PDA

Επιστροφή στο Forum : Δέκτης υπερύθρων



katsigiannis
02-07-10, 23:40
Παιδια χρειαζωμαι τη βοηθεια σας.Για ενα ενυσχυτη που εχω φτιαξει δελω ενα κυκλωμα οπου να δεχεται οτιδιποτε υπεηθρες και μολις τις δεχτει για πρωτη φορα μεσω ενος ρελε και κλεινει κυκλωμα.Μετα μολις τις ξαναδεχτει(απο οτιδιποτε τηλεκοντρολ) να το ανοιγει.Δηλαδη να ειναι οπωσ η τηλεοραση αλλα να ξεκιναει και να σταματαει με οποιοδηποτε πληκτρο.ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα.Ελπιζω σε εσας.

katsigiannis
03-07-10, 15:56
κανενας????.

terys2
03-07-10, 17:53
Έλα φίλε μου για εξήγησε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις :confused1:

katsigiannis
03-07-10, 18:11
Ευχαριστω για την απαντηση.Εχω φτιαξει ενα ενυσχυτη ηχου και θελω να τον ανοιγω και να τον κλεινω με ενα τηλεκοντρολ υπερηθρων.Θελω να φτιαξω ενα κυκλωμα πριν την τροφοδοσια που μεσω ενος ρελε οταν δεχτει υπερυθρη να κλεινει κυκλωμα και οταν ξαναδεχτει να ανοιγει.σαν την τηλεοραση δηλαδη.Κατα το χρονο οπου το κυκλωμα θα ειναι κλειστο ενα τρανσιστορ με το που θα δεχεται υπερηθρεσ θα κλεινει το κυκλωμα και μολισ ξαναδειχτει θα το ανοιγει.δηλαδη χρειαζωμαι ενα τρανζιστορ ενα ρελε και τα καλωδια/αντιστασειςγια τη σωστη του λειτουργεια.Ενα κυκλωμα θα με βοηθουσε πολυ.ευχαριστω

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-07-10, 18:20
Βρες ένα χαλασμένο Βίντεο , που όπως να ανάβει , και ας μην παίζει η κασέτα.

Άρπα από οποιαδήποτε ανόρθωση , + 12 ή +18 +24 , και δώσε τάση στο ρελέ ( On / OFF ) για τον ενισχυτή σου .
Οτι τάση οπλισμού βρεις πρόχειρη , τέτοιο ρελέ να αγοράσεις .

(Μια ιδέα ) :001_smile:

katsigiannis
03-07-10, 18:33
Ευχαριστω αλλα δεν καταλαβα πολλα.Ειμαι 17 χρονων και το κανω για χομπι,απλα αν υπαρχει καποιο τρανζιστορ που να κανει αυτη τη δουλεια με 10 v dc???:confused1:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-07-10, 18:43
Δεν είναι άπλα τα πράγματα .. τηλεχειριστήρια και δέκτες , έχουν πολύπλοκο κύκλωμα με κρυστάλους και κλειδωμένες συχνότητες .

Δεν υπάρχει απλοποιημένη λύση .
Μόνο το ματάκι του δέκτη κοστίζει 7-10€ και χρειάζεται και το κατάλληλο κύκλωμα υποστήριξης .

Για ψάξε στην SMART KIT μήπως έχει κάτι έτοιμο .. " Υπέρυθρο πομποδέκτη 2 καναλιών " :wiink:

klik
03-07-10, 18:47
Δεν είναι τόσο απλό όσο περιγράφεις.
π.χ.Το tsop1736 διαβάζει υπέρυθρες και ένα τρανζίστορ bs170 μετά απο το tsop1736 θα οδηγεί ρελέ καστάνιας. Αν πατήσεις κουμπί απο άλλο τηλεχειριστήριο στο σπίτι, θα αλλάζει κατάσταση ο ενισχυτής.

Τα πλήκτρα απο τα τηλεχειριστήρια εκπέμπουν ομάδες απο παλμούς 0 και 1 (διαφορετικές ομάδες το κάθε πλήκτρο), που αποκωδικοποιούνται σε ειδικά τσιπάκια (IR Decoder) ή σε μικροελενκτές.

klik
03-07-10, 18:50
Παράδειγμα με μικροελενκτή θα βρείς εδω.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47856
Ισως σε βοηθήσει να καταλάβεις πως λειτουργεί.

katsigiannis
03-07-10, 18:57
Δεν είναι τόσο απλό όσο περιγράφεις.
π.χ.Το tsop1736 διαβάζει υπέρυθρες και ένα τρανζίστορ bs170 μετά απο το tsop1736 θα οδηγεί ρελέ καστάνιας. Αν πατήσεις κουμπί απο άλλο τηλεχειριστήριο στο σπίτι, θα αλλάζει κατάσταση ο ενισχυτής.

Τα πλήκτρα απο τα τηλεχειριστήρια εκπέμπουν ομάδες απο παλμούς 0 και 1 (διαφορετικές ομάδες το κάθε πλήκτρο), που αποκωδικοποιούνται σε ειδικά τσιπάκια (IR Decoder) ή σε μικροελενκτές.


Και ναι αυτο θελω να κανω.μηπως υπαρχει σχεδιο?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-07-10, 19:13
Πάρε ... :001_smile:




.

katsigiannis
03-07-10, 19:21
λοιπον οραιο το ματσ αλλα εδω.εγω θελω να το βαλω σε διατρηττη και να δεχεται 10 βολτ εναλλασομενο και να μπορω να το λειτουργεισω με οποιοδηποτε τηλεκοντρολ.ευχαρηστω για τη βοηθεια

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-07-10, 19:30
λοιπον οραιο το ματσ αλλα εδω.εγω θελω να το βαλω σε διατρηττη και να δεχεται 10 βολτ εναλλασομενο και να μπορω να το λειτουργεισω με οποιοδηποτε τηλεκοντρολ.ευχαρηστω για τη βοηθεια


Και εγώ θέλω αρκετά πράγματα στην ζωή μου , αλλά δεν μου κάθονται.

Η μόνη λύση είναι να γίνεις εφευρέτης εσύ , και να μας δώσεις το σχέδιο .

katsigiannis
03-07-10, 19:37
οκ αλλα το σχεδιο που μου ανεβασες πωσ μπορω να το εκμεταλευτω(εχο μια τροφοδοσια για το κυκλωμα ρελε και μια αλλη οπου ειναι αυτη που θελω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-07-10, 19:42
Εαν δεν μπορείς να εκμεταλλευθείς το σχέδιο , σημαίνει ότι δεν είσαι έτοιμος,
για να κάνεις κάτι μόνος σου.

Ζήτα βοήθεια από κάποιον, ποιο διαβασμένο , στην περιοχή σου.

JimKarvo
03-07-10, 19:48
Εαν δεν μπορείς να εκμεταλλευθείς το σχέδιο , σημαίνει ότι δεν είσαι έτοιμος,
για να κάνεις κάτι μόνος σου.

Ζήτα βοήθεια από κάποιον, ποιο διαβασμένο , στην περιοχή σου.

Προφανώς ζητάει βοήθεια από κάποιον, πιο διαβασμένο, σε αυτό το forum!

katsigiannis
03-07-10, 20:07
σωστα.μονο τουσ κωδικουσ χρειαζωμαι του δεκτη και του τρανσιστορ.οι παρακατω ειναι σωστοι????(προηγουμενη απαντηση)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-07-10, 20:23
Προφανώς ζητάει βοήθεια από κάποιον, πιο διαβασμένο, σε αυτό το forum!

Ναι να του βρούμε έναν με το κολλητήρι αναμμένο , να το του μοντάρει και στο κουτί .

Ρε τι τραβάω, από τον κάθε πικραμένο . :lol:

navar
03-07-10, 20:46
Ναι να του βρούμε έναν με το κολλητήρι αναμμένο , να το του μοντάρει και στο κουτί .

Ρε τι τραβάω, από τον κάθε πικραμένο . :lol:

μην μπλέκεις αν δεν γουστάρεις κυριάκο !!δεν έγραψα τπτ σε αυτό το θέμα γιατί δεν είχα λύσει !
σίγουρα πάντως το κύκλωμα που έδωσε ο κυριάκος δεν είναι εύκολα υλοποιησημο για αρχή , άσε που είναι και μισή δουλειά , λείπει το hex !

panosssvent19
03-07-10, 21:03
Ναι να του βρούμε έναν με το κολλητήρι αναμμένο , να το του μοντάρει και στο κουτί .

Ρε τι τραβάω, από τον κάθε πικραμένο . :lol:


Ρε κυριακο πραγματικα τι τραβας;;;;;;;
Σε αναγκασε κανενας να απαντησεις και το εκανες;;;;;;(να εδινες και λυσεις;; παει στα κομματια...)

terys2
03-07-10, 22:39
Λοιπόν ένα καλό σχέδιο είναι αυτό και χωρίς microcontroller :wiink:

katsigiannis
03-07-10, 23:00
παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια.και κυριακο αν θες διαβασε εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=376425#post376425
(ο ενυσχυτης) και θα δεις οτι δεν ειναι το οτι δεν ξερω να φτιξω ενα κυκλωμα ειναι το οτι δεν μπορω καθως μενω σε χωριο και δεν υπαρχουν ειδικοι εδω στο να με βοηθησουν.σας ευχαριστω ολους παντως

weather1967
05-07-10, 00:06
Χρήστο αν καταλαβα καλά θέλεις να κάνεις εναν αυτοματισμο στον ενισχυτη και να τον ανοιγεις-κλεινης απο αποσταση.
Εχω να σου προτεινω ,(αν δεν εχεις προβλημα με το να μην ειναι δεκτης υπερυθρων) εναν κλασσικο πομποδεκτη UHF σε κιτ απο την smart kit

Πομπος

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=23&theid=23&open1=1&open2=6&open3=&thepid=68

Δεκτης

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=23&theid=23&open1=1&open2=6&open3=&thepid=69

Κατι αντιστοιχο σε ετοιμο

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16265&cat=252&page=1

Και μια λυση πιο φτηνη ,αλλα πρεπει να κανεις μια πατεντα ειναι να αγορασεις ενα ασυρματο κουδουνι κατι σαν αυτο ,και απλα να αλλαξεις την συνδεσμολογια στον ρελλέ ,και να το κανεις διακοπτη on-off

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20515&cat=249&page=1

katsigiannis
05-07-10, 00:10
κατι σε υπερηθρεσ παιζει?

weather1967
05-07-10, 00:19
κατι σε υπερηθρεσ παιζει?

Προσωπικά δέν γνωρίζω ,αλλά σέ μια αναζητηση στο Google εχει πολλα και διάφορα σχέδια,τώρα το αν και το ποσο δουλευουν 100 % δεν γνωρίζω

http://www.google.gr/images?um=1&hl=el&rlz=1T4SKPB_enGR205GR205&tbs=isch%3A1&sa=1&q=infrared+receiver+circuit&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

katsigiannis
05-07-10, 00:29
Οκ θα δω και ευχαριστω

GeorgeVita
05-07-10, 09:59
Γειά σου Χρήστο,
αν και δεν έχω μια λύση (σχέδιο) για την εφαρμογή σου, μπορείς να διευκρινήσεις κάτι στην αρχική σου ιδέα;


... Για έναν ενισχυτή που έχω φτιάξει θέλω ένα κύκλωμα όπου να δέχεται οτιδήποτε υπέρυθρες και μόλις τις δεχτεί για πρώτη φορά μέσω ενός ρελέ και κλείνει κύκλωμα. Μετά μόλις τις ξαναδεχθεί (από οτιδήποτε τηλεκοντρόλ) να το ανοίγει. Δηλαδή να είναι όπως η τηλεόραση αλλά να ξεκινάει και να σταματάει με οποιοδήποτε πλήκτρο ...

Προφανώς ο ενισχυτής θέλεις να 'ανάβει' όταν λειτουργεί μια από τις συνδεδεμένες συσκευές για την ενίσχυση του ήχου λ.χ. της τηλεόρασης ή του DVD.

Στην αρχή είναι όλα κλειστά, πατάς το 'ON' στο τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης (ή ένα κανάλι) και θέλεις να 'ανάψει' και ο ενισχυτής ο οποίος πρέπει να παραμείνει ON ακόμη και αν χρησιμοποιήσεις πάλι το τηλεχειριστήριο ενω εσύ αναφέρεις ότι με επόμενο πάτημα σε οποιοδήποτε τηλεχειριστήριο να 'σβήνει' και ο ενισχυτής ...

Το πιθανότερο είναι να χρειάζεσαι ένα γενικό δέκτη υπερύθρων ο οποίος όταν λάβει οποιοδήποτε κωδικό να ενεργοποιεί το ρελέ για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (λ.χ. 30-45 λεπτά). Εφόσον υπάρξει χρήση τηλεχειριστηρίου θα ανανεωθεί αυτός ο χρόνος. Αν δεν χειριστείς καμμία συσκευή θα κλείσει και ο ενισχυτής μόνος του.

Ελεγξε τα παραπάνω και συμπλήρωσε τα.

Φιλικά,
Γιώργος

JIMKAF
05-07-10, 12:10
κάτι που σκέφτηκα για την περίπτωση...
εσύ αυτό που θες ουσιαστικά είναι ένας διακόπτης που να ανοιγοκλείνει με οπτική επαφή...

λοιπόν...
μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν κατάλληλο φωτοαντιστάτη που να επιρρεάζεται από την υπέρυθρη ακτινοβολία... Στοχεύοντάς τον με την πηγή της υπέρυθρης ακτινοβολίας αναλογα με τον τύπο του θα αυξάνει ή θα μειώνει την ομική του αντίσταση... επομένως καταλαβαίνεις πως θα αλλάζει και η τάση στα άκρα του... σκέψου αυτό και ίσως μπορείς να σχεδιάσεις μόνος σου το κατάλληλο κύκλωμα...

katsigiannis
05-07-10, 12:26
Το πιθανότερο είναι να χρειάζεσαι ένα γενικό δέκτη υπερύθρων ο οποίος όταν λάβει οποιοδήποτε κωδικό να ενεργοποιεί το ρελέ για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα (λ.χ. 30-45 λεπτά). Εφόσον υπάρξει χρήση τηλεχειριστηρίου θα ανανεωθεί αυτός ο χρόνος. Αν δεν χειριστείς καμμία συσκευή θα κλείσει και ο ενισχυτής μόνος του.


Λοιπον Γιωργο να τι θελω να κανω.Αν δεισ σε ενα topic εχω κανει μια παρουσιαση του ενυσχυτη.Θελω να τον συνδεω στο ipod μου και με ενα τηλεκοντρολ υπερηθρων να των ενεργοποιω απενεργοποιω.Δηλαδη θελω ενα universal δεκτη που μολις δεχτει το σημα μεσω ενος τρανσιστορ η οτιδιποτε αλλου να οπλιζει το ρελε και να κλεινει το κυλκωμα κρατοντασ το κλειστο για οσο χρονο μεσσολαβει μεχρι να ξαναδεχτει σημα, ακομα και απο διαφορετικο τηλεκοντρολ τοτε να το ανοιξει.Αν δεν σε βοηθαει τοτε αυτο μπορω να το κανω πολυ πιο αναλυτικα

GR_KYROS
05-07-10, 14:04
Εάν κατάλαβα καλά θες έναν απλό Τήλε-χειρισμό on/off χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε κοντρόλ υπερύθρων .
Παρακάτω βλέπεις ένα απλό αλλά σωστό κύκλωμα .
Στο επόμενο είναι ένα kit στο οποίο χρειάζεται απλά να προσαρμόσεις στην έξοδο ένα relay

FILMAN
05-07-10, 16:30
Βαγγέλη, το κύκλωμα αυτό είναι προβληματικό. Η κατάσταση της εξόδου κατά την τροφοδότηση είναι απροσδιόριστη. Αυτό σημαίνει ότι μετά από μια διακοπή ρεύματος ο ενισχυτής μπορεί να βρεθεί είτε αναμμένος είτε σβηστός. Βλακεία δεν είναι; Επί του κυκλώματος τώρα. Το LED είναι βλακεία να μπει εκεί, διότι άνάλογα με το τηλεχειριστήριο μπορεί να τρεμοπαίζει. Το 4049 δεν επιτρέπεται να λειτουργεί με αναλογικές τάσεις στην είσοδο, όπως αυτή στα άκρα του C2. Κατά συνέπεια θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα 40106 ή 4584 που είναι schmitt trigger (προσοχή έχουν διαφορετική διάταξη ακροδεκτών). Οι υπόλοιπες 3 πύλες δεν φαίνονται πουθενά. Τι θα κάνουμε τις εισόδους τους, θα τις αφήσουμε στον αέρα; Και ενώ περισσεύουν 3 πύλες, βάζει ο μάγκας και ένα έξτρα 555 για να φτιάξει μονοσταθή λες και δεν μπορούσε να τον κάνει με μια μόνο πύλη, αφού ήδη έχει 3 που περισσεύουν... Και να πεις ότι χρειάζεται κιόλας; Διότι η ολοκλήρωση των παλμών είναι αρκετή. Κατά συνέπεια, δεν χρειάζεται ούτε το 555 ούτε και οι αναστροφείς. Η όλη δουλειά θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει με τον δέκτη, ένα δικτύωμα ολοκλήρωσης και ένα φλιπ - φλοπ αλλά με δράση schmitt trigger στην είσοδο clock όπως αυτά που φτιάχνει η PHILIPS. Και με ένα RC στην αντίστοιχη είσοδο μπορούμε να ορίσουμε και την αρχική κατάσταση. Επίσης θα μπορούσε να προστεθεί κι ένα μπουτόν για τοπικό χειρισμό. Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται αυτό που έχω πει τόσες φορές. Φτωχά κυκλώματα από φτωχούς σχεδιαστές...

GR_KYROS
05-07-10, 21:07
πάρε μερικά ακόμα σχέδια, εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα το 3ο γιατί μου αρέσουν τα απλά και απέριττα, και για να την σπάσω στον φίλιππο που ποτέ δεν με αφήνει να κάνω τον έξυπνο.:001_smile:

και http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/ck1600.pdf

katsigiannis
06-07-10, 00:00
οκ θα δω τα σχεδια εξονυχιστικα:lool::lool::lool:

katsigiannis
06-07-10, 00:05
οκ αλλα δεν ξερω τι να βαλλω εκει οπου εχω κυκλωσει.θελω το μηχανιμα στην παρουσιαση να βγαζει φωτιες.


ευχαριστω

katsigiannis
06-07-10, 00:33
επιπλεον μια βοηθεια

ολεσ οοι ερωτησεις πανε αριθμητικα με το συνημενο
1 ποια απο τα πιν του ic2 ενια στον αερα και ποια οχι?
2 οι δυο μωβ λωριδες ειναι η τροφοδοσια τουπηνιου του ρελε?
3 ποιος ο κωδικος του τρανζιστορ?
4 τα πιν 5,7,9...ακουμπανε ταυτοχρονα πανω στο -?
5 ποιος ο κωδικος του δεκτη και οι χωριτηκωτητες c1,c2 και η r4?
συγνωμη αν σας ταλαιπωρω αλλα ειναι το τελικο σχεδιο για την ολοκληρωση

ευχαριστω

JIMKAF
06-07-10, 13:32
αυτό που κύκλωσες είναι μια λογική πύλη ΝΟΤ ένας inverter δλδ...





Υ.Γ.*τα περί photoresistor ούτε συζήτηση ε?

GR_KYROS
06-07-10, 21:32
το σχετικό κύκλωμα δεν το έχω κατασκευάσει, πιστεύω ότι θα δουλέψει, προσπάθησε και μην με αναγκάσεις να το κατασκευάσω.:001_smile:

FILMAN
07-07-10, 15:37
Α ρε Βαγγέλη... Ώστε τα έχω και μαζί σου... Δηλαδή δεν είναι έτσι όπως τα λέω; Όσο για τα 3 κυκλώματα που ανέβασες, είναι μια απ΄τα ίδια... Όχι ότι τα είδα πολύ, αλλά κι απ' αυτό το λίγο, όλο και κάτι βρήκα... Στο πρώτο δεν έχει δίοδο στο ρελέ, στο δεύτερο πάλι η αρχική κατάσταση είναι τυχαία, όσο πια για το τρίτο το αγαπημένο σου, τί να πω, είναι όλα τα λεφτά... Την αναστροφή δε μπορούσε να την κάνει με τρανζίστορ και έβαλε ολοκληρωμένο... Άσε που αν το τρανζίστορ στην έξοδο είναι ΡΝΡ δεν θέλει καθόλου αναστροφή... Θέλει και καστάνια... Να δω πότε θα σοβαρευτείτε σχεδιαστικά... Εγώ είπα πώς μπορεί να φτιαχτεί. Απλά, εύκολα, και κυρίως χωρίς προβλήματα. Αλλά απ' ότι βλέπω δεν σας πολυενδιαφέρει αυτό.

TomMan
07-07-10, 15:58
Xρήστο, πολύ καλές οι λύσεις που σου προτάθηκαν. Είδα την κατασκευή σου. Δες πάντως και αυτό http://www.markidis.gr/index.php?cPath=945_474_476 (http://www.markidis.gr/index.php?cPath=945_474_476) , το κόστος είναι πολύ μικρό και πιστεύω πως εύκολα θα κάνεις τις τροποποιήσεις που χρειάζονται. Βήμα βήμα. Να ’σαι καλά.

Προς όλους. Κύριοι κάλιο σιγή παρά κακή πηγή. ON/OFF στην κατασκευή του http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51629 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51629) θέλει ο Χρήστος. Ούτε πόλεμο, ούτε εγκατάλειψη, ούτε… Ειρήνη!!!

GR_KYROS
07-07-10, 19:16
Θανάση το θέμα είναι Δέκτης υπερύθρων
γιατί έτσι θέλει ο πελάτης :001_smile:
γιατί ίσως τον βολεύει ένα οποιοδήποτε Τήλε-κοντρόλ που θα βρει μπροστά του.
φυσικά και γνωρίζουμε όλοι τις ξευτιλισμένες οικονομικά κατασκευές της TELE
μη μας κάνεις και αισθανόμαστε ηλίθιοι.

Φίλλιπε όντος θεωρητικά πάντα προτείνεις λύσεις, αλλά σου διαφεύγει ότι εδώ δεν υπάρχουν πολλοί ηλεκτρονικοί του επιπέδου σου.
και σε αυτό το θέμα όπως και σε πολλά άλλα αναζητείτε μια λύση εξπρές, απλή, εύκολη, με αναλυτικό σχέδιο, αναλυτικές οδηγίες για το τι είναι αυτό με τα 16 ποδαράκια, και γενικά κάτι πολύ μασημένο.
εάν νομίζεις ότι καλύπτεις κάτι από τα παραπάνω ζητούμενα σχεδιάζοντας κάθε τόσο ένα κύκλωμα με τις προδιαγραφές σου τότε κάντο.
αλλιώς άσε όσους έχουν διάθεση να βοηθήσουν, να πετάμε έστω κονσέρβες

TomMan
08-07-10, 03:50
Παιδια χρειαζωμαι τη βοηθεια σας.Για ενα ενυσχυτη που εχω φτιαξει δελω ενα κυκλωμα οπου να δεχεται οτιδιποτε υπεηθρες και μολις τις δεχτει για πρωτη φορα μεσω ενος ρελε και κλεινει κυκλωμα.Μετα μολις τις ξαναδεχτει(απο οτιδιποτε τηλεκοντρολ) να το ανοιγει.Δηλαδη να ειναι οπωσ η τηλεοραση αλλα να ξεκιναει και να σταματαει με οποιοδηποτε πληκτρο.ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα.Ελπιζω σε εσας.

Κατα το χρονο οπου το κυκλωμα θα ειναι κλειστο ενα τρανσιστορ με το που θα δεχεται υπερηθρεσ θα κλεινει το κυκλωμα και μολισ ξαναδειχτει θα το ανοιγει.δηλαδη χρειαζωμαι ενα τρανζιστορ ενα ρελε και τα καλωδια/αντιστασειςγια τη σωστη του λειτουργεια.Ενα κυκλωμα θα με βοηθουσε πολυ.ευχαριστω

Ευχαριστω αλλα δεν καταλαβα πολλα.Ειμαι 17 χρονων και το κανω για χομπι,απλα αν υπαρχει καποιο τρανζιστορ που να κανει αυτη τη δουλεια με 10 v dc???

Παράδειγμα με μικροελενκτή θα βρείς εδω.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47856 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47856)
Ισως σε βοηθήσει να καταλάβεις πως λειτουργεί.

Και ναι αυτο θελω να κανω.μηπως υπαρχει σχεδιο?

λοιπον οραιο το ματσ αλλα εδω.εγω θελω να το βαλω σε διατρηττη και να δεχεται 10 βολτ εναλλασομενο και να μπορω να το λειτουργεισω με οποιοδηποτε τηλεκοντρολ.ευχαρηστω για τη βοηθεια

σωστα.μονο τουσ κωδικουσ χρειαζωμαι του δεκτη και του τρανσιστορ.οι παρακατω ειναι σωστοι????(προηγουμενη απαντηση)


Για να μη άλλο συνεχίσω Βαγγέλη, ό,τι καταλαβαίνει κανείς. Καμιά φορά είναι η έκθεση εκτός θέματος και άλλη πάλι το θέμα εκτός έκθεσης. Ας είναι, ο καθένας έχει την σκοπιά του.

GR_KYROS
08-07-10, 08:55
Θανάση το θέμα είναι συγκεκριμένο , άσχετα που πρακτικά δεν ευσταθεί αφού θα μπλέκετε με εντολές των άλλων συσκευών.
Εάν ρωτάγε από την αρχή τι Τήλε-χειρισμό να χρησιμοποιήσει, και εγώ θα πρότεινα TELE RF

FILMAN
08-07-10, 12:43
Φίλλιπε όντος θεωρητικά πάντα προτείνεις λύσεις, (Δηλαδή αυτά που προτείνω είναι πρακτικά μη υλοποιήσιμα; Δεν νομίζω...) αλλά σου διαφεύγει ότι εδώ δεν υπάρχουν πολλοί ηλεκτρονικοί του επιπέδου σου.
και σε αυτό το θέμα όπως και σε πολλά άλλα αναζητείτε μια λύση εξπρές, απλή, εύκολη, με αναλυτικό σχέδιο, αναλυτικές οδηγίες για το τι είναι αυτό με τα 16 ποδαράκια, και γενικά κάτι πολύ μασημένο. (Ναι ρε φίλε, αλλά αυτό που θα προτείνουμε πρέπει και να δουλεύει, δεν νομίζεις; Ωραία θα ήταν να γινόταν μόνο με μια αντίσταση, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται. Αν δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα από όσα λύνει, πρέπει να απορριφθεί. Στην τελική ένας διακόπτης ON/OFF πάνω στον ενισχυτή θα ήταν πιο αξιόπιστος. Πρέπει λοιπόν να προτείνουμε έναν τηλεχειρισμό εξίσου αξιόπιστο. Όσο για το επίπεδο αυτού που θέλει το κύκλωμα, αυτό δεν το λαμβάνω υπόψη προκειμένου να του προτείνω μια λύση, και δεν πρέπει άλλωστε. Δηλαδή αν αυτός ξέρει από αντιστάσεις αλλά όχι από πυκνωτές εγώ θα πρέπει να του φτιάξω κύκλωμα χωρίς πυκνωτές; Αν πάλι δεν ξέρει να φτιάξει αυτό που του λέω ας ρωτήσει, ή ας βρει κάποιον να τον βοηθήσει, ή στην τελική ας το αγοράσει έτοιμο από το εμπόριο.)
εάν νομίζεις ότι καλύπτεις κάτι από τα παραπάνω ζητούμενα σχεδιάζοντας κάθε τόσο ένα κύκλωμα με τις προδιαγραφές σου τότε κάντο. (Αυτό ακριβώς νομίζω. Απλώς τώρα τρέχω με τη δουλειά και δεν προλαβαίνω. Αν έχεις οποιαδήποτε ένσταση για τα κυκλώματα που έχω σχεδιάσει κατά καιρούς σε παρόμοιες περιπτώσεις, θα χαρώ να μου τη γνωστοποιήσεις.)
αλλιώς άσε όσους έχουν διάθεση να βοηθήσουν, να πετάμε έστω κονσέρβες Δεν εμπόδισα ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλον να ποστάρει. Αλλά ούτε κι εσύ ούτε κανένας άλλος θα πρέπει να με εμποδίζει να αναφέρω τα στραβά που βλέπω στα κυκλώματα που προτείνετε. Στο κάτω κάτω δεν τα έχετε σχεδιάσει εσείς. Κατά συνέπεια η κριτική δεν απευθύνεται σε εσάς αλλά στον εκάστοτε σχεδιαστή, ο οποίος δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει οπωσδήποτε αν και άγνωστος, να είναι καλός.

TomMan
08-07-10, 16:14
Βαγγέλη, η παρουσία μου στο φόρουμ δεν υφίσταται για την εμπλοκή μου σε διαμάχες. Επίσης το ίδιο το μέσο θα πρέπει να έχει μια λειτουργία χωρίς διενέξεις για να είναι αποτελεσματικό.
Αν το θέμα είναι το Infra τότε θα έπρεπε σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ να στείλουμε το Χρήστο σε θέματα που ήδη το έχουν εξαντλήσει.
Για μένα το θέμα είναι να βοηθήσουμε το Χρήστο να δώσει μια λύση σε αυτό που τον απασχολεί.
Όπως ο ίδιος έγραψε «Λοιπον δεν ειναι η πρωτη μου κατασκευη.Εχω παρα πολλες στο ιστορικο μου.Αλλα μιας που εχω ενα touch(ipod) και το χρησημοποιω συχνα ειναι το αγαπημενο μου.Σημερα εκανα μερικες βελτιωσεις και σε λιγες ημερες θα λειτουργει με τηλεκοντρολ.Σε αυτο οποιοσ θελει να βοηθησει ασ κοιταξει εδώ»

Εξάλλου εφ’ όσων πρόκειται για ενισχυτή και τηλεχειρισμό, μήπως τον στέλναμε και σε προενίσχυση με IR control ;;;;

Όσο περισσότερο φλυαρούμε γύρω από θέματα τόσο υπονομεύουμε την αξία της κοινότητας. Σου στέλνω και PM.

GR_KYROS
08-07-10, 17:47
κατόπιν ωρίμου σκέψης συμφωνώ με τον Θανάση ότι είναι πολύ για το συγκεκριμένο θέμα να το συνεχίσουμε.
και να πούμε στον Χρήστο να χρησιμοποιήσει τον παρακάτω Τήλε-χειρισμό που πρότεινε ο Θανάσης.

FILMAN
09-07-10, 16:22
Ο συγκεκριμένος τηλεχειρισμός εκτός του ότι είναι RF και όχι με υπέρυθρες είναι προβληματικός. Στην πραγματικότητα μου έχουν φέρει 3 κομμάτια για μετατροπή διότι το ρελέ ανοιγόκλεινε τυχαία και ακανόνιστα μετά από μερικά λεπτά τροφοδότησης.

GR_KYROS
09-07-10, 19:49
ρε φίλιππε δεν παίζεσαι :lool:
έλα πες την αλήθεια, σου αρέσει να διαφωνείς πάντα :001_smile:

TomMan
09-07-10, 19:55
www.inka.gr (http://www.inka.gr)