PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοσυστελόμενο και Θερμόκολλα



Ultrasound
09-07-10, 00:01
Θέλω να βυθίσω έναν αισθητήρα θερμοκρασίας σε νερό. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι, περίπου μισό μέτρο και μέσα του να βάλω τον αισθητήρα. Το κάτω άκρο θα το κλείσω με την γνωστή θερμόκολλα (έτσι δεν την λένε; ). Εννοώ αυτές τις ράβδους σιλικόνης (; ) που ζεσταίνουμε με το πιστόλι. Και εδώ έρχεται το ερώτημά μου: έχει η κόλλα αυτή καλή πρόσφυση με το υλικό του θερμοσυστελλόμενου; Τι λέει η εμπειρία σας; Και ποια η σύσταση των δύο υλικών;

Επίσης ξέρετε ποιες είναι η αγγλικές ονομασίες τους; Να ψάξω να τα βρω και με τον γούγλη...

Ευχαριστώ. :001_rolleyes:

Nemmesis
09-07-10, 00:10
υπαρχουν 8ερμοσυστελομενα με ενα εσωτερικο στρωμα θερμοκολλας που οταν ζεστενεις το καμαρονει για να μαζεψει λιωνει η κολλα και κολλαει τελεια στα καλλωδια... μπορεις να αφησεις λιγο πιο μεγαλο το μακαρονι να το ζεστανεις και με τα δαχτυλα σου να πατησεις την ακρη μεχρι να κρυωσει η κολλα και θα εχεις το αποτελεσμα που θελεις.. αλλο που μπορεις να κανεις ειναι στο απλο θερμοσυστελομενο στην ακρη σου να βαλεις πολυουρεθανικη σιλικονη (ειναι γκρι και πολυ παχυρευστη) που κολλαει τελεις σε καθε πλαστικο..

Radiometer
09-07-10, 00:20
Μου χρειάστηκε και έμενα να κάνω κάτι παρόμοιο άλλα με αισθητήρα θερμοκρασίας μέσα στο χώμα,

Θα βρεις θερμοσυστελομενα με εσωτερικό στρώμα κόλλας, κάνει φοβερή δουλειά,
οποτε βάζεις τον αισθητήρα μέσα (εγώ έβαλα και μια πλαστική βέργα να το κράτα ίσιο )
περνάς το θερμοσυστελομενο το ζεσταίνεις, το γυρνάς και το πατάς στην άκρη και εισαι ετοιμος,

Ανεβάζω μια φώτο να δεις (LM35 είναι ο αισθητήρας)

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15048&stc=1&d=1278623924

georgz
09-07-10, 00:32
Tα θερμοσυστελλόμενα δεν επηρεάζουν τον αισθητήρα και τις μετρήσεις που κάνει?

Γαληνίτης
09-07-10, 00:33
Θέλω να βυθίσω έναν αισθητήρα θερμοκρασίας σε νερό. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω θερμοσυστελόμενο μακαρόνι, περίπου μισό μέτρο και μέσα του να βάλω τον αισθητήρα. Το κάτω άκρο θα το κλείσω με την γνωστή θερμόκολλα (έτσι δεν την λένε; ). Εννοώ αυτές τις ράβδους σιλικόνης (; ) που ζεσταίνουμε με το πιστόλι ...
Επίσης ξέρετε ποιες είναι η αγγλικές ονομασίες τους; Να ψάξω να τα βρω και με τον γούγλη...
Ευχαριστώ. :001_rolleyes:

θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι = heat shrink tubing
θερμόκολλα (ράβδοι) = hot melt glue (sticks)

Radiometer
09-07-10, 00:40
Tα θερμοσυστελλόμενα δεν επηρεάζουν τον αισθητήρα και τις μετρήσεις που κάνει?

:-k

να επηρεάσουν τον αισθητήρα ως προς τη ?
όσο για τις μετρήσεις δεν βλέπω κάτι το οποίο να τις επηρεάζει ?

georgz
09-07-10, 00:55
Πχ ένας αισθητήρας υγρασίας θα πρέπει να έρθει σε επαφή με κάτι(πχ χώμα, αέρας) για να κάνει τις μετρήσεις.
Το θερμοσυστελλόμενο δεν λειτουργεί σαν μόνωση????

Radiometer
09-07-10, 00:57
Πχ ένας αισθητήρας υγρασίας θα πρέπει να έρθει σε επαφή με κάτι(πχ χώμα, αέρας) για να κάνει τις μετρήσεις.
Το θερμοσυστελλόμενο δεν λειτουργεί σαν μόνωση????

Ναι όταν μετράς υγρασία, λογικό να δουλεύει σαν μονωτής
άλλα εδώ μιλάμε για αισθητήρα θερμοκρασίας :001_smile:

Stergios_[.gr]
09-07-10, 02:29
Αν θέλουμε να το τραβήξουμε από τα μαλλιά, το θερμοσυστελλόμενο θα επηρέαζε τον χρόνο απόκρισης του αισθητήρα θερμοκρασίας, αλλά και πάλι ελάχιστα..

Ultrasound
09-07-10, 09:09
Σας ευχαριστώ όλους!

Από ότι φαίνεται η θερμόκολλα και το μακαρόνι πάνε μαζί!!!
Δεν ήξερα ότι υπάρχει μακαρόνι με κόλλα στο εσωτερικό του, θα φροντίσω να προμηθευτώ για μελλοντικά πρότζεκτ. Πάντως με πείσατε να δοκιμάσω με αυτά που έχω ήδη. Το μακαρόνι, που θέλω, πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο σε διάμετρο μιας και χρησιμοποιώ το DS1621 σαν αισθητήρα. Ίσως να μην μπορούσα να το πατήσω και να το γυρίσω καθώς είναι πιο παχύ και σκληρό από το λεπτό θερμοσυστελλόμενο...

Ευχαριστώ και για την μετάφραση των όρων!

Σας ευχαριστώ όλους :biggrin:

orck
09-07-10, 11:40
Το θερμοσυστελομενο λειτουργει σαν θερμομονωση για τον αισθητηρα.
Για εφαρμογη ενυδρειου (εαν αυτος ειναι ο στοχος σου) υπαρχει εταιρια που πουλαει ελεκτη θερμοκρασιας μαζι με αισθητηρα αδιαβροχο (θερμιστορ NTC). Τον αισθητηρα μπορεις να τον αγορασεις και μονο του κοστος περιπου 1,5€. Εαν σε ενδιαφερει να το αγορασεις ετοιμο πες μου να ψαξω να βρω διεθυνση και τηλεφωνα.

Ultrasound
09-07-10, 12:58
Όντως για εφαρμογή ενυδρείου είναι. Απλά έχω καταλήξει εδώ και καιρό στον DS1621 (η κατασκευή μου λειτουργεί εδώ και ένα χρόνο). Κάποια στιγμή, είχα πρόβλημα με τον αισθητήρα, όπου έκανα ένα λάθος στην υλοποίηση και πήρε νερό.

Τον αισθητήρα τον βούτηξα ήδη στο νερό και διαβάζει ήδη την θερμοκρασία. Απλά, λόγω του θερμοσυστελλόμενου, θα αργεί λιγάκι να ανταποκριθεί στις αλλαγές. Ωστόσο, σε μια τέτοια ποσότητα νερού, όπως σε ένα ενυδρείο, δεν νομίζω η αλλαγές να συμβαίνουν τόσο ακαριαία ώστε να μην προλαβαίνει να ανταποκριθεί...

Όσον αφορά τον αισθητήρα που λες, αν σου είναι εύκολο βρες τηλέφωνα ή email, να υπάρχουν και που ξέρεις! Κάποιος άλλος μπορεί να τον χρειαστεί ή μπορεί να τον συμπεριλάβω και εγώ σε μια μελλοντική εφαρμογή.

chip
09-07-10, 13:28
βάλε σε μια μικρή πλακέτα το Ds1621 (ή και στον αέρα), και αφού έχεις κολήσει τα καλώδια πλάκωσε το στην εποξική κόλα (μπορείς να το κάνεις και σε ένα μικρό κουτακι από χαρτόνι που θα είναι σαν καλούπι για να συγκρατήσει την κόλα ώσπου να στερεοποιηθεί) αλλά να μείνει η πάνω πλευρά του ελεύθερη (χωρίς κόλα) και είσαι έτοιμος. Θα έχει και γρήγορη ανταπόκριση και δεν θα έχει ηλεκτρική επαφή με το νερό.

Nemmesis
09-07-10, 15:08
βάλε σε μια μικρή πλακέτα το Ds1621 (ή και στον αέρα), και αφού έχεις κολήσει τα καλώδια πλάκωσε το στην εποξική κόλα (μπορείς να το κάνεις και σε ένα μικρό κουτακι από χαρτόνι που θα είναι σαν καλούπι για να συγκρατήσει την κόλα ώσπου να στερεοποιηθεί) αλλά να μείνει η πάνω πλευρά του ελεύθερη (χωρίς κόλα) και είσαι έτοιμος. Θα έχει και γρήγορη ανταπόκριση και δεν θα έχει ηλεκτρική επαφή με το νερό.

σωστος...:ok: