PDA

Επιστροφή στο Forum : LED Τελικά dimmaρονται??



ydrohoos1980
26-08-10, 11:04
Πραγματικά ασχολούμε με το θέμα μπορεί και 1 μήνα και δεν εχω πάρει μια σαφή απάντηση,σε σημείο να πιστεύω πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση....

Εχω 25 Led GU10 dimmable (http://www.eco-lumix.co.uk/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=58&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1) τα οποία θέλω να τα dimmaρω και απ'οτι φαίνεται δεν ειναι και τόσο ευκολο.Δοκίμασα έναν ηλεκτρονικό remote dimmer της Varilight αλλα υπολειτουργούσε.Κατα διαστήματα δεν εσβηναν τα led,δεν αναβαν κ.α. Μετά απο ψάξιμο στο site της εταιρίας βρήκα αυτό http://www.eco-lumix.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=17&Itemid=24. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι με εναν παλιό περιστροφικό dimmer με triac πολύ πιθανον να κάνω την δουλειά μου.Κατι ακόμα που δεν ξέρω είναι αν γενικός με το να dimmaρω τα led επηρεάζω την διάρκια ζωής τους...

GeorgeVita
26-08-10, 11:26
Γειά σου Χάρη, σαφή απάντηση δεν μπορείς να πάρεις γιατί πρέπει να γνωρίζουμε τα ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος που έχεις, δηλαδή datasheet με σχέδιο της εσωτερικής συνδεσμολογίας. Τα links που δίνεις δεν έχουν καμμία πληροφορία. Ηδη από το προηγούμενο θέμα σου (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52171) (μήπως έπρεπε να συνεχίσεις εκεί; το ότι δεν είχες άλλες 'συμμετοχές' δεν συμαίνει ότι δεν αναγνώστηκε) τα έχω ψάξει όπως και στην Cree αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία.

Αν υποθέσουμε ότι ο πωλητής τους λέει την αλήθεια ότι είναι dimmable ίσως γίνεται 'υπό προϋποθέσεις'. Πάλι την απάντηση τη δίνει το datasheet. Ελα σε επαφή με τον πωλητή, ρώτησέ τον, ζήτησέ του datasheet΄, δείξτο μας για να προτείνουμε κάτι.

Φιλικά,
Γιώργος

ydrohoos1980
26-08-10, 17:39
Θα προσπαθήσω να μαθω το datasheet του συγκεκριμένου Led,για να μπορέσετε να με βοηθήσετε.(αν και πιστεύω πως δεν θα το βρω...)

Βλέπω να τα χρησιμοποιώ με απλό διακόπτη on/off...

Κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής:
Ειναι κατανοητό οτι τα ηλεκτρονικά dimmer λόγο της ιδιαίτερης λειτουργίας τους να αναβουν και να σβήνουν το led με μεγάλη συχνότητα για να πετύχουν το dimming ,μπορουν να καταστρέψουν το εσωτερικό κύκλωμα του σπότ. Ποίο ειναι όμως το πρόβλημα με τα dimmer παλιού τύπου με triac; Έχω την εντύπωση ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τα συγκεκριμένα. Ξέρω οτι δεν ειναι το ιδιο αποδοτικά,αλλα αν είναι να κάνουν την δουλειά μου....

ydrohoos1980
27-08-10, 02:27
Datasheet δεν μου εδωσαν αλλα μου είπαν πως ο καλύτερος dimmer για την περίπτωση μου είναι ενας trailing dimmer.Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα οτι είναι μια τεχνολογία dimmer που ονομάζεται trailing-edge.Εντάξει όλα καλα.... Κανένα πρόβλημα.... Έλα ομως που ο Varilight remote touch dimmer που έχω αγοράσει χαρακτηρίζεται ως trailing-edge!!! Ποιό λοιπόν είναι το συμπέρασμα???

GeorgeVita
27-08-10, 08:53
Γειά σου Χάρη,
απ'ότι γνωρίζω η διαφορά των 'trailing' από τα 'leading' edge είναι ότι 'κόβουν' το πίσω μέρος (τέλος) του ημιτόνου της τάσης αντί του εμπρόσθιου. Λειτουργούν καλύτερα με ωμικά/χωρητικά φορτία. Δοκίμασε το dimmer με μιά απλή λάμπα. Αν λειτουργεί σωστά, βάλτο στη μέγιστη θέση, σύνδεσε το λαμπτήρα LED και προσπάθησε να ρυθμίσεις φωτεινότητα με μικρή μεταβολή, δηλαδή από το 100% στο 90% ή στο 80% (σα να έδινες τάση 210-200-190-180V). Περίγραψέ μας τη συμπεριφορά και αναμένουμε νέες γνώμες.
Φιλικά,
Γιώργος

ydrohoos1980
27-08-10, 23:35
Δοκίμασα το dimmer με μια απλή λαμπα και λειτούργησε άψογα.Στη συνέχεια έβαλα μαζί και το LED και dimmαρα με μικρή μεταβολή όπως μου είπες.Η απλή λάμπα dimmάρεται κανονικά,το LED ομως έχει πολύ μικρές μεταβολές στην φωτεινότητα του,τόσο μικρές που μεταβίας τις ξεχωρίζεις.Συνεχίζοντας το dimming η απλή λάμπα σχεδόν σβήνει (φαίνεται σθεναρά), ενώ το LED διατηρεί μεγάλη φωτεινότητα χωρίς να χαμηλώνει αισθητά η ένταση της.
Χωρίς την λάμπα η συμπεριφορά των LED είναι τελείως διαφορετική.Καταρχήν αν βάλω ένα μόνο LED δεν δουλέυει το dimmer και το LED ειναι μονίμως ανοιχτό χωρίς να dimmαρεται(αυτό φαντάζομαι οτι οφείλεται στο οτι το dimmer θέλει ελάχιστο φορτίο 40 watt).Με 20 LED (20x3watt=60watt) το dimmαρισμα δουλέυει κανονικά αν μεταβάλω την φωτεινότητα χωρίς να φτάσω στην μέγιστη τιμή της.Αν όμως τα dimmάρω μέχρι την μέγιστη φωτεινότητα τότε το dimmer "κολάει" και δεν υπακούει στις εντολές αφήνοντας τα LED μόνιμα ανοιχτά.Κάτι άλλο που θα ήθελα να συμπληρώσω είναι οτι όταν ανοίγω τα LED πάντα ξεκινουν με την μέγιστη τιμή φωτεινότητας και αστραπιαία πηγαίνουν στην ένταση που τα είχα αφήσει(το dimmer έχει μνήμη).Αυτό γίνεται τόσο γρήγορα που είναι σαν να φλασάρουν για ένα δευτερολεπτο.Αυτό δεν συμβαίνει με τις απλές λάμπες πυρακτώσεως οπου ανοίγοντας τα φώτα η ένταση του φωτός πηγαίνει στην τιμή που τα είχα αφήσει πολυ ομαλά (χωρίς να φλασάρει).
Κάτι τελευταίο που δεν ανέφερα ειναι οτι το dimmer της Varilight θέλει 40 watt ελάχιστο φορτίο και 400watt μέγιστο.Λεπτομέριες του προιόντος που έχω έχει εδώ:
http://www.varilight.co.uk/Pages/page%20tech%20dim.htm
To dimmer που έχω ανοίκει στην τέρμα δεξιά κατηγορία του πίνακα.

GeorgeVita
28-08-10, 11:07
... Με 20 LED (20x3watt=60watt) το dimmαρισμα δουλέυει κανονικά αν μεταβάλω την φωτεινότητα χωρίς να φτάσω στην μέγιστη τιμή της.
Τουλάχιστον βρήκες ότι τα LED είναι dimmable έστω και 'υπο προϋποθέσεις'.
Αν έχεις επαφή με τον προμηθευτή του dimmer συζήτησέ το και προσπάθησε να δοκιμάσεις άλλους τύπους. Το τελικό συμπέρασμα ωφελεί και τους δυό σας. Από το link δεν βγάζω σίγουρο συμπέρασμα.

Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το dimmer, δοκίμασε παραλληλίζοντας μιά μικρή λάμπα 25W μήπως το κοροΙδέψεις. Ελεγξε και άν η χρήση του 10%-90% είναι απροβλημάτιστη (να αποφεύγεις τα άκρα της ρύθμισης).

Φιλικά,
Γιώργος

ydrohoos1980
28-08-10, 12:00
Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το dimmer, δοκίμασε παραλληλίζοντας μιά μικρή λάμπα 25W μήπως το κοροΙδέψεις.

Αν δουλέψει απροβλημάτιστα με την αλογόνου 25watt θα μπορώ να το δουλεύω και στα άκρα της ρύθμισης της φωτεινότητας;Και αν ναι,θα μπορώ χωρίς προβλήματα?Σε αυτό το σημείο θα σου πώ
οτι δοκίμασα μια 60watt πυράκτωσης μαζί με ολα τα LED και η συμπεριφορά ήταν ακριβώς η ίδια με αυτή που προανέφερα πιο πάνω δοκιμάζοντας μια λάμπα με ενα LED.Δηλαδη τα LED δεν dimmαρονταν κανονικά,ενώ η απλή λάμπα dimmάρονταν κανονικά.

Ελεγξε και άν η χρήση του 10%-90% είναι απροβλημάτιστη (να αποφεύγεις τα άκρα της ρύθμισης).

Στην πολύ χαμηλη ρύθμιση τα LED δεν έχουν πρόβλημα(φέγγουν σθεναρά).Στην πολύ υψηλή ρύθμιση κολάει το dimmer.Είναι δηλαδή επικύνδινη και η πολύ χαμηλή ρύθμιση;Τι μπορούν να προκαλέσουν τα άκρα της ρύθμισης;

GeorgeVita
28-08-10, 17:56
Αν δουλέψει απροβλημάτιστα με την αλογόνου 25watt θα μπορώ να το δουλεύω και στα άκρα της ρύθμισης της φωτεινότητας; ... Είναι δηλαδή επικίνδυνη και η πολύ χαμηλή ρύθμιση; Τι μπορούν να προκαλέσουν τα άκρα της ρύθμισης;
Αν λειτουργήσει σωστά με παράλληλη λάμπα και αυτό δεν είναι πρόβλημα για την εφαρμογή σου (κατανάλωση, έξτρα φωτεινότητα) μάλλον δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα. Πρόβλεψη για τη διάρκεια ζωής δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε το κύκλωμα μέσα στο φωτιστικό με τα LED. Προτείνω να αποφύγεις τις ακραίες τιμές απλά για να μην κολλάει το dimmer.
G

ydrohoos1980
06-09-10, 23:20
Τελικά μου έστειλαν το Datasheet. Ειναι σε μορφη .doc.Πως μπορώ να το παραθέσω για να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες?

τομ
06-09-10, 23:40
Υπάρχουν λάμπες GU10 στην αγορά που είναι με ενσωματομένο κύκλωμα και ντιμαρονται από τους συνηθισμένους διακόπτες ντιμμερ...απλά είναι λίγο πιο ακριβές......

GeorgeVita
07-09-10, 09:24
Τελικά μου έστειλαν το Datasheet. Ειναι σε μορφη .doc.Πως μπορώ να το παραθέσω για να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες?
Αν δεν μπορείς να το επισυνάψεις (κάνε click στο 'επεξεργαστής κειμένου' όταν γράφεις την απάντησή σου) αντέγραψε με copy-paste τα στοιχεία που αναφέρουν το dimming και οπωσδήποτε τους κωδικούς είδους για περαιτέρω έρευνα.


Υπάρχουν λάμπες GU10 στην αγορά που είναι με ενσωματωμένο κύκλωμα και ντιμαρονται από τους συνηθισμένους διακόπτες ντιμμερ...απλά είναι λίγο πιο ακριβές......
Για την 'ιστορία' τα πρώτα κυκλώματα για dimmάρισμα LED από απλά dimmer με TRIAC τα έβγαλε η National Semiconductor η οποία δειγματίζει το AC για να βγάλει συμπέρασμα στο 'τι θέλει να κάνει το dimmer' (angle detector) και μετά ρυθμίζει το ρεύμα στα LEDs. Για περισσότερα δείτε το LM3445 (http://www.national.com/analog/led/triac_dimming).

Φιλικά,
Γιώργος

thomasskoy
07-09-10, 10:17
Απο γνωστο μου μου ειπε οτι υπαρχουν καποιες λαμπες led που ντιμαρωντε.Δεν κανουν ολλες γιατι χαλανε μου ειπε.

ydrohoos1980
07-09-10, 17:34
Σας παραθέτω το datasheet που μου εστειλαν.

GeorgeVita
07-09-10, 19:05
Γειά σου Χάρη, το μόνο που φαίνεται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ότι προτείνουν κάποια dimmers όπως το 'Lutron Skylark (http://www.lutron.com/Products/StandAloneControls/FanControls/Skylark/Pages/Overview.aspx)' και το 'Leviton (http://www.leviton.com/OA_HTML/ibeCCtpSctDspRte.jsp?section=27235&minisite=10026)' τα οποία κάνουν και για ρύθμιση στροφών σε ανεμιστήρες (επαγωγικά φορτία). Το δικό σου dimmer τι χαρακτηριστικά έχει;

Χωρίς να είμαι ειδικός, έψαξα τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός οικιακού dimmer της Legrand και στο σχηματικό συνδέσεων (http://www.legrand.com.gr/gr/gr/liblocal/internet_greece/PDFS/NOTICES/DIAKOPTIKO/ROOSTATES/775910.pdf) δείχνει χρήση σε επαγωγικά φορτία με εξωτερικό διακόπτη (παρακάμπτει τον ενσωματωμένο στο dimmer λόγω μεγάλων στιγμιαίων ρευμάτων).

Φιλικά,
Γιώργος

ydrohoos1980
16-09-10, 20:39
Επειδη εψαξα και δεν βρηκα καποιο τετοιο Dimmer απο αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης(ουτε και της Legrand που μου προτεινεις),θα ηθελα σας παρακαλω να μου ονομασετε καποια dimmer με το μοντελο η ακομα καλυτερα να με παραπεμψετε στον δυκτιακο τοπο που θα μπορεσω να το αγορασω....


Επισης θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...Μπορω τελικα να χρησιμοποιησω παλιου τυπου dimmers (με ροοστατη,ομικη αντισταση...) για τα led μου;Και αν ναι που μπορω να αγορασω τετοια dimmer;

mariosm
16-09-10, 21:58
Μπορω τελικα να χρησιμοποιησω παλιου τυπου dimmers (με ροοστατη,ομικη αντισταση...) για τα led μου;Και αν ναι που μπορω να αγορασω τετοια dimmer;
Σιγουρα δεν θα βρεις πουθενα. Νομιζω οτι αυτο παραπεμπει σε εποχες 1970 και πριν.

gponiris
26-09-10, 02:44
στη γενικη ερωτηση αν τα led ντιμαρονται μπορω να πω ναι,μιας και εχω κανει το εξης σπιτι μου....πηρα χριστουγεννιατικα ασπρα φωτακια 100led και τα συνδεσα σαν φως του δωματιου στο ταβανι.αλλαξα το διακοπτη πανω απο το κρεββατι μου με ντιμερ και βουαλα!ειχα εξασθενηση φωτος σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο.και φυσικα ολα αυτα τα led καινε 6watt,οποτε να υποθεσω οτι κανω κ επιπλεον οικονομια ρευματος? :)
οσον αφορα μονωμενες λαμπες led δεν μπορω να απαντησω περι dimmer,αλλα εχω και μια προταση στο τσεπακι μου...μια Ε27 LED λαμπα με τηλεχειρηστηριο με 12χρωματα,dimmer 3επιπεδων και καταναλωση 1watt! οταν ειναι ασπρο το φως.οποιος θελησει κατι τετοιο ας μου στειλει pm :)

herctrap
26-09-10, 20:35
*οτι δεν καινε τα Led τα καιει το dimmer οποτε δεν κανεις extra οικονομια σε πιο χαμηλο φωτισμο

PiCBuRn3r
26-09-10, 22:11
*οτι δεν καινε τα Led τα καιει το dimmer οποτε δεν κανεις extra οικονομια σε πιο χαμηλο φωτισμο

To dimmer δεν καταναλώνει τίποτα.....

gponiris
27-09-10, 03:31
*οτι δεν καινε τα Led τα καιει το dimmer οποτε δεν κανεις extra οικονομια σε πιο χαμηλο φωτισμο


To dimmer δεν καταναλώνει τίποτα.....

την ειχα αυτην την απορια!αληθεια...τι να πιστεψω?

GeorgeVita
27-09-10, 09:57
την ειχα αυτην την απορια!αληθεια...τι να πιστεψω?
Και τα δύο!
Εξαρτάται από το είδος του dimmer. Διαβάζοντας το τεχνικό φυλλάδιο πρέπει αυτή η παράμετρος να περιγράφεται. Ακόμη για χρήση dimmer πρέπει να συμβουλευτούμε και το τεχνικό φυλλάδιο του φωτιστικού LED. Ανάλογα με το κύκλωμα οδήγησης (λάμπες με ενσωματωμένο κύκλωμα οδήγησης LED) μπορεί να επιτρέπεται ή όχι η χρήση dimmer.
G

herctrap
27-09-10, 10:06
μαλον και τα δυο

αν ειναι ενα pwm για led τοτε ναι δεν καταναλωνει γιατι απλως αναβει και σβηνει τα LED

αν ειναι μια αντισταση σε σειρα με την λαμπα τοτε κατι καιει

FILMAN
27-09-10, 10:42
Ηρακλή κανένα εμπορικό dimmer δεν είναι σκέτο ποτενσιόμετρο!

ydrohoos1980
02-01-12, 02:13
Ξέρω οτι πέρασε καιρός απο το πρώτο ποστ... αλλα θεώρησα οτι θα ήταν ενδιαφέρον να σας ενημερώσω οτι είχα αρκετές απώλειες με dimmer σε LED και τελικά χρησιμοποιώ απλό διακόπτη.