PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πολύμετρο δεν είναι Λόττο ..



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 11:42
Θα ξεκινήσω από μια διαπίστωση .

Πολύμετρο αγορασμένο κάπου στο 1994 ,
το οποίο έχει δουλέψει για 17 χρόνια ως βασικό,
και ακόμα είμαι περήφανος για αυτό.
Και ενώ το έχω ανοίξει πάνω από 10 φορές για αλλαγή μπαταρίας .
Σήμερα διαπίστωσα ότι έχω πέσει θύμα πλαστοπροσωπίας .
Δεν μπορώ να στεναχωρηθώ , διοτι έστω και έτσι ,
πιθανός ήταν στην καλή μου τύχη, να μου βγει καλό ..

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι είναι ο κανόνας ..

Για αυτό , όποιος σέβεται και ασπάζεται το ρητό ,
που λέει οτι : Τα καλά εργαλεία κάνουν τον Μάστορα !!

Καλό θα είναι να προσέχει τετοιες λεπτομέρειες , σε κάθε νέα αγορά . :wiink:

JimKarvo
08-07-10, 11:52
Όταν λες πλαστοπροσωπία, τι ακριβός εννοείς?

Phatt
08-07-10, 12:10
Αχ ρε Κυριακο, τωρα το καταλαβες;Εχω και γω ενα που λεει απ'εξω metron επισης παλιο, σιγουρα πανω απο δεκαετια, το εχω στις φωτο με τα πολυμετρα, και απο μεσα ειναι mastech...Αυτα ειναι στανταρ, λες να υπαρχουν τοσες πολλες εταιριες για οργανα;

gsmaster
08-07-10, 12:50
Κυριάκο έχω το ίδιο σε tele... Λες?

Τρελός Επιστήμονας
08-07-10, 12:51
Φίλοι μου γιατί απορείτε; Με την παγκοσμιοποίηση (παγκόσμια ιδιωτικοποίηση) ο κόσμος έχει γίνει μεταξύ άλλων ένα απέραντο φασονατζίδικο (και φρενοκομείο βέβαια...)

cloud_constructor
08-07-10, 12:57
ελα μωρε σιγα.. απο αγνωστο σε ενα αλλο.. εδω τηλεοραση παιρνεις , σκας ενα σορο λεφτα περνεις μαρκα ταδε κ την ανοιγεις μεσα και σου λεει μπεκο.. ε δε πα να παρεις μια μπεκο απο την αρχη να γλυτωσεις τα λεφτα?

chip
08-07-10, 13:33
δεν είναι απάτη απλά είναι γνωστό οτι κάποιο φτιάχνουν πολύμετρα και κάποιοι χτυπούν τη φίρμα τους. Πχ δεν είπε ποτέ η ΤΕΛΕ οτι φτιάχνει η ίδια πολύμετρα απλά βρίσκει έναν κατασκευαστή και του ζητά να βάλει το όνομα του. Είναι σα να παίρνεις από super market απορυπαντικό με τη φίρμα του super market. Δεν σημαίνει οτι το Super market έχει χημική βιομηχανία και φτιάχνει απορυπαντικά.

Χτες άνοιξα ένα παλαιό CD recorder της RICOH, ναι μεν το chip set ήταν της RICOH αλλά η πλακέτα από πίσω έγραφε Samsung. Επίσης πριν καμιά 10αριά χρόνια είχα ανοίξει ένα creative cd player και έλεγε samsung.

Το θέμα είναι οτι περιμένεις οτι το Super market δεν φτιάχνει απορυπαντικά και οτι είναι άλλος που τα φτιάχνει, όταν όμως έπερνες creative η ricoh δεν περίμενες οτι τα φτιάχνει άλλος.

Πάντως έχω κι εγώ ένα metron (κατασκευης mastech) και δουλεύει άψογα.
Και πάλι mastech θα έπερνα.

orck
08-07-10, 13:38
Εχω το ιδιο πολυμετρο. Δεν εχω παραπονο απο αυτο (αλλα ταυτοχρονα δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις). Και στο δικο μου το ιδιο γραφει απο μεσα. Εκεινη την εποχη οταν το αγοασα κυκλοφορουσαν παρα πολλα πολυμετρα με ιδια ακριβως οψη και το μονο που αλλαζε ηταν η μαρκα τους. Προφανος και ηταν φασον απο καποιον κατασκευαστη στην Κινα.

Τρελός Επιστήμονας
08-07-10, 13:45
Έχω ένα Mastech σαν δεύτερο πολύμετρο και δουλεύει πολύ καλά για 10 περίπου χρόνια.

JimKarvo
08-07-10, 13:51
Και τα δισκάκια που λένε TDK, δεν τα φτιάχνει η ίδια
Αλλά:
Η κάθε εταιρία που θεωρείτε καλή, όταν αναθέτει παραγγελιές στην youbernedme κατασκευαστική, βάζει κάποια στάνταρ. αν η κατασκευαστική δεν τα τηρεί αυτά τα στάνταρ, πάει σε άλλη, ώστε το προϊόν που βάζει πάνω το όνομα της, να είναι καλό!

Βέβαια αυτό δεν αποκλείει το ενδεχόμενο το DVD "youburnedme 4.7" να είναι καλύτερο από το TDK.. Εξάλλου οι μεγάλες εταιρίες, το όνομα πουλάνε.. ;)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 14:03
Κυριάκο έχω το ίδιο σε tele... Λες?




Το μαντείο έχει απεργία σήμερα .. :biggrin:

Η ουσία είναι όταν το αγόρασα , ήμουν κοντά στα 25 ( σχετικά άγουρος) ,
και το πλήρωσα κάπου στα 34 χιλιάρικα.

Λεφτά από ίδρωτα ... :wiink:

Και αυτό είναι το θέμα, να προσέχουμε γενικός.

Εαν σήμερα κάποια ελάχιστα Κινέζικα , έχουν παρουσιάσει καλό πρόσωπο,
το 1993 , ήταν όλα μπάζα λόγο ποιότητας κατασκευής .
Σήμερα παραμένουν μπάζα , ως χαμηλού κόστους με εσκεμμένα χαμηλή ποιότητα κατασκευής ... και εκεί είναι το αμάρτημα .
Για αυτό και το μόνο διαπιστευτήριο ποιότητας , ήταν το Made in Taiwan.

Μόνο μια Κινεζική εταιρεία πείσμωσε , να βγάλει ποιότητα ,
και να δείξει πρόσωπο .. η UNI-T
Και αυτοί ξύπνησαν από το 2007 και μετά ..
Στο 2011 θα πλημμυρίσουν την αγορά με υπέροχα πράγματα.
Τα νέα φρέσκα μοντέλα είναι μόνο στο Κινεζικό σίτε τους ..

chip
08-07-10, 14:20
Λόγω μεγέθους της βιομηχανίας της Κίνας υπάρχουν κινέζοι κατασκευαστές για τα μπάζα και κινέζοι με άριστα προϊόντα.
Σημασία έχει οτι συνεχώς βελτιώνονται και σε λίγα χρόνια απλά θα έχουν τα καλύτερα προϊόντα.
Δεν είναι απαταιώνες ούτε κυνηγάνε όλοι οι κινέζοι κατασκευαστές το φτινιάρικο. Απλά δεν έβγαζαν καλή ποιότητα γιατί δεν ήξεραν να βγάλουν καλό. Κάθε μέρα όμως μαθαίνουν και βελτιώνονται και σύντομα θα έχουν τα καλύτερα προϊόντα.
Αυτό που πήρε πχ 40 χρόνια στους δυτικούς και στους γιαπωνέζους (για να μάθουν) στους Κινέζους μπορεί να πάρει 10 χρόνια,
γιατί έχουν κάτι έτοιμο (το δυτικό) για να πάρουν ιδέες (ακόμα και να αντιγράψουν)
γιατί σήμερα έχουν εργαλεία προσομοίωσης που πριν 20-30 χρόνια δεν υπήρχαν (με αυτές τις δυνατότητες),
γιατί σήμερα η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη και έχουν γρήγορη απόσβεση ενός προϊόντος ώστε να περάσουν σε επόμενη version,
γιατί οι μηχανικοί κοστίζουν λιγότερο και μπορούν σε μια ομάδα σχεδίασμού να έχουν περισσότερο κόσμο ή ακόμα και να δουλεύουν δύο ομάδες ταυτόχρονα και ανταγωγνιστικά για το ποια θα σχεδιάσει το καλύτερο προϊόν,
γιατί οι οικονομίες κλίμακως τους δίνουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στο να βάλουν καλύτερα υλικά στα καλά τους προϊόντα
γιατι....
γιατί...
γιατί...
Απλά η δυτικά βιομηχανία πεθαίνει!!!!! με ότι συνέπειες θα έχει αυτό για τις δυτικές οικονομίες , στην υγεία, την άμυνα κλπ....
και το χειρότερο είναι ότι όταν καταστραφεί η δυτική βιομηχανία δεν θα υπάρχει δρόμος γυρισμού!!!!

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 14:29
Λόγω μεγέθους της βιομηχανίας της Κίνας υπάρχουν κινέζοι κατασκευαστές για τα μπάζα και κινέζοι με άριστα προϊόντα.
Σημασία έχει οτι συνεχώς βελτιώνονται

Δεν το τρώω το φαεί αυτό ...

Αμα έμαθαν στο 2010 να βγάζουν μια απλή ασφάλεια με DVE UL CCC ,
τότε όποιος κάψει το μηχάνημα του , από μη εγκεκριμένες ασφάλειες,
πως θα ονοματίζετε ??

Χορηγός πειραματιζόμενων βιομηχάνων !!

lastid
08-07-10, 15:13
Και όμως Κυριάκο (και χρόνια πολλά για χτές) έτσι είναι όπως τα λέει ο chip.
Χώρια που εμείς στην Ελλάδα έχουμε ένα ακόμη μειονέκτημα: Βγαίνουμε και υπερηφανευόμαστε γιατί είμαστε οι μάγκες και οι έξυπνοι και βρήκαμε και αγοράσαμε και έχουμε ΤΟ εργαλείο, είτε αυτό είναι αυτοκίνητο, είτε είναι πολύμετρο, είτε και γώ δεν ξέρω τί. Ενώ ίσως (λέω τώρα) θα έπρεπε να διοχετεύουμε τον εγωισμό μας στο να ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ. Γνώσεις, έρευνα, προιόντα, τα πάντα. Και να γίνουμε περήφανοι όχι γιατί αγοράζουμε το καλύτερο, αλλά γιατί πουλάμε το καλύτερο.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
08-07-10, 18:40
Φίλε Δημήτρη , έχω περασει και εγώ στην απέναντι όχθη ...
Υποστηρίζω απόλυτα την άποψη ,
ότι πρέπει να περάσουμε στο κατασκευαστικό στάδιο ως χώρα .

Με εταιρείες λαϊκής βάσης , και Ελληνικά μυαλά .

Ομως , όταν θα πάρουμε παραδείγματα ,
θα πάρουμε από τους καλύτερους , χωρίς συμβιβασμούς.

Σε ευχαριστώ για την ευχή .. :001_smile:

xsterg
08-07-10, 21:07
παιδια γεια χαρα. εχω εδω και 20 χρονια περιπου δυο πολυμετρα το ενα μαρκασ soar και το αλλο μαρκας beckman. εχω προσπαθησει να βρω site των εταιρειων αυτων αλλα δεν υπαρχει πουθενα. εχει καποιος καποιο σιτε για αυτα τα πολυμετρα? εχουν μετονομαστει οι εταιρειες και γι αυτο δεν μπορω να βρω πληροφοριες για αυτα τα απολυμετρα κατι στο νετ? ευχαριστω.

turist
13-07-10, 12:48
Μόνο μια Κινεζική εταιρεία πείσμωσε , να βγάλει ποιότητα ,
και να δείξει πρόσωπο .. η UNI-T
Και αυτοί ξύπνησαν από το 2007 και μετά ..
Στο 2011 θα πλημμυρίσουν την αγορά με υπέροχα πράγματα.
Τα νέα φρέσκα μοντέλα είναι μόνο στο Κινεζικό σίτε τους ..

Σ' αυτό έχεις δίκαιο πρόσφατα αγόρασα αυτό για εμένα http://www.uni-trend.com/UT61C.html#
και αυτό για ένα φίλο http://www.uni-trend.com/UT58A.html#

Το αλλάξαμε γιατί είχαμε βαρεθεί τα φθηνά που χαλούσαν και δείχναν ότι να 'ναι.
Η ποιότητα των UNI-T φαίνεται όταν τα πιάσεις στο χέρι, αλλά ο χρόνος θα δείξει.

JOUN
13-07-10, 13:20
παιδια γεια χαρα. εχω εδω και 20 χρονια περιπου δυο πολυμετρα το ενα μαρκασ soar και το αλλο μαρκας beckman. εχω προσπαθησει να βρω site των εταιρειων αυτων αλλα δεν υπαρχει πουθενα. εχει καποιος καποιο σιτε για αυτα τα πολυμετρα? εχουν μετονομαστει οι εταιρειες και γι αυτο δεν μπορω να βρω πληροφοριες για αυτα τα απολυμετρα κατι στο νετ? ευχαριστω.
Και εγω φιλε μου εχω το Soar 4040 απο τα καλυτερα πολυμετρα εκεινη την εποχη και πολυ καλο ακομα και σημερα.Εχω ψαξει και εγω και δεν μπορεσα να βρω τιποτα.Λογικα εχουν κλεισει εδω και χρονια..

elettronica
13-07-10, 13:35
Καλημέρα παλιά λέγανε τι γιαπωνέζικο θα πας να πάρεις ? στην συνέχεια το γιαπωνέζικο αντικαταστάθηκε από το κορεάτικο και τώρα το κορεάτικο από το κινέζικο . Έχω αυτόν τον φορητό παλμογράφο http://www.extech.com/instruments/product.asp?catid=16&prodid=280 από το 2006 και του έχω αλλάξει τα φώτα στην κακομεταχείριση ούτε τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες δεν του άλλαξα.
Τουλάχιστον μερικοί έστω και με χαμηλή ποιότητα στην αρχή προσπαθούν να κάνουν κάτι "Εμείς"τα περιμένουμε όλα έτοιμα .Τα εισαγωγικά στο εμείς δεν απευθύνεται ακριβώς σε εμάς

billtech
13-07-10, 13:40
παιδια αυτο που θα σας πω εγω ειναι οτι δεν με παραξενευει αυτο που βλεπετε στις τηλεορασης η στα πολυμετρα η σε ολες αυτες τις συκευες.
Οταν ημουν στη Φινλανδια ερασμους ειχαμε παει σε μια εταιρια που κατασκευαζε πλακετες για συσκευες αλλης εταιριας.
δηλαδη η αλλη εταιρια ΠΧ Bosh εστελνε ενα κομματι της συκευης της σε αυτη την εταιρια το κατασκευαζε το συναρμολογουσε και το εστελνε στην Bosh.
Και πανω στη πλακετα εμπαινε το ονομα της εταιριας που το κατασκευασε.
Δεν καθετε μια εταιρια που κατασκευαζει ενα σωρο συσκευες να κανει ολες τις πλακετες.
Οπως και τα κινητα νοκια που ειναι φινλανδικα αμα δεις απο μεσα λενε made in ουγκαρια και ενα σωρο αλλες χωρες.οι εταιριες που πληρωνουμε εμεις και εχουν το λογοτυπο απεξω απλα βαζουν τα σχεδια και το κεφαλαιο.
τα υπολοιπα τα βαζουν οι κατασκευαστριες εταιριες.
αυτα μας τα ειπαν οι ανθρωποι στο εργοστασιο εκει περα.

Και απο οσο ξερω ενα κομματι απο τα ηλεκτρονικα της ΝΑSA κατασκευαζετε στην Intracom του κοκκαλη. λες να ειναι made in greece ολο το διαστημοποιο?

απλα καποιες εταιριες οι σοβαρες αυτα που τους κατασκευαζουν καθονται και τα ελεγχουν πριν βγουν στην αγορα και ειναι σιγουρες.αλλες οχι και χαλανε και το ονομα τους.

δεν υπαρχει λογως να δινουμε ενα σωρο λεφτα να περνουμε κατι ακριβω για να πληρωνουμε το λογοτυπο μιας κατασκευης πολυ φτηνης.

ΥΓ. την Bosh την ανεφερα γτ η πλακετα που μας εδειχναν μας ειπαν οτι τα σχεδια ανηκαν στην Bosh.

xsterg
15-07-10, 21:16
Και εγω φιλε μου εχω το Soar 4040 απο τα καλυτερα πολυμετρα εκεινη την εποχη και πολυ καλο ακομα και σημερα.Εχω ψαξει και εγω και δεν μπορεσα να βρω τιποτα.Λογικα εχουν κλεισει εδω και χρονια..

φιλε γεια χαρα. εχω το 3250. ναι. ηταν πολυ καλο πολυμετρο οχι μονο για την εποχη του αλλα και για σήμερα. για την κατηγορια τιμης του πιστευω οτι ειναι αρκετα καλο. κριμα παντως που η εταιρεια δεν μπορεσε να ακολουθησει τις εξελιξεις και φαινεται οτι εκλεισε. παντως για την εποχη του εχει ενα σωρο πρωτοποριακα πραγματα οπως αυτοματες κλιμακες, μπάρα στην οθονη, και αισθηση πλαστικων και χειρισμου που στις αρχες του 90 δεν συναντουσες ευκολα σε τετοιο πολυμετρο.

JOUN
19-07-10, 23:56
Συμφωνω σε ολα εκτος ισως απο την τιμη..Το ειχα παρει περιπου το 90 στο δευτερο εξαμηνο της σχολης μου για περιπου 45000 μεταχειρισμενο αν θυμαμαι καλα..Βεβαια το πηρα απο κολλητο που το ειχε ενα μηνα περιπου αλλα καινουριο εκανε πανω απο 50000.