PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Τρανζίστορ σε LED



acmilangr
05-07-10, 17:47
Καλησπέρα.

θέλω να συνδέσω 68 LED με τάση 12v

η σύνδεση θα γίνει ως εξής

4 (red) led στην σειρά + 1 αντίσταση 150ohm
17 τέτοιες συνδέσεις θα συνδεθούν παράλληλα
αν θέλετε να καταλάβετε καλύτερα μπείτε σε αυτό το site (http://led.linear1.org/led.wiz), δώστε τις τιμές 12-2,3-20-68 και πατείστε το disgne my array, δείτε το τελευταίο παράδειγμα.

αυτά όλα θα συνδεθούν με ενα transistor (το οποίο θα ελένχεται με microcontroller).΄

Θέλω να μάθω πόσα ma θα πρέπει το transistor να "δώσει" για να τροφοδοτηθούν τα led.

Στην αρχή φανταζόμουν πως ο υπολογισμός γίνεται απλά ώς εξής
68led*20ma=1360ma (1,4a)

όμως στο Site αυτό γράφει 340ma (και 280 στον πρώτο τρόπο) τι τελικά ισχύει; πως υπολογίζουμε την ένταση που απαιτείται;(εκτός απο τον πρακτικό τρόπο του πολύμετρου)

moutoulos
05-07-10, 17:57
Ναι Θωμά σωστά το γράφει το site. Το (συνολικό) ρεύμα σου διαιρείτε δια 4.

Και αυτό γιατί έχεις 4 Led's σε κάθε "μπάρα". Δηλαδή 20mA θα ανάψουν 4 Led's, μιας και είναι σε σειρά.
Κάνε όμως μια δοκιμή πρώτα και βάλε αντίσταση 270ohm, και αν σε ευχαριστεί το φως αυτών άστα. Η
αντίσταση 150ohm είναι λίγο μικρή ...

ptisi110
05-07-10, 18:06
Οι τετράδες LED που σου βγάζει είναι σε σειρά, άρα διαρρέονται από ίδιο ρεύμα, τα 20mA που εισάγεις για ρεύμα λειτουργίας στο κάθε LED. Αυτός βγάζει 17 rows * 20mA = 340mA..

edit: Γρηγόρη πολύ γρήγορος ρε φίλε :001_smile::001_smile::001_smile:

georgz
05-07-10, 18:10
Δοκίμασε το 2Ν2222 (http://www.stanford.edu/class/ee133/datasheets/2n2222.pdf).
Ουπς.. άλλο ήταν το ερώτημα..

herctrap
05-07-10, 19:00
περιμενε οι υπολογισμοι ειναι λαθος

ισως να πρεπει να το υπογισεις για 5V και ας το συνδεσεις στα 12 μιας και η ταση εξοδου απο το uE που θα συνδεσει στην βαση θα ειναι 5V


αυτο θα ισχύει αν συνδεσεις σε NPN τον συλεκτη στα 12V και ο εκπομπος να ειναι η εξοδος σου η οποια θα ειναι στα 5V
λογο της βασης

αν δωσεις σταθερα 12V στα led

και συνδεσεις τις αντιστασεις στον συλλεκτη και στον εκπομπο την γη τοτε νομιζω οτι παλι θα εχεις προβλημα
μιας και η ταση θα ειναι μεταξυ του 12 και του 5 αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για το 2

αυτα

acmilangr
05-07-10, 19:16
Τελικά τι να υπολογίσω;

στην σύνδεση μου θα έχω κοινή γή, 12volt στα led και 5v στην βάση

και γιατί εμένα δεν μου κολάει κάτι;
πχ όσα περισότερα led βάζω σε σειρά τόσο περισότερη οικονομία ma κάνω;
και επίσης τι ρόλο παίζει το ρεύμα στην βάση; εφόσων εκείνο ειναι στην ουσία "το χέρι" που πατάει τον διακόπτη για να κλείσει το κύκλωμα

και επίσης με ποιά τάση θα υπολογίσω τα watt; με τα 12v ; η με την τάση στα led πχ 2.2v?

herctrap
05-07-10, 19:29
Τελικά τι να υπολογίσω;

στην σύνδεση μου θα έχω κοινή γή, 12volt στα led και 5v στην βάση

και γιατί εμένα δεν μου κολάει κάτι;
πχ όσα περισότερα led βάζω σε σειρά τόσο περισότερη οικονομία ma κάνω;
και επίσης τι ρόλο παίζει το ρεύμα στην βάση; εφόσων εκείνο ειναι στην ουσία "το χέρι" που πατάει τον διακόπτη για να κλείσει το κύκλωμα

και επίσης με ποιά τάση θα υπολογίσω τα watt; με τα 12v ; η με την τάση στα led πχ 2.2v?


ετσι λειτουργουν απο οσο ξερω

μπορεις να κανεις δοκιμες

μπορεις να περιμενεις να απαντησει καποιος αλλος

μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο

YouTube- Transistor / MOSFET tutorial

ναι κανεις οικονομια για να χρησιμοποισεις μικροτερο τρανσιστορ

acmilangr
05-07-10, 19:34
Συγγνώμη αλλα είμαι της άποψης πως απο την θεωρία τα περνάμε στην πράξη.
Να πάρω δηλάδή διάφορα transistor και να δοκιμάσω πιο δεν ζεσταίνεται;

το ξέρω πως μπορώ να δοκιμάσω με ενα πολύμετρο την ένταση, απλά σχεδιάζω ενα PCB θα πρέπει να ξέρω πρώτα κάποια πράγματα

ptisi110
05-07-10, 19:38
και γιατί εμένα δεν μου κολάει κάτι;
πχ όσα περισότερα led βάζω σε σειρά τόσο περισότερη οικονομία ma κάνω;

Όσο περισσότερα LED βάζεις, τρως απο αντίσταση για να κρατήσεις το ρεύμα στα 20mA. Διότι R = (12V - Vled_ολικό) / 20mA.

acmilangr
05-07-10, 19:41
Όσο περισσότερα LED βάζεις, τρως απο αντίσταση για να κρατήσεις το ρεύμα στα 20mA. Διότι R = (12V - Vled_ολικό) / 20mA.
δηλαδή τα ma που μου βγάζει το site δεν ειναι απο το συνολικό κύκλωμα; θα πρέπει να υπολογίσω και γιά τις αντιστάσεις;

εγώ θέλω να μάθω πόσα ma ΣΥΝΟΛΟ θα χρειαστεί το κύκλωμα.

ptisi110
05-07-10, 19:45
Είναι το συνολικό διότι σε κάθε γραμμή έχεις 20mA, έχοντας 17 γραμμές κανε τον πολλ να δεις πόσο ρεύμα τραβάει το φορτίο συνολικά

acmilangr
05-07-10, 20:06
οκ. Απλά δεν ειναι παράξενο που με διαφορετική σύνδεση έχουμε διαφορά στην κατανάλωση;

δηλαδή ίδια απόδοση με διαφορετική κατανάλωση

κάνω λάθος;

ptisi110
06-07-10, 03:50
Λοιπόν, κάτσε σχεδίασε στο χαρτί διαφορετικές συνδεσμολογίες με LED αντιστάσεις, πχ φτιάξε γραμμές με 2 LED σε σειρά, 3 LED σε σειρά, 4 LED σε σειρά μαζί με τις αντιστάσεις τους. Υπολόγισε κάθε φορά σε κάθε γραμμή την τάση που πέφτει πάνω στην αντίσταση περιορισμού. Για το ρεύμα που θες βρες την ισχύ που τρώει η αντίσταση σε κάθε μια περίπτωση. Βρες τον συνδυασμό που σου κάθετε καλύτερα για μέγιστη φωτοβολία με τη μικρότερη κατανάλωση

FILMAN
07-07-10, 15:57
Θωμά μην παραξενεύεσαι. Απλώς βάζοντας LED σε σειρά, με το ίδιο ρεύμα ανάβεις περισσότερα κομμάτια. Όσο για το τρανζίστορ, για ρεύμα συλλέκτη 340mA μπορείς να χρησιμοποιήσεις το BC639 ή το BC517 που είναι darligton ή αν θες μεγαλύτερα περιθώρια ασφαλείας το 2SC2655.

moutoulos
07-07-10, 16:56
Μια εικόνα χίλιες λέξεις ...