PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειροποιητος ενυσχυτης ηχου



katsigiannis
03-07-10, 22:53
Θα ηθελα να παρουσιασω ενα ενυσχυτη ηχου οπου εχω κατασκευασει.Ειναι μολις 4 watt αλλα ενοχλει τους γειτονες με αποτελεσμα την μειωση της εντασης και αφιερωσης περισσοτερου χρονου σε αυτη την κατασκευη.Ελπιζω να σας αρεσει καθως δεν ζω σε καποια πολη αλλα σε ενα χωριο της επαρχιας οπου το να βρεις υλικα ειναι δυσκολο,ποσο μαλλον ηλεκτρονικα.Επησης θα ηθελα να σας πω οτι ειμαι 17 χρονων, μολις τορα μαθητησ της τριτης λυκειου και στο διαστημα των διακοπων απο ενα παλιο αλυσσοπριονο απομονωνωντασ τον κηνητηρα,και ξεμπλοκαρισμα των ελατηριων του καταφερα να κατασκευασω τον πρωτοκινητηρα tyrbo (ναι με τη χρηση στροβιλου)στην τεγεα

υγ.για τον ενυσχυτη διαδετω ακομα αρκετα εξαρτηματα γιαυτο να το παρακολουθειτε

katsigiannis
03-07-10, 22:56
και μερικες ακομα εικονες

ikaros1978
03-07-10, 23:34
για 17 χρονων και για ελλειψη υλικων λογω επαρχειας...μπραβο σου Χρηστο...στα 37 σου θα ζωγραφιζεις! συνεχισε

Ηλιας Α
04-07-10, 00:46
Μπράβο ! Χρήστο καλή δουλειά.
<<οπου το να βρεις υλικα ειναι δυσκολο,ποσο μαλλον ηλεκτρονικα >>
Για κοίτα Μπάμπης Γρ, Λαμπράκη, απέναντι από πρώην <<Χαντζή >>
ή εδώ http://www.xenophonvenieris.gr/company-gr.html (http://www.xenophonvenieris.gr/company-gr.html) αν πας Αθήνα.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
04-07-10, 00:47
Τι μου θύμησες τώρα ... :001_smile:

Με ταξίδευσες στο 1985 , οταν στα 16 μου έβαζα κόντρα πλακέ επενδυμένο με βελούδο για πρόσοψη, και VU meter, στο αυτοταλάντωτο EL504 , για να δείχνει ωραίο.

Μόνο που εγώ είμαι γιος Ηλεκτρολόγου αυτοκινήτων,
και τουλάχιστον τότε, είχα τα πάντα απο εργαλεία.
Αλλά τίποτα δεν με σταματά από το να αναβαθμίζω συνεχώς ,
γνώσεις και εργαλεία .. για να μένω στην μόδα. :wiink: :biggrin:

sakis
04-07-10, 12:47
ναι ναι καπου εδω θα σκασει και ο γαληνιτης ....που του αρεσουν αυτα .... τα ποαραξενα ....

Αγαπητε χρηστο οπως ηπαν και τα παιδια για επαρχια και 17 χρονων εισαι αρχοντας ...μαθε να προσεχεις και τη αισθητικη των πραγματατων που φτιαχνεις ( με τον χρονο ...αργοτερα ) μαθε να παιρνεις και μετρησεις απο την δουλεια που κανεις ωστε να μπορεις να επιβεβαιωσεις την δουλεια σου ...

προχωρα και οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε

Sakis

katsigiannis
04-07-10, 14:05
Φιλε Σακη μην ανυσυχεις.Οταν θα το δειτε τελειωμενο θα τριβετε τα ματια σας.Και σε οτι εφτιαχνα παντα υμουν αρχοντασ και στιν καινοτομια και στιν ποιοτητα:001_cool:
Μολις το ολοκληρωσω ωσ προς τη βαφη και τα συνναφη θα δεις τι εχει να γινει.Για χειροποιητο ποσο να κανει αραγε???:confused1::confused1::confused1:

Τρελός Επιστήμονας
04-07-10, 21:28
Συγχαρητήρια φίλε για την πρώτη σου κατασκευή. Και εις ανώτερα!!!

Από το πανηγύρι της Τεγέας το Δεκαπενταύγουστο πριν από πολλές δεκαετίες όταν ήμουν μαθητής του Δημοτικού Σχολείου είχα αγοράσει (μάλλον μου είχε αγοράσει ο πατέρας μου) μια επιστημονική εγκυκλοπαίδεια της εποχής που είχε πολλές αναφορές στους πρωτοπόρους της ηλεκτρονικής.

Άντε και με high-end ενισχυτή!

weather1967
04-07-10, 22:20
Συγχαρητήρια φίλε Χρήστο,καί καλή αρχή σού εύχομαι στόν κόσμο των ηλεκτρονικών κατασκευών.:wiink:

katsigiannis
04-07-10, 22:33
Λοιπον δεν ειναι η πρωτη μου κατασκευη.Εχω παρα πολλες στο ιστορικο μου.Αλλα μιας που εχω ενα touch(ipod) και το χρησημοποιω συχνα ειναι το αγαπημενο μου.Σημερα εκανα μερικες βελτιωσεις και σε λιγες ημερες θα λειτουργει με τηλεκοντρολ.Σε αυτο οποιοσ θελει να βοηθησει ασ κοιταξει εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51617
Επησης τωρα σχεδιαζω αισθητικη αναβαθμηση:001_cool::001_cool:

CHRIS THE BUTCHER
04-07-10, 22:53
μπραβο φιλε! keep walking....

Γαληνίτης
04-07-10, 23:00
Πραγματικά γνήσια και αυθεντική ερασιτεχνική κατασκευή.
Με απλά, πρόχειρα και κοινά υλικά (ξύλο, κλέμες κλπ). Με μεράκι, πρωτοτυπία, δημιουργική σκέψη και επινοητικότητα. Χωρίς παθητική αντιγραφή από έτοιμους "τυφλοσούρτες" του διαδικτύου και χωρίς επιδίωξη "επαγγελματικής" εμφάνισης και κυνήγι της "τελειότητας". Μόνο για τη χαρά της κατασκευής και της δημιουργίας. Καθώς και την αυτοδιδασκαλία μέσα από τον πειραματισμό, την εμπειρία και τη μελέτη.
Συγχαρητήρια!

sakis
05-07-10, 09:13
ρε κωστα ( γαληνιτη ) ...αφου ειμαστε γειτονοπουλα να ερθεις μια μερα απο το μαγαζι να πιουμε καφεδακι ... νεα μακρη διονυσος ειναι ....αρτα πρεβεζα ...

Αντε !!! αμα εχουμε και κεφια να κανουμε και μια κατασκευη join force

καλημερες

GREG
05-07-10, 09:42
ΜΠΡΑΒΟ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:idea:

aeonios
05-07-10, 12:15
Συγχαρητήρια παλικάρι μου από την καρδιά μου!!!!!!!!!!

TSAKALI
05-07-10, 14:36
φιλε Χρηστακη, εσυ νομιζεις οτι εφτιαξες εναν ενισχυτη, αλλα εγω
βλεπω ενα εργο τεχνης. ΕΥΤΥΧΩΣ...δεν βρηκες υλικα.
αποψη μου.... αν δουλευει , συμαζεψε λιγο τα καλωδια και αφησε το
ετσι, και ειδικα...ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΨΕΙΣ. υπαρχουν ανθρωποι που θα το
αγοραζαν πιστευω ..οπως ειναι, και πολλοι θεωρουνται καλιτεχνες
φτιαχνοντας τετοιες " αυθορμητες" κατασκευες.
βαλτο στο EBAY, προς πωληση.. ετσι για πλακα , να δεις τι θα γινει,
οχι ομως στην κατηγορια των ηλεκτρονικων αλλα στην κατηγορια
για συλλεκτες...
συγχαρητηρια.

katsigiannis
05-07-10, 23:32
φιλε Χρηστακη, εσυ νομιζεις οτι εφτιαξες εναν ενισχυτη, αλλα εγω
βλεπω ενα εργο τεχνης. ΕΥΤΥΧΩΣ...δεν βρηκες υλικα.
αποψη μου.... αν δουλευει , συμαζεψε λιγο τα καλωδια και αφησε το
ετσι, και ειδικα...ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΨΕΙΣ. υπαρχουν ανθρωποι που θα το
αγοραζαν πιστευω ..οπως ειναι, και πολλοι θεωρουνται καλιτεχνες
φτιαχνοντας τετοιες " αυθορμητες" κατασκευες.
βαλτο στο EBAY, προς πωληση.. ετσι για πλακα , να δεις τι θα γινει,
οχι ομως στην κατηγορια των ηλεκτρονικων αλλα στην κατηγορια
για συλλεκτες...
συγχαρητηρια.

Ενοειται οτι δουλευει και θα του ριξω ποσα πραγματα ακομα.Ορισμενοι θα τριβουν τα ματια τους.Δεν εχω σκοπο να το βαψω αλιως θα το ειχα ειδη κανει.Μονο το πισω θα αλλαξω με ενα κοντραπλακε οταν μπορεσω.

katsigiannis
09-08-10, 01:31
φιλε Χρηστακη, εσυ νομιζεις οτι εφτιαξες εναν ενισχυτη, αλλα εγω
βλεπω ενα εργο τεχνης. ΕΥΤΥΧΩΣ...δεν βρηκες υλικα.
αποψη μου.... αν δουλευει , συμαζεψε λιγο τα καλωδια και αφησε το
ετσι, και ειδικα...ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΨΕΙΣ. υπαρχουν ανθρωποι που θα το
αγοραζαν πιστευω ..οπως ειναι, και πολλοι θεωρουνται καλιτεχνες
φτιαχνοντας τετοιες " αυθορμητες" κατασκευες.
βαλτο στο EBAY, προς πωληση.. ετσι για πλακα , να δεις τι θα γινει,
οχι ομως στην κατηγορια των ηλεκτρονικων αλλα στην κατηγορια
για συλλεκτες...
συγχαρητηρια.

Πλακα πλακα αν το κοιταξεις μεσα δουλευω την καλυτερη ποιοτητα.θα με παρασουν για τρελο, απο τη μια δεν εχουμε υλικα απο την αλλη τα υλικα που εχουμε ειναι απο τα καλυτερα.λογαριασμο στο e-bay δεν εχω αλλα πισευω οτι με τα διαφορα που του εχω ριξει πιανει ανετα τα 600€.πιστευετε???

leosedf
09-08-10, 08:31
Ακόμη μια φορά απόδειξη οτι το πνεύμα όταν είναι ισχυρό η δημιουργία είναι τέλεια όπως και να ναι.
Συγχαρητήρια, λαμπρό μέλλον.