PDA

Επιστροφή στο Forum : Insulation tester



geokip
14-09-10, 02:50
Γεια σας από εμένα,

Είμαι καινούργιος στο forum. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια.

Στο θέμα μας τώρα :-)

Θα ήθελα να προμηθευτώ ένα insulation tester για να κάνω τις παρακάτω μετρήσεις και θα ήμουν ευτυχής εάν κάποιος μπορούσε να μου προτείνει κάτι.

Οι μετρήσεις που θέλω να πραγματοποιήσω είναι:

1. Σε power and earth cables με κλίμακα στα 500V και αποτέλεσμα τουλάχιστον 20GΩ
2. Σε Data cables με κλίμακα στα 100V και αποτέλεσμα τουλάχιστον 20GΩ

Παλαιότερα για αντίστοιχη εργασία είχε χρησιμοποιηθεί το CAT II Norma Handy LEM αλλά δυστυχώς έχει καταργηθεί και δεν μπορώ να το βρω. Από μια έρευνα που έκανα, κατέληξα στο UT-511 αλλά δεν έχω καταλάβει εάν μπορεί να μου δώσει τις μετρήσεις που θέλω.

Κάθε βοήθεια και πρόταση δεκτή

Googlis
05-12-15, 12:38
Ξεσηκώνω αυτό το θέμα μιας και θέλω να αγοράσω ένα insulation tester

α)Η χρήση του θα είναι για έλεγχο διαρροής σε αντιστάσεις και μοτέρ.
β) Για έλεγχο μόνωσης σε καλώδια / συσκευές

Θα με ενδιέφερε είτε ένα αυτόνομο insulation tester όπως το Uni-t UT501 ή αν υπάρχει κάποιο που να είναι μαζί με πολύμετρο!
Θα ήθελα να είναι οικονομικό πράγμα που σημαίνει πως δεν κοιτάζω σε Fluke και αντίστοιχα :)
Έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο και να μείνατε ευχαριστημένοι;

CybEng
06-12-15, 01:00
Ερώτηση διότι εδώ και 2 δεκαετίες δεν παρακολουθώ τις τεχνολογικές προόδους στον ηλεκτρολογικό τομέα εφαρμογής.

Το όργανο megger που χρησιμοποιούσαμε τα "αρχαία" χρόνια για τέτοιες μετρήσεις έχει καταργηθεί ;

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/WWII_Megger.jpg

betacord85
06-12-15, 01:12
https://www.google.gr/search?q=digital+megger&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjErKmB7MXJAhUCxxoKHbJoCiMQ_AUIBygB&biw=1280&bih=933

lepouras
06-12-15, 01:14
Ερώτηση διότι εδώ και 2 δεκαετίες δεν παρακολουθώ τις τεχνολογικές προόδους στον ηλεκτρολογικό τομέα εφαρμογής.

Το όργανο megger που χρησιμοποιούσαμε τα "αρχαία" χρόνια για τέτοιες μετρήσεις έχει καταργηθεί ;



όχι φυσικά. απλά έχει εξελιχθεί.:biggrin: