PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΗΣΧΙΤΗΣ



aris285
05-08-10, 12:04
Καλημερα εχω κατασκευασει εναν λαμπατο ενησχιτη με EL34 και εχω προβλημα με τους διαμορφοτες στην εξοδο.
Τους εκανα κατασκευη σε καποιον που μου συστησαν αλλα το αποτελεσμα ηταν πληρης αποτηχεια.
Ξερει κανεις κανενα αξιοπηστο κατασκευαστη?

lazarost
05-08-10, 13:36
Καλημερα Αρη.
Με τους Μ/Τ εξοδου δεν "παιζουν" γιατι ειναι ενα απο τα πιο ζωτικα σημεια ενος λαμπατου.
Αν θελεις να τυλιξεις αλλους μπορεις να πας εδω http://www.giuseppebartolucci.com/en/index.php?option=categories αλλα ειναι λιγο ακριβος !!!!!!!
Διαφορετικα κοιτα και εδω http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c15_Transformer.html με πολυ καλες τιμες και μεταφορικα.
Κοιτα τους HAMMOND.

kentar
05-08-10, 15:38
Amplimo ''δαγκωτο'' φιλε.
Τοροειδεις μ/σ εξοδου με πολυ καλη σχεση τιμης προς αποδοση.
Κανε αναζητηση στο forum να δεις σχολια για κατασκευες που εχουν γινει
με τους Amplimo.

YΓ Ειναι σίγουρα προβλημα μετασχηματιστη;

lazarost
05-08-10, 18:53
Amplimo ''δαγκωτο'' φιλε.
Τοροειδεις μ/σ εξοδου με πολυ καλη σχεση τιμης προς αποδοση.
Κανε αναζητηση στο forum να δεις σχολια για κατασκευες που εχουν γινει
με τους Amplimo.

YΓ Ειναι σίγουρα προβλημα μετασχηματιστη;

Οι τοροειδεις οπως λενε ειναι καλοι αλλα δυστυχως επειδη δεν εχουν air gap και ειδικα σε Single End υλοποιησεις φτανουν πολυ ευκολα στον κορο. Ετσι λοιπον η καλυτερη λυση ειναι Double C Core. Οποτε αν δεν θελεις κατι ακριβο πας σε Lundhall και εισαι μια χαρα.
Εγω προτιμω Bartolucci μιας και εχω την δυνατοτητα αν δεν εχει κατι στο στοκ του να μου το φτιαξει.
Και φυσικα αν θα δεις ολα τα καλα μηχανηματα εχουν ή ΕΙ ή Double C Core.
Αυτα τα λιγα και οπως λεει και ο Γιωργος ειναι σιγουρα προβλημα Μ/Τ εξοδου ?

kentar
05-08-10, 20:30
Συμφωνω για single ended υλοποιησεις ,αλλα για push pull υλοποιησεις
να δωσει καποιος 400 euro (lundahl c core) αντι 160 euro των amplimo
χωρις καμμια διαφορα ακουστη ειναι υπερβολη(τουλαχιστον) κατα την
ταπεινη μου γνωμη.
Εχω ακουσει την ιδια υλοποιηση και με τους 2 τυπους μ/σ και εκφραζω την δικη μου αποψη
και οχι αλλων.
Οσοι απο το forum εχουν προσωπικη αποψη δηλ εχουν ακουσει οι ιδιοι υλοποιησεις
καλο ειναι να εκφρασουν την δικη τους εμπειρια.
Καλο ειναι ο φιλος να δωσει περισσοτερες λεπτομερειες για την κατασκευη του αν
θελει περισσοτερη βοηθεια.
ΥΓ. Αντε ρε ''λαμπατοι'' μουχλιασαμε , δεν βλεπω κινηση....

kentar
05-08-10, 20:45
Ελα σιγα σιγα να ξεμουδιαζουμε.....
15303

Thanos10
05-08-10, 23:41
Αυτα Γιωργο τα εχουμε πει ξανα οι τοροειδεις ειναι κορυφη για ενισχυτες Ρ.Ρ για ενισχυτες S.E οι τοροειδεις ειναι πολυ μεγαλοι για τους λογους που ειπε και ο Λαζαρος.
Εγω προσωπικα εχω ακουσει και τους δυο αλλα οι τοροειδεις ειναι μακραν καλυτεροι,οχι οτι δεν υπαρχουν και αλλοι μετασχ/τες αλλα ξεφευγουν πολυ στην τιμη,γενικα οι μετασχηματιστες εξοδου σε λαμπατους ειναι το Α&Ω.

aris285
06-08-10, 09:08
παιδια σηγουρα ειναι οι Μ/Τ γιατι εκανα δοκιμη με εναν παλιο που καταφερα να βρω απο ενα ηλεκτρονικο της παλιας σχολης
και δουλεψε.
το προβλημα με αυτους που κατασκευασα ειναι οτι ενω πρεπει να εχω περιπου 35Watt ενω δεν αποδιδουν ουτε 1....