PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποτιτλοι σε DVD player



dj_mike
14-09-10, 22:39
Καλησπερα,

Εχω καποια βιντεο μικρα της μορφης *.avi τα οποια εχουν υποτιτλους ελληνικους σε αρχεια της μορφης *.srt
Αυτα οταν τα βαζω στον υπολογιστη παιζουν ολα κακονικα με το BS Player .
Θελω ομως να τα περασω σε ενα DVD ολα μαζι ωστε να μπορω να τα βλεπω και σε φορητο DVD player.
Γινεται κατι τετοιο , θα παιξουν αν απλα τα γραψω ολα μεσα στο DVD?
Αν οχι πως μπορω να το κανω αυτο?

Ευχαριστω πολυ

stefstefan
14-09-10, 22:55
Στα παλαιότερα DVDPalyers όπως και το δικό μου αντιγράφοντας απλά τα αρχεία (αρχείο βίντεο .avi μαζί με το .srt) σε ένα DVD δημιουργώντας ένα δίσκο δεδομένων
δεν τα έπαιζε... ψάχνοντας το λίγο το θέμα και κάνοντας ακόμα και update to firmware της συσκευής του home cinema εξακολουθούσε να μην τα παίζει...
Τώρα στο δικό σου αναλόγως ίσως και να τα παίζει, δοκίμασε το, αλλιώς θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων στην ταινία και να ''πετάξεις'' την ταινία μέσα στο DVD ή και πολλές μαζί δημιουργώντας απλά ένα δίσκο δεδομένων, αρκεί να υποστηρίζει αναπαραγωγή divx αρχείων η συσκευή σου.

dj_mike
14-09-10, 23:18
ευχαριστω, θα το δοκιμασω.

marios
15-09-10, 00:16
Κατέβασε το convertΧtodvd. θα σου κάνει την δουλειά που θές.

dj_mike
15-09-10, 12:05
Tο κατεβασα προσπαθησα να κανω κατι τετοιο. Eιδα εχει πολυ καλεw επιλογεw, μεχρι και μενου μπορειw να βαλεις στο DVD. Tο κακο ειναι οτι στην εγατασταση σου ζηταει να επιλεχειw PAL NTSC και αφου βαλεις ολα τα βιντεο avi (300ΜΒ ειναι τα δικα μου) σου τα βγαζει στην εξοδο σε μεγεθος περιπου 3GB που αυτο ειναι ασυμφορο αν θελω να βαλω περισσοτερα βιντεο μεσα στο DVD.Απο οσο το εψαξα μεχρι τωρα δεν βρικα τροπο να τα βγαζει παλι σε ιδιου μεγεθους αρχεια.

stefstefan
15-09-10, 12:11
Με το convertΧtodvd ενσωματώνει τους υπότιτλους αλλά δημιουργεί στην τελική ταινίαDVD δεν είναι αυτό που θέλει

edit: Διάβασε αυτό... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=181030 θα σε βοηθήσει το έχω δοκιμάσει και κάνει δουλειά

thomasskoy
15-09-10, 12:15
κατεβασε και κανε εγκατασταση το mkvtoolnix-unicode- ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ AVI.

dj_mike
15-09-10, 12:49
ευχαριστω για την βοηθεια!