PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγορα συσκευης GPS



Phatt
25-08-10, 22:44
Λοιπον...Τωρα που ειμαι στην Αθηνα αισθανομαι την αναγκη να αγορασω μια συσκευη καθοδηγησης GPS γιατι εχει χρειαστει να κανω καποια δρομολογια και αναγκαζομαι να ρωταω απο δω και απο κει("Μηπως ξερεις καμια καφετερια ABC να πουμε...").Οποτε σκεφτηκα οτι μου χρειαζεται να αγορασω μια τετοια συσκευη.

Το θεμα ειναι οτι εχω μαυρα μεσανυχτα απο αυτα τα κολοκυθια, αν και εχω σκαλισει 1-2 συσκευες γνωστων...

Λοιπον τα πραγματα που ζηταω ειναι τα εξης.Να ειναι οικονομικη, να ειναι καλης ποιοτητας, απλη στη χρηση, να μην εχει πολλα εξτρα δηλαδη, να δεχεται αναβαθμισεις στους χαρτες.Το πιο σημαντικο ειναι να πιανει καλο σημα, να εχει ακριβεια και τετοια...Σαν οθονη θελω να ειναι κατι ανετο, αλλα οχι πολυ μεγαλο.

Ειμαι ετοιμος να δεχθω τις γνωμες σας παρακαλω για να δουμε πως μπορουμε να κινηθουμε καλυτερα..Επισης εαν υπαρχουν καποια πραγματακια που θα επρεπε να εχω στο νου μου.Ευχαριστω πολυ.

HFProject
26-08-10, 00:04
Κοίτα.... εγώ έχω αυτό (http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/TURBO-X-GPS-I50-5-GREECE-G5115.htm).

Για την ηλικία μου η οθόνη αυτή ήταν απαραίτητη. (40).

Είναι πάρα πολύ γρήγορο και αφού ταξίδεψα όλο το καλοκαίρι > 3500 Km, επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί σωστά.

weather1967
26-08-10, 01:12
Φιλε Παναγιώτη

Καλο ειναι να εχει καλο και γρηγορο επεξεργαστη και καλη μνημη για να σου ανοιγη γρηγορα χαρτες και γενικα να εχει ταχυτητα η συσκευη , υπαρχουν με οθονες 3,5 - 4,3 - 5 ,οσο περισσοτερα εξτρα θελεις πας και παραπανω οπως live trafic -talk and drive δηλαδη φωνητικη πληκτρολογηση για να σου βρει ενα δρομο ,χαρτες Ευρωπης κ.τ.λ .
Νομιζω οτι κατι σαν αυτο που εχω θα σου ειναι αρκετο ,απλο και καλο και δοκιμασμενο.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0436282&catid=010402

Moυ αρεσε και το μοντελο του Κώστα το TURBO X και το δινει με πολλα παρελκομενα οπως φορτιστη σπιτιου , θηκη, πραγμα που τα αγορασα εξτρα αργότερα ,και βλεπω εχει και καλο επεξεργαστη,και 5 ιντζες οθονη και 3 χρονια δωρεαν αναβαθμιση χαρτων.Καλο value for money .

KATIR
26-08-10, 01:48
δοκιμασε garmin mobile

leosedf
26-08-10, 18:56
Η αν θές το απόλυτο πάνε στην HTC. Εκεί ξεφεύγεις αλλα μιλάμε για την κορυφή.

Phatt
26-08-10, 21:30
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Μαλλον με βλεπω να κλινω προς την επιλογη του Κωστα, απλα γιατι εχει ολο το πακετο.Αν και πρωταρχικα ειχα στο νου μου σαν οριο τα 100ε, βλεπω οτι με τα εξτρα που προσφερει που πιθανον να τα αγοραζα καποια στιγμη μελλοντικα, καθως και την υποστηριξη που προσφερει, δηλαδη 2 χρονια εγγυηση και 3 χρονια χαρτες, ειναι οντως τιμια προσφορα.Σας ευχαριστω και παλι.

leosedf
26-08-10, 23:13
Όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν 2 χρόνια εγγύηση.
Η αλήθεια είναι οτι μόνο που είναι turbox μου ξυνίζει λίγο και αυτό το geniusdriver δε μου γεμίζει το μάτι. Φυσικά και τα 3 χρόνια καλά είναι αν σκεφτείς οτι η NGI είχε να κάνει εναν χρόνο και άνω να βγάλει update. Έχει όμως 5 ίντσες οθόνη.
Αν σου κάνει όμως και έχεις βρεί αυτό που θές όρμα του.

Phatt
27-08-10, 00:28
Όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν 2 χρόνια εγγύηση.

Τοτε γιατι στο url που δινει ο Δημητρης γραφει "12 μηνες εγγυηση κατασκευαστη";

leosedf
27-08-10, 00:42
Γιατί είτε κάνει λάθος το site είτε ψάχνουν για κοροίδα.
Σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες ισχύουν τα 2 χρόνια, είναι νόμος. Ακόμα και αν σου πούν 12 μήνες είναι υποχρεωμένοι να στο επισκευάζουν και στους 15 μήνες.

leeperik
27-08-10, 00:57
Στο θεμα των εγγυησεων ο Κωνσταντινος εχει δικιο,αυτο ισχυει και για ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες.Λενε 12 μηνες και πολλοι την πατανε με την επεκταση εγγυησεως και διαφορα τετοια.Πελατης μου με λαπτοπ και 15 μηνες απο την αγορα του ζητουσαν 500ε για αλλαγη μητρηκης.Μετα απο καταγγελεια του πελατη το συνηγορο του καταναλωτη για την αντιπροσωπεια το λαπτοπ ηταν επισκευασμενο ,και στα χερια του ,σε 3 ημερες με εξοδα αποστολης της αντιπροσωπειας!!!

weather1967
27-08-10, 13:55
Γιατί είτε κάνει λάθος το site είτε ψάχνουν για κοροίδα.
Σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες ισχύουν τα 2 χρόνια, είναι νόμος. Ακόμα και αν σου πούν 12 μήνες είναι υποχρεωμένοι να στο επισκευάζουν και στους 15 μήνες.

Πολύ σωστός ο Κωνσταντίνος εχουν κανει λαθος στο site,σε επικοινωνία που είχα με την MLS δύο χρονια μου ανεφεραν οτι εχουν εγγυηση τα GPS τους.