PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΑ ΠΑΡΩ SMART KIT



losvic
15-09-10, 13:35
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο foroum...σκεφτομαι να κανω ενα ραδιοφωνικο σταθμο...
και λεω να παραγγειλω το PLL της smart kit
Εσεις τι μου προτεινετε ειναι καλο να παρω καποιο καλυτερο???

NOE
15-09-10, 15:16
το pll της smart kit για να εκπέμψει, χρειάζεται και ένα VCO, έχει και η σμαρτ κιτ ένα αντίστοιχο VCO που μπορείς να πάρεις. Τα pll και vco της σμαρτ είναι σχετικά καλά αλλά ξεπερασμένης τεχνολογίας.

Υπόψιν ότι είναι παράνομο να εκπέμψεις με τα εν λόγο μηχανήματα και χωρίς άδειες, για να είσαι νομικά καλημένος θα πρέπει να τα δουλεψεις με ενεργό φορτίο αντί για κεραία και να εκπέμπεις στα πλαίσια του εργαστηρίου σου για ερευνητικούς σκοπούς.

radioamateur
15-09-10, 22:01
Πιστεύω ότι ένα μεταχειρισμένο επαγγελματικό pll made in italy είναι ό,τι καλύτερο από το αν μπλέξεις με μια ιδιοκατασκευή και αν σου κάτσει χωρίς φίλτρα.Προφανώς απέφυγε τα κινέζικα γιατί είναι μιας χρήσεως...

dovegroup
15-09-10, 22:14
Να πάρεις κάτι απο Ελληνική αγορά που είναι καλό και άσε τα υπόλοιπα...
Σε λίγο θα βάζεις μουσική και θα ακούς κινέζικα ή αλλίως It's All Greek To Me! με παράφραση....

panayiotis1
16-09-10, 00:00
Για να στηριξεις την ελληνικη αγορα και για να ασχοληθεις λιγο, πάρτο , αλλα παραγγειλε μαζι και ενα 1971 για το vco στην εξοδο. Θα σου χρειαστει. Από την αλλη, με τα ιδια περιπου χρηματα, βρισκεις ενα κινεζικο ρυθμιζομενο 0-5wattακια (ή και παραπανω), ετοιμο, plug in και επαιξε, χωρις να πολυ ζαλιζεσαι. Προσωπικα, παντα μου αρεσε η σμαρτ κιτ αλλα με το συγκεκριμενο... ουτε 3watt εδωσε οπως ειναι, και επρεπε να επεμβεις και αρκετα στα πηνια , και στην οδηγηση του τελευταιου σταδιου. Ειχε ταλαιπωρια και επιστημη για να βγει. Παντως, εχει ικανοποιητικη διαμορφωση και ..οπως και να το κανεις, του βαζεις και χερι.. Your choice;)

Λυκιδευς
16-09-10, 16:37
εγω δεν ξερω απο ηλεκτρονικα αλλα αμα ειναι να στηριξεις τον ελληνα η τον κινεζο(π.χ.) στηριξε τον ελληνα!!

badsak
16-09-10, 16:55
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο foroum...σκεφτομαι να κανω ενα ραδιοφωνικο σταθμο...
και λεω να παραγγειλω το PLL της smart kit
Εσεις τι μου προτεινετε ειναι καλο να παρω καποιο καλυτερο???

Πατριώτη δεν μας είπες αν έχεις κάποια εμπειρία με τα smart kit. Eπίσης στην κατασκευή ενός τέτοιου μηχανήματος FM και γενικα με τα RF μπορεί να συναντήσεις δυσκολίες που δεν τις περιμένεις.

losvic
17-09-10, 17:42
Οκ μπορειτε να μου δειξετε καποια παραδείγματα απο ιστοσελίδες?

losvic
17-09-10, 17:45
Οχι δεν ξερω απο κατασκευες ετσι κι αλλιώς είμαι αρχαριος...
Ουτε εχω δοκιμασει ποτε PLL...

Κώστας71
17-09-10, 19:27
Αλέξη ξεκίνησα σαν εσένα πριν από αρκετά χρόνια αλλά πήγαινα σε μια σχολή ηλεκτρονικών. Εσύ έχει καθόλου βάσεις επάνω στο θέμα; Δηλαδή ξέρεις να αναγνωρίζεις μια αντίσταση από τα χρώματα κ.τ.λ. εάν όχι τότε καλυτέρα πάρε κάτι έτοιμο για να κάνεις το χόμπι σου και εάν έχεις κάποιον δικό σου πες του να σου εξηγήσει πως γίνονται οι μετρήσεις, τις ιδιότητες των εξαρτημάτων και χιλιάδες άλλα πράγματα. Παλιά τα ηλεκτρονικά ήταν πιο προσβάσημα, τώρα με την εξέλιξη που έχουν αμφιβάλω αν και οι καθηγητές των πανεπιστημίων μπορούν να πουν ότι γνωρίζουν αρκετά. Εάν πηγαίνεις σε κάποια σχολή τότε με την βοήθεια των παιδίων του forum θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα αφού όταν σου δίνουν κάποια συμβουλή θα μπορείς να την κατανοήσεις πιο εύκολα χωρίς πολλές εξηγήσεις και να την εφαρμόσεις. Αυτά για πιο εύκολη αρχή. Δύσκολα πράγματα ξεκινάς, αλλά καλώς ήρθες στο κλαμπ των <<τρελών>>. Εγώ πάντως σε προειδοποιώ ότι η <<ασθένεια>> είναι ανίατη όσα χρόνια και αν περάσουν!

losvic
17-09-10, 19:37
Δεν εχω καθολου βασεις σε τετοια θεματα...γι αυτο σας ζηταω να μου δωσετε καποιες ιστοσελιδες που να μπορω να βρω ετοιμα και σε καλη τιμη PLL για να μπω λιγο στο κλιμα!!!

losvic
17-09-10, 19:56
Παιδια κατι σε τετοιο http://www.broadcastwarehouse.com/bw-broadcast/pll+-1w-exciter/6/product
ή http://www.pcs-electronics.com/max-pro-2000-max-pro-3-v2-p-259.html τα ειδα απο αλλα θεματα...

Ειναι καλα πητε μου τι γνωμη σας...!!!

TSAKALI
17-09-10, 20:43
Αντε και το αγορασες..τι εγινε ? Αλεξ ξεκινα σωστα , μην κανεις τα ιδια λαθη που καναμε ολοι μας
οταν ειμασταν πιτσιρικαδες. Ξεκινα απο την κεραια, βρες το σημειο που θα την στησεις, βρες την συχνοτητα (αδεια).
Αν εισαι αποφασισμενος ψαξε για καλη κεραια και καλο καλλωδιο , και προπαντως μην δινεις πολλα λεφτα στην αρχη
για μηχανημα , αν δεν εχεις εξοικηωθει με το αντικειμενο και τους..γειτονες.. το pll θα το ψαξεις τελευταιο..

losvic
17-09-10, 21:00
Πες μ τοτε καποια/ες κεραία/ες που θεωρεις καλη και σχετικα φθηνη...

TSAKALI
17-09-10, 21:20
την J-pole , η ενα απλο διπολο. Εχει πολλα δημοσιευμενα εδω.
Βασικα τα θελεις ολα ετοιμα ? η θα βαλεις το χερακι σου και συ?
Θα εχεις βοηθεια απο καπου ? Αν ειναι να τα κανεις ολα μονος σου
θα χρειαστεις και μια γεφυρα στασιμων ,για να δεις πανω κατω τι παιζει.
Αν ειναι να τα αγορασεις ολα ετοιμα σου προτεινω να τα παρεις ολα σετ..
δηλ. θα ζητησεις πλλ 5 βαττ + καλλωδιο ομοαξονικο (κομμενο και ραμμενο)
+ κεραια ,στη συχνοτητα που θα πεις..
Βαλε αγγελια εδω στη Ζητηση..ολο και καποιο παληκαρι θα βρεθει να σου κανει
προσφορα και μπορει να ειναι και πατριωτακι σου και να γινεται και κολλητοι
μιας και θα εχετε τα ιδια ενδιαφεροντα..
Σορρυ που σε απογοητευω ..αλλα καλα κανω (σε γλιτωνω απο πολλα)

losvic
19-09-10, 17:37
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

losvic
19-09-10, 17:39
Μακαρι να βρω κ κανενα πατριωτακι...

badsak
19-09-10, 23:38
Με PM βρίσκεις όσα θές!!!!! Και είμαστε και αρκετοί εδώ

losvic
20-09-10, 19:16
Τι ενοεις με PM???

badsak
20-09-10, 19:34
Τι ενοεις με PM???

PM = προσωπικό μήνυμα