PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικο μοτερ, αλλαγη φασης τροφοδοσιας με διακοπτες, πως γινεται;



calamus
21-08-10, 22:29
Το θεμα θα ταιριαζε και στα ηλεκτρολογικα, αν τελικα ειναι λαθος εδω ας μεταφερθει.

Λοιπον, εχω ενα τριβειο για ξυλα και με μια πατεντα - μοτερ κανονιζω να ανεβαινει
η να κατεβαινει η "πλατφορμα" που κραταει πανω της το ξυλο για τριψιμο.

Η διαδικασια γινεται εντελως πρωτογονα, δηλαδη εχω ενα κομμενο διπλο καλωδιο
+ και -, και τα συνδεω +με+ και - με - οταν θελω να ανεβασω την πλατφορμα, η
αντιστροφα, + με - οταν θελω να την κατεβασω.
Να σημειωθει οτι πρεπει να υπαρχει και στοπ εκτος απο ανεβασμα-κατεβασμα, αυτο το κανω ξεσυνδεοντας το ενα απο τα δυο καλωδια.

Πως θα γινει ολη αυτη η διαδικασια χρησιμοποιωντας εναν η το πολυ δυο διακοπτες;
Τι διακοπτες θα παρω και πως θα γινει η συνδεσμολογια;

Λυκιδευς
21-08-10, 22:33
Το θεμα θα ταιριαζε και στα ηλεκτρολογικα, αν τελικα ειναι λαθος εδω ας μεταφερθει.

Λοιπον, εχω ενα τριβειο για ξυλα και με μια πατεντα - μοτερ κανονιζω να ανεβαινει
η να κατεβαινει η "πλατφορμα" που κραταει πανω της το ξυλο για τριψιμο.

Η διαδικασια γινεται εντελως πρωτογονα, δηλαδη εχω ενα κομμενο διπλο καλωδιο
+ και -, και τα συνδεω +με+ και - με - οταν θελω να ανεβασω την πλατφορμα, η
αντιστροφα, + με - οταν θελω να την κατεβασω.
Να σημειωθει οτι πρεπει να υπαρχει και στοπ εκτος απο ανεβασμα-κατεβασμα, αυτο το κανω ξεσυνδεοντας το ενα απο τα δυο καλωδια.

Πως θα γινει ολη αυτη η διαδικασια χρησιμοποιωντας εναν η το πολυ δυο διακοπτες;
Τι διακοπτες θα παρω και πως θα γινει η συνδεσμολογια;
ειναι μονοφασικο το μοτερ η τριφασικο;ανεξαρτητα απο το πως θα γινει η αλλαγη θα χρειαστεις ρελε και οχι οι διακοπτες(ισως να γινεται αλλα δεν το ξερω!)...

calamus
21-08-10, 22:42
Ενα μικρο μοτερ στα 12 volt απο μετασχηματιστη ειναι, δεν ξερω αν ειναι μονοφασικο η τριφασικο, ουτε και μπορω να το δω
ευκολα εκει που ειναι κρυμενο.

Nemmesis
21-08-10, 22:44
τι μοτερ εχεις? γιατι κατι μου λεει οτι εχεις μοτερ απο υαλοκαθαριστηρα αυτοκινητου... αν εχεις τετοιο τοτε και με ενα διπλο διακοπτη on-off-on κανεις την δουλεια σου... πες τι εχεις και βλεπουμε

Λυκιδευς
21-08-10, 22:46
Ενα μικρο μοτερ στα 12 volt απο μετασχηματιστη ειναι, δεν ξερω αν ειναι μονοφασικο η τριφασικο, ουτε και μπορω να το δω
ευκολα εκει που ειναι κρυμενο.

μονοφασικο ειναι λογικα...ξερεις εαν ειναι AC η DC;λοιπον κοιτα αυτο (http://electricallab.gr/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=389&Itemid=34)

Λυκιδευς
21-08-10, 22:48
τι μοτερ εχεις? γιατι κατι μου λεει οτι εχεις μοτερ απο υαλοκαθαριστηρα αυτοκινητου... αν εχεις τετοιο τοτε και με ενα διπλο διακοπτη on-off-on κανεις την δουλεια σου... πες τι εχεις και βλεπουμε

εννοεις εναν διακοπτη με 3 ποδαρακια ετσι;σε φαση λεβιε;

calamus
21-08-10, 22:49
Ναι, 99% τετοιο μοτερ ειναι, πως θα γινει με διπλο on-off-on;

Nemmesis
21-08-10, 22:58
εννοεις εναν διακοπτη με 3 ποδαρακια ετσι;σε φαση λεβιε;

οχι.. με 6 πιν λεω... και το μοτερ δεν παιζει να ειναι AC...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
21-08-10, 22:59
15488 εαν ειναι + - ειναι συνεχους ρευματος

Nemmesis
21-08-10, 23:10
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=232_238_1927_1936&products_id=17937

αυτο ακριβως λεω.. μαλιστα ο συγκεκριμενος διακοπτης εχεις και επαναφορα πραγμα που σημαινει οτι επιστρεφει μονος του στο off μολις παρεις το χερι απο πανω του...

και η συνδεσμολογια ειναι οπως την φοτο
15489

calamus
21-08-10, 23:10
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.
Δημητρη στο σχεδιο που μου εδωσες στην πανω θεση εστω οτι ειναι κανονικα,
στην κατω αντιστροφα και στη μεση off;

Nemmesis
21-08-10, 23:12
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.
Δημητρη στο σχεδιο που μου εδωσες στην πανω θεση εστω οτι ειναι κανονικα,
στην κατω αντιστροφα και στη μεση off;

ακριβως...

calamus
21-08-10, 23:16
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=232_238_1927_1936&products_id=17937

αυτο ακριβως λεω.. μαλιστα ο συγκεκριμενος διακοπτης εχεις και επαναφορα πραγμα που σημαινει οτι επιστρεφει μονος του στο off μολις παρεις το χερι απο πανω του...

και η συνδεσμολογια ειναι οπως την φοτο
15489

Ευχαριστω, μαλλον σε αυτον θα καταληξω, φαινεται πιο ανθεκτικος στη συνεχη ταλαιπωρια
απο τα κοινα μικρα διακοπτακια.

FILMAN
30-08-10, 15:21
Και αν θες μπορείς να προσθέσεις και τερματικούς διακόπτες καθώς και ο διακόπτης να είναι χωρίς επαναφορά ώστε να μη τον κρατάς συνέχεια πατημένο.