PDA

Επιστροφή στο Forum : Led Flasher



Fanis170
31-08-10, 16:04
Χαιρετε,
Θα ηθελα με την βοηθεια ολοκληρωμενου, μετα απο προγραμματισμο του να οδηγησω μερικα led's (10 περιπου) ωστε να κανουν διαφορα εφε, ειτε ολα μαζι ειτε σε ομαδες. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα προχωρησω σε ενα τετοιο εγχειριμα κ ειμαι εντελως ασχετος απο ολοκληρωμενα θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.

-Πως προγραμματιζουμε ενα ολοκληρωμενο?
-Ποιο (κ γιατι) ολοκληρωμενο επιλεγουμε?
-Τι κοστος εχει ενας programmer?
-Με ποια γλωσσα προγραμματιζουμε? (αν υπαρχουν κ παρεδειγματα θα ημουν υποχρεος)
-Τι κοστος εχει ενα programmer?
-Τελικα η βαση που προγραμματιζει τα ολοκληρωμενα, λεγεται programmer? :)
-Eισης βλεπω κατι για Pic και για AVR. Τι ειναι αυτα? Τι θα χρειαστω εγω?

Εν ολιγης για να μη γινομαι κουραστικος θα ηθελα να με βοηθησετε να κανω τα πρωτα μου βηματα στον προγραμματισμο για τον σκοπο που προανεφερα.

Συγνωμη αν εχει συζητηθει το παραπανω θεμα κ σε καποιο αλλο topic αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτα.


Ευχαριστω για το χρονο σας.

navar
31-08-10, 20:43
Χαιρετε,
Θα ηθελα με την βοηθεια ολοκληρωμενου, μετα απο προγραμματισμο του να οδηγησω μερικα led's (10 περιπου) ωστε να κανουν διαφορα εφε, ειτε ολα μαζι ειτε σε ομαδες. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα προχωρησω σε ενα τετοιο εγχειριμα κ ειμαι εντελως ασχετος απο ολοκληρωμενα θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.

-Πως προγραμματιζουμε ενα ολοκληρωμενο?
με προγραμματιστή ! υπάρχουν πολοί ανάλογα τον μΕ
-Ποιο (κ γιατι) ολοκληρωμενο επιλεγουμε?
ανάλογα το πόσο πολύπλοκο είναι αυτό που θέλεις να φτιάξεις , πόσες εισόδους θέλεις , πόσες εξόδους , πόσο γρήγορα θέλεις να γίνονται κάποια πράγματα και χίλλιες ακόμα λεπτομέρειες!
-Τι κοστος εχει ενας programmer?
απο ελάχιστα ευρώ , εως και μερικές εκατοντάδες , ανάλογα για ποιές οικογένεις μΕ μιλάμε , μερικές φορές δεν χρειάζεται κάν , υπάρχουν σχέδια για να προγραμματίσεις κάποιους μΕ μέσο παράλληλης του υπολογιστή !
-Με ποια γλωσσα προγραμματιζουμε? (αν υπαρχουν κ παρεδειγματα θα ημουν υποχρεος)
ενας μΕ καταλαβαίνει hex και assemply , βέβαια υπάρχουν compilers που αναλαμβάνουν να κάνουν τα πάντα ποιο εύκολα , εν ολίγεις μπορείς να γράψεις ακόμα και σε C ή basic !
-Τι κοστος εχει ενα programmer?
είπαμε απο λίγα εώς πολλά ευρώ !
-Τελικα η βαση που προγραμματιζει τα ολοκληρωμενα, λεγεται programmer? :)
άλλο βάση άλλο programmer !
-Eισης βλεπω κατι για Pic και για AVR. Τι ειναι αυτα? Τι θα χρειαστω εγω?
αυτές ειναι οι δυο οικογένειες επεξεργαστών ,σαν να λέμε intel me amd. σίγουρα θα βρείς περισσότερα παραδείγματα σε PIC , αν και η καλύτερη αρχή είναι ένα arduino ! ψάξτο στο google και θα βρείς τα πάντα !

Εν ολιγης για να μη γινομαι κουραστικος θα ηθελα να με βοηθησετε να κανω τα πρωτα μου βηματα στον προγραμματισμο για τον σκοπο που προανεφερα.

Συγνωμη αν εχει συζητηθει το παραπανω θεμα κ σε καποιο αλλο topic αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτα.


Ευχαριστω για το χρονο σας

Fanis170
31-08-10, 22:31
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου οπου αν κ ηταν κατατοπιστικοτατες ομολογω οτι με μπερδεψαν χειροτερα. (Ειπαμε, η πληρης αγνοια του ασχετου)

Συνεχιζω κ με αλλες ερωτησεις.

-Που μπορω να βρω τα specs του καθε μΕ? Δλδ. Αν θελω να κανω ενα led Να φλασαρει 5 φορες το δευτερολεπτο ή να κανω μια ομαδα απο 4 leds Που να φλασαρουν με καποιο ρυθμο κ.ο.κ. (Φανταζομαι οτι για να ξερω τα specs θα πρεπει να ξερω τους τυπος ωστε να μπορω να ψαξω εκτος κ αν βρω εναν αναλυτικο πινακα που να τα περιεχει ολα.
-Οσων αφορα τον προγραμματιμο. Compilers να φανταστω λοτι ειναι προγραμματα που απλα κανεις τις επιλογες σου κ αυτα αναλαμβανουν να γραψουν τη γλωσσα κ να την περασουν στον μΕ? Υπαρχουν σαν freeware ή πρεπει να αγορασεις ενα τετοιο software?

και κατι τελευταιο. Αν εχω στην κατοχη μου εναν μΕ που εχει μεσα του ενα προγραμμα, κ τον ιδιο μορω να τον βρω στο εμποριο 'αδειο', μπορω με καποιον τροπο να διαβασω τι εχει μεσα του ωστε, ειτε να προβω σε μετατροπες, ειτε να τον κλωνοποιησω?

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

kitMAN
31-08-10, 22:49
Φάνη, γνωρίζεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού;

Fanis170
31-08-10, 23:02
Δυστηχως οχι

kitMAN
31-08-10, 23:33
Χμμμ. Τότε θα είναι κάπως δύσκολο.
Specs:
http://www.atmel.com/dyn/products/devices.asp?family_id=607#760
http://www.microchip.com/en_US/family/8bit/index.html
Θα πρέπει να επιλέξεις κάποιον 8bit μΕ. Θα πρότεινα ATMEL και συγκεκριμένα τον Mega8. Στη συνέχεια κατέβασε και διάβασε το Datasheet και προσπάθησε να καταλάβεις τι στο καλό είναι αυτός ο μΕ και από τι αποτελείται εσωτερικά.
Θα πρέπει να επιλέξεις και μια γλώσσα προγραμματισμού. Προτείνω αυτή
http://www.mcselec.com/index.php?option=com_phpshop&Itemid=1
γιατί σε αυτή θα μπορούσα να βοηθήσω. Και εγώ άσχετος ήμουν και με αυτή δεν συνάντησα μεγάλη δυσκολία. Κανονικά, δεν πρέπει να σε επηρεάσω στις επιλογές σου, αλλά αυτά ξέρω, αυτά προτείνω. Σιγά σιγά, βήμα βήμα, ερώτηση στην ερώτηση για αυτό και θα είναι δύσκολο.

Fanis170
31-08-10, 23:38
Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο. Ξεκιναω διαβασμα και επιστρεφω και με αλλες αποριες. χεχε....

kitMAN
31-08-10, 23:42
Καλό διάβασμα και μην το βάλεις κάτω.

Fanis170
31-08-10, 23:44
Τωρα.... αν σου πω οτι διαβαζω κ δεν παιρνω χαμπαρι τιποτα τι θα πεις? :)..... ουφ.....

kitMAN
31-08-10, 23:50
Το ίδιο. Δεν μπορεί κάτι θα καταλάβεις.

Thanos10
01-09-10, 00:19
Εγω θα ελεγα να αρχισεις με PIC http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/index.html εδω σιγουρα θα καταλαβεις πολλα.

Fanis170
01-09-10, 00:53
Πολυ ευκολοτερο. Σε ευχαριστω Θανο

herctrap
01-09-10, 02:02
και εγω για να σε μπερδεψω
ψηφιζω arduino

(δεν θες καν programmer)

15592

στο πανω μερος τις πλακετας εχεις 0-13 εξοδους για led

οποτε παιρνεις 14 led και βαζεις την καθε ανοδο( μακρι ποδαρακι ) σε καθε ενα απο τα 14 pins
και ολες τις καθοδους στο GND
(θες και μια αντισταση αναμεσα )

λοιπον εστω οτι θελουμε να τα αναψουμε ενα ενα
απο δεξια αριστερα
και παλι δεξια

____________________________________



for (int i=0; i<15; i++){
digitalWrite(i,HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(i,LOW);
}



και στα ελληνικα

για ("νεα μεταβλητη (i)" απο 0 εως οτου το i να ειναι μικροτερο του 15 με βημα 1){
κανε αυτα που εχει εδω μεσα
}

αρα θα κανει οτι υπαρχει μεσα στα {} μια φορα για καθε τιμη του i

το i αμεσως πριν το "}" θα γινει οτι ηταν πριν +1
i=i+1

αρα οτι υπαρχει { εδω μεσα } θα εκτελεστει 14 φορες μια για καθε i

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

τωρα εδω μεσα λεει

digitalWrite(i,HIGH);

κανει το pin i HIGH δλδ δωσε ρευμα στο Pin i

delay(1000);

περιμενε οπως εισαι για 1000ms = 1 sec

digitalWrite(i,LOW);

σταματα τωρα να δεινεις ρευμα στο pin i


------------------

εδω το i αυξανει κατα 1 και επομενως θα αναψει για 1sec το αλλο λαμπακι


τωρα αναψες ενα ενα τα led απο αριστερα (pin 0) προς τα δεξια (pin 13)

για να πας παλι πισω θα εγραφες



for(int i=13; i>=0; i--){
digitalWrite(i,HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(i,LOW):



αυτα

Fanis170
01-09-10, 09:59
Ηρακλη σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικοτατη εξηγηση της γλωσσας. Μπορω να πω οτι με βοηθησε πολυ. Ομως αποτι βλεπω, για καθε εφαρμογη θα χρειαζεται να εχω το board το οποιο για το εγχειριμα μου ειναι μεγαλο γιατι εχω δεσμευση διαστασεων 4χ4χ2.
Αρα, μηπως με καποιον αλλο τροπο θα μπορουσα να προγραμματισω ενα μΕ και με φισακια να εριχνα πανω του τροφοδοσια κ λεντς?

Και δυο σχολια για τις εντολες που μου παραθεσες. Αν καταλαβα καλα εδω μιλαμε για ΚΙΤ εφε ε?
Στην πρωτη γραμμη της πρωτης εντολης βλεπω πριν κλεισει η παρενθεση να γραφεις i++, ενω αντιστοιχα στη δευτερη βλεπω i--. Αυτο σημαινει οτι στην πρωτη εντολη εχουμε αναμα απο αριστερα προς τα δεξια (ή αυξουσα), ενω στη δευτερη το αντιθετο? Το επιασα σωστα?

herctrap
01-09-10, 12:41
μπορεις να παρεις μονο το ολοκληρωμενο και οτι χρειαζετε για να λειτουργεισει

οπως και ενας Pic

το ++ στην C σημαινει να αυξησει κατα ενα

i++ > i=i+1

g-- > g=g-1

κτλπ

herctrap
01-09-10, 12:50
δες και αυτο

http://arduino.cc/en/Reference/HomePage

navar
01-09-10, 12:53
Ομως αποτι βλεπω, για καθε εφαρμογη θα χρειαζεται να εχω το board το οποιο για το εγχειριμα μου ειναι μεγαλο γιατι εχω δεσμευση διαστασεων 4χ4χ2.
Αρα, μηπως με καποιον αλλο τροπο θα μπορουσα να προγραμματισω ενα μΕ και με φισακια να εριχνα πανω του τροφοδοσια κ λεντς?

καλημέρα Φάνη !
το arduino ειναι μια αναπτυξιακή πλακέτα , εν ολίγις εκεί μπορείς απλά να δοκιμάσεις σε πραγματικό χρόνο δοκιμές και αλλαγές στον κωδικά σου !
και εγώ επίσης σου προτείνω να ξεκινήσεις απο εκεί , όταν έχει κάτι που δουλέυει μπορείς να πάρεις απο το εμπόριο το ίδιο μΕ που έχει επάνω το arduino να τον βάλεις σε μια διάτρητη , να συνδέσεις και ολα τα led και να έχει ενα ξεχωριστό λειτουργικό κύκλωμα !
γενικά μία αναπτυξιακή πλακέτα δεν ειναι για " μόνιμη " υλοποιήσει αλλά για πειραματισμό και "ανάπτυξη " του κυκλώματος !
επίσης η γλώσσα στην οποία γράφεις είναι η C η τέλοσπαντων μια κοντινή μορφή της . γενικά η C θεωρείται δομημένη γλώσσα πράγμα που κάνει εύκολη την κατανόηση και την ερμηνεία ενος έτοιμου κώδικα !
επίσης με την απόκτηση ενος arduino στην επίσημη σελίδα /κοινώτητα υπάρχουν άπειρα project (απο απλά led μέχρι βηματικούς κινητήρες και ένα σκασμό αισθητήρες !) με έτοιμο κώδικα και με υποδείξεις για την υλοποίηση , και αυτός είναι ενας καλός τρόπος εκμάθησης !
γενικά ενας καλός τρόπος να ξεκινήσεις αν μπορείς να διαθέσει ενα ποσό κάτω απο 30€

herctrap
01-09-10, 13:04
επισης απο οσο ξερω δεν μπορεις να κρυψεις με καποιο τροπο το source code το οποιο εχεις γραψει

ετσι για ενα arduino θα παρεις τον κωδικα και μπορεις να τον μελετησεις

ενω για εναν pic η avr θα παρεις μονο το hex αρχειο και δεν θα μπορεις να δεις τον κωδικα\

υπαρχουν παραδειγματα με
Led
obd port για το αυτοκινητο
αναπαραγωγη τονων
χρηση πραγματικων καντραν αυτοκινητων με pc games
εξοδος βιντεο στην TV
ktlp
ktlp

navar
01-09-10, 13:48
υπαρχουν παραδειγματα με

χρηση πραγματικων καντραν αυτοκινητων με pc games


βρέ τι μου θυμίζει αυτό ..... τι μου θυμίζει ........ :P :P

tasosmos
01-09-10, 15:44
Αν θελεις να φτιαξεις την συγκεκριμενη κατασκευη για να το βαλεις καπου κ τελος μαλλον σε συμφερει καλυτερα να αγορασεις ενα σχετικο κιτ (υποθετω μεταξυ velleman και smart kit κατι σχετικο θα βρεις) ή να βρεις καποιον να στο φτιαξει οπως το θες.


Αν δεν εχεις ιδεα απο προγραμματισμο δεν το θεωρω σωστο να βουτηξεις κατευθειαν σε μΕ, ειναι σαν να λες θελω να φτιαξω ενα διαστημοπλοιο αλλα δεν ξερω να λυγιζω μια λαμαρινα.

Για να μαθεις σωστα πρεπει να αρχισεις πρωτα απο γενικο προγραμματισμο πισι. Να μαθεις να σκεφτεσαι σαν προγραμματιστης, την βασικη λογικη εστω δλδ και μετα να μεταπηδησεις σε μΕ. Εν ολιγοις θα χρειαστει πολυυυ χρονο.



Εναλλακτικη λυση θα λεγα να ψαξεις να βρεις στο νετ ενα project που να σε καλυπτει και να βρεις καποιον που να στο περασει στον μΕ σου (2' υποθεση ειναι, δεδομενου οτι εισαι κι αθηνα θα βρεθουν σιγουρα ατομα να σε εξυπηρετησουν) ή να αγορασεις εναν προγραμματιστη και να το περασεις εσυ (αυτο και μονο θα θελει ψαξιμο δεδομενου οτι δεν εχεις καμια επαφη με μΕ).



Ειμαι καπως αποτομος και αρνητικος μαλλον αλλα επειδη βλεπω στα σχετικα μαθηματα της σχολης μου ποσο "ευκολο" ειναι για την πλειοψηφια ο προγραμματισμος μΕ παρολο που υποτιθεται ολοι εχουν περασει τουλαχιστον απο 4 μαθηματα σχετικα με προγραμματισμο μεχρι να φτασουν στους μΕ νομιζω ειναι δικαιολογημενη η σταση.

Fanis170
01-09-10, 23:22
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια κ τις γνωμες σας. Καθομαι κ διαβαζω συνεχεια κ πραγματικα εχω πεσει σε συγχηση, ισως γιατι οπως πολυ σωστα προανεφερε ο Τασος δεν εχω ιδεα σε θεματα προγραμματισμου. Ισως αν επαιρνα ενα board εβρισκα απο καποιον εναω κωδικα, τον περνουσα σε ενα μΕ κ μετα αρχιζα να τον σκαλιζω κατι να μαθαινα (απο πλευρας πρακτικης)

Αυτο που θελω να πετυχω ειναι να εχω καποια led's σε καπακι απο τηλεκατευθυνομενο και μεσω μΕ να κανουν διαφορα εφε. Αποκλειω την λυση του κιτ γιατι πολυ απλα θελω να το κανω μονος μου. Η αληθεια ειναι οτι εχω αγορασει ενα τετοιο συστημα ετοιμο. Αραγε θα μπορεσω να διαβασω τον κωδικα του?


Σας ευχαριστω και παλι.

Thanos10
01-09-10, 23:37
Φανη συνηθως οτι κιτ εχει με ειναι κλειδωμενα για λογους αντιγραφης.

tasosmos
01-09-10, 23:41
Αφου δεν θελεις να καταφυγεις σε κιτ τοτε δες την 2η λυση, ψαξε στο νετ για σχετικα project πχ βαλε στο google X led circuit flash OR blink OR running
Οπου X το συστημα που θελεις: avr, arduino pic

Ενα παραδειγμα για avr πχ ειναι αυτο: http://www.avrprojects.net/index.php?option=com_content&view=article&id=81:running-led&catid=38:avr-projects-with-leds&Itemid=58

Οσον αφορα το κιτ που εχεις τo πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα μπορεις να το διαβασεις, σχεδον παντα σε κιτ κτλ ειναι κλειδωμενο το προγραμμα του μΕ.
Ισως μπορεις να το σβησεις εξ ολοκληρου και να το αλλαξεις με καποιο αλλο ομως, αναλογα με το τι εχει κανει ο κατασκευαστης και το τι προγραμματιστη (θα) διαθετεις.

Fanis170
01-09-10, 23:44
Τασο κατι σε τετοιο εχω κατα νου http://www.youtube.com/watch?v=a9AgwCkCfUw
και κατι τετοιο http://www.youtube.com/watch?v=1RsISxlNX-Y&feature=fvw

tasosmos
01-09-10, 23:53
Ναι οκ δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο να το φτιαξεις αν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις.

Αν ψαξεις ισως βρεις καποιο παρομοιο project στο νετ που να δινει τον κωδικα.

Απο γενικα ηλεκτρονικα πως πας? Εισαι σε καποια σχετικη σχολη, εχεις φτιαξει καποιο project παλιοτερα, μπορεις να σχεδιασεις/φτιαξεις μια πλακετα μονος σου?

Fanis170
01-09-10, 23:55
Καλα τα παω απο γενικα ηλεκτρονικα σχετικα. Δλδ θα καταφερω να τυπωσω καποια πλακετα κ να κανω ενα κυκλωματακι.

Thanos10
02-09-10, 00:21
Δες αυτο αν σου κανει αλλαζεις και τα λεντ με αλλα χρωματα σαν κατασκευη ειναι ευκολη και σου δινει και τον κωδικα.
http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/samples/led_flasher/LED_flasher.htm

Fanis170
02-09-10, 00:24
Σε ευχαριστω Θανο για τον κοπο σου, αλλα το εχω δει κ δεν ειναι αυτο που ψαχνω :(

herctrap
02-09-10, 00:27
για την Mpempa

αντιγραφω οτι βλεπω



void all_ON{
digitalWrite(LEFTa,HIGH);
digitalWrite(LEFTb,HIGH);
digitalWrite(RIGHTa,HIGH);
digitalWrite(RIGHTb,HIGH);
}
void Police{

int emstime = 250;
for(int i=0; i<3; i++)
{
digitalWrite(LEFTa,HIGH);
digitalWrite(LEFTb,HIGH);
delay(emstime);
digitalWrite(LEFTa,LOW);
digitalWrite(LEFTb,LOW);
delay(emstime);
}
for(int i=0; i<3; i++)
{
digitalWrite(RIGHTa,HIGH);
digitalWrite(RIGHTb,HIGH);
delay(emstime);
digitalWrite(RIGHTa,LOW);
digitalWrite(RIGHTb,LOW);
delay(emstime);
}
}

void Police2{
int emstime = 250;
for(int i=0; i<3; i++)
{
digitalWrite(LEFTa,HIGH);
digitalWrite(RIGHTa,HIGH);
delay(emstime);
digitalWrite(LEFTa,LOW);
digitalWrite(RIGHTa,LOW);
delay(emstime);
}
for(int i=0; i<3; i++)
{
digitalWrite(LEFTb,HIGH);
digitalWrite(RIGHTb,HIGH);
delay(emstime);
digitalWrite(LEFTb,LOW);
digitalWrite(RIGHTb,LOW);
delay(emstime);
}
}

void Police3{
int emstime = 250;
digitalWrite(LEFTa,HIGH);
digitalWrite(RIGHTa,HIGH);

for(int i=0; i<3; i++)
{
digitalWrite(LEFTb,HIGH);
digitalWrite(RIGHTb,HIGH);
delay(emstime);
digitalWrite(LEFTb,LOW);
digitalWrite(RIGHTb,LOW);
delay(emstime);
}
}

void Scan{
int time = 250;
for(int i=0; i<4; i++)
{
digitalWrite(i,HIGH);
delay(time);
digitalWrite(i,LOW);
}
}

void Blink{
int time = 250;
digitalWrite(LEFTa,HIGH);
digitalWrite(RIGHTa,HIGH);
digitalWrite(LEFTb,HIGH);
digitalWrite(RIGHTb,HIGH);
delay(time);
digitalWrite(LEFTa,LOW);
digitalWrite(RIGHTa,LOW);
digitalWrite(LEFTb,LOW);
digitalWrite(RIGHTb,LOW);
delay(time);
}



σε μια βδομαδα θα ειμαι πανω
παντα ηθελα να αγορασω ενα rc
αλλα ο σουβλατζης που εχει rc μου ειπε οτι χαλαει κανα 500αρικο το μηνα
και μου εκοψε την φορα

tasosmos
02-09-10, 00:42
Ηρακλη θα πρεπει να χρησιμοποιησεις και ενα interrupt για να αλλαζει mode με το κουμπι.

herctrap
02-09-10, 00:52
και πολλα αλλα οπως να δωσω τιμες στα lefta left b κτλπ

αλλα αυτα πιστευω θα μπορεσει να καταλαβει ο φανης τωρα

ptisi110
02-09-10, 04:14
Εγω θα ελεγα να αρχισεις με PIC http://www.electronics-lab.com/pic-in-greek/index.html εδω σιγουρα θα καταλαβεις πολλα.

Και γω από το συγκεκριμένο οδηγό που δίνει ο Θάνος παραπάνω ξεκίνησα να διαβάζω για τους PIC μιας και ο κ. Πανταζόπουλος έκανε πολύ καλή δουλειά στην μετάφραση και απόδοση του οδηγού στα ελληνικά όπως και ο ίδιος αναφέρει. Σε assemply φυσικά αρχικά με το MPLAB της Microchip για μικρά προγράμματα ίσα να δω αρχικά να αναβοσβήνουν κάποια Led, πως δουλεύουν οι Timers και τα interrupts. Ο πρώτος μου προγραμματιστής ήταν ο P16pro (υπάρχει στο site). Τώρα δουλεύω την MikroC σε συνδυασμό με programmer-ICD της Mikroe. Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς και μελλοντικά με τους μΕ για διάφορα projects πιστεύω αξίζει να ασχοληθείς και να θυσιάσεις αρκετό χρόνο σου διαβάζοντας σχετικά.
Καλή τύχη :)

Fanis170
03-09-10, 15:52
Σε ευχαριστω Ηρακλη για τον κωδικα αλλα μη νομιζεις οτι ειμαι σε θεση να επιλυσω τυχον κενα που εχει. Εξαλλου δεν ξερω καν τι μΕ χρειαζεται και τι περιφεριακα (ειτε software ειτε hardware) γιατι ειμαι ακομα σε σταδιο αναγνωσης.

Οσο για το τηλεκατευθυνομενο μαλλον ο φιλος σου ο σουβλατζης ειναι υπερβολικος, εκτος και αν σε καθε βολτα το οχημα του συνανταει τον τοιχο. :) (Αν θες περισοτερες πληροφοριες και μια επιδειξη μπορουμε να κανονησουμε να βρεθουμε ΡΜ me αν θες)


Κωστα οντως το site του Κου. Πανταζοπουλου με εχει βοηθησει. Το διαβαζω ξανα και ξανα αλλα αυτη την στιγμη επικρετει μια συγχηση στον εγκεφαλο μου και δεν εχω ξεκαθαρισει πολλα πραγματα. Σιγα σιγα ομως θα τα καταφερω. (ελπιζω)


Για αλλη μια φορα σας ευχαριστω παρα πολυ για ολες σας τις πληροφοριες. Οφειλω να ομολογησω πως οσο διαβαζω κ μαθαινω τοσο πιο πολυ γοητευομαι απο τους μΕ.

herctrap
03-09-10, 18:09
εννοειτε οτι θα γραψω και το υπολοιπο

μπορουμε να τα πουμε αθηνα αν θες
εχω και ωραια ταρατσα για δοκιμες
αρκει να μην πεσει κατω

Fanis170
03-09-10, 22:25
Ok Ηρακλη, περιμενω ΡΜ σου

herctrap
04-09-10, 15:59
http://www.youtube.com/watch?v=kS0G8TTJxrM


δεν ειχα τι αλλο να κανω σημερα

το μεσαιο καλαμακι εχει και νερο μεσα

( εψαχνα και κατι μικροφωνακια να το κανω φωτορυθμικο αλλα δεν τα εβρισκα )

( δειτε το στο youtube (http://www.youtube.com/watch?v=kS0G8TTJxrM&)αν δεν γινετε εδω )

Fanis170
06-09-10, 13:54
ΟΑΟΥΥΥΥΥ ΤΡΟΜΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...

Πληροφοριες asap :)

herctrap
06-09-10, 13:56
int left1 = 10;
int left2 = 5;

int center1 = 11;
int center2 = 3;

int right1 = 9;
int right2 = 6;

int delay_ems = 75;
int delay_blink_all = 250;
int delay_blink_each = 250;
int delay_fade = 20;
int delay_cycle = 500;
int delay_scan = 500;
int delay_ems3 = 75;


void setup() {
pinMode(3,OUTPUT);
pinMode(5,OUTPUT);
pinMode(6,OUTPUT);
pinMode(9,OUTPUT);
pinMode(10,OUTPUT);
pinMode(11,OUTPUT);
}

void loop() {

for(int i=1; i<= 10; i++) Ems();
for(int i=1; i<= 10; i++) Blink_All();
for(int i=1; i<= 10; i++) Blink_Each();
for(int i=1; i<= 3; i++) Fade();
for(int i=1; i<= 5; i++) Cycle();
for(int i=1; i<= 10; i++) Scan();
for(int i=1; i<= 10; i++) Ems3();

}

void Ems(){

for(int i=1; i<= 3; i++){
digitalWrite(left1,HIGH);
digitalWrite(left2,HIGH);
delay(delay_ems);
digitalWrite(left1,LOW);
digitalWrite(left2,LOW);
delay(delay_ems);
}
for(int i=1; i<= 3; i++){
digitalWrite(right1,HIGH);
digitalWrite(right2,HIGH);
delay(delay_ems);
digitalWrite(right1,LOW);
digitalWrite(right2,LOW);
delay(delay_ems);
}
}

void Blink_All(){

digitalWrite(left1,HIGH);
digitalWrite(left2,HIGH);
digitalWrite(right1,HIGH);
digitalWrite(right2,HIGH);
delay(delay_blink_all);
digitalWrite(left1,LOW);
digitalWrite(left2,LOW);
digitalWrite(right1,LOW);
digitalWrite(right2,LOW);
delay(delay_blink_all);
}

void Blink_Each(){
digitalWrite(left1,HIGH);
digitalWrite(left2,HIGH);
delay(delay_blink_each);
digitalWrite(left1,LOW);
digitalWrite(left2,LOW);
digitalWrite(right1,HIGH);
digitalWrite(right2,HIGH);
delay(delay_blink_each);
digitalWrite(right1,LOW);
digitalWrite(right2,LOW);
}

void Fade (){
for (int i=0; i<=255; i++){
analogWrite(left1,i);
analogWrite(left2,i);
analogWrite(right1,i);
analogWrite(right2,i);
delay(delay_fade);
}
for (int i=255; i>0; i--){
analogWrite(left1,i);
analogWrite(left2,i);
analogWrite(right1,i);
analogWrite(right2,i);
delay(delay_fade);
}
}

void Cycle(){
digitalWrite(left1,HIGH);
delay(delay_cycle);
digitalWrite(left1,LOW);
digitalWrite(left2,HIGH);
delay(delay_cycle);
digitalWrite(left2,LOW);
digitalWrite(right2,HIGH);
delay(delay_cycle);
digitalWrite(right2,LOW);
digitalWrite(right1,HIGH);
delay(delay_cycle);
digitalWrite(right1,LOW);
}

void Scan(){
digitalWrite(left1,HIGH);
digitalWrite(left2,HIGH);
delay(delay_scan);
digitalWrite(left1,LOW);
digitalWrite(left2,LOW);
digitalWrite(center1,HIGH);
digitalWrite(center2,HIGH);
delay(delay_scan);
digitalWrite(center1,LOW);
digitalWrite(center2,LOW);
digitalWrite(right1,HIGH);
digitalWrite(right2,HIGH);
delay(delay_scan);
digitalWrite(right1,LOW);
digitalWrite(right2,LOW);
digitalWrite(center1,HIGH);
digitalWrite(center2,HIGH);
delay(delay_scan);
digitalWrite(center1,LOW);
digitalWrite(center2,LOW);
}

void Ems3(){

for(int i=1; i<= 3; i++){
digitalWrite(left1,HIGH);
digitalWrite(left2,HIGH);
digitalWrite(right1,HIGH);
digitalWrite(right2,HIGH);
delay(delay_ems3);
digitalWrite(left1,LOW);
digitalWrite(left2,LOW);
digitalWrite(right1,LOW);
digitalWrite(right2,LOW);
delay(delay_ems3);
}
for(int i=1; i<= 3; i++){
digitalWrite(center1,HIGH);
digitalWrite(center2,HIGH);
delay(delay_ems);
digitalWrite(center1,LOW);
digitalWrite(center2,LOW);
delay(delay_ems);
}
}
















βρηκα το mic

Fanis170
06-09-10, 14:04
Με σκοτωσες τωρα :) σε τι μΕ γινεται ολη αυτη η κωδικοποιηση?

Να υποθεσω οτι αυτο που βλεπουμε στο βιντεο ειναι σωλινας plexiglass Με ενα λεντ σε καθε ακρη?

herctrap
06-09-10, 14:10
Arduino

οχι ειναι καλαμακι για φραπε

το μεσαιο εχει και νερο μεσα

tasosmos
06-09-10, 14:11
Σε arduino το εχει φτιαξει, μπορεις να το μεταφερεις σε εναν αντιστοιχο avr σκετο ομως οποτε θα σου κανει.

Στο βιντεο μαλλον απλα καλαμακια εχει βαλει. :)

navar
06-09-10, 17:11
ηρακλή τα καλαμάκια πρέπει να είναι αποκλειστικά "του φραπέ" ?
η μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και άλλων ειδών ? (πορτοκαλάδας , λεμονάδας , χυμού , freedo κλπ κλπ)