PDA

Επιστροφή στο Forum : 28ος Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών-2.500 χρόνια μετά



SV1EDG
12-09-10, 20:21
ΜΥΘΟΣ Ή ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΜΑΡΑΘΩΝΑ ΤΟ 490 π.Χ

Ένα από τα σπουδαιότερα αγωνίσματα των σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων είναι ο Μαραθώνιος δρόμος (42.195μ.) που εισάγεται στο ολυμπιακό πρόγραμα το 1896 ύστερα από την είσηγηση και αθλοθέτηση του καθηγητή Michel Breal της Σορβόνης, φίλου του Πιέρ ντε Κουμπερτέν σε ανάμνηση του ηρωικού κατορθώματος του άγγελου-αγγελιοφόρου που έφερε το μήνυμα της νίκης (490 π.Χ) στους Αθηναίους. Υπενθυμίζουμε ότι το ταχυδρομικό σύστημα στην Αρχαία Ελλάδα δεν ήταν οργανωμένο και το οδικό δίκτυο προβληματικό, ορισμένοι δε δρόμοι περνούσαν μέσα από εχθρικά εδάφη. Για το λόγο αυτό, ειδικά εκπαιδευμένοι άγγελοι ή ημεροδρόμοι ή δρομοκήρυκες είχαν ορισθεί από την πολιτεία να μεταφέρουν γραπτώς ή προφορικώς μηνύματα που αφορούσαν τον πόλεμο ή την ειρήνη. Έτσι διέτρεχαν αποστάσεις σε δύσβατους δρόμους και σε σχεδόν απίστευτο χρόνο.

Όπως μας πληροφορεί ο Φιλόστρατος, οι δρομοκήρυκες/ημεροδρόμοι ήταν επαγγελματίες δρομείς και απαντώνται σ΄όλη την Ελλάδα κυρίως ως αγγελιοφόροι πολεμικών ειδήσεων. Ήταν μάλιστα πρωταρχική ανάγκη κάθε στρατεύματος να έχει και ένα ημεροδρόμο για την επικοινωνία με τον έξω κόσμο.

Κατά τον Στράβωνα οι ημεροδρόμοι αποκαλούνται και "γραμματοφόροι" γιατί μετέφεραν κυρίως επιστολές. Ανάλογο ρόλο προς τους ημεροδρόμους είχαν και οι "ημεροσκόποι", οι οποίοι είχαν ταχθεί να κατασκοπεύουν απο υψηλές θέσεις μια συγκεκριμένη τοποθεσία και όταν διαπίστωναν ύποπτες κινήσεις του εχθρού, έτρεχαν προς την πολιτεία και ανάγγελαν στους στρατηγούς ή τους άρχοντες τις χρήσιμες πληροφορίες. Είναι δεδομένο ότι οι ημεροδρόμοι-δρομοκήρυκες έτρεχαν οπλισμένοι στο χρόνο και στο χώρο της Ελληνικής ιστορίας. Ήδη από τον 7ον π.Χ. αιώνα παρουσιάζεται το φαινόμενο αυτό.

Συγκεκριμένα κατά την 28η Ολυμπιάδα ή αλλιώς το 668π.Χ. παραβιάζεται η Ολυμπιακή εκεχειρία από τις εχθροπραξίες των Ηλειών και Δυμαίων. Μετά την ήττα των Δυμαίων (πόλη της Αχαίας), ένας Ηλείος οπλισμένος ημεροδρόμος έφυγε από το πεδίο της μάχης και τρέχοντος 80 χιλιόμετρα περίπου έφερε το μήνυμα της νίκης μέσα στο στάδιο της Ολυμπίας, την ημέρα των "άθλων"(=βραβείων).

Το φαινόμενο των οπλισμένων αγγελιοφόρων μετά από μάχες επανεμφανίζεται και κατά τον πρώτο ιερό πόλεμο των Δελφών (596-586π.Χ.) καθώς επίσης στο Άργος και την Κόρινθο.

Αξιοθαύμαστο είναι το επίτευγμα του ημεροδρόμου Ευχίδα, ο οποίος μετά τη μάχη των Πλαταιών(479π.Χ.) και επειδή είχαν έσβησαν το ιερό πυρ στις Πλαταιές, γιατί είχε μιανθεί από τους Βαρβάρους, έτρεξε, κατόπιν εντολής των αρχόντων, προς το μαντείο των Δελφών, εξάγνισε το σώμα του και απολυμάνθηκε με ράντισμα νερού, φόρεσε δάφνινο στεφάνι, άναψε τη δάδα του από τη φωτιά του βωμού του Απόλλωνα (καθαρό πυρ) και επέστρεψε αυθημερόν στην πατρίδα του και "παραδούς το πυρ εξέπνευσε" διανύοντας απόσταση 1.000 σταδίων ή 200 χλμ περίπου. Κατά την 113η Ολυμπιάδα ή αλλιώς το 328 π.Χ., ο αθλητής Αργεύς από το Άργος κατέκτησε Ολυμπιακή νίκη στο δόλιχο. Αμέσως μετά τη στέψη του έτρεξε προς την πατρίδα του διανύοντας 100χλμ (Ολυμπία-Άργος) αναγγέλοντος τη νίκη του "αυθημερόν".

http://www.athensclassicmarathon.gr/marathon/fmain.aspx

Φέτος θα τρέξω για δεύτερη φορά σε αυτόν,τον επετειακό μαραθώνιο.Υπάρχει άλλος συμφουρίτης που ασχολείται με το τρέξιμο?

SV1EDG
23-10-10, 18:28
Μύθος ή αλήθεια πως ο αρχαίος οπλίτης φώναξε «νενικήκαμεν» στους Αθηναίους και ξεψύχησε μετά τη μάχη του Μαραθώνα;

Το μυστήριο θα λυθεί την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου μπροστά στο Ζάππειο Μέγαρο. Εκεί που ο χρόνος θα γυρίσει στο 490 π.Χ. και θα αποκαλυφθεί τί συνέβη μετά το τέλος της μάχης και για ποιο λόγο ο θρύλος του ημεροδρόμου άντεξε στον χρόνο και εξακολουθεί να εμπνέει.

Αφορμή για το ταξίδι στον χρόνο, το μύθο και την Ιστορία δεν είναι άλλη από τον Αυθεντικό Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας που γιορτάζει τα 28 του χρόνια μαζί με την επέτειο για τα 2.500 έτη από την Μάχη του Μαραθώνα.

Και ο ΣΕΓΑΣ για να υποδεχτεί τους 12.500 μαραθωνοδρόμους και συνολικά 21.000 δρομείς σε όλους τους αγώνες δρόμου του γεγονότος - αριθμός ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης - τους συνοδούς τους, αλλά και όλους όσους παρακολουθούν και υποστηρίζουν τους αθλητές, διοργανώνει μια μεγάλη εκδήλωση με σκοπό να δώσει πέρα από την αθλητική και την πολιτιστική διάσταση του θεσμού.

Ένα διαρκές εναλλασσόμενο παιχνίδι ανάμεσα στο παρελθόν και το παρόν, το βίντεο και το θέατρο, τον μύθο και την πραγματικότητα υπόσχεται να προσφέρει στους θεατές ένα ενδιαφέρον ταξίδι στον χρόνο.

Διαδρομή που θα ξεκινήσει πριν 2.500 χρόνια, τη στιγμή που οι Πέρσες πλησιάζουν απειλητικά την Αττική έως την ελληνική νίκη και τον Μιλτιάδη που θα στείλει τον ημεροδρόμο να μεταφέρει το μήνυμα της νίκης στην Αθήνα.

Ο Μαραθωνοδρόμος της Μάχης όμως δεν θα τρέξει ως την Αθήνα, αλλά θα μπει στο τούνελ του χρόνου για να συναντήσει σπουδαίους ξένους αθλητές του Μαραθώνιου Δρόμου (Ζάτοπεκ, Μπικίλα, Σουίτζερ, Μότα, Μπαλντίνι, Ντίτα), Έλληνες (Λούης, Πολλιάς, Αμπατζίδου, Πολύζου, Ανδριόπουλος), αλλά και απλούς μαραθωνοδρόμους από μεγάλες διοργανώσεις όπως της Βοστώνης, της Νέας Υόρκης, του Βερολίνου. Για να φτάσει με έναν εντυπωσιακό τρόπο-έκπληξη στο σήμερα και από πρόσωπο του μύθου να εμφανιστεί και να τρέξει μπροστά στα μάτια των θεατών μεταφέροντας το μήνυμα της ελπίδας και του πολιτισμού.

http://www.athensclassicmarathon.gr/marathon/NewPage.aspx?pagenb=97380

Πετρος Πετριδης
23-10-10, 20:35
Παρ' όλο που θα φάαω το κράξιμο της αρκούδας θέλω να κάνω μία εύλογη, κατά την γνώμη μου, ερώτηση.
Γιατί ο Φειδιπίδης δεν πήρε ένα άλογο?
Εγώ δεν είμαι του τρεξίματος αλλά του περπατήματος.Σου εύχομαι καλή διαδρομή.

SV1EDG
23-10-10, 21:11
Δεν νομίζω ότι είναι ερώτηση για κράξιμο.Στην αρχαιότητα οι δρόμοι και τα μονοπάτια ήταν δύσβατα για τα άλογα.Στους κεντρικούς μεγάλους δρόμους,παραμόνευαν ληστές και κακοποιοί οι οποίοι λήστευαν τους περαστικούς.Επιπλέον υπήρχε η πιθανότητα ο εχθρός (εδώ οι Πέρσες) να είχαν στήσει καρτέρι με σκοπό να αποκλείσουν τις επικοινωνίες του αντίπαλου (σήμερα το λέμε ηλεκτρονικό πόλεμο).Το άλογο ήταν αρκετά "θορυβώδες" μέσο και εύκολα μπορούσε να το αντιληφθεί ο αντίπαλος.Ετσι ο μόνος ασφαλής τρόπος ήταν με τα πόδια και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα.Υπόψιν ότι η ιστορική-πραγματική διαδρομή δεν έχει σχέση με την σημερινή,η οποία δημιουργήθηκε το 1896.

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Λυκιδευς
23-10-10, 21:15
Παρ' όλο που θα φάαω το κράξιμο της αρκούδας θέλω να κάνω μία εύλογη, κατά την γνώμη μου, ερώτηση.
Γιατί ο Φειδιπίδης δεν πήρε ένα άλογο?
Εγώ δεν είμαι του τρεξίματος αλλά του περπατήματος.Σου εύχομαι καλή διαδρομή.

οντως σωστη η απορεια σου.ο λογος ειναι απλος θελει να δεξει οτι πανω στον ενθουσιασμο του δεν υπολογισε τιποτα...

Λυκιδευς
23-10-10, 21:17
Δεν νομίζω ότι είναι ερώτηση για κράξιμο.Στην αρχαιότητα οι δρόμοι και τα μονοπάτια ήταν δύσβατα για τα άλογα.Στους κεντρικούς μεγάλους δρόμους,παραμόνευαν ληστές και κακοποιοί οι οποίοι λήστευαν τους περαστικούς.Επιπλέον υπήρχε η πιθανότητα ο εχθρός (εδώ οι Πέρσες) να είχαν στήσει καρτέρι με σκοπό να αποκλείσουν τις επικοινωνίες του αντίπαλου (σήμερα το λέμε ηλεκτρονικό πόλεμο).Το άλογο ήταν αρκετά "θορυβώδες" μέσο και εύκολα μπορούσε να το αντιληφθεί ο αντίπαλος.Ετσι ο μόνος ασφαλής τρόπος ήταν με τα πόδια και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα.Υπόψιν ότι η ιστορική-πραγματική διαδρομή δεν έχει σχέση με την σημερινή,η οποία δημιουργήθηκε το 1896.
διαφωνω με το σκεπτικο για τον απλουστατο λογο οτι οι περσες ειχαν ηττηθει και δεν επροκειτο να στησουν καρτερι τι θα τους ωφελουσε να ετρωγαν 1,2,3 50 απ τη στιγμη που εχαναν τον πολεμο...

SV1EDG
23-10-10, 21:25
Καταρχάς το σκεπτικό δεν είναι δικό μου αλλά ιστορικών που έχουν ασχοληθεί με την μάχη του Μαραθώνα.Κατά δεύτερον ο σκοπός δεν ήταν να φάνε 1,2,3 ή 50 αλλά να μην γίνουν οι 10000 Ελληνες,20000 με βοήθεια από την Αθήνα.Επιπλέον η Αθήνα ενημερώθηκε ότι οι Πέρσες θα καταπλεύσουν με τον στόλο τους στο λιμάνι οπότε έπρεπε να πάρουν τα μέτρα τους.

SV1EDG
23-10-10, 21:29
Δες και αυτό:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=114&artid=104389&dt=01/11/1998

Πετρος Πετριδης
24-10-10, 17:25
Απ' ότι βλέπω κι άλλοι είχαν τη ίδια απορία.Όπως και να' χει οι δημοσιεύσεις σας και το λινκ με κάλυψαν και πιστεύω ότι έγιναν έτσι τα πράγματα.Απ' ότι είδα στο λινκ υπάρχουν και ιστορικά κενά.Πάντως εμένα μου έμαθαν στο σχολείο ότι έτρεξε ο Φειδιππίδης,(φυσικά έμαθα πολλά που τώρα δεν ισχύουν όπως και πολλά από την γραμματική, πήγα σχολείο και είμαι σχεδόν αγράμματος).