PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με USB κάρτα ήχου.. +4.5V το Mic IN.



Stergios_[.gr]
09-07-10, 13:06
Έχω αυτήν την USB κάρτα ήχου (http://global.ebay.com/FOR_MSN_SKYPE_VOIP_PHONE_HEADSET_USB_SOUND_CARD_AD APTOR/320545794695/item) την οποία χρησιμοποιούσα για καιρό ως παλμογράφος (βλ. http://ftp.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43398&page=1) αλλά στις αρχές της εβδομάδας σταμάτησε να λειτουργεί σωστά.

Ενώ παλιότερα της έστελνα έναν παλμό από 0.7Vdc σε 0.1Vdc στο MIC IN και τον αναγνώριζε, τώρα δεν μπορώ να το κάνω, αφού το MIC IN της βρίσκεται στα ~4.5ν..

Αυτόν τον διαιρέτη τάσης χρησιμοποιούσα τόσο καιρό, για να μου ρίχνει τα ~9ν στα 0.7ν..
http://i202.photobucket.com/albums/aa220/klapatsimbanos/Soundcard_voltage_divider.jpg

Γνωρίζει κανένας τι μπορεί να έχει γίνει?

Ευχαριστώ!

chip
09-07-10, 13:11
λογικό να έχει 4,5V (χρειάζεται για να τροφοδωτεί τα μικρόφωνα πυκνωτή)

Βάλε ένα πυκνωτη (1μF) σε σειρά. (εννωείτε οτι δεν θα βλέπεις την DC συνιστώσα)

Stergios_[.gr]
09-07-10, 13:14
..Αλλά θα βλέπω την "πτώση" που προκαλεί ο παλμός,ε?
Ευχαριστώ για την απάντηση Chip!

chip
09-07-10, 13:17
ναι,
να σαι καλα!

χμμμ τώρα το ξανασκέφτηκα... είπες οτι δούλευε και τωρα δεν δουλεύει,
πιθανόν η κάρτα ήχου έχει ρύθμιση που ρυθμίζεις αν θα είναι είσοδος μικροφώνου ή είσοδος Line in.
Αν ναι στη ρύθμιση μικροφώνου θα εμφανίζει τα 4,5V και καλύτερη ευαισθησία και στη ρύθμιση Line-in δεν θα έχει 4,5V και θα έχει μικρότερη ευαισθησία.
Δες λοιπόν μήπως μπορείς να επιλέξεις line-in

Αποστόλης1
09-07-10, 13:32
Έχεις ελέγξει αν ο συγκριτής έχει κανονική έξοδο?
Αν στην είσοδο βάλεις ένα πυκνωτή 1μΦ(παράλληλα) το βλέπει ο παλμογράφος?

Αποστόλης1
09-07-10, 13:43
Μήπως έχεις αλλάξει στο λειτουργικό(ιδιότητες) να βλέπει άλλη κάρτα?

Stergios_[.gr]
09-07-10, 14:22
Θα ανοίξω το κουτί να δώ αν έχει πρόβλημα ο συγκριτής και θα επανέλθω..
Στο λειτουργικό δεν έχει αλλάξει τίποτα.. Ούτως ή άλλως ο Κινέζος δεν επιτρέπει σχεδόν καμία ρύθμιση στην καρτα..

Ultrasound
09-07-10, 14:35
Μπας και ενεργοποιήθηκε κάποια επιλογή του τύπου "DC Bias";

Αποστόλης1
09-07-10, 20:25
;377220']Θα ανοίξω το κουτί να δώ αν έχει πρόβλημα ο συγκριτής και θα επανέλθω..
Στο λειτουργικό δεν έχει αλλάξει τίποτα.. Ούτως ή άλλως ο Κινέζος δεν επιτρέπει σχεδόν καμία ρύθμιση στην καρτα..


Δεν εννοούσα στη ρύθμιση της κάρτας, αλλά του λειτουργικού πχ να βλέπει την ενσωματωμένη. Στην ίδια κάρτα δουλεύεις και το κύκλωμα με το τρανζ.??

Stergios_[.gr]
09-07-10, 20:32
Δουλεύω εν αλλάξ το κύκλωμα με το τρανζίστορ και αυτό με τον διαιρέτη.. δεν έχω καταλήξει ακόμα πιο είναι πιο "σωστό"..
Παλιότερα δούλευε και αυτό με τον διαιρέτη, αλλά τώρα έβγαλε πρόβλημα σε αυτήν την κάρτα (περιμένω μέσα στο ΣΚ καινούργια).. Οπότε δοκίμασα αυτό με το τρανζίστορ και δουλεύει κανονικότατα...

Αποστόλης1
09-07-10, 20:41
Επομένως δεν φταίει η κάρτα.

Stergios_[.gr]
09-07-10, 20:53
:cursing:ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!:cursing:
ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Μ@ΛΑΚΙΑ...:cursing: Έσφιξα την πλακέτα του διαιρέτη μέσα στο μεταλλικό κουτί και ακούμπησε η πίσω μεριά με τις συγκολλήσεις στον πάτο του κουτιού...

:head:ΝΤΡΟΠΗ μου, χίλια συγγνώμη που σας παίδεψα τόσο, τι ανάπηρος που είμαι...:head:

Το δε κύκλωμα με το BC327 λειτουργούσε κανονικά αφού ήταν σε breadboard..

Και να φανταστείς ότι ήταν ψεκασμένη και με σπρευ πλαστικοποίησης η πλακέτα του διαιρέτη..:cursing:

Stergios_[.gr]
09-07-10, 20:54
Ευχαριστώ για την βοήθεια και την υπομονή Αποστόλη..
Για άλλη μια φορά επαληθεύεται "Most of the electrical problems, are mechanical!"

Αποστόλης1
09-07-10, 21:48
;377283']Ευχαριστώ για την βοήθεια και την υπομονή Αποστόλη..
Για άλλη μια φορά επαληθεύεται "Most of the electrical problems, are mechanical!"
.... kai malakikal!
Τέλος καλό, όλα καλά.