PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό



Ulysses
19-08-10, 07:01
Καλημέρα.
Παρατήρησα οτι στον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου (seagate 500GB),τα αρχεία office είναι κρυπτογραφημένα και δεν μπορώ να τα δουλέψω.Εγώ δεν σκάλισα κάτι,μόνα τους έγιναν.Ενώ τα αρχεία φώτος + τραγούδια μπορώ να τα δουλέψω.
Επίσης πήγα σε ένα συγκεκριμένο word αρχείο και πήγα στο "ιδιότητες" και υπήρχε επιλεγμένη η "κρυπτογράφιση" το απενεργοποίησα και όταν πάτησα "εφαρμογή" μου είπε..."δεν έχετε πρόσβαση,το αρχείο είναι κρυπτογραφημένο"..

Πως μπορούμε να τα σώσουμε?
Thanks!

leeperik
19-08-10, 09:06
Άλλα αρχεία του office που ειναι αποθηκευμένα σε άλλο δίσκο και οχι στον seagate τα βλέπει κανονικά;
Τα office είναι γνήσια;Μήπως οταν ανοιγεις τα office σου ζητάει να τα δηλώσεις στην Microsoft;
Γιατι εγω ειχα μια κοπια office,οχι γνησια, και δεν τα δηλωνα.οταν ανοιγα κάποιο αρχειο εβγαζε μυνημα να τα δηλωσω.
Τα έγγραφα μόνο να τα δω μπορούσα και οχι να τα επεξεργαστώ οποτε τα εβγαλα και εβαλα open office υσηχασα.

Ulysses
19-08-10, 17:12
Οτι έχω απο office (word,excel,pdf) δεν τα παίζει.Για την γνησιότητα,κατα πάσα πιθανότητα είναι copy.Βέβαια για office ποτέ δεν με ρώτησε ο υπολογιστής για κωδικούς γνησιότητας.
1η φορά μου συμβαίνει αυτό,να κλειδωθούν αρχεία απο μόνα τους.

solarcon
19-08-10, 17:20
Γιατί χαλάς το χρόνο σου ;;;;

Κάνε αντιγραφή των αρχείων σου σε ένα cd, πήγαινε σε έναν άλλο υπολογιστή, άνοιξε τα , κάνε ό,τι θέλεις και κάνε επανεγκατάσταση του office. Στη συνέχεια απενεργοποίησε τις ενημερώσεις από τα windows για να μην έχεις τα ίδια πάλι.

Προφανώς έγινε κάποια ενημέρωση από τη Microsoft και η έκδοση ήταν πλαστή.

Ενημέρωσε μας εάν συνεχιστεί το πρόβλημα….

Ulysses
19-08-10, 19:11
Αυτό είναι το πρόβλημα Κώστα,οτι δεν μπορώ να τα αγγίξω.Ούτε cut/copy/paste,τίποτα γενικά.Υπάρχουν στον σκληρό δίσκο και δεν βγαίνουν απο αυτόν.
Επίσης σε 4 υπολογιστές που συνέδεσα τον σκληρό,μου έγραφε το ίδιο μήνυμα........."Δεν είναι δυνατή η ενέργεια αυτή,τα αρχεία είναι κρυπτογραφημένα"..

leeperik
19-08-10, 20:14
Κανε εγγατασταση τα open office και δες αν ανοιγουν.αν ανοιγουν αποθηκευσετα σε ενα νεο φακελο,και κανε οτι σου πε πιο πανω ο Κωστας

navar
20-08-10, 19:49
η λύση μάλλον είναι τα αρχεία να ανοιχτούν απο τον υπολογιστή-χρήστη δημιουργό και μετά αποθήκευση χωρίς κρυπτογράφηση !