PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η-Υ



thespyros
30-08-10, 15:04
ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΗΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ΄΄

aeonios
30-08-10, 18:16
Γεια σου Σπύρο και καλώς ήλθες. Σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικά τους κανόνες του φόρουμ. Μη γράφεις σε παρακαλώ με κεφαλαία και τονισμένα γράμματα γιατί είναι σαν να απαιτείς ή να φωνάζεις. Δεν μας είπες τι σεμινάριο θα ξεκινήσεις για να σου πούμε σχετικά.

Apollwnas
30-08-10, 19:30
Καλησπέρα και καλώς ήρθες, οταν λες θες να κάνεις μαθήματα για τεχνικός Η/Υ τι ακριβώς θες να κάνεις και πάνω απο όλα τι γνώσεις διαθέτεις αυτη τη στιγμή;
Καταλαβαίνεις πως για να ξεκινήσεις να γίνεις τεχνικός πρέπει να έχεις ήδη μια καλή χειριστική εμπειρία πάνω στα λειτουργικά συστήματα (XP & Vista τουλάχιστον), μια σχετικά καλή γνώση στην ύπαρξη, λειτουργία και συμπεριφορά βασικών προγραμμάτων και μετά να περάσεις στο τεχνικό (software) κομμάτι. To Hardware μέρος μερικοί το θεωρούν πιο εύκολο σκεπτόμενοι (βγάζεις το ένα και βάζεις το άλλο, σιγα το πράγμα) αλλά έχει πολλά ψιλά πράγματα που πρέπει να ξέρει ένας τεχνικός για να μπορεί το μηχάνημά να αποδίδει σωστά. Κλείνοντας να ξέρεις οτι για να γίνεις τεχνικός οπως και σε κάθε δουλειά πρέπει να σου αρέσει το αντικείμενο και να έχεςι όρεξη να μάθεις και να συνεχισεις να μαθαίνεις γιατι οι Η/Υ χρόνο με το χρόνο κάνουν τεράστια τεχνολογικά άλματα. Ελπίζω να σε κάλυψα σε καποιες απορίες σου, οτι αλλο θες ρώτα.

navar
30-08-10, 23:14
συμφωνό απόλυτα με τον Απόλλωνα !
βασικά τα καλύτερα σεμινάρια είναι στην πράξη ! αν έχεις όρεξη και χρόνο μπορείς να πάς ως βοηθός σε κάποιο μαγαζί και να τσιμπάς γνώσεις !
έτσι που είναι το θέμα τα καλύτερα σεμινάρια σε αυτό το αντικείμενο γίνονται και στο google , για κάθε πρόβλημα με ψάξιμο , υπομονή και μπόλικο διάβασμα, μαθαίνεις απίστευτα πράγματα !
όρεξη και αγάπη και όλα θα τα βρείς !

υγ: διευκρινίζω οτι μιλάμε για τεχνικός και όχι για προγραμματιστής η κάτι εξειδικευμένο εκεί όντος χρειάζεσαι μαθήματα και βοήθεια απο ειδικούς !

thespyros
30-08-10, 23:35
ευχαριστω για τις απαντησεις ,το σεμιναριο το κανω για χομπυ το επαγγελμα μου ειναι ηλεκτρολογος δεν ειμαι και μικρος εχω τα χρονακια μου 36 ,,

Λυκιδευς
30-08-10, 23:39
ευχαριστω για τις απαντησεις ,το σεμιναριο το κανω για χομπυ το επαγγελμα μου ειναι ηλεκτρολογος δεν ειμαι και μικρος εχω τα χρονακια μου 36 ,,

βασικα το σεμιναριο δεν νομιζω να ειναι τσαμπα μπορεις λοιπον να πας σε καποιο δημοσιο ιεκ...ισως!!!

Αποστόλης1
30-08-10, 23:53
Για αρχή βρες κάποιο βιβλίο, υπάρχουν άφθονα.

thespyros
31-08-10, 00:11
TI tαμπα μιλαμε για 300 ευρω..αλλα θα το κανω γιατι μ αρεσει..

Apollwnas
02-09-10, 00:57
καλησπέρα και πάλι, αφου το κάνεις/ξεκινάς για χόμπι δεν χρειάζεται να σου πούμε τίποτα παραπάνω, το μονο που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις. :)

Panoss
02-09-10, 13:02
καλησπέρα και πάλι, αφου το κάνεις/ξεκινάς για χόμπι δεν χρειάζεται να σου πούμε τίποτα παραπάνω, το μονο που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως αν δεν χαλάσεις δεν θα μάθεις. :)
Καλά, φτιάξτο κιόλας μπας και μάθεις τίποτε..:biggrin:(γιατί με το χάλασμα, δε νομίζω να μάθεις και πολλά...). Αστειεύομαι, μην παρεξηγηθεί κανείς.

SV1EDG
02-09-10, 15:31
Το PC World,Σεπτεμβρίου έχει σχετικό αφιέρωμα.

sacracer
02-09-10, 19:38
εγω ειχα μαγαζι με η/υ στην επαρχια.το εκλεισα λογω κρισης!!!!!!!!!!τωρα θα πρεπει να βρω δουλεια σαν υπαλληλος.ελα ομως που χρειαζεται καποιο χαρτι πως ειμαι τεχνικος.εγω δεν εχω!!!!μονος μου τα εμαθα ολα,διαβαζα 12 ωρες την ημερα.ιλικια στα 34.τι μπορω να κανω εγω θελω τη γνωμη σας?.εγραψα εδω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα!!!

navar
02-09-10, 19:57
οτι και εγώ , μιάς και με βλέπω και εμένα άνεργο μετά το νομοσχέδιο που έρχεται περί net caffe και ηλεκτρονικών παιχνιδιών !

Λυκιδευς
03-09-10, 00:11
οτι και εγώ , μιάς και με βλέπω και εμένα άνεργο μετά το νομοσχέδιο που έρχεται περί net caffe και ηλεκτρονικών παιχνιδιών !

δηλαδη για πες!!!!

navar
03-09-10, 13:19
http://www.opengov.gr/minfin/?p=497

Λυκιδευς
03-09-10, 13:52
http://www.opengov.gr/minfin/?p=497

δεν καταλαβα μπορεις να μου εξηγησεις;