PDA

Επιστροφή στο Forum : 9v to 3.3v dc



makoulis
05-08-10, 12:26
Καλημέρα σε όλους,,,, θέλω να φτιάξω μια κατασκευή με led και για να μην βάλω αντιστάσεις θέλω να μου προτείνετε ένα ολοκληρωμένο που να ρίχνει τα 9ν της μπαταρίας στα 3,3ν για τα led

georgz
05-08-10, 13:10
LM2576 (http://www.national.com/mpf/LM/LM2576.html#Overview) :wiink:

FILMAN
05-08-10, 13:11
Kαταρχήν αν βάλεις πολλά led η 9βολτη θα αδειάζει ώσπου να πεις κύμινο. Και δεύτερον, δεν θέλεις μετατροπέα από 9V σε 3.3V, αλλά από 9V στα mA που θέλουν τα LED. Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικό τέτοιο IC, και αν υπάρχει θάναι κάτι εξωτικό. Μπορείς όμως να το κάνεις τροποποιώντας το βασικό κύκλωμα ενός step down παλμοτροφοδοτικού ώστε αυτό να δειγματοληπτεί το ρεύμα εξόδου αντί για την τάση.

georgz
05-08-10, 13:13
Άρα άκυρο το δικό μου.

herctrap
05-08-10, 13:18
αυτα τι ακριβως κανουν?

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310210701729&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

FILMAN
05-08-10, 13:20
Είναι σε στυλ ζένερ 3.3 βολτ.

herctrap
05-08-10, 13:23
λιγο ποιο απλα

μπορουμε να παρουμε μονο 3,3 V ?
και αν ναι πως?

FILMAN
05-08-10, 13:25
Ηρακλή, τί θες να κάνεις;

maverick
05-08-10, 13:55
Kαταρχήν αν βάλεις πολλά led η 9βολτη θα αδειάζει ώσπου να πεις κύμινο. Και δεύτερον, δεν θέλεις μετατροπέα από 9V σε 3.3V, αλλά από 9V στα mA που θέλουν τα LED. Δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικό τέτοιο IC, και αν υπάρχει θάναι κάτι εξωτικό. Μπορείς όμως να το κάνεις τροποποιώντας το βασικό κύκλωμα ενός step down παλμοτροφοδοτικού ώστε αυτό να δειγματοληπτεί το ρεύμα εξόδου αντί για την τάση.

Να ρωτησω κατι? Εφόσον θα εφαρμόζεται η ταση των 3.3V στα led αυτά δε θα τραβάνε όσο τους χρειάζεται ετσι κι αλλιώς? Τι άλλο θα μπορούσε να βάλει εκτός από 9βολτη? Επισης το IC παλμοτροφοδοτικο γιατι να μη λειτουργήσει? Θέλει κάποιο μινιμουμ ρεύμα εξόδου???

FILMAN
05-08-10, 14:07
Να ρωτησω κατι? Εφόσον θα εφαρμόζεται η ταση των 3.3V στα led αυτά δε θα τραβάνε όσο τους χρειάζεται ετσι κι αλλιώς? (Όχι, διότι η χαρακτηριστική V-I των LED είναι σχεδόν κατακόρυφη. Αυτό σημαίνει ότι αν τα 3.3V είναι η ονομαστική τάση ορθής φοράς για κάποιο ρεύμα π.χ. 20mA, τα LED στα 3.28V θα τραβάνε π.χ. 5mA, ενώ στα 3.32 θα τραβάνε 50mA. Πώς θα σταθεροποιήσεις λοιπόν το σημείο λειτουργίας τους; Εκτός αν φτιάξεις ένα κύκλωμα που καταφέρνει να σταθεροποιεί την τάση εξόδου του με ακρίβεια 2 δεκαδικών. Αλλά και πάλι τα καλώδια σύνδεσης του LED που θάχουν αντίσταση 0.05Ω θα χαλάσουν τις επιδόσεις του κυκλώματός σου... Κατά συνέπεια η λύση είναι μία: Δεν τα τροφοδοτείς με σταθερή τάση για να τραβήξουν όσο ρεύμα θέλουν, γιατί δεν ξέρεις πόσο θα τραβήξουν. Τα τροφοδοτείς με σταθερό ρεύμα και τα αφήνεις να αναπτύξουν ότι τάση θέλουν στα άκρα τους (αλήθεια, τι σημασία έχει αν αναπτύξουν 3.28V ή 3.32V; ) Τι άλλο θα μπορούσε να βάλει εκτός από 9βολτη? (Δεν ξέρω, εγώ του είπα ότι η 9βολτη θα αδειάζει γρήγορα.) Επισης το IC παλμοτροφοδοτικο γιατι να μη λειτουργήσει? Θέλει κάποιο μινιμουμ ρεύμα εξόδου???Ως τροφοδοτικό θα λειτουργήσει βέβαια, βγάζοντας π.χ. 3.3V. Αλλά όπως σου εξήγησα πιο πάνω κάτι τέτοιο δεν μας κάνει.

tasosmos
05-08-10, 15:07
To πιο απλο που μπορω να σκεφτω αν απλα θες να αποφυγεις τις εξωτερικες αντιστασεις ειναι να παρεις λεντακια με ενσωματωμενη αντισταση για 12V, κυκλοφορουν αρκετα πλεον και η διαφορα στην φωτεινοτητα δεν θα ειναι σημαντικη με 9V τροφοδοσια.

Αν θες να γλυτωσεις χωρο το πιο απλο ειναι να βαλεις smd 0805 αντιστασεις, δεν προκειται να σου γινει μεγαλυτερη η πλακετα με τετοιες κι ειναι αρκετα ευκολο να βρεις.

Τελος μια απλη λυση για πηγη ρευματος ειναι με lm317 οπως εδω: http://users.telenet.be/davshomepage/current-source.htm
Αλλα και παλι αν βαλεις τα λεντακια παραλληλα μεταξυ τους θα θελουν απο μια αντισταση για να ισοκατανεμεται το ρευμα αλλιως θα εχεις μικρες(μπορει και μεγαλες) διαφορες στην φωτεινοτητα.

makoulis
05-08-10, 17:19
το έχω ξαναφτιάξει είναι αρκετά τα led περίπου 45-50...και το καθένα έχει μια 330Ω από πίσω..απλά αν γινόταν να τις αποφύγω

tasosmos
05-08-10, 17:39
Θεωρητικα μπορεις να κανεις και αυτο που λες αρχικα.
Δλδ τα λεντ παραλληλα ολα και μια πηγη τασης αλλα ετσι υποθετεις οτι ολα τα λεντ εχουν ακριβως την ιδια Vf, την οποια φυσικα πρεπει να βρεις και να ρυθμισεις την πηγη σε ακριβως τοσο. Ετσι ομως σιγουρα θα εχεις καποιες διαφοροποιησεις σε φωτεινοτητα και πιθανοτατα θα μειωθει η διαρκεια ζωης τους.

Επισης αν εννοεις κανονικη 9βολτη μπαταρια με τοσα λεντ θα αντεχει το πολυ κανα μισαωρο χοντρικα...

herctrap
05-08-10, 19:57
απλως θελω να μαθω

δεν το χρειαζομαι

ακομα τουλαχιστον