PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάση δράπανου



navar
22-09-10, 23:45
εδώ και καιρό είχε συζητηθεί για μία βάση απο τα lidl που με μια μικρή μετατροπούλα μπορούσε να κουμπώσει επάνω ένα πολυεργαλείο η μικρό τρυπανάκι ! και να βοηθάει στο τρύπημα πλακετών !
αν λοιπόν έχει φίλο τορναδόρο διάβαινε !
η βάση για την οποία γίνεται λόγος είναι η εξής :

πήγα με το πολυεργαλειάκι μου στον τορναδόρο , και μου έκανε ένα δαχτυλίδι με εξωτερική διάμετρο 43mm ακριβώς όση και τον κλασικών μεγάλων τρυπανιών της αγοράς και εσωτερικά μου έκανε σπείρωμα ίδιο με αυτό του πολυεργαλείου εκεί που κούμπωνε η ντίζα !

navar
22-09-10, 23:49
οπότε έγινε η προσαρμογή επάνω στο δράπανο του αντάπτορα ,
νά και μερικές ακόμα φωτογραφίες !


εντάξει πρίν με κράξετε , το ξέρω δεν έκανα τίποτα σημαντικό, απλά επιτέλους αξιώθηκα να πάρω μια φτηνιάρικη ψηφιακή και τραβάω συνέχεια φώτο, είπα να ανεβάσω και εδώ καμία να δώ πως είναι η αίσθηση !

ΥΓ: και όχι στην τεέυταία φώτο δέν σκοπεύω να κάνω τρύπα απλά έβαλα επάνω οτι βρήκα για να βγαλω μια κοντινή !

tasosmos
23-09-10, 00:09
Ενδιαφερον... ωραια λυση αυτη, εγω μαλλον θα εκοβα τον σφιγκτηρα της βασης και θα εφτιαχνα καναν μεγαλυτερο or sth για την περιπτωση των dremelοειδων, δεν το ειχα σκεφτει αυτο.
Ειναι αρκετα σταθερο το dremelοειδες κατα το τρυπημα? Μηπως να εβαζες ενα δευτερο στηριγμα ψηλα πχ κατω απο το διακοπτακι και να το επιανες στην βαση εκει που εχει το εμβολο? Και με κανα δεματικο καλωδιων πχ θα μπορουσες να το κανεις, δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο.

Εχω κι εγω μια τετοια βαση αλλα την χρησιμοποιω με δραπανακι μοντελισμου. Με αυτα ειναι πιο ευκολη η προσαρμογη γιατι στο κυριο στελεχος εχουν μικροτερη διαμετρο απο τα κανονικα δραπανα οποτε μπορεις να φτιαξεις ενα δαχτυλιδι απλουστατο με οτι σου βρισκεται και να κανεις την δουλεια σου.
Εγω εχω φτιαξει ενα απο πλεξιγκλας 3-4mm σε 2 κομματια με ταινια υδραυλικων που ειναι αρκετα ανθεκτικη πανω κατω και ειναι μια χαρα σταθερο εδω και 3-4 χρονια που το χρησιμοποιω.

blueriver
23-09-10, 00:10
Πολυ ωραία Κωνσταντίνε καλορίζικο και καλές κατασκευές,τελικά τα απλά πράγματα κάνουν τήν ζωή μας πιό εύκολη.Αυτά τα Doit τελικά φτηνά,αλλά τίμια εργαλεία γιά ερασιτεχνική χρήση.
Και πολύ καθαρές φωτός,τι ανάλυση έχει η ψηφιακή ?

navar
23-09-10, 00:28
@Τάσο
είναι απίστευτα σταθερό (πήγα και το δοκίμασα μόλις για να σιγουρευτώ ) μιας και το δαχτυλίδι έχει πάχος 13mm σχεδόν 1,5 εκατοστό χοντρό , επίσης μιας και μέτρησα πολύ προσεκτικά το δαχτυλίδι προσαρμόζει άψογα στον σφυγκτύρα ! και γίνεται ένα σώμα , επίσης το DOit βιδώνει και σφίγει με το δαχτυλίδι και γίνεται επίσης ένα σώμα , γενικά προσπαθώντας να το κουνήσω , ότι ανοχές είχε το σύστημα ήταν μόνο απο την βάση . είναι λές και είναι κολλημένο επάνω το εργαλείο , οπότε σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται επιπλέον δέσιμο (αν και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή )

@Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ. γενικά έκανα κατασκευές και κουράζονταν το χέρι μου στο τρύπημα , άσε που οι περισσότερες τρύπες δεν έβγαιναν σωστές (δεν έχω σταθερό χέρι).
δεν το συζητάω για τα 20€ που είχε είναι απίστευτα αξιόλογο εργαλείο το DoIt ! και βέβαια αν ήθελα για πιό συχνή χρήση θα έπερνα ένα dremel αλλα αυτό ως τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο , έχω κόψει μέχρι λαμαρίνα μέχρι 3mm με τους ειδικούς δίσκους (δεν το περίμενα ούτε εγώ)!
η Φωτογραφική είναι μια Sanyo στα 10,1mpixel την πέτυχα προσφορά στα 49€ (χωρίς κάρτα μνήμης) στο getitnow.gr , δεν ήθελα να δώσω παραπάνω λεφτά και ως τώρα τις δικές μου απαιτήσεις τις ικανοποιεί πλήρως !

το καλό με το δαχτυλίδι είναι πως με το εσωτερικό σπείρωμα είναι default για όλα τα πολυεργαλεία μιάς και εκεί βιδώνουν οι ντίζες ! οπότε και να καεί ( φτού φτού) το DoIt θα κάνει και στο επόμενο πολυεργαλείο !

shoco
23-09-10, 08:05
Πολύ καλή και ευέλικτη λύση.

navar
02-10-10, 23:20
και απο δευτέρα 4/10/2010 το lidl επαναφέρει την προσφορά για την βάση ( η ίδια που χρησιμοποίησα και εγώ )
http://lidl.gr/cps/rde/xchg/SID-6B875CAF-D48B69F0/lidl_gr/hs.xsl/index_7520.htm