PDA

Επιστροφή στο Forum : World's Scariest Job



Nemmesis
24-09-10, 10:53
αδικα μαλλον εχει χαρακτιριστει ετσι το βιντεο αλλα τεσπα...
εγω παντος πολυ τον ζηλευω τον τυπο...

http://www.youtube.com/watch?v=uhtgsAXmz7U&feature=player_embedded

leosedf
24-09-10, 11:14
Ε είναι πιό βολικός τρόπος να ανεβείς. Έτσι ανεβαίνουν όλοι και πάνω δένεσαι. Πάντως μή σας φένεται δύσκολο αν το κάνεις μερικές φορές μετά δεν έχεις πρόβλημα.

navar
24-09-10, 11:24
με έπιασε ταχυκαρδία και μόνο που το είδα !
παναγία μου τί ήταν αυτό !
δεν παίζει θα έχει αλεξίπτωτο μαζί !
η έστω κάποια συμφωνία με τον μεγάλο εκεί πάνω να τον προστατεύει !!!


Φιλικά Κωνσταντίνος , ο γνωστός υψοφοβικός !

oberon
24-09-10, 11:33
Φαντάζεσαι όταν είσαι πάνω να σου πέσει ένα εργαλείο ?

Για να κατέβουν πιο γρήγορα θα μπορούσαν με αλεξίπτωτο.

Τι θνησιμότητα έχει άραγε αυτό το επάγγελμα...

FILMAN
24-09-10, 11:33
Τι ήτανε αυτό ρε παιδιά; Μετά από τέτοιο ανέβασμα είχε όρεξη να δουλέψει κιόλας; Ελπίζω να μην ξέχασε κανα εργαλείο στο αμάξι!

navar
24-09-10, 12:05
Τι θνησιμότητα έχει άραγε αυτό το επάγγελμα...
απο πέσιμο μόνο ??
εγώ μπορώ να φανταστώ κιάλλους τρόπους να πεθάνω εκεί πάνω χωρίς να πέσω !

leosedf
24-09-10, 12:07
Βασικά εμένα πρίν απο ενάμιση χρόνο μου έπεσε μαχαίρι (και προσγειώθηκε στον ώμο κάποιου) αλλα και κάπου κάπου μπορεί να πέσει κάποιος κόφτης, κάβουρας, κλειδί.
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν είδα κάποιον που έπεσε, γενικώς δεν έμαθα ποτέ για ατύχημα στην Ελλάδα. Δύσκολο να πέσεις κατα τη διάρκεια της δουλειάς. Οταν δουλεύεις είναι πιό εύκολα τα πράγματα απο το να ανεβαίνεις.

weather1967
24-09-10, 12:08
Πάντος εδώ στήν Ελλάδα τά βουνά τά εχουμε εν αφθονία ,και έτσι αποφεύγονται οι ριψοκίνδυνες πτήσεις,σε πυργους με τετοια τεράστια ύψη.

Κατά τήν γνώμη μου λογικά θά έπρεπε να ήταν κρεμασμενοι απο ελικόπτερο και μαλιστα ειδικα σχεδιασμενα ελικοπτερα για αυτες τις δουλειες και να δουλεύουν σέ αυτο το σημείο,και μέ αλεξίπτωτο πάντα.Εσωτερικα του Πυργου σαφως σκαρφάλωμα ,αλλα εξωτερικα είναι ανεπίτρεπτο,και απορώ πως το επιτρεπουν αυτο.
Το θεωρώ έγκλημα αυτό πού κάνουν και απο μέτρα ασφαλείας ημίμετρα ,βάζει ένα γάντζο μόνο μερικες φορες και τις αλλες μισές,τον κρατάν μονο τα χερια του.

leosedf
24-09-10, 12:16
Δημήτρη το ελικόπτερο ξέχνα το καθώς δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί. Ο πυλώνας αυτός έχει ασανσέρ μέχρι ψηλά και αυτό που είδες είναι το τελευταίο κομμάτι. Το αλεξίπτωτο αποκλείεται γιατί θα σκοτωθείς (υπάρχουν άπειρα συρματόσχοινα).
Ο Γάντζος που λές αντέχει περίπου 22 τόνους μέχρι να σπάσει, το σύστημα εκείνο που βλέπεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεπεράσεις ακόμα και αν χοροπηδάς.
Οι δικοί μου οι γάντζοι ο ένας που είναι για πτώση προστασίας αντέχει περίπου 17 τόνους και ο άλλος που έχω για work positioning αντέχει περίπου 5. Ανάλογα με τη φύση προσθέτεις και αφαιρείς.
Θα ήθελα να δώ έναν απο εσάς να ανεβαίνει διαφορετικά. δηλαδή με γάντζους κλπ.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ανεβείς.

Λυκιδευς
24-09-10, 12:18
ηθελα να ηξερα ποσα λεφτα θα εδιναν για αυτην την δουλεια στην ελλαδα!!!κατι σαν τους εναεριτες δεν ειναι (σε πιο xtreme εκδοση, πολυ πιο xtreme!!!)

leosedf
24-09-10, 12:19
Ο ίδιος είναι που ανεβαίνει εκεί και σε χαμηλότερα.
Τα λεφτά είναι λίγα.

Λυκιδευς
24-09-10, 12:25
Ο ίδιος είναι που ανεβαίνει εκεί και σε χαμηλότερα.
Τα λεφτά είναι λίγα.

Ξερεις περιπου,για πληροφοριακους λογους!!!!

weather1967
24-09-10, 12:33
Εσυ ξερεις σαφως καλυτερα Κωνσταντίνε μιάς που εχεις κανει αυτην την δουλεια.
Το ελικοπτερο αν δεν εχει ανεμο πιστευω οτι μπορει να σταθεροποιηθή ,για αυτο λεω και ειδικα ελικοπτερα με καλυτερα συστηματα σταθεροποιησεις.
Στο αλεξιπτωτο εχεις δικιο,μπορει να ειπα χαζομάρα,επειδη ειναι κοντα στον πυργο και με το πεσιμο που θα ανοιξη το αλεξιπτωτο ειναι το θεμα ?
Στους γαντζους και στα σχοινια σαφως δεν κολυωμαι απο θεμα αντοχης,αλλα δεν ειναι συνεχεια δεμενος με γαντζους ,σε καποιες φασεις τον βγαζει για να ανεβει ,κανει κατι διαλειματα ξεκουρασης τον βαζει και μετα παλι το ιδιο,εκει σκεφτομαι ανθρωποι ειμαστε μπορει να νοιωσει μια αδιαθεσια (δεν εννοω ιλιγγο) απλα μια ξαφνικη ζαλαδα οπως καλιστα μπορει να το παθει αυτο και δουλευοντας ο καθενας σε ενα γραφειο ,εκει σκεφτομαι τι μπορει να γινει.

Εκτος αν ειναι παντα δεμενος με ενα αλλο σχοινη απο κατω που δεν φαινεται στο βιντεο,και βαζει και βγαζει τον γαντζο με το δευτερο σχοινι,οταν ξεκουραζεται.

leosedf
24-09-10, 12:58
Σε άλλους πυλώνες έχει rail lock η cable lock (στον συγκεκριμένο δεν έχει γι αυτό κάνει free climb) Το οποίο οταν ανεβαίνεις απο τη σκάλα σε αφήνει να ανεβείς αλλα δεν σε αφήνει να πέσεις προς τα κάτω, το κακό είναι οτι δεν υπάρχει πουθενά στο εμπόριο οπότε όλοι ανεβαίνουμε με free climb και όταν φτάσεις για δουλειά δένεσαι. Επίσης είναι αδύνατον να θέλεις να μετακινηθείς στον πυλώνα και να είσαι δεμένος, οπότε λύνεσαι κάνεις ταρζανιές προς το άλλο μέρος και ξαναδένεσαι.
Μου έχει τύχει οταν δούλευα να χτυπήσω στο κεφάλι και να μαυρίσουν όλα αλλα όταν είσαι δεμένος δεν έχεις πρόβλημα. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι οταν δουλεύεις όχι οταν ανεβαίνεις η κινείσαι.
Σε αυτή την περίπτωση το αλεξίπτωτο θα μπλεχτεί στα συρματόσχοινα και άντε πές έχεις και εφεδρικό στα 600 μέτρα δεν θα προλάβεις να ανοίξεις δύο (και αυτό πάλι χωρίς να μπλεχτεί)
Αν δείς ο συγκεκριμένος κρατάει πάντα το 3 point contact, δυό πόδια και ένα χέρι το λιγότερο. Όταν θέλεις να ξεκουραστείς δένεσαι. Το άλλο σχοινί που βλέπεις απο κάτω είναι η τσάντα με τα εργαλεία και πιθανά ανταλλακτικά που θα χρειαστεί.
Με ελικόπτερο ανέβασαν αυτή την κεραία που βλέπεις. Ήταν δυό άτομα ήδη στη βάση ανεβασμένα απο πρίν με τον ίδιο τρόπο, ήρθε το ελικόπτερο με την κεραία την βίδωσαν και μετά έφυγε, δεν συμφέρει οικονομικά για να αλλάξεις μια λάμπα να φέρεις ελικόπτερα κλπ.
15905

Πετρος Πετριδης
24-09-10, 14:54
Αυτό που λέει ότι υπάρχει οπτική επαφή 90 περίπου χιλιομέτρων με κάνει να θέλω ένα δίπολο στην κορυφή. :lool:
Αυτοί κάνουν μία δουλειά τουλάχιστον ενώ αυτός ο τύπος το κανει για την πλάκα του χωρίς να είναι δεμένος.
http://www.youtube.com/watch?v=nZYq_iUnaG8

leosedf
24-09-10, 15:04
Ναι αυτός είναι επαγγελματίας αναρριχητής. Δεν τον βλέπω να κουβαλάει και 20 κιλά πάνω του. Ούτε να δουλεύει 6-7 ώρες πάνω.
Επίσης είναι και χαμηλότερα απο τον πρώτο.

Λυκιδευς
24-09-10, 15:16
Αυτό που λέει ότι υπάρχει οπτική επαφή 90 περίπου χιλιομέτρων με κάνει να θέλω ένα δίπολο στην κορυφή. :lool:
Αυτοί κάνουν μία δουλειά τουλάχιστον ενώ αυτός ο τύπος το κανει για την πλάκα του χωρίς να είναι δεμένος.
http://www.youtube.com/watch?v=nZYq_iUnaG8

Διαφωνω με τον τυπο που σκαρφαλωνει ετσι daredevil-ιστικα ειναι πολυ ανωριμο και επικινδυνο και για τους γυρω του!!!χωρια που για να μην πεσει και χτυπησει κινητοποιουνται ολοκληροι μηχανισμοι δηλαδη ξοδευονται ασκοπα χρηματα για ανοησιες...

JOUN
24-09-10, 20:18
Αυτό που λέει ότι υπάρχει οπτική επαφή 90 περίπου χιλιομέτρων με κάνει να θέλω ένα δίπολο στην κορυφή. :lool:
Αυτοί κάνουν μία δουλειά τουλάχιστον ενώ αυτός ο τύπος το κανει για την πλάκα του χωρίς να είναι δεμένος.
http://www.youtube.com/watch?v=nZYq_iUnaG8


Εδω κανει πολυ χειροτερα:
http://www.youtube.com/watch?v=tPY0qkkViuk&NR=1&feature=fvwp

lordi
25-09-10, 03:52
15926 έχω χεστεί (sorry κιόλας) επάνω μου!

Τρελός Επιστήμονας
25-09-10, 11:53
Πριν από μερικά χρόνια εναερίτης της ΔΕΗ έπεσε από πυλώνα υψηλής τάσης σε βουνό και σκοτώθηκε και ήταν θέμα στις τηλεοπτικές ειδήσεις. Κύριοι, δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει η νοοτροπία να μην ανακοινώνεται το ύψος της αμοιβής για μια θέση εργασίας. Βλέπετε, υπάρχουν απατεώνες διευθυντές, λεφτά κάτω από το τραπέζι, φοροδιαφυγή, μυστικοπάθεια, ενδοεταιρικός ("συναδελφικός") ανταγωνισμός και άλλα τέτοια ελληνικά παρόμοια. Στο εξωτερικό στις αγγελίες εύρεσης εγρασίας ανακοινώνεται τουλάχιστον το salary range.

Πετρος Πετριδης
25-09-10, 13:18
Πριν από μερικά χρόνια εναερίτης της ΔΕΗ έπεσε από πυλώνα υψηλής τάσης σε βουνό και σκοτώθηκε και ήταν θέμα στις τηλεοπτικές ειδήσεις. Κύριοι, δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει η νοοτροπία να μην ανακοινώνεται το ύψος της αμοιβής για μια θέση εργασίας. Βλέπετε, υπάρχουν απατεώνες διευθυντές, λεφτά κάτω από το τραπέζι, φοροδιαφυγή, μυστικοπάθεια, ενδοεταιρικός ("συναδελφικός") ανταγωνισμός και άλλα τέτοια ελληνικά παρόμοια. Στο εξωτερικό στις αγγελίες εύρεσης εγρασίας ανακοινώνεται τουλάχιστον το salary range.
Η τάση είναι να αναλαμβάνουν τα έργα εργολάβοι και όχι οι (δημόσιοι) υπάλληλοι της ΔΕΗ.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχουν εργατικά δικαιώματα αν υπολογίσουμε την τρομακτική ανργία, την μαύρη εργασία και την πλήρη ανυπαρξία ελέγχων από το ΙΚΑ και άλλες υπηρεσίες του κράτους.Κοινώς, αν κάποιος έχει παιδιά που κυριολρκτικά πεινάνε και δίπλα του περιμένουν κάποιοι που θα δουλέψουν χωρίς ένσημα με τα μισά λεφτά, καταλαβαίνετε.
Το καλό για κάποιους είναι ότι μειώνεται ο αριθμός των δημόσιων υπαλλήλων που κατ' αυτούς ευθύνονται για την σημερινή οικονομική κατάσταση.
Για την αμοιβή υπάρχουν οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας που όμως εκ των πραγμάτων καταργούνται γιατί το κράτος δεν θέλει να ελέγχει τίποτα.

MacGyver
01-03-12, 21:13
Κανένας εθελοντής;
Μια απλή επισκευή στα 422 μέτρα είναι !

29997

leosedf
01-03-12, 21:21
Ο καράφλας είναι ο γνωστός που αλλάζει λάμπες στο Empire state.
Αμα πληρώνεις καλά και στο 1χλμ ανεβαίνω.

αλπινιστης
05-03-12, 15:59
Ενδιαφερεται κανεις για εκπαιδευση σε χρηση εξοπλισμου (αθλητικου-οχι βιομηχανικου) για να ειναι ασφαλης σε οποιοδηποτε υψος?

leosedf
05-03-12, 16:05
Δυστυχώς οι περισσότεροι χρειάζονται διαφορετική εκπαίδευση.

herctrap
26-06-12, 00:02
εκείνος με την πράσινη μπλούζα να ζει ακόμα???


http://www.youtube.com/watch?v=mozYoPICQJE&feature=player_embedded