PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειροποίητος σταθμός για το κολλητήρι άπο τεφλόν!



SoulStripper66
23-09-10, 12:42
Καλημέρα φίλοι φορουμάδες!

Κατά τη διάρκεια της κατασκευής του λαμπάτου EL34 elektor (έχω τυπώσει πλακέτες, τελειώνω με τα υλικά σύντομα θα ανοίξω thread), έφτιαξα την ακόλουθη βάση για το κολλητήρι με διακοπτάκι Οn-Off και βάση για το καρούλι της κόλλησης!

Πείτε μου τη γνώμη σας ! Πολύ δύσκολο υλικό το τεφλόν στην κατεργασία πάντως, σας προειδοποιώ ! :lool: :w00t:

1588315884http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/pencil.png

navar
23-09-10, 12:44
Παναγιώτη δώσε και άλλες φώτο και αν είναι δυνατόν και με απο-συναρμολογημένη την κατασκευή . η απο την διαδικασία κατασκευής !
και ναι όντως το τεφλόν είναι σαν μέταλλο το άτιμο!
απο πού το προμηθεύτηκες ?

jimk
23-09-10, 12:50
ωραια κατασκευει και βολικη...

SoulStripper66
23-09-10, 13:02
Φίλε Κώστα δε σκέφτηκα να βγάλο φωτογραφίες κατά τη διάρκεια κατασκευής αλλά μπορώ τώρα να σου δείξω λίγο πιο αναλυτικά τα κομμάτια να καταλάβεις τι παίζει. το έκοψα με ηλεκτρική σέγα (αρκετά άνετα) αλλά οι τρύπες και το βίδωμα μου έβγαλαν τη ψυχή. Χρησιμοποίησα τρυπάνι και μετά τρυπανόβιδες. είναι πάααρα πολύ σκληρό. Έκοψα τα κομμάτια άπο ένα φύλο 1m x 1m πάχους περίπου 10 mm. Το κομμάτι δεν ξέρω άπο πού αγοράστηκε γιατί το είχαμε στο εργαστήριο που δουλεύω, (ήταν του τορναδόρου) αλλά μπορώ να μάθω απο που μπορείς να το πάρεις.

Δώσε μου δύο λεπτά να βγάλω photos.

weather1967
23-09-10, 13:09
Μπραβο Παναγιώτη
Ωραία και εύχρηστη κατασκευή,αν μπορείς καλό θά ήταν νά βάλεις καί ένα οδηγό γιά το καλάι μπροστά από τό καρούλι τής κόλλησης.

Εγω είχα φτιάξει μόνο τήν βάση παλαιότερα γιά το καρούλι

http://users.otenet.gr/~meteo/project_base-cored-solder-wire.html

SoulStripper66
23-09-10, 13:12
Όπως βλέπεις η βάση για το καρούλι είναι ντίζα M6, με δύο κόντρα παξιμάδια στο τεφλόν. μέσα έχω περάσει ένα ελατήριο για να μη στραβογυρνάει το καρούλι λόγω μεγαλύτερης διαμέτρου. Ο διακόπτης και η πρίζα είναι απλοί επιτοίχιοι 3 ευρώ ο ένας από ηλεκ/γικο υλικό βιδωμένοι με ξυλόβιδες πάνω στο τεφλόν τις οποίες ύστερα της έκοψα άπο κάτω με το τροχό. Τσοχάκια στη βάση και έτοιμο. Πιο πολύ ταλαιπωρία είναι, παρά δύσκολο !

1588715888158891589015891

Λυκιδευς
23-09-10, 14:11
μπραβο πολυ ωραια κατασκευη,κωστα τεφλον μπορεις να βρεις σε κουζινες εστιατοριων εκει χρησιμοποιουν δηλαδη, εμεις χρησιμοποιουσαμε εκει που δουλευα...

firewalker
23-09-10, 14:47
Πολύ ωραία κατασκευή. Εγώ στην θέση του διακόπτη θα έβαζα έναν διακόπτη με dimmer. Π.χ.:

http://img801.imageshack.us/img801/6623/imagesqtbnand9gcrhxd7bc.jpg

SoulStripper66
23-09-10, 18:50
Θέλει ροοστάτη ισχύος... και είναι σπάνιοι, μεγάλοι και ακριβοί. Αλλά και να έβαζα, τι να το κάνω ? Το κολλητήρι μου είναι για ψιλοδουλειές λεπτή μύτη 13 Watts. Τι να πρωτορυθμίσω ?

blueriver
23-09-10, 19:04
Δέν λέω καλή η προσπάθεια καί ο κόπος,αλλά εκτος απο αυτά και το μεράκι,δέν καταλαβαίνω τήν χρησιμότητα τής κατασκευής.
Μπριζες-καλώδια-διακόπτες-τεφλόν γενικά ένα μεγάλο σύνολο,πού άν είχες ένα καρούλι κόλλησης και μιά βάση για κολητήρη δέν θα έπιαναν και τόσο χώρο.