10, 19:08
για δειτε και αυτο (http://www.toolstation.com/shop/Power+Tools/SIP+Tools/SIP+16+Vari+Speed+Scroll+Saw+240v/d40/sd2966/p89063)

bigri
02-07-10, 21:28
Με χάρακα μεταλικό και χαρτοκόφτη καλό και το κόψιμο είναι τέλειο

Ένα πέρασμα απο τη μεριά τπυ βακελίτη και δύο ή τρια περάσματα απο τη μεριά του χαλκού

Σε μια μέγγενη ευθυγραμίζουμε στο κόψιμο και λυγίζουμε προς τη μια μεριά και κόβεται τέλεια

herctrap
02-07-10, 21:38
κορδελα δεν χρησιμοποιει κανεις?

Nemmesis
02-07-10, 22:31
Με χάρακα μεταλικό και χαρτοκόφτη καλό και το κόψιμο είναι τέλειο

Ένα πέρασμα απο τη μεριά τπυ βακελίτη και δύο ή τρια περάσματα απο τη μεριά του χαλκού

Σε μια μέγγενη ευθυγραμίζουμε στο κόψιμο και λυγίζουμε προς τη μια μεριά και κόβεται τέλεια

βακελιτη? δεν τις πεταξαν ακομα αυτες τις πλακετες?

blueriver
02-07-10, 23:12
κορδελα δεν χρησιμοποιει κανεις?

Πές τα Ηρακλή :lool:
Αθάνατος ο Ελληνας τελικά ,σκεψου ο Νικος να ειχε ζητήση με τι ηλεκτρικο εργαλειο να κοψει τις πλακέτες ,ειμαι σίγουρος οτι ολοι θά ελεγαν μέ στράτζα ,καί θα εψαχναν καμμιά ελαφριά στράντζα στο e-bay :hahahha:

The show go on ......................

blueriver
02-07-10, 23:16
Αν θεωρεις σωστο τροπο το σιδεροπριονο η τον χσρτοκοπτη υπαρχει και αλλη λυση το κοβεις και με τα δοντια.
Αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια το δισκοπριονο ειναι οτι καλυτερο και ασφαλη.

Το σωστή είναι σχετικό γιατι δεν θελει και καμμιά τρομερή ακριβεια με αλφαδιά η κλασσικη πλακέτα ,ουτε λεπτομερεια με σχέδιο με καμπυλες κ.τ.λ
Συγκρινεις απο θεμα ασφαλειας ενα ηλεκτρικο δισκοπριονο με ενα χειροκινητο σιδηροπρίονο ? :confused1:

Οσο για τα δοντια άστο είναι για άλλη δουλειά ,γιά να ανοιγουν τα καπακια απο τις μπυρες το καλοκαιρι και οχι για να κοβουν πλακετες :hahahha:

billtech
02-07-10, 23:45
βακελιτη? δεν τις πεταξαν ακομα αυτες τις πλακετες?
συγνωμη αλλα οι πλακετες τωρα απο τι ειναι?
δεν το λεω ειρωνικα απλα εχω χαθει λιγακι.
απο που παραγγελνετε πλακετες παιδια?με φωτοευαισθητο?

dovegroup
02-07-10, 23:52
dovegroup (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31403) Ευχαριστω για την απαντηση. Ωραιος τροπος στο βιντεακι! Αλλα εγω δεν εχω dremel εχω φτερωτη :(

Ωραίος ρε συ NUKE !!!:lool:
Γύρνα φτερωτή του μύλου ας πούμε...τι εννοείς δεν κατάλαβα?

dovegroup
03-07-10, 00:00
Ελα βρήκα λύση και δεν κάνεις τπτ εσύ τα κάνουν όλα αυτόματα!!!
Για να μην το πάμε μακρυά λοιπόν το θέμα...πήρα κάτι ζωντανούς πλακετοκόφτες και τους εχω βάλει σε αναπαραγωγή φώτο πιό κάτω.

Υ.Γ. Δεν δέχομαι παράπονα απο σωματεία και οργανώσεις

NUKE
03-07-10, 00:56
Χεχ...Δεν θυμαμαι πως λεγεται...Μπορει να λεγεται και φλεξιμ...Δεν ειμαι σιγουρος...
Φτερωτη νομιζω το λεει ο πατερας μου... Ειναι για αργυροχρυσοχοια και οχι μονο...Μοτερ σαν το dreamel αλλα κρεμαστο και οχι φορητο...δεν ξερω πως να το εξγησω...

dovegroup
03-07-10, 01:17
Χεχ...Δεν θυμαμαι πως λεγεται...Μπορει να λεγεται και φλεξιμ...Δεν ειμαι σιγουρος...
Φτερωτη νομιζω το λεει ο πατερας μου... Ειναι για αργυροχρυσοχοια και οχι μονο...Μοτερ σαν το dreamel αλλα κρεμαστο και οχι φορητο...δεν ξερω πως να το εξγησω...

Flexible πολύ καλό ρε συ είναι τέλειο!!!
αυτό έχει ντίζα και τσόκ μπροστά το τσόκ με τον ακροδέκτη της ντίζας είναι μικρότερο απο 3''1/2? Αν ναί βάζεις δίσκο το στηρίζεις και εισαι οκ.

NUKE
03-07-10, 01:37
Ναι κατι τετοιο θα κανω...tnx :)

Thansavv
08-07-10, 18:34
Δες εδω http://www.toolstore.gr/proxxon-ks-230-%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B9%C E%BF%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85-p-5756.html

Αγόρασα το παραπάνω δισκοπριονάκι για να κόβω πότε πότε καμιά πλακέτα. Τα 3 πρώτα χιλιοστά τα έκοψε ωραία, μετά όμως παραζορίστηκε και στα 30mm σταμάτησε, και το δισκάκι ψιλοχάλασε. Δηλαδή δουλειά δεν γίνεται με το δισκάκι που έχει μαζί και είναι αυτό (http://fi.farnell.com/proxxon/28014/crosscut-blade-supercut/dp/1501079).

Ελπίζω βάζοντας ένα άλλο δισκάκι (και εννοώ αυτό (http://fi.farnell.com/proxxon/28017/saw-blade-tungsten-tipped/dp/1501084)) να γίνεται η δουλειά, διαφορετικά θα χαρακτηριστεί "αποτυχημένη αγορά :angry:".
Το αναφέρω, απλώς για να ενημερώσω κάποιον υποψήφιο αγοραστή που το χρειάζεται για παρόμοια χρήση.

ultra
08-07-10, 20:35
Eδω και 18 χρονια μερικοι κοβουν τις πλακετες τους με λαμαρινοψαλιδο.....Σχετικα οικονομικη λυση....

Phatt
09-07-10, 17:09
Εχω κοψει πλακετες με μεγαλο ψαλιδι για λαμαρινες σκεφτειτε κατι τετοιο
http://www.craftsmanspace.com/images/stories/workshop/sheet_metal_cutter.jpg

Η δουλεια που κανει ειναι πολυ καλη και ακριβειας, αλλα προφανως δεν θα αγορασουμε κατι τετοιο για να κοβουμε τις πλακετες μας!

Αυτο που θα προτεινα εγω σαν εργαλειο ακριβειας και ανετο απο σκονες, ειναι ενα βαρεως τυπου ψαλιδι για χαρτια, καμια φορα τα εχουν στα φωτογραφεια, η στα φωτοτυπαδικα, εκτιμω οτι αξιζει τον κοπο, κατι σαν αυτο εδω
http://www.buzzle.com/img/articleImages/282047-3741-23.jpg

Thanos10
09-07-10, 19:07
Θαναση το δισκοπριονο δεν εχει προβλημα το θεμα ειναι ο δισκος πρεπει να ειναι καταλληλος για υλικα εποξυ οπως ειναι οι πλακετες.
Τα υλικα των πλακετων ειναι πολυ σκληρα και ο δισκος για τα μεταλλα καταστρεφεται ευκολα.

Jimakos_Sn
09-07-10, 22:36
Ωραία πατέντα είναι και η χρήση σέγας με ένα "τακουνάκι" μόνο απο τη μια
μεριά, ώστε να σηκωθεί και να μην ακουμπήσει κάτι απο το κύκλωμα.

Λυκιδευς
03-08-10, 17:38
καποιος αλλος τροπος πιο οικονομικος υπαρχει;εγω προσπαθησα με σιδερολαμα αλλα θελει και οδηγο για να μην γινει στραβα...

tasosmos
03-08-10, 17:49
Απλα παρε ενα ανεξιτηλο μαρκαδορακι ψιλο και μαρκαρε πανω στο προστατευτικο πλαστικο με εναν χαρακα το περιγραμμα της πλακετας πριν την κοψεις. Απο κει και περα ειναι θεμα εξασκησης.

Επισης κοβεις παντα με το πλαστικο στην πανω μερια για να μην το ανοιγει το σιδεροπριονο καθως κοβεις και εκτιθεται η πλακετα.

Εγω σχεδον παντα με σιδεροπριονο τις κοβω και μετα τροχιζω λιγο τις γωνιες ειτε με φαρδια λιμα ειτε (καλυτερα προφανως) με τροχο.

Λυκιδευς
03-08-10, 18:05
καπως ετσι τις κοβω και γω απλα δεν εχω τροχο να τις λειανω γιατι καμια φορα ψιλοξεφευγω...

georgz
07-08-10, 20:07
Την πρώτη πλακέτα που έφτιαξα την έκοψα με........ τανάλια!! :lool::lool:
Δεν είχα τίποτα άλλο αλλά το αποτέλεσμα ήταν μέτριο μπορώ να πω. :001_cool:

classic
31-08-10, 16:06
Eδω και 18 χρονια μερικοι κοβουν τις πλακετες τους με λαμαρινοψαλιδο.....Σχετικα οικονομικη λυση....

Χρησιμοποιω αυτον τον τροπο για πανω απο 30 χρονια. Κανω πρωτα το πλαισιο που θελω να κοψω με ενα μαρκαδορο και μετα το κοβω και βγαινει ισια.
Ακομα μιας και ειμαι κατοχος και μεγαλου ψαλιδιου για λαμαρινες το εχω κανει χρηση στη κοπη πλακετων μεγαλων διαστασεων που ηθελα να βγουν ισιες και ευκολα