PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens Touch Panel 10''



DIOGENIS
13-07-10, 20:21
Γιά σας παιδιά.

Έχω μιά Siemens 6AV6643-0CD01-1AX0
Είναι μιά HMI οθόνη που δουλεύουμε στο εργοστάσιο.

Το πρόβλημα είναι στο tach system. Απο το πάτα πάτα έχει κολλήσει και τώρα την δουλεύω με ποντίκι.
Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος να βάλω αλο tach η οθόνη σαν οθόνη δουλεύει.


Ευχαριστώ πολύ

Διογένης.

radiotimes
13-07-10, 20:40
Με μια αναζητηση στο ebay και στο google κατι θα βρεις.Παντως λογικα στο συγκεκριμενο αλλαζει, εγω το εχω κανει σε 7'' και σε 8,4''
Θα το βρεις σε κιτ τουλαχιστον ετσι ψαξτο!!!!

DIOGENIS
13-07-10, 21:09
Η πλάκα είναι πως έχω και μιά καινούργια η οποία έχει το εξής χαζό.

Όταν κάνεις Calibration το tach screen στο κάτω δεξιό τεταρτημόριο δουλεύει 1 εκατοστό εκτός.
Εκτος απο το ότι είναι ενοχλητικό, στην εισαγωγή αριθμών κάνεις συνέχεια λάθος......
και να το σετάρισα δεν μπόρεσα να το φέρω.
Δεν λέει για service γιατί την έχω περίπου 1 χρόνο, και είρθε και από το εξωτερικό.

Τι μπορεί να φταίει εδώ.

Στο Internet βρίσκω 10,4 αλλά η οθόνη είναι 10'' θα υπάρχει πρόβλημα ????

mariosm
13-07-10, 21:34
Διογενη για το προβλημα με την καινουρια που λες αν παρατηρησεις προσεκτικα θα δεις οτι το tach screen ειναι χαραγμενο στην περιοχη που σου βγαζει λαθος. Το χαραγμα μπορει να ειναι σχεδον αορατο αλλα δεν επιδεχεται επισκευη.
Για το 10.4" δεν υπαρχει προβλημα αφου θα κανεις Calibration.

Για να δεις αν υπαρχει τροπος να βαλεις αλλο tach screen θα πρεπει να δεις αν το tach screen ειναι μεμβρανη που ειναι κολλημενη πανω στην οθονη ή ειναι κατι που δεν ξεχωριζει απο την οθονη. Αν ειναι μεμβρανη τοτε θα πρεπει να δεις ποσους ακροδεκτες βγαζει στην ταινια συνδεσης για να αντικατασταθει με ομοια.

navar
13-07-10, 21:43
επισης μπορείς να χρησιμοποιείσης οποιοδήποτε kit touch panel σε οποιαδήποτε οθόνη αρκεί να συμπίπτουν οι διαστάσεις !
αρκεί να πάρεις ολοκληρωμένο το kit με την πλακέτα διαχείρισης-σύνδεσης με το pc(serial ή usb).
σημαντικό πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι το panel να είναι κρύσταλλο(τζάμι) και όχι πλαστικό (κάτι σαν λεπτό plexiglass ) καθότι αυτά τα πλαστικά έχουν όριο ζωής σε κάποια εκατοντάδες χιλιάδες πατήματα ανα σημείο. μήν σου φαίνονται πολλά. σε καθημερινή χρήση είναι κάτι μήνες (σε περίπτωση ας πούμε που πατάς μια συγκεκριμένη θέση ,ας πούμε μια start εντολή στην οθόνη πολλές φορές την μέρα ).
είχα πάρει 8 οθόνες LG 17' αφής(λόγο προσφοράς) και σε 8 μήνες αναγκάστηκα και άλλαξα όλα τα panel

DIOGENIS
13-07-10, 22:51
Υπάρχει αγωρά στήν Ελλάδα η μονο eBay.

Και γ' αυτο που λές να προσέξω να είναι σαν τζάμι και οχι λεπτο φίλο, πώς θα το καταλάβω στο eBay. Δεν το διευκρινίζουν πουθενά.

http://stores.ebay.com/easyworldwidetrading_Touch-Screen_W0QQ_fcidZ80QQ_fsubZ284006319QQ_sidZ3732572 69QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em322QQgbrZ1

,

navar
13-07-10, 23:11
Υπάρχει αγωρά στήν Ελλάδα η μονο eBay.

Και γ' αυτο που λές να προσέξω να είναι σαν τζάμι και οχι λεπτο φίλο, πώς θα το καταλάβω στο eBay. Δεν το διευκρινίζουν πουθενά.

http://stores.ebay.com/easyworldwidetrading_Touch-Screen_W0QQ_fcidZ80QQ_fsubZ284006319QQ_sidZ3732572 69QQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em322QQgbrZ1

,

ναι ξέρω είναι ζόρικα τα πράγματα εδω στο ελλάντα , αυτό περι πλαστικού panel δεν το έχω δεί να το διευκρινίζουν πουθενά !
πάντως εγώ τα 8 panel 17' που ήταν ανθεκτικό τζάμι τα πείρα απο computron Θεσσαλονίκη ! άν και δεν νομίζω να έχουν 10' δεν χάνεις να ρωτήσεις κάτι !
http://computron.gr/contact.asp
η κυρία Χαρίκλεια (έτσι νομίζω την λένε ) είναι αρκετά ευγενική και εξυπηρετική !

mariosm
13-07-10, 23:33
Κωσταντινε η computron σιγουρα δεν εχει 10,4" Touch Panel.

Διογενη απο οτι βλεπω στα τεχνικα χαρακτηριστικα η οθονη σου ειναι 10,4" και οχι 10".
Επισης βλεπω οτι το Touch Panel ειναι analog, resistive οποτε ειναι πολυ κοινο και εχει 4 επαφες στην ταινια συνδεσης.
Μια και το μοντελο που μας αναφερεις δεν ειναι απλα μια οθονη με Touch Panel, αλλα ενας compact υπολογιστης πρεπει οπωσδηποτε να τον ανοιξεις και να δεις που συνδεεται το Touch Panel και μετα να ψαξεις για καποιο ομοιο του

DIOGENIS
13-07-10, 23:48
Και οι δύο παραπάνω έχετε απόλυτο δίκαιο.

Απο την Computron εχω αγοράσει πολλά πράγματα, ακόμα και το λάπτοπ που δουλεύω εδώ και 4 Χρόνια.

Για το ανοιγμα που λέει ο φίλος, δεν το τόλμησα ακόμα γιατί η οθόνη θεωρητικά είναι άθικτη ( η NEW ) και ή άλλη με το πρόβλημα είναι στην μηχανή με ένα ποντίκι στο πλαϊ της.

Μετ από την συζήτηση μας σίγουρα θα ανοίξω την καινούργια για να δω τα καθέκαστα και να δω τι θα κάνω.

Ευχαριστώ πολύ όλους !!!!

Διογένης