PDA

Επιστροφή στο Forum : 74AHC1G66 βοηθεια ρε παιδες!!!



billtech
03-08-10, 23:25
παιδια βοηθεια!!!
μπορειται να μου πειτε απο εμπειρια αν αυτο ειναι σωστο?
οπως εκανα τις προσθηκες απο το datasheet πανω στο εξαρτημα?
ειναι ενας αναλογικος διακοπτης.

billtech
04-08-10, 13:25
nobody ρε παιδια???

aris285
04-08-10, 13:38
τι ακριβως θες να κανεις?

billtech
04-08-10, 13:42
να χρησιμοποιησω αυτο το ολοκληρωμενο για να κλεινω 2 επαφες του κινητου και να απανταει αυτοματα. Με επεξεργαστη θα ελεγχω αυτο το IC.
Δηλαδη το X Y αυτου του IC θα τα παω πανω στο answer του κινητου.

tasosmos
04-08-10, 13:49
Για ποιο λογο τους προσθεσες τους πυκνωτες?
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανεις απο τους 2 και ειδικα εκεινος στο Enable.

Επισης υπαρχει καποιος λογος για τον οποιο δεν μπορεις να βαλεις απλα ενα τρανζιστορ ή ενα μοσφετ για διακοπτη?

billtech
04-08-10, 13:55
Tους πυκνωτες τους εβαλα γιατι το λεει νομιζω μεσα στο Datasheet.
Προτιμω να χρησιμοποιησω αυτα.
Τι σχεδιο προτινεις με τα τρανζιστορ?

tasosmos
04-08-10, 14:13
Στο datasheet ειναι ειτε πυκνωτες συζευξης στα κυκλωματα με ac σημα ειτε παρασιτικες χωρητικοτητες απ'οτι βλεπω.

Τι σχεδιο δλδ εννοεις, απλα ενα τρανζιστορ να δουλευει σε κορο κ αποκοπη.

billtech
04-08-10, 14:21
απλα οπως ειναι χωρις τιποτα πανω του και μολις ακουμπουσα το καλωδιο του Ε αυτο εκανε συνδεση. πηγενε στο Hi αμεσως.πριν του δωσω 5V (Ηi).
και νομιζα οτι οι πυκνωτες ειναι εκει για να προστατευουν απο τετοια παρασιτα.
με το τρανζιστορ εννοεις να βαλω τον συλλεκτη πανω στο ενα ακρο τυ κινητου και τον εκπομπο πανω στο αλλο?και να ανοιγοκλεινω τη βαση?

navar
04-08-10, 14:23
απλα οπως ειναι χωρις τιποτα πανω του και μολις ακουμπουσα το καλωδιο του Ε αυτο εκανε συνδεση. πηγενε στο Hi αμεσως.πριν του δωσω 5V (Ηi).

γιατρέ μου μήπως να του βάλεις και μια αντιστασούλα απο το πιν του μΕ ως το gnd για να κρατας το Low ???

billtech
04-08-10, 14:28
οχι και γιατρος :lool:
αυτο σκεφτομουν να κανω και εγω. μια 10Κ. αλλα μετα ειδα αυτο με τους πυκνωτες και πιστεψα οτι ηθελε τους πυκνωτες.
αλλα εκανα ποστ οπως ειδες γτ δεν ημουν καθολου σιγουρος για τους πυκνωτες.δεν το εβλεπα λογικο.
anyway σε ευχαριστω παντως.
θα βαλω μια αντισταση 10K να πηγαινει στη γη. και οποτε δωσω εγω 5V(Hi) θα ανοιγει.

navar
04-08-10, 14:31
ναι ι αντισταση ως το gnd και ενας μικρος πυκνωτης ως τα +5 ειναι η κλασική λύση που έχω δει σε έξοδο μΕ ώστε να κοβεται ο θορυβος και να μένει το Low !

billtech
04-08-10, 14:43
και τα 2 μαζι?

navar
04-08-10, 14:49
και τα 2 μαζι?
ναι ναι !!!! τωρα δεν ξέρω γιατι και πως αλλα κάποιες custom κατασκευες που έχω πάρει έτσι δουλέυουν και όταν σε κάποια απο αυτές (που δεν είχε αντισταση και πυκνωτη) έκανα μια μετατροπή και μου έπαιρνε θόρυβο και έκανε ότι ήθελε το έλυσα έτσι το πρόβλημα , με μία αντισταση 470Ω και ενα πυκνωτάκι 103-104 δεν θυμάμαι πιο απο τα δύο ήταν !

billtech
04-08-10, 14:55
θα το δοκιμασω.θα δω.