PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστης, regulation, σταθεροποιηση. Απορια!



Silas
22-09-10, 23:32
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να φτιάξω τροφοδοτικό για έναν ενισχυτή με το λμ3886. Ο ενισχυτής χρησιμοποιεί την tf έκδοση του ολοκληρωμένου οπότε, όπως διάβασα η τροφοδοσία είναι καλό να μην περνάει τα +- 30 βολτ για θερμοκρασιακούς λόγους. Επομένως ψάχνω μετασχηματιστή, στα 22 βολτ εναλλασσόμενο στα 180 βαττ ( 2*22β, 4 αμπέρ ) που θα δώσει 31,κάτι συνεχές - την πτώση τάσης στην γέφυρα = 29.6 περίπου.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, τι γίνετε με το regulation που έχει ο μετασχηματιστής. Αν έχω καταλάβει καλά, ο εν λόγω μετασχηματιστής π.χ που έχει 8% regulation, χωρίς φορτίο θα δώσει 22 + (8%*22) βολτ εναλλασσόμενο δηλαδή κοντά 32+ συνεχές. Αντίστοιχα όταν έχει φορτίο 180 βαττ ο μετασχηματιστής θα δώσει ακριβώς 22 βολτ εναλλασσόμενο. Δηλαδή εάν ο ενισχυτής είναι ανοιχτός, αλλά δεν παίζει μουσική, η τροφοδοσία που παίρνει από τον μετασχηματιστή είναι 32 βολτ συνεχές ενώ όσο παίζει μουσική η τροφοδοσία που παίρνει είναι από 32 μέχρι 29 βολτ ανάλογα με την ένταση?

Και αν είναι έτσι, αυτή η διαφορά στην τροφοδοσία κατά την διάρκεια της λειτουργίας, δεν επηρεάζει την απόδοση του ολοκληρωμένου?
Δεν θα ήταν προτιμότερο, η τάση από τον μετασχηματιστή να σταθεροποιείται πριν πάει στο κύκλωμα της ενίσχυσης, ώστε να υπάρχουν συνέχεια 30 βολτ ανεξάρτητα από το φορτίο?


Θα έβαζα το θέμα στην κατηγορία "τροφοδοτικά", αλλά απ ότι είδα εκεί τα θέματα είναι για τροφοδοτικά πάγκου οπότε..

Ευχαριστώ.

moutoulos
23-09-10, 00:03
Μιχάλη το θέμα σου το μετέφερα στα "Τροφοδοτικά". (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=286) Δεν έχει μόνο πάγκου.

Κοίτα και αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48706&highlight=lm3886), θα σε βοηθήσει. Δεν θέλει σταθεροποίηση το LM3886 (TF).
Ένα καλό "σετ" μετασχηματιστή - ανόρθωση/εξομάλυνση, και είναι Οκ (Γνώμη μου).

FILMAN
23-09-10, 10:51
Όχι Μιχάλη, δεν πειράζει που η τάση τροφοδοσίας πέφτει λίγο όταν ο ενισχυτής αποδίδει δυνατά σήματα μουσικής γιατί το σύστημα αρνητικής ανάδρασης διορθώνει αυτόματα την τάση εξόδου του ενισχυτή φέρνοντάς τη εκεί που έπρεπε να είναι, άσχετα με την τιμή της τάσης τροφοδοσίας. Επίσης οι πολώσεις των πρώτων σταδίων του ενισχυτή γίνονται κατά κανόνα με πηγές ρεύματος οπότε πάλι δεν υπάρχει σοβαρή εξάρτηση από την τάση τροφοδοσίας. Φυσικά αν η τάση τροφοδοσίας πέσει πολύ θα έχεις ψαλιδισμό στην έξοδο, αλλά αν πέφτει τόσο πολύ κατά τη λειτουργία, τότε άλλον έχεις βάλει υπερβολικά μικρό τροφοδοτικό. Η σταθεροποίηση, αν και κάποιος τελειομανής θα μπορούσε να την κάνει, θα είχε ως αποτέλεσμα την αύξηση των εξαρτημάτων του κυκλώματος και της έκλυσης ισχύος, χειροτέρευση της ενεργειακής απόδοσης του μηχανήματος και χρήση μεγαλύτερων ψυκτρών. Όλα αυτά στην πραγματικότητα για το τίποτα. Γιατί να το κάνεις λοιπόν;

Silas
23-09-10, 18:54
Καλησπερα.

Γρηγορη, σορρυ για την λαθος τοποθετηση. Το εχω διαβασει το θεμα που λες, αλλα η απορια μου δεν ειναι τι μετασχηματιστη να χρησιμοποιησω, αλλα το εαν η διακυμανση στην ταση τροφοδοσιας, λογω regulation μετασχηματιστη, παιζει ρολο στην αποδοση του ολοκληρωμενου και εαν το regulation ειναι αυτο που εχω καταλαβει.

Φιλλιπε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν θελω ντε και καλα να κανω σταθεροποιηση. Ρωτησα μηπως ειναι απαραιτητο ή σωστο ΄η προτεινομενο ή οτιδιποτε. Αλλα αφου και εσυ και ο Γρηγορης μου λετε πως δεν ειναι, δεν βλεπω καποιο λογο να κανω. Αυτη η ανεχεια στην διακυμανση τασης ειναι χαρακτηριστικο του συγκεκριμενου ολοκληρωμενου?





Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, τι γίνετε με το regulation που έχει ο μετασχηματιστής. Αν έχω καταλάβει καλά, ο εν λόγω μετασχηματιστής π.χ που έχει 8% regulation, χωρίς φορτίο θα δώσει 22 + (8%*22) βολτ εναλλασσόμενο δηλαδή κοντά 32+ συνεχές. Αντίστοιχα όταν έχει φορτίο 180 βαττ ο μετασχηματιστής θα δώσει ακριβώς 22 βολτ εναλλασσόμενο. Δηλαδή εάν ο ενισχυτής είναι ανοιχτός, αλλά δεν παίζει μουσική, η τροφοδοσία που παίρνει από τον μετασχηματιστή είναι 32 βολτ συνεχές ενώ όσο παίζει μουσική η τροφοδοσία που παίρνει είναι από 32 μέχρι 29 βολτ ανάλογα με την ένταση?


Το παραπανω συμπερασμα ειναι σωστο η εχω καταλαβει οτι να ναι?

Ευχαριστω.

FILMAN
24-09-10, 12:33
Σωστά έχεις καταλάβει. Στην παγματικότητα τον ενισχυτή δεν τον πειράζει αν τον τροφοδοτήσεις με 33 ή με 31 βολτ.

Silas
27-09-10, 19:37
Okay, κατανοητό. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.