PDA

Επιστροφή στο Forum : switch + led



ΚΝΙΚ
04-09-10, 11:33
Έχω αγοράσει αυτα τα διακοπτάκια

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290464324367&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Το πρόβλημα μου είναι πως το συνδέω. Βάζω τα καλώδια του διακόπτη στις άκρες και δουλεύει κανονικά. Στο μέσαιο, για να ανάψω το λαμπάκι τι συνδέω; 12V? 5V?

billtech
04-09-10, 12:08
μα δεν ειναι αυτο που λεει 12V?

tiger135
04-09-10, 12:15
Φίλε Αλέξανδρε ο διακόπτης είναι για 12v ( για αυτοκίνητο) στην επαφη που λες πρέπει να συνδέσεις την γείωση ( το -) .

ΚΝΙΚ
04-09-10, 13:41
Περιγράφω καλύτερα την κατάσταση: Θέλω ο διακόπτης μου να ξεκινάει ένα τροφοδοτικό υπολογιστή και τότε να ανάβει και το λαμπάκι του.
Παρατήρησα ότι αν συνδέσω το πράσινο καλώδιο του τροφοδοτικού στο ένα άκρο του διακόπτη, 12v στο μεσαίο, και γείωση στο άλλο άκρο, ίσα που αχνοφαίνεται το φως από το λαμπάκι του διακόπτη.
Επίσης, αν γεφυρώσω το πράσινο με το μαύρο (δηλάδη το τροφοδοτικό είναι on) και στο διακόπτη σύνδεσω 12v στο μεσαίο και γείωση στο άκρο τότε το φως του διακόπτη ανάβει κανονικά.
Υπάρχει καμια λύση;

GeorgeVita
04-09-10, 15:33
Γειά σου Αλέξανδρε, όπως είπαν παραπάνω, ο διακόπτης έχει τρεις επαφές από τις οποίες οι δύο είναι η πραγματική επαφή ON/OFF όπου θα διακόψεις τα +12V και μια τρίτη επαφή που θα δώσεις 0V (μαύρο καλώδιο στα τροφοδοτικά) για να ανάβει το λαμπάκι.

Μάλλον αυτό που θέλεις να κάνεις είναι σύνδεση/διακοπή του 0V το οποίο ενεργοποιεί το τροφοδοτικό όταν συνδεθεί με το πράσινο καλώδιο. Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον στο διακόπτη έχει λαμπάκι και όχι LED θα βάλεις στον τρίτο ακροδέκτη το +12V για να ανάψει.

Βρές πρώτα ποιοι ακροδέκτες είναι η επαφή ON/OFF (με πολύμετρο ή με δοκιμή στο κύκλωμά σου). Σύνδεσέ τα και βάλε +12 στον τρίτο ακροδέκτη. Αν ανάβει συνέχεια αντέστρεψε μαύρο με πράσινο. Αν δεν ανάβει καθόλου πρέπει να έχει LED άρα πρέπει να ανοίξεις το διακόπτη και να βάλεις ανάστροφα το LED.

Φιλικά,
Γιώργος

ΚΝΙΚ
04-09-10, 22:28
Ευχαριστώ, τα κατάφερα.

FILMAN
06-09-10, 10:14
Δεν χρειαζόταν να μπει ανάποδα το led! Το τροφοδοτικό διαθέτει και έξοδο -12V!