PDA

Επιστροφή στο Forum : ασυρματη μεταδοση Ι2C



svman4
30-07-10, 01:40
ξέρει κάποιος καποιο κύκλωμα για ασύρματη σύνδεση μικροελεγκτων? Είναι 7 μικροελεγκτές με μεγιστη αποσταση μεταξύ τους 60 μέτρα.Οι 6 θα παιρνουν μετρησεις απο διαφορους αισθητηρες και θα μεταδιδουν τις μετρησεις αυτες στον 7 που θα τις στελνει στον υπολογιστη.Εχει καποιος καμια ιδέα; σκεφτομαι να χρησιμοποιησω πρωτοκολλο I2c,αν και δεν ειμαι ακομα σιγουρος

Lykos1986
30-07-10, 02:13
Το πρωτόκολλο I2C είναι σχεδιασμένο για PCB, όχι για καλώδιο πόσο μάλλον για ασύρματη μεταφορά δεδομένων. Τώρα να κάτσεις και να κάνεις ασύρματα τα δεδομένα ενός πρωτοκόλλου I2C είναι απλά χαμένος χρόνος. Θέλεις μεγάλο bit stream αλλά κυρίως πολύ καλώ συγχρονισμό ανάμεσα στο master και των slaves


Μπορείς να χρησιμοποιήσεις λύσεις που έχουν σχεδιαστεί εξαρχής για αυτήν την δουλειά. Δες για παράδειγμα το ZigBee. Φανταστικό πρωτόκολλο που υποστηρίζει ακόμα και mesh δίκτυα σχεδιασμένο κατάλληλα για απομακρυσμένους αισθητήρες…

BillGeo
30-07-10, 03:52
To Ι2C δεν ειναι κατάλληλο πρωτόκολλο για ασύρματη μεταφορα δεδομένων.

Πες μας ομως τι μικροελεγκτες εχεις για να καταλαβουμε κ εμεις.

leosedf
30-07-10, 08:39
Η αλήθεια είναι οτι το zigbee είναι πιό εύκολο στη χρήση και τα modules έχουν και την δυνατότητα να μεταφέρουν σειριακά δεδομένα αν δεν θέλεις κανονικό δίκτυο zigbee.

billtech
30-07-10, 10:57
ναι ρε παιδια και εγω συμφωνω με εσας για τα modules και αυτα γτ αν δειτε ενα αλλο θεμα αυτο που θελει να κανει το παλλικαρι ειναι τυχαια και δικη μου εργασια.
εγω πηρα καποια modules με τον cc1101 controller της TI πανω αλλα θελουν ενα σορω ρυθμισεις για να δουλεψει.Εμενα ειναι καποιοι pic που θα επικοινωνησουν..αν τα καταφερω...
οποιος ενδιαφερετε κοιταξτε αυτο
http://www.reindeersystems.com/integrated-transceiver.html

cloud_constructor
30-07-10, 11:23
παιδια και εμενα με ενδιαφερει να κανω κατι παρομοιο με modules αλλα ακομα δεν εχω ξεκηνισει..Οποτε:

Δηλαδι αμα ας πουμε μεταφερω σειριακα δεδομενα απο ενα mcu σε ενα αλλο mcu μεσω καλωδιου δε μπορω απλα αντι για το καλωδιο να παρεμβαλω τα transmiter/receiver?Κατι εχω ακουσει για κωδικοποιησεις που υποθετω οτι απλα χρησιμοποιεις ενα class που κανει την κωδικοποιηση και αλλαζει τα δεδομενα για να μη χανονται λογω θορυβου.Σωστα το εχω καταλάβει?

svman4
30-07-10, 13:07
Το project μου χρησιμοποιει 16f877a. Δεν εχω προσπαθησει ποτε να κανω δικτυο μεταξυ μικροελεγκτων και δεν εχω αυτη την γνωση. Οπως εχω σκεφτει την κατασκευη ο master-16f877a θα ρωταει καθε φορα ενα slave 16f877a για να παιρνει τις τιμες που θελει. Δεν εχω ξανακουσει το πρωτοκολλο zigbee. θα το κοιταξω και θα σας πω...

Lykos1986
30-07-10, 13:35
...εγω πηρα καποια modules με τον cc1101 controller της TI πανω αλλα θελουν ενα σορω ρυθμισεις για να δουλεψει...
Το module που έχεις πάρει δεν έχει καμία σχέση με το ZigBee (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος). Από εκεί και πέρα οι ρυθμίσεις εξαρτώνται από το τι θέλεις να κάνεις. Κάποιες απλά δεν χρειάζεται να τις πειράξεις από τις εργοστασιακές τιμές, άλλες πάλι δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου και σε άλλες κάνεις κάποιες τυπικές αλλαγές. Η ευκολία ή δυσκολία του κάθε module εξαρτάτε από τον controller που έχει πάνω αλλά και από την δουλειά που πρέπει να κάνει. Αν έχεις το datasheet όμως δεν σε φοβίζει τίποτα απολύτως!


…Δηλαδι αμα ας πουμε μεταφερω σειριακα δεδομενα απο ενα mcu σε ενα αλλο mcu μεσω καλωδιου δε μπορω απλα αντι για το καλωδιο να παρεμβαλω τα transmiter/receiver…
Ένα κλασικό TX/RX όχι! Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα… πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δίκτυο με πολλούς αισθητήρες/μικροελεγκτές. Εκτός πάλι και αν η όλη επικοινωνία σου είναι να στείλεις ένα λογικό ένα για να ανάψει ένα led και ένα λογικό μηδέν για να σβήσει.



Κατι εχω ακουσει για κωδικοποιησεις που υποθετω οτι απλα χρησιμοποιεις ενα class που κανει την κωδικοποιηση και αλλαζει τα δεδομενα για να μη χανονται λογω θορυβου.Σωστα το εχω καταλάβει?
Περίπου κάτι έπιασες… αλλά καλύτερα να μην το έπινες καθόλου αφού πλέον μάλλον σκέφτεσαι τελείως λάθος. Και πάλι εξαρτάται από το τι θα έχεις ως πομπό και δέκτη και το τι θέλεις να κάνεις.

billtech
30-07-10, 13:59
[QUOTE=Lykos1986;379897]Το module που έχεις πάρει δεν έχει καμία σχέση με το ZigBee (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος). Από εκεί και πέρα οι ρυθμίσεις εξαρτώνται από το τι θέλεις να κάνεις. Κάποιες απλά δεν χρειάζεται να τις πειράξεις από τις εργοστασιακές τιμές, άλλες πάλι δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου και σε άλλες κάνεις κάποιες τυπικές αλλαγές. Η ευκολία ή δυσκολία του κάθε module εξαρτάτε από τον controller που έχει πάνω αλλά και από την δουλειά που πρέπει να κάνει. Αν έχεις το datasheet όμως δεν σε φοβίζει τίποτα απολύτως!
οχι δεν εχει καμια σχεση με ZigBee.
Ελα που ομως πρεπει να κανεις τις ρυθμησεις...ουφ
απλα νομιζω το ZigBee ειναι για μεγαλες αποστασεις.
και για αυτο που το θελει δεν χρειαζετε ZigBee.
αμα θελει ας δει και αυτο που χρησιμοποιω εγω.