PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΑΔΙΟΓΩΝΙΟΜΕΤΡΟ



Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
16-08-10, 20:03
θελο να κατασκεβασο ενα ραδιογονιομετρο και να βρησκο σηχνοτητες κοντα στα 2mhz εχει καπιος κανε να σχεδιο ευχαρηστο.

Αποστόλης1
17-08-10, 22:42
Μάλλον είναι ευκολότερο να ρυθμίσεις ένα φορητό ραδιοφωνάκι που έχει κατευθυντική κεραία

Thanos10
17-08-10, 23:33
θελο να κατασκεβασο ενα ραδιογονιομετρο και να βρησκο σηχνοτητες κοντα στα 2mhz εχει καπιος κανε να σχεδιο ευχαρηστο.
Δεν ειναι απλο σαν κατασκευη ειναι αρκετα δυσκολο δεν νομιζω οτι θα καταφερεις κατι αν διαβασεις απο τι αποτελειται θα καταλαβεις τι λεω.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
18-08-10, 08:10
εχω ανθροπο να με βοηθηση αμα κολησο καπου ενα σχεδιο που να μπορο να κανο καλο εντοπισμο ακριβιας χριαζομε αν μπορη καπιος να μου στηλη

fm344
18-08-10, 16:51
παιδια,μια ερωτηση -ισως παραξενη-αλλα δεν εμαι σιγουρος αν οντος ειναι ετσι,οπως το ακουσα.
τα ελικοπτερα του στρατου και της αστυνομιας,εχουν ραδιογωνομετρο?

stom
18-08-10, 18:28
Ναι, εχει vor receiver...που ειναι μια μορφη ραδιογωνιομετρου

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
19-08-10, 18:49
καπιο σχεδιο εχει καπιος να βοηθηση

weather1967
20-08-10, 00:33
Μάλλον είναι ευκολότερο να ρυθμίσεις ένα φορητό ραδιοφωνάκι που έχει κατευθυντική κεραία

Να συμφωνησω με τον Αποστολη
Στην εποχη μου για τους 2 Mhz πιτσιρικαδες και ραδιοπειρατες ,οταν δεν ειχαμε με τι να αχοληθουμε,για να περασει η ωρα ,παιρναμε απλα ενα φορητο ραδιοφωνακη << βραχεομένο>> ,πειραγμενο δηλαδη να βγαινει και εκτος μπαντας AM με signal meter το γωνιαζαμε (λογο της εσωτερικης κεραιας πηνιο-φεριτη)μεχρι να βρουμε το ισχυροτερο σημα του σταθμου και τραβαγαμε προς μια μερια που ειχε το δυνατοτερο σημα ,αν το σημα επεφτε πηγαιναμε ακριβως στην αντιθετη γωνια οσο το σημα ανεβαινε ακολουθουσαμε την ιδια πορεια ,οταν το σημα τα <<μπουκωνε ολα >> δηλαδη κολαγε το signal meter τερμα ,αρχιζαμε να κανουμε τους μακρυλαιμηδες δηλαδη κοιταζαμε προς τα πανω και βλεπαμε το συρμα της κεραιας απλωμενο και ετσι για τον χαβαλε ειχαμε χτυπηση την πορτα ετσι για γνωριμια,ολα αυτα πανω σε παπακια δικαβαλο ,ο ενας οδηγουσε και ο αλλος εδινε πορεια με το φορητο ραδιοφωνακη που γωνιαζε συνεχεια.Αξεχαστες εποχες με γελιο και καλαμπουρι,και πολυ ευκολος ο εντοπισμος στους 2 mhz.

YΓ:Δεν ειχαμε για κομπολόι τοτε τα κινητά τηλέφωνα οπως τώρα ,αλλά τα φορητά ραδιοφωνάκια παραμάσχαλα και τρεχαμε να βλεπουμε το σημα μας μεχρι που ακουγομαστε,η για να κανουμε κανα εντοπισμο να περασει η ωρα !!!

Αποστόλης1
20-08-10, 17:33
Να συμπληρώσω Δημήτρη, ότι όταν μπούκωνε "βάζαμε εξασθένηση" , 90 μοίρες οριζ. περιστροφή για ελάχιστη ευαισθησία, οπότε ακολουθούσες την κατεύθυνση του πλάτους του ραδιοφώνου

weather1967
20-08-10, 19:43
Ακριβώς Αποστόλη έτσι οπως τα λες ,η και πιαναμε side band που επεφτε το σημα και προχωρουσαμε ετσι μεχρι να ξανανεβει η ενδειξη στο signal meter.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
21-08-10, 18:31
ωρεα η αναδρομηση στα παλια δεν λεω αυτη την δουλια την εχουν κανει ολη οση ειναι πανο απο 30 οπος ειπατε τοτε δεν υπηρχανε τα κηνητα και η υπολογιστες τοτε μπιλιες πεζαμε και κοντα στα 15 κηνηγαγαμε καμια βασανιαρα και πηδαγαμε και απο κανενα παραθηρο, θα πει κανενας πηστηρικας καλα πορτα δεν ειχε , αλλες εποχες τελος παντον .στο θεμα μου βρησκετε καπιο σχεδιο για αυτο που θελο να φτιαξο ευχαρηστο

weather1967
21-08-10, 19:58
Φιλε Γιάννη θα βγω λιγο off topic απο αυτο που ζητας και κλεινω,οπως σου ειπε και ο Θανος δεν ειναι ευκολο να φτιαξεις ενα ραδιογωνιομετρο που να σου δινει διοπτευση και αποσταση ενος σταθμου ,απο οσο γνωριζω και ας με διορθωσουν οι κατεχοντες περισσοτερη γνωση στο θεμα,ο εντοπισμος κανει τριγωνομετρηση και χρειαζονται τουλαχιστον 2 ραδιογωνιομετρα για εντοπισμο της ορθης γωνιας του σηματος.Τουλαχιστον παλια αυτο γνωριζα δεν ξερω αν η νεα τεχνολογια μπορει και με ενα ραδιογωνιομετρο να γινει εντοπισμος επακριβους διοπτευσεις και αποστασης ενος σταθμου.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
21-08-10, 20:31
γηνετε φιλε Δημητρη με ενα μηχανημα και κανη διοπτευση μετρου σηντονηζης την σηχνοτητα που θες και λαμβανει μονο αυτη εχοντας ενα οργανο με βελονα η ολοκληρομενο που αναβουν λαμπακια δεξια και αρηστερα και εχοντας 2 κερεες περιπου 20 cm σηνδεδεμενες με καπιο τροπο σου δηχνη την κατευθηνση αναλογα με την ισχη που λαμβανη η καθε μια .το εχω δει και με τεσερης κερεες επανο ςε αυτοκηνητο και το οργανο μεσα σου δηχνη χορης να περηστρεφης τιποτα ακριφος την κατευθηνση ανα 22 μηρες αν το θημαμε καλα ενα σχεδιο θελο αμα εχει καπιος αλλα απο οτι βλεπο δεν εχει κανης ευχαρηστο παντος για το ενδιαφερον.

GeorgeVita
21-08-10, 22:43
... συντονίζεις την συχνότητα που θες και λαμβάνει μόνο αυτή έχοντας ένα όργανο με βελόνα η ολοκληρωμένο που ανάβουν λαμπάκια δεξιά και αριστερά και έχοντας 2 κεραίες περίπου 20 cm συνδεδεμένες με κάποιο τρόπο σου δείχνει την κατεύθυνση ανάλογα με την ισχύ που λαμβάνει η κάθε μία ...

Γειά σου Γιάννη, τελικό σχέδιο δεν έχω αλλά οι αγγλικές λέξεις για αναζήτηση είναι:
'radio direction finding' ή 'radio fox hunting'

Η αρχή λειτουργίας είναι: ταχεία εναλλαγή κεραιών λήψης σε χαμηλή ακουστική συχνότητα (λ.χ. 1KHz) με σκοπό την δημιουργία φασικών διαφορών στο σήμα λήψης. Οταν οι δύο κεραίες είναι σε ίδια απόσταση από τον πομπό, δηλαδή κάθετα με την ευθεία που τις ενώνει, το σήμα στο δέκτη είναι καθαρό. Σε κάθε άλλη περίπτωση ακούγεται στο μεγάφωνο ο ήχος της συχνότητας μεταγωγής. Λαμβάνοντας δείγμα αυτού του σήματος και συγκρίνοντάς το με ποια είναι η 'ενεργή' κεραία βγαίνει συμπέρασμα κατεύθυνσης.

Με 4 κεραίες υπάρχουν δύο κυκλώματα μεταγωγής κεραιών ανά ζεύγη και το τελικό αποτέλεσμα συγκρίνεται σε φάση και μέγεθος για να βγει η τελική κατεύθυνση.

Το βασικό στοιχείο για τη μεταγωγή των κεραιών είναι pin diodes.

Το πλησιέστερο link που βρήκα είναι αυτό (http://webhome.idirect.com/%7Egriffith/tdoa.htm) (περιέχει κάποια σχέδια) αλλά σίγουρα ψάχνοντας θα βρεις και άλλα.

Φιλικά,
Γιώργος

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
22-08-10, 15:43
ευχαρηστο φιλε γιωργο για την βοηθια πηστεβο και αυτο θα μου κανει

Αποστόλης1
22-08-10, 23:57
Η συγκεκριμένη προσέγγιση χρησιμοποιεί τις κεραίες για διαφορική λήψη χώρου, σε VHF μπορεί να λειτουργεί, αλλά εδώ με λ=150μ αμφιβάλω. Ελπίζω ο Γιάννης να ενημερώσει για αποτελέσματα, πράγμα που από ότι θυμάμαι δεν κάνει.

Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ
23-08-10, 13:39
Αδελφε Αποστολη στο προηγουμενο θεμα δεν ενημεροσα γιατι απανταγανε ολη η αχετη για αλλανταλον και μονο ενας φιλος μονο με βοηθησε και του εστηλα τα αποτελεσματα και της ευχαριστιες μου προσοπικα .Κακος θα μου πης επρεπε να το διμοσιευσο για το σηνολο οστε αν το χριαστη καπιος να το βρει, λαθος μου ,ευχαρηστο για τον ευγενηκο σηνετησμο ,οταν θα εχω αποτελεσματα θα το διμοσιευσο αν και θα το τροποπηησο για αλλο σκοπο.