PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΝΟΚΙΑ Ε51



zougj
01-09-10, 13:09
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους σας.

Σαν πρωτάρης που είμαι, δημοσίευσα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε λάθος forum.
Επειδή δε ξέρω πως διορθώνεται αυτό, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας κάνει κλικ στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52269

Ευχαριστώ !!



Επεξεργασία απο moutoulos:

Κανένα πρόβλημα Γιάννη :001_rolleyes:. Επισυνάπτω εδώ το αρχικό σου πόστ, μαζί με τις απαντήσεις που πήρες στο αρχικό σου thread, το οποίο θα διαγραφεί.


Καλημέρα και καλό μήνα σε όλα τα μέλη !

Λίαν προσφάτως ανακάλυψα το forum αυτό, χάρηκα πολύ που τόσοι άνθρωποι με ενδιαφέρον στα περί των ηλεκτρονικών μπορούν και ανταλλάσουν απόψεις, συμβουλές, γνώσεις γενικότερα.

Γράφω σήμερα στο φόρουμ αυτό χρειαζόμενος και γω τη γνώμη σας αναφορικά με μια ζημιά στο κινητό μου τηλ/νο, δεδομένου ότι οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά θέματα είναι πια απαρχαιωμένες (σε σχέση με το πως τρέχει η τεχνολογία).

Πιο συγκεκριμένα, το εν λόγω κινητό είχε την ατυχία να πέσει από τον 4ο όροφο στη πυλωτή της πολυκατοικίας, θύμα της περιέργειας και ενεργητικότητας των παιδιών μου.
Μετά από μια ώρα περίπου που αντιλήφθηκα το τι είχε συμβεί, κατέβηκα και το μάζεψα. Η μόνη ζημιά που είχε εξωτερικά ήταν ένα μικρό βαθούλωμα στο μεταλικό του πλαίσιο στα πλάγια και επίσης είχε φύγει από τη θέση του όλο το keypad το οποίο το βρήκα και το τοποθέτησα πάλι.
Έβαλα πάλι τη μπαταρία στη θέση της και το έθεσα σε λειτουργία.
Χάρηκα γιατί δούλευε πραγματικά άψογα και η χαρά μου ήταν διπλή διότι είναι επαγγελματικό κινητό, με 500+ επαφές μέσα και καταλαβαίνετε τι θα σήμαινε για μένα η απώλειά του.
Το μόνο πρόβλημα που διαπίστωσα ήταν ότι δεν φόρτιζε.

Το πήγα στο Nokia Center προς επισκευή, το έστειλαν εξωτερικό και επέστρεψε ανεπισκεύαστο μαζί με μια σειρά φωτογραφιών με τη διάγνωση ότι η ζημιά προκλήθηκε από υγρασία.
Η υγρασία πολύ πιθανόν να προκλήθηκε από το αυτόματο πότισμα του κήπου, στο διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να το αναζητήσω.

Δεδομένου ότι με έχει βολέψει αφάνταστα το συγκεκριμένο τηλέφωνο και δεδομένου επίσης πως το ειχα στα χέρια μου μόλις 4-5 μήνες όταν έγινε η ζημιά, με βάση τα όσα γνωρίζετε, πιστεύετε πως υπάρχει πιθανότητα επισκευής του αν απευθυνθώ σε κάποιο επισκευαστικό κέντρο πλην αυτού της Nokia?

Είμαι ήδη σε φάση διερεύνησης για αγορά από το εξωτερικό επιτραπέζιου φορτιστή μπαταρίας για το Ε51 μου, μα αν μπορεί να επισκευαστεί είναι σαφώς καλύτερο. Επίσης, σε περίπτωση που γνωρίζετε κάποιο υπεύθυνο και σωστό τέτοιο επισκευαστικό κέντρο και πάντα αν αυτό δεν αντιβαίνει με τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ, θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με ένα προσωπικό μήνυμα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

rep
01-09-10, 13:40
Μπορουμε να βοηθησουμε.ανεβασε μερικες φωτο να δουμε το επιμαχο σημειο.

zougj
01-09-10, 14:03
Μπορουμε να βοηθησουμε.ανεβασε μερικες φωτο να δουμε το επιμαχο σημειο.

Χρυσόστομε, όταν πήρα το κινητό από το Nokia Center μετά από αναμονή 2 μηνών με τη διάγνωση ότι δεν επισκευάζεται, έκανα το λάθος να πετάξω τις φωτογραφίες αυτές. Δεν ήξερα τίποτα για το forum εδώ και σκέφτηκα πως αφού δε μπορεί η Nokia τότε δε μπορεί κανείς.

Φωτό συνεπώς δεν υπάρχουν. Τώρα που είδα το "μπορούμε να βοηθήσουμε" που μου έγραψες καταλαβαίνω ότι η κίνησή μου αυτή ήταν λάθος.

navar
01-09-10, 14:06
ενα κατσαβιδάκι , μία καλη ψηφιακή , και έχεις φρέσκιες ! όλα λύνονται !

solarcon
01-09-10, 14:24
Καλημέρα και καλό μήνα Γιάννη …

Σε περίπτωση που συναντήσεις δυσκολίες στο δέσιμο και τη συναρμολόγηση, εδώ σου έχω τις οδηγίες φίλε μου. Για να μην σου περισσέψουν βίδες. :wiink:

http://rapidshare.com/files/135942525/Nokia_E51_Service_Manual__Level_1_2_.pdf

button
06-09-10, 23:50
Χμμμ δεν εμπιστεύομαι ποια service της nokia η κάθε αλλού …
Το ότι έκανε μια βόλτα στο εξωτερικό μπορεί να είναι και ένα ψέμα γιατί βαριόταν ο άνθρωπος και έγραψε άλλον νταλον … πλήρωσες ???




Γιατί εγώ με την εγγύηση τράβηξα 1 χρόνο επισκευή και τους τόνιζα τόσες φόρες να κοιτάξουν την πλακέτα τι έκαναν αναβάθμιση αναβάθμιση αναβάθμιση και αλλαγή οθόνης αναβαθμίση αναβάθμιση αλλαγή flex ε το έπαιρνα άνοιγα και σε 5 λεπτά πίσω για επισκευή ηταν 3250… Μετα της μανας μου το LG του έστριψε και αναποδογύρισε οθόνη έφτιαξαν 1 μήνα μετά πάλι τα ιδία