PDA

Επιστροφή στο Forum : Yaesu VX-7R ή Kenwood TH-F7E ?????



piperasgr
14-07-10, 10:36
Εσεις που τα γνωριζεται και τα δυο πολυ καλα , πιο απο τα δυο θα μου προτεινατε να παρω???? και γιατι????

σας ευχαριστω !!!:001_smile::001_smile::001_smile:

leosedf
14-07-10, 13:11
Η ερώτηση θα έπρεπε να είναι VX-8 η TH-F7 :P
Εξαρτάται απ' το τί θέλεις. ΑΝ χρειάζεσαι μηχάνημα που θα σου πέσει σε λασπόνερα η το χρησιμοποιείς σε βροχή κλπ τότε το yaesu είναι η λύση.
Αν χρειάζεσαι μηχάνημα που θα έχει μέν παραπάνω πραγματάκια (για να παίζεις) αλλα όχι τόσο ανθεκτικό τότε πάς στο kenwood.

navar
14-07-10, 13:45
δέν ξέρω καθόλου απο δαύτα τα κοκοκόψαρα αλλα πολύ καλός μου φίλος που ασχολείται αιώνες με το άθλημα και είναι πολύ ψείρας πρόσφατα πείρε το YAESU και δηλώνει ευτυχείς,ικανοποιημένος !!!!
πρόσφατα μου το έφερε και του ξεκόλλησα ενα smd ανταλλακτικό και έτσι είπε οτι ξεκλείδωνε (μου είχε φέρει σχέδια του τι να του ξεκολλήσω )

leosedf
14-07-10, 14:03
Well....
Ενοείς το VX-8 τότε(μπορείς να ψάξεις και στο forum). Ναι είναι όντως πολύ καλό μηχάνημα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος όμως να ξεκλειδώσεις το μηχάνημα.Χρειάζεται μόνο για εκπομπές εκτός μπάντας ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.
Μην ξεχνάς είναι μηχάνημα λήψης μέχρι 1GHz..
Σίγουρα θα χρειαστείς και ραδιοερασιτεχνική άδεια για την χρήση του. Αν δεν έχεις η δεν έχεις σκοπό να αποκτήσεις να θυμάσαι οτι με την παρουσα κατάσταση η EETT μπορεί να βρίσκεται στο σπίτι σου σε 10-15 λεπτά περίπου.

piperasgr
15-07-10, 12:00
Απ οτι κατάλαβα λοιπόν καλύτερα να πάρω το Yaesu VX-7R και όχι το Kenwood TH-F7E . Το VX-8 είναι λίγο ακριβό νομίζω. Άλλωστε για την δουλειά μου που το θέλω πιστεύω οτι το VX-7R πρέπει να είναι μια χαρά. Το θεωρείτε πιο αξιόπιστο??
:001_smile::001_smile::001_smile:

leosedf
15-07-10, 12:04
Ναι είναι. Τα έχω δουλέψει και τα δυό.

SV7GBI
15-08-10, 14:10
Κι εγώ φίλε μου τα ίδια θα σου πω,προτιμώ το vx-7.Είναι αδιάβροχο,μεταλλικό κ λ π.Αλλά δεν κρατάει πολύ η μπαταρία του και έχει δύσκολο μενού.Το f7 πάλι έχει καλή μπαταρία, αλλά μπάζει από όλες τις μπάντες.Είναι και πιο κουφό.Δαγκωτό vx-7.