PDA

Επιστροφή στο Forum : MRF317 LINEAR ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΟ



akis1497
24-07-10, 10:53
Γεια σε όλους.
Ενας φίλος μου στειλε αφτό το λίνεαρ με mail πήγε να το φτιάξει και να τι του κάνει βγάζει λίγη ισχύ 25 βάττ με τέρμα οδήγηση 20 βάττ και τραβάει ρεύμα 4 αμπέρ στα 30 βόλτ.
Υπάρχει φίλος εδώ που το χει:

Εχει αλλάξει τα πάντα επάνω στην πλακέτα μου είπε έβαλε και μεταβλητούς πυκνωτές αλλά δεν τραβάει το εργαλείο.
Τα μετράει όλα με bird όργανο πάνω σε φορτίο 50 ωμ, to πλλ που έχει πάει μέχρι 25 βάττ ολα τα άλλα είναι σωστά.
Φχαριστώ κάθε βοήθεια.

akis1497
24-07-10, 10:58
Ξέχασα δουλεύει κοντά στους 88 μεγάκυκλους το λίνεαρ αν το πάς πιό πάνω απο 93 μεγάγυκλους δεν δίνει ισχύ καθόλου.

TSAKALI
24-07-10, 11:51
Πες του να βγαλει τους C7, C8 απο πανω.
να το δοκιμασει , και να δει αν προσαρμοζει η εισοδος ,αν δεν μπορει,
στην αναγκη να βαλει μεχρι 2x100pf.
Δεν οδηγειται το μηχανημα...

akis1497
25-07-10, 00:12
Ελα φχαριστώ φιλε τσακαλι τα βγαλε τα πυκνωτάκια έβαλε και 120 pf αλλα πάλι τα ίδια.
Ανεβάζει πάνω απο 7 αμπέρ στα 28 βόλτ και έξοδο εχει 25 βάττ λίγο παραπάνω απο την είσοδο.
Αλλη ιδέα:
Υπάρχει φίλος που να το χει φτιάξει η να έχει κάτι σε 317 μπρόαντμπαντ έυκολο για φτιάξιμο να του το στείλο.
Φχαριστώ

radiomario
25-07-10, 01:22
ειναι καμμενο το 317 .:cursing: :cursing:

sigmacom
25-07-10, 02:05
Εαν τραβάει τόσα αμπέρ δίνοντάς του οδήγηση, η τάση είναι σταθερή στα 28V, αλλά δεν παίρνεις την αναμενόμενη ισχύ στην έξοδο, τότε δύο τινά θα κοιτούσα:
1. Το κύκλωμα της εξόδου μάλλον έχει πρόβλημα
2. Κάτι αυτοταλαντώνει (το exciter ή η πλακέτα) και η ενίσχυση γινεται σε κάποια μη επιθυμητή συχνότητα

radioamateur
25-07-10, 11:12
Μήπως η κλίμακα των 100 watts στη γέφυρα έχει το πρόβλημα;
:drool:

http://penteli.meteo.gr/stations/parga/parga.jpg

electron
25-07-10, 11:12
Εαν τραβάει τόσα αμπέρ δίνοντάς του οδήγηση, η τάση είναι σταθερή στα 28V, αλλά δεν παίρνεις την αναμενόμενη ισχύ στην έξοδο, τότε δύο τινά θα κοιτούσα:
1. Το κύκλωμα της εξόδου μάλλον έχει πρόβλημα
2. Κάτι αυτοταλαντώνει (το exciter ή η πλακέτα) και η ενίσχυση γινεται σε κάποια μη επιθυμητή συχνότητα

Πάνω σ αυτό που είπε ο Στέλιος, να προσθέσω ότι μπορείτε να κάνετε δοκιμή με οδήγηση κάποιο άλλο exciter προκείμενου να διασφαλίσετε,ότι ως linear είναι εντάξει.
Επιπλέον μια προληπτική μέτρηση του mrf δεν θα έβλαπτε.

dovegroup
25-07-10, 13:57
Α. Radiomario ειναι καμμενο το 317 .:cursing: :cursing: (99% δέν είναι) και αύτό γιατί τραβάει ρεύμα όσο του δίνεις ισχύ απ' οτι καταλαβαίνω.
Β. Sigmacom Εαν τραβάει τόσα αμπέρ δίνοντάς του οδήγηση, η τάση είναι σταθερή στα 28V, αλλά δεν παίρνεις την αναμενόμενη ισχύ στην έξοδο, τότε δύο τινά θα κοιτούσα:
1. Το κύκλωμα της εξόδου μάλλον έχει πρόβλημα (σωστός 100%)
2. Κάτι αυτοταλαντώνει (το exciter ή η πλακέτα) και η ενίσχυση γινεται σε κάποια μη επιθυμητή συχνότητα (δεν το βλέπω για Pll πρόβλημα μάλλον ο σχιζομάτης έχει δώσει λάθος τιμές εξαρτημάτων)
C. Radioamateur Μήπως η κλίμακα των 100 watts στη γέφυρα έχει το πρόβλημα; (Δεν νομίζω λέει οτι μετράει σωστά την είσοδο)
D. electron Πάνω σ αυτό που είπε ο Στέλιος, να προσθέσω ότι μπορείτε να κάνετε δοκιμή με οδήγηση κάποιο άλλο exciter προκείμενου να διασφαλίσετε,ότι ως linear είναι εντάξει.
Επιπλέον μια προληπτική μέτρηση του mrf δεν θα έβλαπτε. (Θα το έβλεπα και εγώ ετσι)

Η πρόταση Μάκη είναι να βρείτε άλλο Linear μα παίξετε αυτό μου μοιάζει παραπλάνηση...Δεν το ξέρω δεν το εχω δεί ποτέ αλλά είδα οτι ενας ταυλανδός το έφτιαχνε...:001_rolleyes:
Υ.Γ. Μάκη η πλακέτα είναι η αυθεντική ή δικιά σας εκτύπωση?

radioamateur
25-07-10, 17:31
Στις μέρες μας αξίζει κανείς να ασχοληθεί με τέτοιου είδους κατασκευές τη στιγμή που βρίσκεις σωρηδών έτοιμα linear πχ στο ΕΒΑΥ πλήρεις συσκευές σε τιμές super....
:w00t:

nitako
25-07-10, 22:36
Μήπως εχει κάποια διαρροή το τρανζίστορ? Ζεσταίνεται αρκετά η ψήκτρα?

akis1497
26-07-10, 16:06
Παίδες δέκα χιλιάδες φχαριστώ.
Εδω μέσα είσαστε παιδιά αστέρια ο φίλος μου με το λίνεαρ βλέπει τις ιδέες και δοκιμάζει΄.

radiomario
26-07-10, 20:39
το ιδιο προβλημα ειχε φιλος παλαιοτερα, ηταν καμμενο . για να μετρηθει ομως πρεπει να ΒΓΕΙ απο την πλακετα . ΟΧΙ μετρηση πανω στην πλακετα ειναι ΛΑΘΟΣ. :cursing: :cursing:

dj kostas
27-07-10, 16:01
για να τραβαει 7 αμπερ ο ενισχυτης πιστευω πως δεν ειναι καμενο το εξοδου. πιστευω πως ενισχυει η σε αλλη συχνοτητα η πως εχεισ χαλασμενη γεφυρα. δοκιμασε ολα αυτα που γραφουν ολοι εδω και πες μας αν τελικα δουλεψει τι φταιει γιατι ενδιαφερομε και εγω γιαυτη τη πλακετα...

akis1497
04-08-10, 18:39
Παίδες δεν πήγε αλλάξαμε τα πάντα.
Μούφα το εργαλείο.

akis1497
06-09-10, 15:48
Ηρθα και γω καλο φθινοπωρο.
Ο φιλος εχει προβλημα με το MRF.
Έχει κάποιος κανα σχέδιο με πλακέτα για MRF 317 χωρίς συντονισμό:
Αφτό δώ δε δουλεύει.
Φχαριστώ