PDA

Επιστροφή στο Forum : DUBLEX 35w η 100w



apilot
15-07-10, 14:29
Θα παρακαλούσα πολύ αν έχει κάποιος σχέδιο απο DUBLEX 25w η 100w γιατί θέλω να κατασκευάσω έναν. Αλλά μονον απο DUBLEX αν γίνεται. Είμαι κολημένος με αυτόν τον ενισχυτή.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Πέτροs
15-07-10, 15:10
Καλύτερα νά ξεκολλήσειs άπ αυτόν, καί νά κολλήσειs μέ τούs GELOSO πού αντέγραφε ό DUBLEX http://www.webalice.it/crapellavittorio/ampliv.html

Τρελός Επιστήμονας
15-07-10, 16:48
Σε αυτή τη σελίδα http://www.mirabell.org/Geloso/BTGeloso.htm μπορείτε να κατεβάσετε τα βιβλία της Geloso. Περιέχονται πάρα πολλά σχέδια μεταξύ των οποίων και το G227A από το βιβλίο του 1963 (Bolletino Tecnico Geloso, Primavera 1963) του οποίου αντιγραφή είναι ο περιβόητος DUBLEX.

Thanos10
15-07-10, 17:38
Παντος οπως και να ειχε το πραγμα πουλησε πολλα κομματια,για την εποχη του ηταν καλος και κατασκευης Ελληνικης.

Τρελός Επιστήμονας
15-07-10, 21:59
Έχω ασχοληθεί παλιότερα με αυτούς τους ενισχυτές, επισκεύασα και μετέτρεψα κάποιους για φίλους. Καλός δεν ήταν συγκριτικά με τους "Δέλτα" του μακαρίτη Δραγώνα, οι οποίοι ήταν πολύ καλύτεροι. Η οδήγηση του Dublex με την ECC81 είναι ανεπαρκής και η έξοδος δεν μπορεί να αποδώσει πλήρη ισχύ με γραμμικότητα. Βελτιώνεται αν ανέβει η τάση στην οδηγήτρια λυχνία. Επίσης δεν υπάρχει ανορθωμένη τάση νημάτων όπως στον Geloso με αποτέλεσμα να βγάζει βόμβο 50 Hz. Ο πυρήνας των μετασχηματιστών του Δουβλίδη ήταν τελευταίας ποιότητας. Πέτυχα θεαματική βελτίωση σε Dublex 35-άρη αλλάζοντας μόνο τον πυρήνα του μετασχηματιστή εξόδου. Τα tone controls δεν δουλεύουν σωστά διότι χρειάζονται λογαριθμικά ποτενσιόμετρα στα παθητικά Baxandall ενώ ο Dub έχει γραμμικά. Πάντως το σασί είναι συμπαθητικό, αν θέλεις να το κρατήσεις και να κατασκευάσεις ένα δικό σου ενισχυτή εκεί μέσα.

Παιδικές αναμνήσεις: έτος 1972-73 περίπου, παραλία Παλαιού Φαλήρου, πιτσιρικάς έκανα μπάνιο με τη μαμάκα μου και στο φυλάκιο της πλαζ υπήρχε εγκαταστημένος Dubl-ex 35-άρης, αυτός με τα μυτερά κουμπιά στα ποτενσιόμετρα, με μεγάφωνα-κόρνες για να μεταδίδονται μηνύματα προς τους λουόμενους (χούντα γαρ). Κάποια στιγμή ο δημοτικός φύλακας ανοίγει το διακόπτη του ενισχυτή και αρχίζει να φυσά στο μικρόφωνο. Μετά από λίγο το "τέρας" ζεστάθηκε και πήρε μπρός. Και ο δικός σου να ακούγεται με 200% παραμόρφωση από τις κόρνες: " Φου φου φού, ένα δύο τρία, παρακαλώ το παιχνίδι με το μπαλάκι να σταματήσει αμέσως!"

Μαθητής του Γυμνασίου έβλεπα το διευθυντή να μας μιλά με Dubl-ex 35-άρη και να μας ανακοινώνει τα καθέκαστα.

Λίγο αργότερα, όταν ήμουν μαθητής στο Λύκειο, χάζευα ένα παρόμοιο ενισχυτή, νεώτερο μοντέλο, με στρογγυλά κουμπιά και τύλιγμα διαμόρφωσης (εξέλιξη γαρ), στο μαγαζί του Πάγκα στην πλατεία του Αι-Γιάννη Καρύτση. Ο ενισχυτής κόστιζε 7000 δραχμές και είχα χαρτζηλίκι ένα πεντακοσάρικο που το μάζευα 2 μήνες. Πουθενά λεφτά για διαμορφωτή! Έτσι διαμόρφωνα τον εφηβικό μου πομπό μεσαίων με την 807 από το προστατευτικό πλέγμα με λάθος τρόπο (αντιγραφή από Τράπαλη) και ίσα που κατάφερνα να ακουστώ ανεκτά και να πάρω κοντρόλ.

Την ίδια εποχή ένας συμμαθητής μου που είχε αδελφό μεγαλύτερης ηλικίας και δούλευε δίνοντας χαρτζηλίκι στο μικρότερο, είχε μαζί με τον αδελφό του κατασκευάσει τί νομίζετε; Σας αφήνω να μαντέψετε... Λοιπόν η έξοδος ήταν μια λυχνία 811 και η διαμόρφωση γινόταν με πειραγμένο 35-άρη με έναν υπερμεγέθη μετασχηματιστή διαμόρφωσης. Λόγω του μεγέθους του το καπάκι ήταν βγαλμένο. Μπάσα-πρίμα τερματισμένα, ένα παλιό πικάπ Philips στην είσοδο του μικροφώνου με δυναμική κεφαλή προσαρμοσμένη στη θέση της παλιάς κρυσταλλικής και κολλημένη με εποξική κόλλα και ένα κέρμα στο πίσω μέρος του βραχίονα για αντίβαρο, μικρόφωνο κάψα πυκνωτική με 9-βολτη μπαταρία και όλα τοποθετημένα στο πάτωμα. Μεγαλείο...

Μετά από τέτοια ψυχανάλυση, πως να μην φαίνεται ότι έχει τοποθετηθεί ο 35-άρης στο υποσυνείδητο (τουλάχιστον), χαχαχά... Λοιπόν σκέφτομαι να βρω ένα 35άρη και να τον ανακαινίσω αλλά δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω τη γκρίνια της συζύγου που θα φωνάζει για το τέρας που εμφανίστηκε ξαφνικά στο σαλόνι και με το δίκιο της!

apilot
16-07-10, 08:34
Φίλε Πέτρο σε ευχαριστώ για τους GELOSO θα τους έχω υπόψιν μου.

apilot
16-07-10, 08:58
Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ και εσένα για αυτά που μου γράφεις. Εγώ εκείνη την εποχή έκανα μετατροπή του DUBLEX με προενίσχυση την ΕC 92 για PIC-UP και TAPE,και την EF 86 για MIC. Επίσης οδηγoύσα με την την ECC 83 και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερα.Οσο για Μετ/στή διαμορφώσεως ή έξόδου χρησιμοποιούσα διαμορφωτή του Αντωνιάδη πολύ καλή κατασκευή.
Τώρα με έπιασε η όρεξη να κάνω έναν τέτοιο ενισχυτή αλλά όχι σε κουτί μεταλλικό σε κάτι διαφορετικό και μοντέρνο και να τοποθετήσω και τον προενισχυτή μαζί.Με όλα αυτά που διάβασα απο εσάς μου ξανάρθαν αναμνήσεις απο τα παλαιά καλά χρονια.
Κατάλαβες το σκεπτικό μου, θα δω τα σχέδια που μου έδωσες και θα πράξω ανάλογα. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τρελός Επιστήμονας
16-07-10, 12:02
Η ECC81 είναι ούτως ή άλλως ανεπαρκής για οδήγηση στη τοπολογία είτε του Dublex είτε του Geloso. Μπορεί να δώσει μέχρι 30-40 Vpeak απαραμόρφωτα ανάλογα με την τάση το κάθε τριοδικό τμήμα της. Όταν δουλεύει σε phase inverter-splitter επειδή η τάση μοιράζεται στα δυο, μπορεί να δώσει μόνο τα μισά volts. Σκέψου ότι όταν έχεις 25 volts αρνητική πόλωση στο πλέγμα της EL34 και λειτουργεί σε τάξη ΑΒ, χρειάζεσαι 25 volts peak απαραμόρφωτα από την driver για κάθε σκέλος του push-pull για να οδηγηθούν πλήρως. Συμπέρασμα: Με 20 Vpeak ανά σκέλος δεν οδηγείς σωστά την έξοδο εκτός αν ανεβάσεις την τάση στην ECC81 ή αν αλλάξεις λάμπα. Σε ένα Geloso που βελτίωσα για ένα φίλο μου άλλαξα τους ανορθωτές σεληνίου με πυριτίου , η τάση ανέβηκε από τα 360 στα 380V και άλλαξα και την αντίσταση πτώσης τάσης στην ECC81 ώστε να φτάσει στα 360V περίπου πάνω στην αντίσταση ανοδικού φορτίου. Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από το αρχικό (38Watts απαραμόρφωτα). Φαίνεται πως τα μαστόρια του Δουβλίδη "στα Φιλαδέλφεια" δεν ήξεραν ούτε από παλμογράφο ούτε από γεννήτρια ακουστικών συχνοτήτων ούτε από μετρήσεις... Παθών τε και μαθών...