PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς μπορώ να αλάξω το αρνητικό σε θετικό;



acmilangr
03-09-10, 17:36
Ξέρω ακούγεται παράξενο όπως το λέω αλλα θα προσπαθήσω να το εξηγήσω:


έχουμε 2 μικροελενκτές, τον Α και τον Β.

έστω ότι έχω συνδέσει ενα Pin του μικροελενκτή Α στον μικροελενκτή Β μέσω ενός καλωδίου (και οι 2 μικροελενκτές μιράζονται το + και το - )

ο μΕ-Α δίνει σταθερά ρεύμα + στην είσοδο του μΕ-Β

Θέλω χωρίς να παρεμβάλω ενδιάμεσα να δώσω στον μΕ-Β ρεύμα - (gnd).

αν του δώσω απλά - δεν ειναι σαν να βραχικυκλώνω;

αν ενδιάμεσα στο καλώδιο είχα μια αντίσταση θα μπορούσε να γίνει; η λογική μου ειναι ότι το ρεύμα που θα δώσω εγώ μετά θα ειναι "πιο δυνατό" για να καλύψει το ρεύμα που θα περνάει μετά την αντίσταση.

tasosmos
03-09-10, 17:48
Οταν λες οτι δινει ο Α στον Β σταθερα + εννοεις σε γραμμη δεδομενων ή για την τροφοδοσια του?

Αν εννοεις το 1ο και θελεις απλα να αλλαξεις το τι δεχεται ο Β στην εισοδο (και δεν μπορεις να αλλαξεις τον κωδικα του Α προφανως) τοτε μπορεις να το κανεις αλλαζοντας τον κωδικα του Β ωστε να θεωρει το high ως 0.

acmilangr
03-09-10, 18:01
σαν γραμμή δεδομένων.

θέλω να αλάξω το ρεύμα χωρίς να επεμβαίνω στον κώδικα του Β, δηλαδή σκέψου ότι έχω ενα καλώδιο στα χέρια μου με ρεύμα low που θέλω όταν το ακουμπάω στον μικροελενκτή Β να αλάζει το δεδομένο σε low

Mihos
03-09-10, 18:21
Αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να κάνεις:

Συνδέεις τον Α με τον Β με μία αντίσταση 10k αντί για καλώδιο. Από τη μεριά του B μπορείς να εφαρμόζεις απευθείας όποιο δυναμικό θέλεις (0 ή 1). Αν δεν εφαρμόζεις κανένα δυναμικό τότε η είσοδος του Β θα έχει την τιμή της εξόδου του Α. Αυτό μπορεί να γίνει αν υποθέσουμε ότι ο Α έχει δυνατότητα εξόδου κάποιων λίγων mA (που μάλλον έχει) και αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχουν pull up ή pull down αντιστάσεις (η αν υπάρχουν είναι πολύ μεγαλύτερες από 10kΩ).

Προσοχή! Το δυναμικό το εφαρμόζεις στο Pin του B και όχι του Α (αν δεν θέλεις να κάψεις την έξοδο του Α).

herctrap
03-09-10, 18:40
οταν λες στην εισοδο του B δεν εννοεις την τροφοδοσια του αλλα καποιο Input του

επισης μηπως θες οταν ο Α δινει HIGH ο β να διαβαζει LOW και το αντιστροφο?

acmilangr
04-09-10, 00:13
O mihos με κάλυψε, ευχαριστώ