PDA

Επιστροφή στο Forum : smartkit απορειες



Λυκιδευς
17-07-10, 15:52
εχει αγορασει κανεις καποιο kit απο την smartkit electronics; αγορασα προσφατα και εμεινα πολυ ικανοποιημενος.αγορασα ενα ρυθμιστη τασης μεχρι 600watt.εχει καποια pins λοιπον 4 για τη ακριβεια.2 για τροφοδοσια και 2 για το φορτιο.ερωτηση 1η θα συνδεσω AC φαση και ουδετερο η φαση και φαση.δηλαδη θα τροφοδοτησω και τα 2 pin με φαση η μονο το 1 και το αλλο με ουδετερο;ερωτηση 2η τα αλλα 2 πανε στο φορτιο...το φορτιο μου ειναι ενα μοτερ μονοφασικο universal με ψηκτρες τα τυλιγματα ψηκτρων και στατορα συνδεοντι σε σειρα αρα απ τα 2 πινσ θα φυγει κοινο καλωδιο που θα συνδεθει με τον ενα ακροδεκτη του φορτιου;πχ τον 1 απ τουσ 2 ακροδεκτες του τυλιγματος του στατη.αυτα που λεω ισχυουν;ευχαριστω πολυ!!!!

FILMAN
27-07-10, 12:39
Ρε Παναγιώτη είναι ποτέ δυνατόν να είναι έτσι; Το μοτέρ έχει 2 καλώδια, όχι 1! Ε, αυτά τα 2 πάνε στην έξοδο του κιτ. Και στην είσοδο πάνε πάλι 2, φάση και ουδέτερος.

chip
27-07-10, 13:44
πρόσεξε μην βραχυκυκλώσεις φάση με ουδέτερο ή βάλεις την φάση και τον ουδέτερο στο κύκλωμα του dimmer.

Ουσιαστικά να θυμάσαι οτι το dimmer μπαινει σε σειρά με το φορτίο.
δες εδώ http://www.aaroncake.net/circuits/dimmer.asp

Και προσοχή το κύκλωμα έχει 220V μην αγγίζεις ΠΟΥΘΕΝΑ!

Λυκιδευς
27-07-10, 14:32
οκ το βρηκα το βρηκα(ναι!!!!!)....το συνδεσμολογησα κιολας και δουλεψε ρολοι ...φιλιππε μετα το καταλαβα...chip ενδιαφερον το Link που μου στειλες...σας ευχαριστω...

bbess
28-05-12, 10:34
ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΚΙΤ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΗ ΤΟ 90 ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΜΑΡΤ ΚΙΤ

sakis
28-05-12, 11:17
ΤΑ σμαρτ κιτ υπαρχουν γυρω στα 400 χρονια στην αγορα ...ολα τους δουλευουν αξιοπρεπεστατα ( η σμαρτ ειναι και μια εταιρια οπου το μεγαλο της φορτε και εδω και πολλα χρονια ηταν οι εξαγωγες )

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι ολα τους τα προιοντα ειναι generic πολυ βασικα λειτουργουν σε βαθμο 99% με μονα προβληματα τις χαμηλες ουσιαστικα επιδοσεις ( αλλα και τις υπερεκτιμημενες προδιαγραφες ) και την σχετικα χαμηλη ποιοτητα υλικων .

Περα απο τα παραπανω το προιον αυτο λειτουργει αψογα .

SRF
28-05-12, 12:06
ΤΑ σμαρτ κιτ υπαρχουν γυρω στα 400 χρονια στην αγορα ...ολα τους δουλευουν αξιοπρεπεστατα ( η σμαρτ ειναι και μια εταιρια οπου το μεγαλο της φορτε και εδω και πολλα χρονια ηταν οι εξαγωγες )

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι ολα τους τα προιοντα ειναι generic πολυ βασικα λειτουργουν σε βαθμο 99% με μονα προβληματα τις χαμηλες ουσιαστικα επιδοσεις ( αλλα και τις υπερεκτιμημενες προδιαγραφες ) και την σχετικα χαμηλη ποιοτητα υλικων .

Περα απο τα παραπανω το προιον αυτο λειτουργει αψογα .

Ειδικά αυτά που τόνισα είναι όντως τα "ατού" που εξ' αιτίας τους η Ελλάδα απέκτησε όντως πολύ καλό όνομα στα ηλεκτρονικά!!! :confused1: Έχεις διαβάσει φαντάζομαι και κριτικές από το εξωτερικό, επ' αυτών?

sakis
28-05-12, 12:44
η ελλαδα εχει καλη φημη στο χωρο των ηλεκτρονικων και σε πολλους τομεις τους γιατι την χρυση εποχη που υπηρχε αναπτυξη παγκοσμιως στα αναλογικα ηλεκτρονικα η Ελλαδα ηταν γεματη απο δεκαδες πολυ καλους κατασκευαστες οι οποιοι μαλιστα ηταν πολυ καλυτεροι πελατες πχ στην toshiba ( σε ημιαγωγους και υλικα κατασκευης ) απο οτι ηταν μια αλλη θεωρητικα πιο ανεπτυγμενη χωρα οπως πχ η Γαλλια η Ιταλια σαφως και βεβαια οταν ολα αυτα τα βαλεις κατω απο τον παρονομαστη οτι μιλαμε για μια Ελλαδα τοτε 8-9 μυρια σε σχεση με μια Γαλλια που ηταν 40.

Το οτι οι κατασκευαστες αυτοι σημερα δεν υπαρχουν , ειναι γιατι επενδυσαν τα κεφαλαια τους σε βιλλες γουστα και dolce vitta και οχι σε αναπτυξη τεχνολογιας ωστε να χτυπησουν τον ανερχομενο κινεζο γιγαντα στο σημειο που ποναει δλδ ποιοτητα και εφευρετικοτητα ( πραγμα που οι ελληνες κατασκευαστες ειχαν με το τσουβαλι ) ειναι ενα δειγμα και μια κατασταση την οποια εμεις πληρωνουμε αυτη την στιγμη .

Δυστυχως περα απο πολιτικα και οικονομικα και το τι πιστευει ο καθενας μας αυτη ειναι μια συμπεριφορα κουλτουρας η οποια δυσκολα θα αλλαξει στην Ελλαδα και σιγουρα οχι εν ζωη δικια μας .....

Αρπαζω την ευκαιρια να αναφερθω σε ενα νημα οπου ενας συναδελφος δηλωνε ανεργος εδω και δυο χρονια και ψαχτηκε με εναλλακτικες μορφες πχ γκαζι για να ζεστανει το σπιτι του και οταν τελειωσε αυτο το εριξε στα κλιματιστικα για να ζεσταθει μεχρι η δεη να του κοψει το ρευμα ...Ηθελα να του γραψω οτι στο Μαραθωνα υπαρχει οσο μερακαμματο θελει να μαζευει ντοματες με 40 ευρω καθαρα στο 8αωρο ....αλλα ειμαι σιγουρος οτι εκεινος μαλλον αναζητουσε δοιικητικη θεση στην astra service ας πουμε ....

Αρπαζω την ευκαιρια να σας θυμησω οτι το 2010 που ειχα αγγελια για υπαλληλο στην χρυση ευκαιρια αλλα και στον ΟΑΕΔ της περιοχης δεχτηκα συνολικα 6 τηλεφωνηματα εκ των οποιων τα μισα απο αυτα ηταν μαλλον αλλοδαποι αλλα τελικα στο ραντεβου δεν ηρθε κανενας !!!! Ο λογος ??? στην εταιρια μου εχουμε και ενοικιασεις οποτε σημαινει οτι εχει και κουβαλημα μεσα το πραμα ...

σημερα ... συντηρω ακομα δυο υπαλληλους χωρις μειωσεις μισθων και ασφαλιση ( εναν μονιμο και εναν εξτρα ) ενω η σμαρτ σημερα ....δυστυχως διωχνει κοσμο αβερτα ....Βλεπεις ο Νοστης που εχει την σμαρτ ενω το κιτ τον """ταιζει """ εδω και σχεδον 30 χρονια και εγινε αυτος που εγινε με το κιτ τελικα εριξε τα κερδη και την ενεργεια του στις εκδοσεις που ηταν αυτο που λεμε το ψωνιο του .... ιδου τα αποτελεσματα

αυτα που πρεπει να αλλαξουν δεν ειναι τα σμαρτ ... ουτε το ευρω σε δραχμη , ουτε το μνημονιο η οχι ..... αυτο που πρεπει να αλαξει ειναι ο τροπος σκεψης μας ..

sakis
28-05-12, 12:59
να συμπληρωσω οτι ο λογος που το smart kit πηγε τοσο καλα ηταν οτι σε γενικες γραμμες δουλευε και ειχε πληρη γκαμα σε προσιτες τιμες ....Απο την αλλη ομως το μονο που αλλαξε τα τελευταια 10 χρονια ηταν η συσκευασια , η προσθηκη περιπου 10-15 νεων κυκλωματων , και καποιες βελτιωσεις σε καποια κιτ που ειχαν προβλημα .

Ο καλυτερος ενισχυτης που εχιε σημερα η σμαρτ ειναι φιαγμενος με 2Ν3055 δλδ τα ιδια ημιαγωγα που εβαζαν πριν απο 40 χρονια ... τι να λεμε τωρα .....

SRF
28-05-12, 13:35
η ελλαδα εχει καλη φημη στο χωρο των ηλεκτρονικων και σε πολλους τομεις τους γιατι την χρυση εποχη που υπηρχε αναπτυξη παγκοσμιως στα αναλογικα ηλεκτρονικα η Ελλαδα ηταν γεματη απο δεκαδες πολυ καλους κατασκευαστες οι οποιοι μαλιστα ηταν πολυ καλυτεροι πελατες πχ στην toshiba ( σε ημιαγωγους και υλικα κατασκευης ) απο οτι ηταν μια αλλη θεωρητικα πιο ανεπτυγμενη χωρα οπως πχ η Γαλλια η Ιταλια σαφως και βεβαια οταν ολα αυτα τα βαλεις κατω απο τον παρονομαστη οτι μιλαμε για μια Ελλαδα τοτε 8-9 μυρια σε σχεση με μια Γαλλια που ηταν 40.

Το οτι οι κατασκευαστες αυτοι σημερα δεν υπαρχουν , ειναι γιατι επενδυσαν τα κεφαλαια τους σε βιλλες γουστα και dolce vitta και οχι σε αναπτυξη τεχνολογιας ωστε να χτυπησουν τον ανερχομενο κινεζο γιγαντα στο σημειο που ποναει δλδ ποιοτητα και εφευρετικοτητα ( πραγμα που οι ελληνες κατασκευαστες ειχαν με το τσουβαλι ) ειναι ενα δειγμα και μια κατασταση την οποια εμεις πληρωνουμε αυτη την στιγμη .

Δυστυχως περα απο πολιτικα και οικονομικα και το τι πιστευει ο καθενας μας αυτη ειναι μια συμπεριφορα κουλτουρας η οποια δυσκολα θα αλλαξει στην Ελλαδα και σιγουρα οχι εν ζωη δικια μας .....

Αρπαζω την ευκαιρια να αναφερθω σε ενα νημα οπου ενας συναδελφος δηλωνε ανεργος εδω και δυο χρονια και ψαχτηκε με εναλλακτικες μορφες πχ γκαζι για να ζεστανει το σπιτι του και οταν τελειωσε αυτο το εριξε στα κλιματιστικα για να ζεσταθει μεχρι η δεη να του κοψει το ρευμα ...Ηθελα να του γραψω οτι στο Μαραθωνα υπαρχει οσο μερακαμματο θελει να μαζευει ντοματες με 40 ευρω καθαρα στο 8αωρο ....αλλα ειμαι σιγουρος οτι εκεινος μαλλον αναζητουσε δοιικητικη θεση στην astra service ας πουμε ....

Αρπαζω την ευκαιρια να σας θυμησω οτι το 2010 που ειχα αγγελια για υπαλληλο στην χρυση ευκαιρια αλλα και στον ΟΑΕΔ της περιοχης δεχτηκα συνολικα 6 τηλεφωνηματα εκ των οποιων τα μισα απο αυτα ηταν μαλλον αλλοδαποι αλλα τελικα στο ραντεβου δεν ηρθε κανενας !!!! Ο λογος ??? στην εταιρια μου εχουμε και ενοικιασεις οποτε σημαινει οτι εχει και κουβαλημα μεσα το πραμα ...

σημερα ... συντηρω ακομα δυο υπαλληλους χωρις μειωσεις μισθων και ασφαλιση ( εναν μονιμο και εναν εξτρα ) ενω η σμαρτ σημερα ....δυστυχως διωχνει κοσμο αβερτα ....Βλεπεις ο Νοστης που εχει την σμαρτ ενω το κιτ τον """ταιζει """ εδω και σχεδον 30 χρονια και εγινε αυτος που εγινε με το κιτ τελικα εριξε τα κερδη και την ενεργεια του στις εκδοσεις που ηταν αυτο που λεμε το ψωνιο του .... ιδου τα αποτελεσματα

αυτα που πρεπει να αλλαξουν δεν ειναι τα σμαρτ ... ουτε το ευρω σε δραχμη , ουτε το μνημονιο η οχι ..... αυτο που πρεπει να αλαξει ειναι ο τροπος σκεψης μας ..

Ο Κώστας έχει αρκετά χρόνια που ουσιωδώς δεν είναι ο ιδιοκτήτης της Σμαρτ!!! Επίσης τις προσπάθειες του για περιοδικό την δεκαετία του 80 της γνωρίζω από ΠΡΩΤΟ χέρι!!! Σκοπός του ήταν να εγκαθιδρύσει τα δικά του κιτ και τα τότε Ιταλικά της νοβα που είχε αντιπροσωπεία, στην Ελληνική αγορά έναντι του τότε ισχυρού λόμπυ της Τ.Ε. που στην ουσία του κόστιζε πιό πολύ να διαφημιστεί εκεί από το εκδώσει ο ίδιος περιοδικό! Βέβαια στο ενδιάμεσο χάθηκαν "συνεργάτες" του αρχικού περιοδικού, και άλλαξε και η πολιτική στην αντιεμτώπισή του από τον ανταγωνιστή εκδότη... και προήλθε αξ' αυτού μιά υποτυπώδης "συγχώνευση" με κοινά οφέλη!!!
Σε σχέση με τα κιτ, από ένα σημείο και μετά ήταν μέρος των κερδών, αλλά έκανε ανοίγματα σε πολλαπλούς τομείς, και χωρίς την επιτυχία που επιδίωκε... αλλά αυτοί δεν ήταν το περιοδικό!
Πανέξυπνος επιχειρηματίας σε πολλά αντικείμενα, αλλά το άνοιγμά του στο broadcast του στοίχισε τελικά πολλά, και ζημιώθηκε στην ουσία, χωρίς να ανακάμψει ποτέ μετά!!! Πλέον ο Κώστας δεν είναι στο τιμόνι της Σμαρτ από τότε που έκλεισε το Αγ. Κωνσταντίνου... μετά από "οικογενειακή" συμφωνία! Τα κιτ πάντως υπήρξαν οικονομικά αποδοτικά και γιατί είχε πετύχει να μπαίνουν ως εκπαιδευτικά δοκίμια σε σχολές... μέχρι που ασχολήθηκε σοβαρά στον τομέα αυτόν μια μεγάλη επιχείρηση, κατ'όνομα της ξένης υπερμνημονιακής καταγωγής!!!
Κάποιους σχεδιαστές του παλαιότερα (79 με αρχές 80) τους ξέρω πολύ καλά... και από όταν ο Κώστας άνοιξε το μικρό μαγαζί τότε ατην Ψαρρών, πριν πάει στην γωνία, και το εργαστήριο των Κιτ στο μικρό δρομάκι παραπάνω. Πέρασα και ένα φεγγάρι από εκεί άλλωστε!!!

sakis
28-05-12, 13:48
Εγω τον Κωστα τον γνωρισα οταν με ενα βαλιτσακι πουλαγε αντιστασεις και ημιαγωγους στα τοτε καταστηματα πορτα πορτα ...Σαφως δεν εχω καμμια αντιρηση και θα συμφωνησω για την εικονα του συγκεκριμενου επιχειρηματια ( αλλωστε δεν μας παιρνει να συζηταμε τα οικογενειακα του που μπλεχτηκαν με τις επιχειρησεις του ) αλλα παντως γενικα θα συμφωνησω μαζι σου με μονη εξαιρεση την ελλειψη επαγγελαμτικης οξυδερκειας την οποια μαλλον την ειχε αλλα την διαθεσε αλλου .

Anyway η συζητηση αυτη εχει μονο ιστορικους λογους οποτε και οι αποψεις μπορει να ποικιλουν και το μονο ενδιαφερον που θα επρεπε να υπαρχει εχει να κανει για τους νεοτερους οι οποιοι μπορουν να ακουσαν καποια πραγματα για την πορεια μιας επαγγελματικης ιδεας και να καταλαβουν ωστε να μην κανουν τα ιδια λαθη η αν απλωσουν τα """πλοκαμια τους """ σε ενα παλιο κομματι της αγορας που ευκολα μπορουν να βγαλουν λεφτα ...

KOKAR
28-05-12, 19:05
ΤΑ σμαρτ κιτ υπαρχουν γυρω στα 400 χρονια στην αγορα ...ολα τους δουλευουν αξιοπρεπεστατα ( η σμαρτ ειναι και μια εταιρια οπου το μεγαλο της φορτε και εδω και πολλα χρονια ηταν οι εξαγωγες )

Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι ολα τους τα προιοντα ειναι generic πολυ βασικα λειτουργουν σε βαθμο 99% με μονα προβληματα τις χαμηλες ουσιαστικα επιδοσεις ( αλλα και τις υπερεκτιμημενες προδιαγραφες ) και την σχετικα χαμηλη ποιοτητα υλικων .

Περα απο τα παραπανω το προιον αυτο λειτουργει αψογα .

Σάκη , εδώ σε πιανω αδιάβαστο !

KOKAR
28-05-12, 19:15
Ο Κώστας έχει αρκετά χρόνια που ουσιωδώς δεν είναι ο ιδιοκτήτης της Σμαρτ!!! Επίσης τις προσπάθειες του για περιοδικό την δεκαετία του 80 της γνωρίζω από ΠΡΩΤΟ χέρι!!! Σκοπός του ήταν να εγκαθιδρύσει τα δικά του κιτ και τα τότε Ιταλικά της νοβα που είχε αντιπροσωπεία, στην Ελληνική αγορά έναντι του τότε ισχυρού λόμπυ της Τ.Ε. που στην ουσία του κόστιζε πιό πολύ να διαφημιστεί εκεί από το εκδώσει ο ίδιος περιοδικό! Βέβαια στο ενδιάμεσο χάθηκαν "συνεργάτες" του αρχικού περιοδικού, και άλλαξε και η πολιτική στην αντιεμτώπισή του από τον ανταγωνιστή εκδότη... και προήλθε αξ' αυτού μιά υποτυπώδης "συγχώνευση" με κοινά οφέλη!!!
Σε σχέση με τα κιτ, από ένα σημείο και μετά ήταν μέρος των κερδών, αλλά έκανε ανοίγματα σε πολλαπλούς τομείς, και χωρίς την επιτυχία που επιδίωκε... αλλά αυτοί δεν ήταν το περιοδικό!
Πανέξυπνος επιχειρηματίας σε πολλά αντικείμενα, αλλά το άνοιγμά του στο broadcast του στοίχισε τελικά πολλά, και ζημιώθηκε στην ουσία, χωρίς να ανακάμψει ποτέ μετά!!! Πλέον ο Κώστας δεν είναι στο τιμόνι της Σμαρτ από τότε που έκλεισε το Αγ. Κωνσταντίνου... μετά από "οικογενειακή" συμφωνία! Τα κιτ πάντως υπήρξαν οικονομικά αποδοτικά και γιατί είχε πετύχει να μπαίνουν ως εκπαιδευτικά δοκίμια σε σχολές... μέχρι που ασχολήθηκε σοβαρά στον τομέα αυτόν μια μεγάλη επιχείρηση, κατ'όνομα της ξένης υπερμνημονιακής καταγωγής!!!
Κάποιους σχεδιαστές του παλαιότερα (79 με αρχές 80) τους ξέρω πολύ καλά... και από όταν ο Κώστας άνοιξε το μικρό μαγαζί τότε ατην Ψαρρών, πριν πάει στην γωνία, και το εργαστήριο των Κιτ στο μικρό δρομάκι παραπάνω. Πέρασα και ένα φεγγάρι από εκεί άλλωστε!!!

αν ήσουν στο διάστημα 82 με 86 & 88 με 90 τοτε πιθανόν να έχουμε βρεθεί

μερικά ονόματα που "ήταν τότε"....
Στέφανος, Χάρης , Δημήτρης , Αλέκος , ο συγχωρεμένος ο Τζιμης κ.α....

SRF
28-05-12, 19:21
αν ήσουν στο διάστημα 82 με 86 & 88 με 90 τοτε πιθανόν να έχουμε βρεθεί

μερικά ονόματα που "ήταν τότε"....
Στέφανος, Χάρης , Δημήτρης , Αλέκος , ο συγχωρεμένος ο Τζιμης κ.α....

Ρε συ ΚΟΚΑΡ σαν πολλά κοινά σημεία αναφοράς δεν έχουμε? !!!

KOKAR
28-05-12, 19:42
αυτο σκεφτόμουν και εγώ.....δεν μπορεί, φυσιογνωμικά θα σε ξέρω και θα με ξέρεις !

θυμήθηκα ακόμα τον Διαμαντή και τον Μάριο και φυσικά τον Γιώργο που ήταν στην αρχή στο κατάστημα στον Πειραιά

SV1EDG
29-05-12, 22:11
Ευχαριστούμε για αυτήν την κουβέντα που κάνετε.Αφενός μας θυμίζετε ωραίες εποχές,αφετέρου μας ενημερώνεται για την ιστορία των ηλεκτρονικών στην Ελλάδα.Γιατί κακά τα ψέματα,οι μεγαλύτεροι έχουν πιάσει στα χέρια τους τουλάχιστον ένα κιτ της σμαρτ.Και η σμαρτ είναι κομμάτι αυτής της ιστορίας μαζί με τον ΠΟΠ,τον Βασίλη,τον Μάρσαλ.Τον "Ερασιτέχνη",την ΤΕ,τις Ηλεκτρονικές Επιλογές.

sakisr
29-05-12, 22:51
Οτι και να πουν για τη Smart Kit εγω παντα θα λεω τα καλυτερα.Οσα κιτ εχω συναρμολογησει δουλεψαν αξιοπιστα και εχω ακομα και σημερα κατασκευες που δουλευουν σε καθημερινη βαση.Πχ ο ολοκληρωμενος ενισχυτης 2x18 watt παιζει καθε μερα απο το 1989.Τον κατασκευασα λιγες μερες μετα το γαμο μου.Ελεος.Τι αλλο να ζητησει κανεις?

GeorgeVita
29-05-12, 22:52
Πρόσφατα δημιουργήθηκε σχετική σελίδα (smart kit) στο facebook: http://el-gr.facebook.com/pages/Smart-Kit-Electronics/182684861853790
gV

NIKTRALYS
29-05-12, 23:00
Εγω ειχα φτιαξει κατι ενισχυτακια της Hobby Kits ,που φυσουσανε.Ειδικα ο 60αρης που ειχε ηταν αριστος.Νομιζω ηταν ελληνικα απο Βεροια χωρις να ειμαι σιγουρος.