PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρηση παλαιου παλμογραφου LEADER LBO-52B



Radiometer
07-07-10, 18:47
Επανέρχομαι με το επόμενο μου εύρημα :001_tt2:

είναι ένας παλιός παλμογράφος LBO-52B της LEADER ELECTRONICS CORPORATION
επειδή δεν με πήγε καρδιά να το στείλω για ανακύκλωση αποφάσισα να το κάνω μια καλή συντήρηση.

ανεβάζω μερικές φώτος έχει αρκετή σκόνη ειδικά από τη μια πλευρά του πάνω σε μια πλακέτα
ΔΕΝ το έβαλα στην πρίζα γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδράσει, μην έχουμε καμιά μίνι έκρηξη:lool:

τι καθαριστικά να βάλω? έλεγα να το περάσω με Degreaser Cleaner Spray της Philips ?

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15020&stc=1&d=1278517534

Radiometer
07-07-10, 18:48
και μερικές ακόμα :001_smile:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 00:51
Σαπουνάδα και πινέλο ... απιονισμένο νερό ... κάλο ξέβγαλμα ..

Πλύσιμο όλα, τα πάντα ( πλακέτες κουμπιά ) , βγάλε μόνο τις λάμπες από πάνω ..
Και άστο μια μέρα στον Ήλιο ..

Για να δω ... είσαι τολμηρός .. :wiink:

Radiometer
08-07-10, 00:57
Σαπουνάδα και απιονισμένο νερό :001_huh:
δεν έχω ξανά κάνει κάτι παρόμοιο άλλα το νερό μου ακούγετε... κάπως

το ΣΚ που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα ασχοληθώ

andrewsweet4
08-07-10, 01:08
υπαρχει και μια περιπτωση επειδη ειναι πολυ παλιο το μηχανημα να θελει και αντικατασταση στους ηλεκτρολυτικους του.... συνηθως με τα χρονια ξερενινται και ανεβαινει το ESR τους (αντισταση) με αποτελεσμα να μην λειτουργει σωστα το μηχανημα.αν σκεφτεις παντως να τους αλλαξεις, να ξερεις οτι κατα πασα πιθανοτητα το μηχανημα να θελει μετα καλιμπραρισμα...

dal_kos
08-07-10, 01:46
Το απιονισμένο νερό δεν έχει ιόντα μέσα, οπότε δεν είναι ηλεκτραγώγιμο. Γι' αυτό το πρότεινε και ο φίλος παραπάνω.
[Ασχετό αλλά έχω ακούσει να το χρησιμοποιούν και για "ξέπλυμα" κινητού από κανονικό νερό, ή θαλάσσης]

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 02:11
Να προσφέρω μια επεξήγηση για το απιονισμένο ..

Δεν είναι θέμα αγωγιμότητας , είναι ακίνδυνο για την δημιουργία οξειδώσεων,
και ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν περιέχει άλατα .

Η εξάτμιση του , δεν αφήνει στερεά κατάλοιπα .

tasosmos
08-07-10, 10:11
Προφανως εννοει απιονισμενο για το ξεβγαλμα, για την σαπουναδα δεν εχει διαφορα.

Χανονται τα πλεονεκτηματα που εχει οτι δεν ειναι ηλεκτραγωγιμο και δεν αφηνει καταλοιπα αφου θα εχει διαλυμενο το σαπουνι μετα.
Το μονο κερδος με το απιονισμενο και για την σαπουναδα ειναι οτι γλυτωνεις τα επιπλεον αλατα και οτι εχει μεγαλυτερη διαλυτοτητα για το σαπουνι. Τριχες δλδ...


Τεσπα, πριν αρχισεις τις μπουγαδες κανε μια δοκιμη με αερα, αν δεν εχεις κομπρεσερ πηγαινε σε κανα βενζιναδικο αλλα οχι με τερμα πιεση, μην φυγει κανα εξαρτημα και παει βολτα...
Το πιθανοτερο ειναι οτι θα καθαρισουν (σχεδον) ολα.

Μετα αν θες ριχνεις και ενα καθαρισμα με ισοπροπυλικη ή οινοπνευμα κι εισαι οκ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 10:17
Να προσφέρω μια επεξήγηση για την σαπουνάδα .. :001_smile:

Είναι για το κιβώτιο ... εξωτερικά .

Η πλακέτα , πλένεται πρώτα με πινέλο και καθαρό οινόπνευμα.
Και την ξεπλένουμε με νερό και την βοήθεια του πινέλου .

Η διαδικασία ονομάζεται ως απορύπανση τυπωμένου .

sakis
08-07-10, 10:25
δυσκολο να δουλευει σωστα μετα απο τοσο καιρο σιγουρα καποιες απο τις λαμπες θελουν αλλαγη ....σιγουρα οι ανορθωτριες μπορουν να αλλαχτουν με διοδους ....σιγουρα κανα δυο χουφτες ηλεκτρολυτικοι θελουν πεταμα κλπ κλπ και φυσικα απο εκει και μετα αρκετα δυσκολο καλιμπραρισμα

cloud_constructor
08-07-10, 10:46
πω ωραια θα ειναι αμα δουλευει!Ειναι πολυ ρετρο

Phatt
08-07-10, 12:31
Εχω και γω εναν λαμπατο παλμογραφο φτιαγμενο στην ΕΣΣΔ, μοντελο του 1975.Δεν τον εχω ανοιξει ποτε, γιατι εχει μολυβδοσφραγιδα σε μια βιδα για να φενεται εαν παραβιαστει:lool:
Δεν ασχοληθηκα ποτε να τον συντηρησω για τους λογους που λεει ο Σακης, παντως λειτουργει οταν παρει ρευμα.Θα ειναι καλο εφφε για το εργαστηρι(αν ποτε καταφερω να εχω ενα) να ειναι σε μια γωνια και να του δινω σημα για να δειχνει κυματομορφες...Οριστε.

http://img143.imageshack.us/img143/26/p1000379bba.jpg

herctrap
08-07-10, 13:36
φτιαξε κανα uE να στελνει ωρα ή καποιο κειμενο

dinos
08-07-10, 14:10
Χαιρετισμούς στο forum και από εμένα. Να προτείνω και κάτι πιο επίσημο για τη καθαριότητα από ένα μεγάλο κατασκευαστή.

Radiometer
08-07-10, 21:21
Ωραία οποτε το ΣΚ θα κάνω μπουγάδα :lool:

Phatt το δικό μου έχει μεγαλύτερη οθόνη :001_tt2:
dinos ωραίο το pdf

Βασικά σε πρώτη φάση θέλω να τον καθαρίσω και να τον κάνω άπλα να δουλεύει,
ίσως αντικαταστήσω κάνα δύο ηλεκτρολυτικούς, όσο για το καλιμπραρισμα δεν θα κάνω και καμιά μέτρηση ακριβείας με αυτών:001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
09-07-10, 01:44
Παλιά είχα έναν γιαπωνέζικο Tech, με εύρος ζώνης περίπου 2ΜΗZ πολύ κατώτερης ποιότητας από το Leader. Τον είχα συντηρήσει αλλάζοντας κάποιους πυκνωτές, δυο λυχνίες και μια χαλασμένη αντίσταση. Κάηκε όμως η οθόνη και τον πέταξα στην ανακύκλωση πριν από κάποια χρόνια. Υπάρχουν κάποια κυκλώματα παλμογεννητριών για το καλιμπράρισμα. Αν δεν έχετε, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα καινούριο παλμογράφο.

Radiometer
10-07-10, 21:57
Λοιπόν τον καθάρισα λίγο βγάζοντας μόνο τα χοντρά χοντρά από τις πλακέτες,
έπειτα τράβηξα μπαλαντέζα καμιά 5 μετρά πίσω από την πόρτα και αφού πρώτα ενημέρωσα την γειτονιά και την πυροσβεστική :lool: ...τον έβαλα στην πρίζα

έδειξε τα πρώτα σημάδια ζωής, εμφανίστηκε μια πράσινη κουκκίδα στο οθόνη και μετά από λίγο χάθηκε.
ανακάλυψα πως έχει μια σπασμένη λάμπα 12BY7A θα μπορέσω να βρω εύκολα ?

ανοιγοκλείνοντας τον εμφανίζετε η δέσμη για λίγο και μετά χάνετε προς τα πάνω,
έκανα τράμπα τις 2 ίδιες λάμπες 12ΒΥ7Α μεταξύ τους, και η δέσμη πλέον χανόταν προς τα κάτω.

έδωσα από το H/Y τερατογονικό παλμό και ημίτονο στην είσοδο 1 ΚHz
και έβγαλα φωτογραφείς τις κυματομορφες πριν χαθούν.


http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15076&stc=1&d=1278787960

Phatt
10-07-10, 22:11
Υπαρχουν οι λαμπες αγαπητε http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=12by7a&_frs=1&_trksid=p3286.c0.m359

Μετα απο τις σημερινες σου εμπειριες θελεις ακομη να ασχοληθεις να τον κανεις λειτουργικο σε σημειο να μπορεις να βασιστεις επανω του για μετρησεις;

Radiometer
10-07-10, 22:23
Phatt ναι στο e-bay βρήκα αρκετές για Θεσσαλονίκη μεριά ξέρει κάνεις άμα υπάρχουν?

ε δεν είχα και καμιά τρομερή εμπειρία ευτυχώς δηλαδή :001_smile:,
όσο για της μετρήσεις, λες να βάλω αυτό το μίνι μπαούλο στον πάγκο να κάνω μετρήσεις ακριβείας :001_smile: ... μάλλον όχι,
άπλα θέλω να τον κάνω να δουλεύει δεν θα ασχοληθώ με καλιπραρισματα

leosedf
10-07-10, 22:51
Καλά αμα θές καλιμπράρισμα έχουμε τον HP τον ψηφιακό να στον κάνει κλαρίνο.

Phatt
10-07-10, 23:44
Εψαχνα να δω μην εχω καμια παλια τετοια να σου δωσω να κανεις τη δουλεια σου αλλα δεν εχω(μου επεσε και μια σβετλανα απο τα χερια θα κλεγαμε αλλα σωθηκε).Γιατι να κοβεσαι ψαχνεις απο Ελλαδα και να πληρωσεις τα μαλλια σου αφου υπαρχουν ωραιες και φτηνες απο ebay;

Κωστα θα ηθελες να φερω τον δικο μου απο εκει εαν βολεψει καποια στιγμη να τον κανουμε ενα τεστ αν μετραει σωστα;(ο καφες κερασμενος):biggrin:

leosedf
10-07-10, 23:48
Θα πρέπει να τον πάω στο γραφείο πρώτα και να βρώ το probe μου και μετά θα είμαι έτοιμος, αν βολέψει εδώ θα είμαι.
Πάρτε και οι δυο τα εργαλεία και ελάτε. Μόνο που δεν έχω πηγή σήματος.

Phatt
10-07-10, 23:55
Μου ειχε γραψει ο KOKAR ενα CD audio με παλμους αλλα δε θυμαμαι που το εχω χαντακωμενο ρε γαμωτο...

Radiometer
11-07-10, 00:07
Μετα απο τις σημερινες σου εμπειριες θελεις ακομη να ασχοληθεις να τον κανεις λειτουργικο σε σημειο να μπορεις να βασιστεις επανω του για μετρησεις;

μάλλον κάποιος άλλος θέλει ασχοληθείς να τον κάνει λειτουργικό :001_tt2::001_tt2:

Κώστα θηρίο ο HP ε :001_smile:

leosedf
11-07-10, 00:10
LOL Καλά στην τελική βάζουμε ένα πρόγραμμα γεννήτρια στο pc και μέσω της κάρτας βγάζουμε παλμούς.
Γενικά αυτά τα HP μηχανήματα ήταν γνωστά για την ακρίβεια ακόμα και μετά απο χρόνια.