PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδω η καλή η Τρόμπα .. ( Tooling )



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-08-10, 20:26
Άλλο ένα θέμα ... Δείξε μου την Τρόμπα σου , να σου πω ποιος είσαι .. :biggrin:

Εχω μια απλή μεταλλική μπλε .. ..

Αλλά σίγουρα κάποιος παθιασμένος μπορεί να έχει βρει καμιά καλύτερη να μας προτείνει ..

Βάλτε φώτο .. :001_smile:

JimKarvo
01-08-10, 20:30
Μαύρη πλαστική, από Φανό, νομίζω 5€, με δυνατότητα αλλαγής στομίου!!

Λυκιδευς
01-08-10, 20:34
οταν λετε τρομπα τι εννοειτε;

herctrap
01-08-10, 20:50
για το καλαι μαλον

GeorgeVita
01-08-10, 21:03
Μετά από πολλές επώνυμες δοκιμές (o&k, weller, ersa και facom) πάντα μια φθηνή κάνει τη δουλειά της
(όταν δεν χρησιμοποιούμε σταθμό αποκόλλησης).

Μοναδικό συμπέρασμα: αν αγοράσετε 'επώνυμη' να πάρετε από την αρχή και τα ανταλλακτικά της (μύτες, λαστιχάκια) γιατί όταν χαλάσει δε θα βρίσκετε...

Φιλικά,
Γιώργος

ggr
01-08-10, 21:24
15253
ERSA VAC3 την χρησιμοποιω εδω και αρκετα χρονια

Silas
01-08-10, 21:29
Μια απλή μπλε των 4ων ευρώ από τον Beska.

Όταν είχα πάει να πάρω μου έδειξε 2. Η μια ήταν ERSA των 19 ευρώ και η άλλη αυτή η απλή μπλε που έχω. Γιατί τέτοια διαφορά στην τιμή? Θέλω να πω τι περισσότερο προσφέρει η ακριβή?

Radiometer
01-08-10, 21:46
Εγώ χρησιμοποιώ πλέων σταθμό αποκόλλησης, αν και παλιότερα είχα μια πλαστική των 3 ευρώ που έκανε καλή δουλεία

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-08-10, 23:03
Μετά από πολλές επώνυμες δοκιμές (o&k, weller, ersa και facom) πάντα μια φθηνή κάνει τη δουλειά της

Φιλικά,
Γιώργος

Γιώργο ούτε ή facom δεν κατάφερε να σε μαγέψει !! :biggrin:

Τι στο καλό , δεν ήταν χρωμοβανάδιο ? :lool:

Εβαλα μια τέτοια στο μάτι , για αυτό ρωτάω..

GeorgeVita
02-08-10, 07:28
Γιώργο ούτε ή facom δεν κατάφερε να σε μαγέψει !!
Γειά σου Κυριάκο,
δεν ξέρω μήπως κάνω κάτι λάθος (λ.χ. το flux που χρησιμοποιώ) αλλά σχεδόν όλες χαλάνε με την πολύ χρήση τα εσωτερικά O-rings και αρχίζεις μετά από μερικά χρόνια το ψάξιμο και τις πατέντες. Γι αυτό γράφω παραπάνω: ότι αγοράσεις πάρε και ένα σετ original ανταλλακτικών από την αρχή. Εξωτερικά μου άρεσε πιο πολύ η ERSA VAC2 που είχα λόγω 'αντιστατικού' περιβλήματος.

Φιλικά,
Γιώργος

leosedf
02-08-10, 13:06
Παλιά όταν ήμουν 15 είχα μια αλουμινίου και μια πλαστικιά αλλα πλέον έχω χρόνια να λειτουργήσω κάποια. Ούτε ξέρω που είναι.

navar
02-08-10, 14:43
ενα κομμάτι απο σωληνάκι σιλικόνης που δεν καίγεται κάνει όλες τις τρόμπες όσο φθηνές και αν είναι υπέροχες !!!!
έχω αυτήν τώρα http://www.acdcshop.gr/desolderingpump25mmturbo-p-1426.html αρκετά δυνατή και μια παλιά κλασική μπλέ πλαστική με πολλές μετατροπές για να βρώ λαστιχάκι και να την κάνω πιο δυνατή (ναι ναι τέντωνα και εγώ το ελατήριο )

tasosmos
02-08-10, 14:48
Εγω εχω μια philips, παρομοια σε εμφανιση με την δικη σου με μεταλλικο το κυριως μερος. Απ'οτι θυμαμαι εκανε γυρω στα 15€.

Σε σχεση με μια του κιλου που ειχα παλια ισως ειναι και ελαχιστα χειροτερη σε απορροφητικη δυναμη.
Βεβαια εχει αντεξει ηδη αρκετα περισσοτερο και βουλωνει σπανια σε σχεση με την αλλη αλλα δεν νομιζω πως δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη, με τα ιδια € αγοραζεις 5 απλες κι εχεις για μερικα χρονια ησυχο το κεφαλι σου.

Το μονο θεμα που ισως υπαρχει διαφορα ειναι οτι ειναι αντιστατικη αλλα προσωπικα δεν θυμαμαι να εχω καψει ποτε ολοκληρωμενο απο στατικο ηλεκτρισμο και δεν ειμαι καθολου προσεκτικος σε αυτα...

Επισης εχω δοκιμασει εκεινα τα απο-κολλητηρια που εχουν μπαλονακι πισω και το πατας αλλα δεν βολευει. Εκεινο που ισως ειναι αρκετα καλο ειναι κατι τετοιο http://www.meimaris.com/images/Products/Large/ZD-211.jpg αλλα δεν εχω πετυχει πουθενα φτηνο στην Αθηνα.

savasp
02-08-10, 16:32
Μια μπλε-ασημί των 2 ευρώ από Μουτσιούλη Διαμαντή. Μια χαρά τη βρίσκω.......

Nemmesis
02-08-10, 17:10
για καθε εργαλιο μας θα εχουμε και ενα θεμα??? παντος και εγω την βρισκω αχρηση... εχω την κλασικη μπλε αλουμινενια που ειναι καλη αλλα πλεον καθεται...

GeorgeVita
02-08-10, 17:14
[off topic]


για κάθε εργαλείο μας θα έχουμε και ένα θέμα; ...
Εγώ περιμένω τα κροκοδειλάκια που έχω καλή συλλογή από επάργυρα!

[/off topic]

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-08-10, 01:37
για καθε εργαλιο μας θα εχουμε και ενα θεμα???

Γιατί, τραβάς κανένα ζόρι !!

Και στο φινάλε άμα σε πειράζει κόφτο , και μην γράφεις ...

Και τέλος , σε θέμα προτάσεων για εργαλεία , ήρθες να μα πεις ότι έχεις και κάθετε ...

Και ΕΜΑΣ .. τι μας ΝΟΙΑΖΕΙ .. Οεοοο

dalai
03-08-10, 01:54
εγω εχω αυτη την ηλεκτρικη τρομπα! Καλη ειναι αν και δεν την δουλεψα πολυ.
Τιμη μη με ρωτατε γιατι ηταν δωρο

15266
sc-7000z

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
03-08-10, 02:20
Και εγώ έχω την SC-5000A, αλλά το άμεσο ενδιαφέρων μου είναι για ποιοτική χειρός.

Να το προσέχεις το εργαλείο , έκανε πάνω από 1000 €


.
.

leosedf
03-08-10, 06:51
Through hole εξαρτήματα πλέον δεν αξίζει. Εκτός και αν επισκευάζεις τηλεοράσεις CRT. Κατα το 80-90% πολλά πράγματα πλέον είναι SMD.

FILMAN
03-08-10, 11:29
εγω εχω αυτη την ηλεκτρικη τρομπα! Καλη ειναι αν και δεν την δουλεψα πολυ.
Τιμη μη με ρωτατε γιατι ηταν δωρο

15266
sc-7000zΜια και δεν τη χρησιμοποιείς, δεν μου τη χαρίζεις;

weather1967
03-08-10, 11:31
Mια φτηνή πλαστική έχω μέ 3 ευρώ απο τον Παρμενιωνα Γκαγκα στα Πατήσια,για ερασιτεχνικη χρήση φυσικά,οταν χρειάζεται την δουλεια της την κανει παντος .

mariosm
03-08-10, 20:08
Εγω χρησιμοποιω πολλα χρονια μονο ELME Lotte Antistatic. Εχει το ιδανικο μηκος και παχος για το δικο μου χερι. Τελευταια αγορασα 5 Pro'sKit που ειναι ιδιες με τις ELME αλλα εχουν πολυ μικροτερη τιμη. Εχω χρησιμοποιησει και ηλεκτρικες τρομπες αλλα με απογοητευτικα αποτελεσματα ως προς την ταχυτητα, και χρησιμοποιω μονο χειρος.


15278

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
04-08-10, 01:14
Through hole εξαρτήματα πλέον δεν αξίζει. Εκτός και αν επισκευάζεις τηλεοράσεις CRT. Κατα το 80-90% πολλά πράγματα πλέον είναι SMD.

Δεν με λες καρντάση , αντί να μας δείξεις την τρόμπα σου ,
θα κάνεις διαδήλωση υπέρ

Surface Mount Technology ?

Συγκεντρώσου ουουουουουου :laugh::laugh:

leosedf
04-08-10, 18:06
Χαααχαχαχα
Κυριάκο έχω σταματήσει τα τρομπατζηλίκια εδώ και καιρό και ασχολούμαι πιό πολύ με Surface Mount Device(s)
Που να τις βρώ τώρα. Θα ψάξω να βρώ την καλή που είχα μπάς και βγάλω καμια φωτογραφία.


Κάτω οι Τρόμπες!
Ζήτω τα συρματάκια αποκόλλησης (τα οποία λειτουργούν και στα through hole αντίθετα με τις τρόμπες)

Nemmesis
04-08-10, 22:09
τα SMD προερχονται απο την SMT...

leosedf
04-08-10, 22:52
Σωστά αλλα αναφέρονται σε άλλο πράγμα.

moutoulos
05-08-10, 01:22
Εγώ εδώ και σχεδόν 15 χρόνια είχα μια PHILIPS, την οποία και δεν χρησιμοποιώ πλέον ...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-08-10, 01:33
Εγώ εδώ και σχεδόν 15 χρόνια είχα μια PHILIPS, την οποία και δεν χρησιμοποιώ πλέον ...

Αρα, θα μου την κάνεις δώρο αδιαμαρτύρητα ... :001_smile:

dalai
05-08-10, 01:54
Και εγώ έχω την SC-5000A, αλλά το άμεσο ενδιαφέρων μου είναι για ποιοτική χειρός.

Να το προσέχεις το εργαλείο , έκανε πάνω από 1000 €


.
.

Αληθεια λες οτι κανει κοντα στο χιλιαρικο ? Μηπως εκανες τυπογραφικο λαθος ?
Πωωωω και γω νομιζα οτι εχει κανα κατοσταρικο.
Με τρελανες τωρα !

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
05-08-10, 02:42
Δεν υπάρχουν τυπογραφικά λάθη :wiink:

Είναι " Made in Japan " , αυτό τα λέει όλα .

FILMAN
05-08-10, 13:19
Ε καλά δεν έχει και 1000€, νομίζω ο Φανός σε ένα κατάλογο την είχε γύρω στα 700€ (;)

shoco
30-08-10, 13:24
Εγω εχω μια JBC(ασπρη) σχεδον 10 χρονια, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

classic
31-08-10, 13:18
Χρησιμοποιω μια μπλε αλουμινιου εδω και 20++ χρονια χωρις προβληματα. Καμια φορα την ανοιγω και ριχνω λιγο σπρευ στο λαστιχακι για να μην ξεραθει. Δεν τανυσα ουτε το ελατηριο!!!!
Εχω και ενα σταθμο αποσυγκολησης αλλα τα αποτελεσματα του με εχουν απογοητευσει και τον εχω στην ακρη. Τον χρησιμοποιω μονο οταν θελω με το αλλο χερι να τραβω το εξαρτημα

GSR600
15-10-11, 14:25
Εχω παρει μια τρομπα τις antex.Mεχρι τωρα δουλευει μια χαρα.
http://i1001.photobucket.com/albums/af136/GSR1611/TOOLS/mini-desold.jpg

aeonios
15-10-11, 17:10
Τελικά είσαστε πολύ πλούσιοι όλοι εδώ :) Η καλύτερη λύση για τις εποχές του ΔΝΤ είναι το να πάρεις ένας στυλό BIC να του βγάλεις το καπάκι και το μελάνι και να φυσάς στο σημείο που θερμαίνεις την κόλληση που θες να φύγει (προσοχή μη πάει σε λάθος μέρος στην πλακέτα). Αν βρεθεί κάποιος να μην έχει λεφτά ούτε και για αυτό και μπορείτε να αυτοσχεδιάσει με καλαμάκι φραπέ.

kpap
15-10-11, 18:03
Η καλύτερη λύση για τις εποχές του ΔΝΤ είναι το να πάρεις ένας στυλό BIC να του βγάλεις το καπάκι και το μελάνι και να φυσάς στο σημείο που θερμαίνεις την κόλληση που θες να φύγει (προσοχή μη πάει σε λάθος μέρος στην πλακέτα).

Κάνεις και ένα κόλπο με τη γλώσσα ώστε η βολές να βγαίνουν σε απότομες ριπές! Κάνει καλύτερη δουλειά έτσι.
Όπως λέει και ο nik σκορπίζει όμως και γεμίζεις τον τόπο κομματάκια κόλλησης, γι'αυτό δεν το κάνω ποτέ.
Προτιμώ το χάλκινο σύρμα αποκόλλησης.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
18-10-11, 03:49
Καμιά καλή μύτη θα βρούμε για τις αλουμινένιες ?, τις άσπρες τις λιώνωωω !! :001_smile:

johnnkast
18-10-11, 06:17
Καμιά καλή μύτη θα βρούμε για τις αλουμινένιες ?, τις άσπρες τις λιώνωωω !! :001_smile:

...πονεμενη ιστορια φιλε Κυριακο!!!....εγω πολυ παλια τις πλανιζα σιγα-σιγα και εκοβα το μεταλλικο στελεχος του εμβολου......μεχρι που βρηκα μια καλη τιμη σ'ενα καταστημα που τις πουλουσε και πηρα καμια πενηνταρια τρομπες και ησυχασα!!!!

Killo_Watt
18-10-11, 14:16
Ε καλά δεν έχει και 1000€, νομίζω ο Φανός σε ένα κατάλογο την είχε γύρω στα 700€ (;)

πριν 5 χρονια ειχε 350ευρο τωρα δεν ξερω ;)

GSR600
18-10-11, 17:02
Οσοι εχετε ηλεκτρικες κανουν δουλεια?Αξιζει? Εχω βρει στο ebay στα 70 ευρωπουλα.
http://www.ebay.co.uk/itm/Electric-Vacuum-Desoldering-Pump-Solder-Gun-220V-90W-/320766912416?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aaf32a7a0
http://www.utekchina.com/upload/20084301221415504.pdf

και μια ποιο ακριβη της HAKKO(110ac ομως) :http://www.kiesub.com/prostores/servlet/-strse-8/808-808-dsh-KIT-fdsh-P-DESOLDER-DESOLDERING/Detail



Στην ελλαδα βρηκα φθηνα εδω: http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=488

chip
18-10-11, 18:07
Έχω 3, η μία είναι μαύρη μεταλική (μάλλον ιαπωνέζικη) από αλουμίνιο αγορασμένη (από τον πατέρα μου) κάπου το 1981-1982 (που πρέπει να είχε 500 δρχ) που δουλεύει άριστα με μύτη από μια φθηνή κινέζικη (την 3η). Η μύτη της θα ήταν ακόμα εντάξυ αν δεν της έριχνα κάτι χτυπισιές για να την κλείσω λίγο... παρότι έχει ξεκολήσει πολλές χιλιάδες εξαρτήματα. Η δεύτερη είναι μια μαύρη πλαστική αντιστατική επόμενη αγορασμένη κάπου 5000 δρχ το 1994 η οποία είναι εντελώς άχρηστη αφού το έμβολο είναι σε δύο κομάτια και όταν την ανήγεις να την καθαρίσεις πρέπει να το πιάσεις με το χέρι να το τραβήξεις έξω γιατι αποχορίζεται από το πίσο μέρος.....
Πλέον όμως δεν χρησιμοποιώ καμία από τις δύο.... Πέρνω καλώδιο RG59 βγάζω το πλέγμα και το χρησιμοποιώ σαν πλέγμα αποκόλησης με άριστα αποτελέσματα....χωρίς να ταλεπωρώ την πλακέτα... (φυσικά για smd εξαρτήματα, χρησιμοποιώ εργοστασιακό πλέγμα αποκόλησης)

billtsig
18-10-11, 19:32
καλησπέρα παιδιά το θέμα με τις τρόμπες είναι πονεμένη ιστορία αγόρασα μια μπλε πλαστική αλλα έλιωνε η μύτη μετά από τις χρήσεις μετά αγόρασα αυτήν (http://www.acdcshop.gr/desolderingpump25mmturbo-p-1426.html)αλλα τα ίδια και τώρα σκέφτομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο (http://www.google.gr/imgres?q=desoldering+iron&num=10&hl=el&biw=1066&bih=769&tbm=isch&tbnid=yAoG2i9QMH7Q_M:&imgrefurl=http://liudr.wordpress.com/category/soldering/&docid=O5tSVFWGi5e23M&imgurl=http://liudr.files.wordpress.com/2011/06/radioshack-desoldering-iron.jpg&w=345&h=235&ei=UKmdTtOYNs_Lsgan6ZCzCQ&zoom=1&iact=rc&dur=643&sig=109651121174581547316&sqi=2&page=1&tbnh=128&tbnw=182&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=58&ty=80)και να το συνδέσω με μια αντλία γιατί λεφτά δεν υπάρχουν :P αλλα κολλάω στο αν θα κάνει δουλειά και στο τι αντλία χρειάζεται

CLOCKMAN
18-10-11, 19:51
Εγω εχω μια JBC(ασπρη) σχεδον 10 χρονια, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Την ίδια έχω και εγώ πάνω από 10 χρόνια και είναι super και αν την άλλαζα πάλι την ίδια θα έπαιρνα.

GeorgeVita
18-10-11, 20:01
... αγόρασα μια μπλε πλαστική αλλά έλιωνε η μύτη μετά από τις χρήσεις μετά αγόρασα ...αυτήν αλλά τα ίδια ...

Η διαδικασία είναι:
- οπλίζεις την τρόμπα
- ζεσταίνεις με το κολλητήρι μέχρι να γίνει ρευστή η κόλληση (η τρόμπα δεν ακουμπά πουθενά)
- προσεγγίζεις την μύτη της τρόμπας, την ακουμπάς στην πλακέτα και πατάς το κουμπί της
Η μύτη της τρόμπας ακουμπά στο ζεστό σημείο 1-3 δευτερόλεπτα.

Δες στο youtube μερικά video για "How to remove solder"
http://www.youtube.com/watch?v=Qi5rySn2CMI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=j-_pnc-Qqm8&feature=related

Σε περίπτωση πλακέτας διπλής όψης προσθέτουμε στην αρχή λίγη νέα κόλληση, ίσως και λίγο υγρό flux και μετά χρησιμοποιούμε την τρόμπα.

G

agis68
18-10-11, 20:05
εγω είχα μια PHILIPS δωρο από ενα φίλο....δούλεψε για 4 χρόνια σκληρη δουλεια....στην αρχη (πολυ αρχη) εχασα το κουμπι πιεσης (εσπασε) το αντικατεστησα με ενα μπουτον λαστιχενιο απο παλιο κινητο....μετα δουλεψε κανονικα αλλα μια μερα ενω ηταν ολη μεταλλικη εκοψε το εμβολο....μετα αγορασα ενα ματσο απο τις φθηνες (μια και η philips κανει καπου 24 euro) O μπουριωτης με χρεωσε 2 ευρω τη μια και πηρα πεντε να εχω....δεν εχω προβλημα so far....

billtsig
18-10-11, 20:08
Η διαδικασία είναι:
- οπλίζεις την τρόμπα
- ζεσταίνεις με το κολλητήρι μέχρι να γίνει ρευστή η κόλληση (η τρόμπα δεν ακουμπά πουθενά)
- προσεγγίζεις την μύτη της τρόμπας, την ακουμπάς στην πλακέτα και πατάς το κουμπί της
Η μύτη της τρόμπας ακουμπά στο ζεστό σημείο 1-3 δευτερόλεπτα.

Δες στο youtube μερικά video για "How to remove solder"
http://www.youtube.com/watch?v=Qi5rySn2CMI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=j-_pnc-Qqm8&feature=related

Σε περίπτωση πλακέτας διπλής όψης προσθέτουμε στην αρχή λίγη νέα κόλληση, ίσως και λίγο υγρό flux και μετά χρησιμοποιούμε την τρόμπα.

G

φιλε Γιώργο ευχαριστώ πολύ βασικά ζήτημα εξάσκησης είναι, εγώ συνήθως την πατάω όταν τηv ακουμπάω στην πλακέτα ή όταν δεν έχω οπλίσει :lool:

ultra
18-10-11, 21:16
Aπορω πως δεν εχει αναφερθει μεχρι τωρα

24635

Μιλαω βεβαια για την Αμερικανικη Soldapult

johnkou
18-10-11, 22:24
Oποιος εχει χρησιμοποιησει την ασπρη τρομπα jbc du1191 να μου πει που βρισκει μυτες γιατι δεν καταφερα να βρω,εχω παρει και 2 philips η μια χαλασε σε 2,3 μερες αλλα νομιζω οτι οι φτηνες κανουν καλυτερη δουλεια και βρισκουμε και μυτες.

sakisr
18-10-11, 22:59
Εχω ξεχασει ποτε την αγορασα.(ακομα ηταν με δραχμες) και μου την εκανε δωρο το μαγαζι που ψωνιζω οταν αγορασα ενα κολλητηρι.Αλουμινενιο σωμα με πολυ καλη σουστα μεσα.Εκανε γυρω στις100-150 δραχμες.Η αλλη τρομπα ειναι απο το ποδηλατο της κορης μου στανταρ αξεσουαρ με την αγορα του ποδηλατου.Κινεζικη πολυ αξιοπιστη:001_tt2:.Τελος παντων αυτες τις τρομπες εχω...Δεν καταλαβα ποια θελατε και τις εβαλα και τις δυο24646

thanos_x
19-10-11, 00:46
Aπορω πως δεν εχει αναφερθει μεχρι τωρα

24635

Μιλαω βεβαια για την Αμερικανικη Soldapult

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα ... από τις καλύτερες.... δουλεύει άψογα πάνω από 15 χρόνια που την έχω... κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει μια απομίμηση της... αλλά σαν την γνήσια με τίποτα...

materatsi
19-10-11, 01:01
Υστερα απο πολυωρη σκεψη κατεληξα στο να την φτιαξω μονος και ετσι κι'εγινε.Πηρα μια ηλεκτρικη σκουπα,εφτιαξα ενα ανταπτορα απο 1 ιντσα περιπου (σε λαστιχο διαφανο απο κομπρεσερ ισως να ηταν,υπαρχει στο εμποριο ευλυγιστο) και κατεληξα σε μια μυτη καλη απο απορροφητικο κοινου τυπου.Ενα μπουτον διπλα στην λαβη,συνδεμενο σε ρελε...Εκτος απο αποκολληση,χρησιμευει και για καθαρισμα μικροσυσκευων(χωρις να σκονιζεις τον τοπο γυρω σου) με ενα πινελο δεν αφηνει τιποτα.

cloud_constructor
19-10-11, 12:31
σωστοοος .. και δε μου λες.. η κολιση μετα ψυχεται και παει μεσα στην σκουπα στη σακουλα της (αμα εχει)

καλη μαγκια..

Για βαρα της μια φωτο να γουσταρουμε

materatsi
19-10-11, 21:33
Εεε! θελει και λιγο λαδωμα στην μυτη που και που...Οπως ειπα το λαστιχο ειναι ευλυγιστο,αν κολλησει η κολληση επανω με κανα δυο τσαλακωσεις εχει παει βολτα στον βυθο.Θα βαλω φωτογραφια.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-10-11, 23:50
εγώ συνήθως την πατάω όταν τηv ακουμπάω στην πλακέτα ή όταν δεν έχω οπλίσει :lool:

Μπααα τέτοιο πράμα δεν με έτυχε ποτές ... :biggrin:
Να ήταν μια και δυο... καλά θα ήταν.