PDA

Επιστροφή στο Forum : inverter τροποποιημενου ημιτονου



stdio
09-08-10, 18:28
Καλησπερα σε ολους. Θελω να λειτουργησω ενα μικρο ψυγειο ('τραβαει' περιπου 500watt στην εκκινηση και μετα 'πεφτει' στα 90 watt) συνδεδεμενο σε μπαταρια 12volt με inverter. Αν το συνδεσω με inverter τροποποιημενου ημιτονου 1000watt θα λειτουργησει ?

FILMAN
10-08-10, 12:58
Δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

Λυκιδευς
10-08-10, 13:03
γιατι ποιες ειναι οι προυποθεσεις συνδεσης;

FILMAN
10-08-10, 13:06
Το ψυγείο εφόσον είναι εφοδιασμένο με ασύγχρονο κινητήρα επιτρέπεται να τροφοδοτηθεί μόνο με ημίτονο.

Λυκιδευς
10-08-10, 13:10
Το ψυγείο εφόσον είναι εφοδιασμένο με ασύγχρονο κινητήρα επιτρέπεται να τροφοδοτηθεί μόνο με ημίτονο.

αποκλειστικα και μονο καθαρου ημιτονου ...δηλαδη αν ηταν δηλαδη θα εκανε...

FILMAN
10-08-10, 13:11
Έτσι.............

Λυκιδευς
10-08-10, 13:28
τελειως ενημερωτικα τα τροποποιημενου που χρησιμοποιουνται;

billtech
10-08-10, 13:29
να ρωτησω κατι μιας και υπαρχει αυτη η συζητηση?
αμα κανω ενα inverter με uC που θα βγαζει σχεδον τελειο ημιτονο στα 50Hz και με αυτο το σημα κανω τον Inverter κανει για το ψηγειο?

FILMAN
10-08-10, 13:29
Σε συσκευές που περιέχουν θερμαντικές αντιστάσεις ή έχουν παλμοτροφοδοτικά.

FILMAN
10-08-10, 13:30
να ρωτησω κατι μιας και υπαρχει αυτη η συζητηση?
αμα κανω ενα inverter με uC που θα βγαζει σχεδον τελειο ημιτονο στα 50Hz και με αυτο το σημα κανω τον Inverter κανει για το ψηγειο?
Αυτό μάλιστα.

Λυκιδευς
10-08-10, 13:34
το uC τι ειναι;

FILMAN
10-08-10, 13:35
Μικροεπεξεργαστής, μικρο-Controller. Βέβαια γίνεται και χωρίς.

stdio
10-08-10, 21:40
καλησπερα, το ιδιο ισχυει και για τα καινουργια ψυγεια πχ Α++ ;

FILMAN
11-08-10, 10:00
Γιατί, αυτά χωρίς μοτέρ είναι;

stdio
11-08-10, 16:30
δεν εχω ιδεα, απλα ρωταω αν ισχυει το ιδιο με τα παλαιοτερης τεχνολογιας, βρισκω inverter 1000/1500 watt με τροποποιημενο ημιτονο με περιπου 30 ευρω...

FILMAN
11-08-10, 16:34
Ναι, αλλά δυστυχώς δεν σου κάνει...

stdio
12-08-10, 17:12
ρωτωντας πας στην Πολη....
τι λετε για αυτο εδω ;


Modified Sine Wave (quasi-sine)
A modified sine wave inverter actually has a waveform more like a square wave, but with an extra step or so. A modified sine wave inverter will work fine with most equipment, although the efficiency or power will be reduced with some.


Motors, such as refrigerator motor, pumps, fans etc will use more power from the inverter due to lower efficiency. Most motors will use about 20% more power. This is because a fair percentage of a modified sine wave is higher frequencies - that is, not 60 Hz - so the motors cannot use it.

http://www.windsun.com/Inverters/Inverter_selection.htm

FILMAN
13-08-10, 09:45
Λέω ότι οι ασύγχρονοι μονοφασικοί (στην πραγματικότητα διφασικοί) κινητήρες έχουν δυο περιελίξεις τοποθετημένες σε γωνία 90 μοιρών, και έναν πυκνωτή σε σειρά με το βοηθητικό τύλιγμα για τη δημιουργία ενός "δεύτερου" ρεύματος με διαφορά φάσης 90 μοίρες σε σχέση με αυτό του κύριου τυλίγματος. Όλα αυτά για τη δημιουργία στρεφόμενου πεδίου. Τροφοδοτώντας αυτό το πράγμα με αυτή την "modified sinewave" (που μόνο με ημίτονο δεν μοιάζει) κυματομορφή, τα ρεύματα που διαρρέουν τα πηνία δεν θα είναι ημιτονοειδή ενώ ο πυκνωτής θα κάνει μάλλον διαφόριση παρά μετατόπιση της φάσης. Κατά συνέπεια χαλάει όλο το γλυκό.

stdio
13-08-10, 15:11
αυτο που εγω θελω ειναι να δουλεψω ενα μικρο ψυγειο, το καλοκαιρι στο χωριο που δεν υπαρχει ΔΕΗ, απο το ρευμα που μου δινει ενα πανελακι μπαταρια κλπ..

basjot
13-08-10, 17:05
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ σου κάνει το inverter τροποποιημένου ημιτόνου (SPWM). Tα τυλίγματα του κινητήρα λειτουργούν σαν φίλτρο ρεύματος και συνεπώς αν δεις την κυματομορφή του ρεύματος θα είναι καθαρό ημίτονο. Στο εγγυόμαι, εφόσον έχω φτιάξει και δοκιμάσει πολλούς inverters σε μονοφασικούς και τριφασικούς ασύγχρονους κινητήρες.

stdio
16-08-10, 19:02
εχω δει οτι ενα μικρο ψυγειο Α+ καταναλωνει λιγοτερο απο 150 Kwh το χρονο, με τις τιμες που ανακοινωνουν στα καρτελακια. Τι νομιζετε οτι θα χρειαστω σε wh ημερησιως;

stdio
18-08-10, 19:40
................κανενας;

Λυκιδευς
18-08-10, 23:30
εχω δει οτι ενα μικρο ψυγειο Α+ καταναλωνει λιγοτερο απο 150 Kwh το χρονο, με τις τιμες που ανακοινωνουν στα καρτελακια. Τι νομιζετε οτι θα χρειαστω σε wh ημερησιως;

θες να σου προτεινουμε καποιο inverter;

Jeronimo37
02-09-10, 12:45
καλημερα σε ολους
ειμαι ασχετος κ παρακαλω οποιν μπορει να βοηθησει σε κατι αντιστοιχο
αγορασα μια αντλια αερα για ενυδριο (ενα μοτερακι ειναι που σπρωχνει αερα μεσα στο νερο) 2,3W.
αγορασα κ ενα inverter (δυστυχως πριν σας βρω να ρωτησω) 150W αυτον εδω http://www.ipshop.gr/product-id-30539.html θεωρωντας οτι ειναι ΥΠΕΡαρκετος για να τον τροφοδοτησω απο μπαταρια 12 v κ να δουλεπσει το παραπανω.
σημερα μου ειπαν οτι ισως να μην δουλεψει γιατι τα μοτερ εχουν λεει ρευμα επιστροφης οταν ζοριζοντε κ χρειαζομε inverter συνημιτονου
ΕΡΩΤΗΣΗ: θα κανω δουλεια μου με αυτα που εχω η πρεπει να αλλαξω τον inverter με αυτον εδω http://www.ipshop.gr/product-id-31466.html?
σκεφτηκα οτι ισως βαζοντας 2 δυοδους στους πολους της μπαταριας να κοψω τις επιστροφες τουλαχιστον προς αυτη για να μην σκασει.
εαν εχετε την καλωσυνη κ γνωριζεται ας μου απαντησετε μεχρι αυριο το απογευμα που πρεπει να κανω τις δοκιμες για να μην τον βγαλω απο το κουτι κ πανε τζαμπα τα ευρα
ευχαριστω εκ τον προτερων