PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση συναγερμου



gvarel
08-07-10, 20:58
Καλησπερα. Θελω να εγκαταστήσω στο σπίτι μου ενα συστημα συναγερμου.
Εχω ψαξει το θέμα και έχω κάποιες ερωτήσεις.
Ασύρματο για να μην κάνω μερεμέτια ή ενσύρματο.Εαν είναι ασύρματο τα ρανταρ και οι μαγνητικες κάθε πότε θέλουν μπαταρίες και θέλω 10 μαγνητικές επαφές και 4 ραντάρ το κοστος των μπαταριών και της αγοράς των ρανταρ επαφών μήπως είναι υπερβολικό και πρέπει να πάω σε ενσύρματο καποια πρόταση για κόστος.
Κοιτάζοντας για ενσύρματο έπεσε το μάτι μου στο ROISTOC RP-208CN που είναι αρκετά οικονομικό. Μηπως το έχει εγκαταστήσει κάποιος και έχει να μου πεί την άποψη του.

weather1967
08-07-10, 21:53
Καλώς ηρθες Γιώργο
Τα ενσυρματα συστηματα ειναι πιο αξιοπιστα ,αν και εχουν βγει τελευταια ασυρματα συστηματα που εχουν και αυτα καλα αποτελεσματα.
Οι μπαταριες θελουν αλλαγμα αναλογα την χρηση ,αν π.χ εχεις ενα ρανταρ στην κουζινα που η νοικοκυρα ειναι μεσα αρκετες ωρες την μερα με αποτελεσμα να δινει σημα στην κεντρικη μοναδα ,ασχετα αν ειναι κλειστος ο συναγερμος ,θα θελει αλλαγη μπαταριων καθε 6 μηνες περιπου ,αν ειναι στο σαλονι ,ποιο αραια καθε 1 χρονο περιπου,το ιδιο ισχυει και για τις παγιδες σε πορτες και παραθυρα,αλλο η παγιδα της κυριας πορτας που ανοιγοκλεινη τακτικα και αλλο μια παγιδα σε ενα παραθυρο που ανοιγοκλεινη 2 φορες την μερα .

Αυτο το κοστος μπαταριων ειναι στα κατά του ασυρματου συναγερμου.

geo1973
08-07-10, 23:10
Γιωργο πιο οικονομικη ειναι η εγκατασταση ενσυρματου συναγερμου...
τωρα για τις μπαταριες, ενα συγχρονο αξιοπιστο ασυρματο συστημα συναγερμου που χρησιμοποιει μπαταριες λιθιου, μπορει να φτασει και μεχρι τα 4 χρονια.εχε υποψιν ομως πως πληκτρολογιο σειρηνα και τηλ γραμμη θα ειναι ενσυρματα...
για το συγκεκριμενο συστημα που αναφερεις δε το ξερω, θα σου προτεινα παντως να απευθυνθεις σε καποιο επαγγελματια του ειδους, να σου προτεινει διαφορες λυσεις και στο τελος να προχωρησεις σε καποιο "οικονομικο" συστημα...

weather1967
08-07-10, 23:16
εχε υποψιν ομως πως πληκτρολογιο σειρηνα και τηλ γραμμη θα ειναι ενσυρματα...


Γιώργο υπαρχουν στην αγορά ασυρματα συστηματα και με πληκτρολογια -σειρηνα ασυρματα.

gvarel
08-07-10, 23:58
Ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση σας.Ρώτησα σε εναν τεχνικό ο οποίος μου προτεινε ασύρματο με μεγάλο κόστος. Εγω όμως, ισως αίσθηση νομίζω πως μου πρότεινε εσκεμένα πολυ ακριβό.
Κάποιος καμία πρόταση ή γνώμη για το μοντέλο που έγραψα γιατί και οικονομικό είναι και υπάρχει κατα κόρον στο διαδυκτιο.

Leonardo
09-07-10, 00:25
Μπορεις να τροποποιησεις το συναγερμο ωστε οταν ενεργοποιειται να σε ειδοποιει με μηνυμα στο κινητο σου..Κατι περισσοτερο δεν γιγνωσκω για να σου πω . Ειμαι σιγουρος ομως οτι γινεται ετσι ...

JimKarvo
09-07-10, 00:28
Αδερφέ είσαι μακρία από την Αθήνα, και δεν μπορώ να το αναλάβω!
Αχιλλέα, γίνεται, αλλά πρέπει ο συναγερμός να έχει κάποιες προδιαγραφές, αλλιώς πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις!

SAM K 100
10-07-10, 10:44
καλημερα,τα ασυρματα συστηματα που ειναι κ αξιοπιστα εχουν συνηθως μεγαλο κοστολογιο.ειναι βασικο ο συναγερμος που θα εγκαταστισεις να ειναι σωστος κ να μην χτυπαει χωρις λογο για αυτο μπορεις να βαλεις ενα ενσυρματο συστημα με οποιο κοπο κ αν εχει παραπανο αλλωστε μια φορα το κανεις κ ξενιαζεις.:001_rolleyes:

turist
13-07-10, 12:28
Όταν λες ασύρματο με μεγάλο κόστος πιο σου πρότεινε και πόσο?
Κατά τη γνώμη μου είτε πάρεις ασύρματο είτε ενσύρματο φρόντισε να είναι επώνυμης εταιρίας.

firfis
24-09-11, 01:12
ψάχνοντας για συναγερμο για το σπίτι μου (100 τετραγωνικά σε 2ο όροφο) βρηκα αυτό
Ρώτησα ένα φιλο μου που ξέρει από αυτα και μου είπε οτι είναι πολύ αξιόπιστο και οικονομικό
να προχωρήσω?
http://www.happydeals.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=58&Itemid=27

geo1973
24-09-11, 01:32
1 μονο παγιδα και χωρις εξωτερικη σειρηνα?χμ χμ χμ!!! ποσα ανοιγματα εχεις?κατι απο group4 μου θυμιζει....εκεινα τα συστηματα που ηταν με ενοικιο...και οταν τελειωσαν τα συμβολαια επεστραφησαν....ψαξτο...

plouf
24-09-11, 09:24
@firfis ... τον όρο "spam" τον ξέρεις ? ειναι οταν βάζεις πολλες φορες το ίδιο .... (εκτος άλλων)
δεν χρειαζόταν να ρωτήσεις 3 φορες στο ίδιο forum....


τεσπα.. δεν τους εχω δουλέψει τους BOSCH αλλα καλοι ειναι γενικά, όμως όπως θα έχεις δεί απειρες φορές να λένε ξανασκέψου ποσο ΔΕΝ θα ειναι προβλημα μια προσεγμένη καλωδίωση