PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασία LINEAR από SWR



freewind
25-09-10, 19:09
Καλησπέρα σε όλους.Έχω σκοπό να φτιάξω ένα linear FM αλλά θέλω να του βάλω και δύο υποτυπώδεις προστασίες,θερμοκρασία και στάσιμα.Για τη θερμοκρασία είναι απλό,θα χρησιμοποιήσω έναν μεταλλικό θερμοστάτη και ένα ρελέ για να κόβω την τροφοδοσία.Για τα στάσιμα έχω σκεφτεί να φτιάξω ένα κύκλωμα με ένα ρελέ 12v που θα διεγείρεται από ένα τρανζίστορ και θα οδηγεί ένα ρελέ καστάνιας.Αναφορά θα πέρνω απο την τάση εξόδου του coupler μέτρησης ισχύος στασίμων(απο τα στάσιμα)και όταν η τάση υπερβαίνει κάποιο κατώφλι που αντιστοιχεί σε επικίνδυνο λόγο στασίμων θα ενεργοποιείται το ρελέ 12v το οποίο με τη σειρά του θα ενεργοποιεί το ρελέ καστάνιας και θα γίνεται διακοπή της τροφοδοσίας.Το ρελέ καστάνιας θα τροφοδοτείται ξανά απο μπουτόν(reset) το οποίο θα επαναφέρει το linear στην κατάσταση λειτουργίας.Έχω ήδη φτιάξει αυτό το κύκλωμα χρησιμοποιώντας δύο τρανζίστορ αλλά δεν μπορώ να το κάνω όσο ευαίσθητο θέλω(πρέπει να άγει το τρανζίστορ 1 με την πολύ μικρή τάση περίπου 100mv) έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να κάνω το κύκλωμα ευαίσθητο για τόσο μικρή τάση ή κάποιο άλλο κύκλωμα που να κάνει αυτό που θέλω.Ευχαριστώ.

sigmacom
25-09-10, 21:10
Για ενεργοποίηση με 100mV, θα χρειαστεί να προηγηθεί κύκλωμα με τελεστικό για να σου ενισχύσει αυτή την χαμηλή τάση x13.

http://www.national.com/an/AN/AN-31.pdf
Δοκίμασε το κύκλωμα του Non-Inverting amplifier με R1=2.2kΩ και R2=27kΩ.

freewind
26-09-10, 13:02
Φίλε Στέλιο ευχαριστώ για την απάντηση το μόνο πρόβλημα με τον τελεστικό είναι οτι θέλει συμμετρική τροφοδοσία και χρειάζεται επιπλέον τροφοδοτικό μιας και το linear θέλει μόνο θετική τάση.Μήπως υπάρχει κάποια λύση με την υπάρχουσα τάση μειωμένη με ένα regulator.Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

sigmacom
26-09-10, 16:16
Για την συγκεκριμένη χρήση / εφαρμογή, δεν χρειάζεσαι συμμετρική τάση. :)

freewind
26-09-10, 22:31
Δεν το ήξερα!Ευχαριστώ,θα δοκιμάσω την εφαρμογή και αν ολοκληρωθεί με επιτυχία θα το δημοσιεύσω.

FILMAN
27-09-10, 10:50
Κατευθείαν συγκριτής τάσης (π.χ. LM311)... Καλά ρε παιδιά, φτιάχνετε πομπούς (φουλ ηλεκτρονικά) και τα κυκλώματα προστασίας σκέφτεστε να τα κάνετε ηλεκτρομηχανολογικά (με καστάνια); Έλεος δηλαδή...

freewind
28-09-10, 01:34
Καλησπέρα,φίλε μου ο καθένας προσπαθεί να κάνει κάποια κατασκευή με τις γνώσεις που έχει,εσύ προφανώς ξέρεις περισσότερα απο εμένα και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν γινόσουν λίγο ποιο σαφής για το πώς θα χρησιμοποιήσω το lm311 και με ποιόν τρόπο θα αποφύγω το ρελέ καστάνιας.(ένα σχέδιο ίσως)Ευχαριστώ.

FILMAN
28-09-10, 11:31
Γιατί όχι; Η επανόπλιση του συστήματος θα γίνεται χειροκίνητα με μπουτόν ή κάπως αλλιώς; Τι τροφοδοσία θα κόβει η προστασία (V, Α);

jeik
28-09-10, 11:40
Καλησπέρα,φίλε μου ο καθένας προσπαθεί να κάνει κάποια κατασκευή με τις γνώσεις που έχει,εσύ προφανώς ξέρεις περισσότερα απο εμένα και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν γινόσουν λίγο ποιο σαφής για το πώς θα χρησιμοποιήσω το lm311 και με ποιόν τρόπο θα αποφύγω το ρελέ καστάνιας.(ένα σχέδιο ίσως)Ευχαριστώ.

Συμφωνω , Φιλιππε καλο θα ηταν να δωσεις μια ιδεα για το σχεδιο.
Οσο για τα φουλ ηλεκτρονικα σε λινεαρ , ασε να εχω τις αμφιβολιες μου.Εχεις ακουσει απο κοντα γ.....ατο λινεαρ της Ελενος ή πλλ RVR , ριχνουν κατι κλικ κλακ μεσα καθως αλλαζεις λειτουργιες , και σιγουρα δεν ειναι τα LM που ακουγονται , κατι σε ρελε μου κανει.Απο την αλλη , οντως υπαρχει και αμεση διακοπη τροφοδοσιας σε λινεαρ , ηλεκτρονικα , οπως το πες , αλλα κι εγω θα προτιμουσα ρελε οταν εχω να διαχειριστω 20 αμπερ κι ας ειναι ξεπερασμενο , και για σιγουρια θα εβαζα 2 σε σειρα.Μακαρι να υπηρχε και μηχανικη γεφυρα ανορθωσης τασης , γιατι η ηλεκτρονικη που ειχα σε μηχανημα εγινε μια μερα καπνογονο.

FILMAN
28-09-10, 11:50
Δεν πάει έτσι ρε Δημήτρη... Το αμάξι σου δεν έχει πάθει ποτέ μηχανική βλάβη; Όλο ηλεκτρονικές παθαίνει; Δηλαδή αν βάζαμε ένα ηλεκτρομηχανικό ρελέ στη θέση του τρανζίστορ οριζοντίου μιας TV που δουλεύει 15625 φορές το δευτερόλεπτο (αν υποθέσουμε βέβαια ότι μπορούσε ν' ανταποκριθεί σ' αυτή την ταχύτητα), μπορείς να φανταστείς πώς θάταν οι επαφές του μετά από 1 μήνα λειτουργίας; 1 χρόνο; Το τρανζίστορ όμως δεν φθείρεται! Γιατί λοιπόν να υπήρχε μηχανική γέφυρα ανόρθωσης; Υπάρχει. Βάλε ένα σύγχρονο κινητήρα να σου γυρνάει ένα συλλέκτη χωριμένο στα δυο και άλλους δυο μονοκόμματους, να κάνεις μηχανική ανόρθωση. Κάνε συντήρηση κάθε 3 και λίγο στον κινητήρα και άλλαζε και καρβουνάκια στους συλλέκτες. Κάνε τους και ξεμικάρισμα μια φορά το χρόνο. Όλα αυτά για να μη βάλεις μια γέφυρα ανόρθωσης η οποία μπορεί να τύχει να χαλάσει.

sigmacom
28-09-10, 16:09
Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν έχεις πολλά αμπερ και συμβατικό τροφοδοτικό, η λύση του ρελε είναι μονόδρομος.
Ειδικά για την συγκεκριμένη χρήση, η φθορά είναι μη υπολήψιμη. Ζήτημα να οπλίσει / ξεοπλίσει 1-2 φορές το μήνα.
Τώρα που έχουν γυρίσει όλοι στα switching όμως, δεν χρειάζεται τίποτα από αυτά!

FILMAN
28-09-10, 16:27
Υπάρχει κι ένα άλλο εξάρτημα που λέγεται MOSFET...

sigmacom
28-09-10, 16:42
...και καίγεται ευκολότερα από ένα ρελε? :)

FILMAN
28-09-10, 16:47
Βασικά αν δεν ξεπεράσεις τα όριά του δεν καίγεται ποτέ... Αν τα ξεπεράσεις, ναι καίγεται... Όπως και όλα τα άλλα εξαρτήματα... Και τα ρελέ επίσης...

sigmacom
28-09-10, 17:09
Συμφωνώ, όπως κι εσύ φαντάζομαι ότι συμφωνείς ότι στην πράξη για μια τέτοια εφαρμογή, είναι πολύ πιο ασφαλές ένα ρελε...

freewind
28-09-10, 20:00
Γιατί όχι; Η επανόπλιση του συστήματος θα γίνεται χειροκίνητα με μπουτόν ή κάπως αλλιώς; Τι τροφοδοσία θα κόβει η προστασία (V, Α);
Καλησπέρα Φίλιππε,η επανόπλιση του συστήματος θα γίνεται χειροκίνητα με μπουτόν,όσο για το ρεύμα και την τάση που θα πρέπει να κόβει θα είναι η τροφοδοσία των 220ΑC περίπου 2Α max.Σκοπέυω να τροφοδοτώ και το exciter μέσω του linear για να κλείνει και αυτο σε περίπτωση προβλήματος.Ευχαριστώ.

jeik
29-09-10, 01:02
Φιλιππε , συμφωνω για την γεφυρα , αλλα για το ρελε , μενω εκει , στην tv αν υπηρχε τετοιο και αρπαζε , απλως θα μιλαγαμε για μια βλαβη οικονομικη και επισκευασιμη.Αν ομως δεν σου λειτουργησει το ηλεκτρονικο διακοπτακι σε λινεαρ δεν θα βρεις ευκολα εξαρτηματα-τεχνικο για να στο επαναφερει ετσι απλα , ειναι φασαρια γι αυτα τα ειδικα ακριβα μηχανακια , αστα να πανε , εχει καει η γουνα μας ,και οπως ειπε κι ο Στελιος , δεν θα ανοιγοκλεινει συνεχεια , μια φορα θα χρειαστει , προσοχη στις επαφες ομως , αν μεινουν κολημενες την γ......αμε :001_tt2:.Καλο θα ηταν να γινεται και καμια δοκιμη που και που.
Παρ ολα αυτα , ολες οι γνωμες ευπροσδεκτες , ο αναγνωστης μπορει να επιλεξει αυτη που του ταιριαζει , ή να κανει συνδιασμο για μεγαλυτερη ασφαλεια.

FILMAN
29-09-10, 14:31
Βασικά είχα την εντύπωση ότι ο Παναγιώτης θα μου ζήταγε κάτι που να κόβει τη τροφοδοσία του τελικού σταδίου του πομπού, αλλά αφού θέλει να κόβει τα 220, πάω πάσο. Πάντως αν ήθελα να κόψω συνεχή τροφοδοσία εγώ δεν θα έβαζα ρελέ... Το έχω ξαναπεί ότι δεν ξέρω και πολλά από RF, γι' αυτό ρωτάω: Σε περίπτωση εμφάνισης στασίμων (μεγάλης τιμής, π.χ. από αποσύνδεση της κεραίας), πόση ώρα αντέχει το τρανζίστορ εξόδου του πομπού ώσπου να καεί; Γιατί το ρελέ ξέρετε ότι δεν έχει μηδενικό χρόνο απόκρισης. Τέλωσπάντων. Για να δούμε τί θα σχεδιάσω...

jeik
29-09-10, 21:49
Nα σου πω την αληθεια , δεν ξερω ποσα δευτερολεπτα αντεχει , εξαρταται απο το τρανσιστορ.
Συγκεκριμενα σε Ελενος γνωστου, πηγε καποιος ασχετος και εβγαλε τον κονεκτορα της κεραιας στα καλα καθουμενα , το μηχανημα απλως διεκοψε την τροφοδοσια του τελικου σταδιου χωρις να υπαρξουν αλλα παρατραγουδα.Απ οτι ξερω κοβει την συνεχη ταση που παει στα τρανσιστορ και λογικα αυτο ειναι το σωστοτερο.Ο παναγιωτης θελει να κοβει τα παντα , κι αυτο μαλον σωστο ειναι , αλλα για ολ αυτα ας μας πει και καποιος πιο ειδικος.

JOUN
29-09-10, 22:25
Απο οτι εχω καταλαβει Δημητρη και στo Elenos του γνωστου σου αλλα και στα περισσοτερα λινεαρ τα πραγματα ειναι πολυ απλα:Αντι να κοψει την συνεχη ταση των τρανσιστορ εξοδου που θα ειναι αρκετες δεκαδες αμπερ,μηδενιζει την ταση στο bias των mosfet.Ετσι τα εξοδου συνεχιζουν να εχουν ταση αλλα δεν τραβανε καθολου ρευμα αρα δεν βγαζουν ισχυ..Αυτο για τα mosfet.Σε αλλες περιπτωσεις δεν ξερω τι γινεται..

Υ.Γ Δημητρη με εχεις πεθανει στα spam!!

jeik
29-09-10, 23:04
Μεχρι να βρεις τη γεννητρια της C&A θα σε τρελλανω στα spam :001_tt2: :001_tt2:.

Σε μενα κοβει τα 28 βολτ , σε πιο συγχρονα μαλον κοβει εκει που λες για να μην διαχειριζονται μεγαλα ρευματα.
Εγω θα κανω μια προσπαθεια αλλαζοντας κωδικο στο μειλ μου , αυτο μου ειπαν σε πρωτη φαση , αν δεν πετυχει θα ξαναφτιαξω λογαριασμο , μεχρι τοτε αν θες σβησε με (αν θα εχει αποτελεσμα) για να μην παιρνεις τιποτα,
αλλα κι ετσι να γινει , μεχρι να βρεις τη γεννητρια θα ερχομαι με ενα κουβα spam και θα στα πεταω απ το παραθυρο :001_tt2: :001_tt2:.
Γεια σου george , τα λεμε !!!!!

freewind
29-09-10, 23:11
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.Δεν γνωρίζω πως ακριβώς γίνεται η διακοπή στα επώνυμα linear,εγω σκέφτηκα την διακοπή των 220 γιατί με αυτόν τον τρόπο και τροφοδοτώντας και το exciter μέσω αυτής της γραμμής πιστεύω θα είμαι πιο ασφαλής,φανταστείτε το linear να έχει διακόψει την λειτουργία του και το exciter να συνεχίζει να οδηγεί,ίσως πλέον κινδυνεύει το exciter.Οσο για τις δοκιμές που κάνω χρησιμοποίησα έναν τελεστικό για να οδηγήσω το τρανζίστορ του ρελέ όπως μου είπε κάποιος φίλος εδώ να κάνω αλλά και πάλι η ευαισθησία δεν είναι αρκετή μιας και ο τελεστικός χρειάζεται περίπου 470mv για να έχει μια ικανή έξοδο να οδηγήσει το τρανζίστορ και η τάση που τροφοδοτεί το όργανο swr δεν είναι παρά 50-100mv.Ο τελεστικός που χρησιμοποίησα είναι ο ΝΕ5532 που ίσως να μην είναι ο κατάλληλος λέω τώρα να δοκιμάσω με το LM107 μήπως δουλέψει απο τα 100mv.Αν έχει κανείς καμιά ιδέα...

jeik
30-09-10, 01:51
O Φιλιππος θα στο φτιαξει πιστευω , μεχρι να γινει ριξε μια ματια στην pcs , εχει κατι ετοιμα φιλτρα με γραμμες στασιμων-βαττ ,και ρελεδακια , μπας κι εχουν και κανα σχεδιο με τα εξαρτηματα , σιγουρα εχει ετοιμα στο ΝΕΤ, ψαξε και φωτογραφιες , θα γραφουν και τα υλικα.
μολις βρω χρονο θα ψαξω στα αρχεια μου , κατι πρεπει ναχω.

Acinonyx
01-10-10, 12:06
Ο τελεστικός που χρησιμοποίησα είναι ο ΝΕ5532 που ίσως να μην είναι ο κατάλληλος λέω τώρα να δοκιμάσω με το LM107 μήπως δουλέψει απο τα 100mv.Αν έχει κανείς καμιά ιδέα...

Είναι εντελώς ακατάλληλος για συγκριτής ο NE5532!


(4) Excessive input current will flow if a differential input voltage in excess of approximately 0.6 V is applied between the inputs, unless some limiting resistance is used.


Με λίγα λόγια, αν η τάση μεταξύ των εισόδων του περάσει τα 600mV, το ρεύμα εισόδου ξεπερνάει τα 10mA και καταστρέφεται..

FILMAN
01-10-10, 13:10
Λοιπόν συγγνώμη για την καθυστέρηση, πλάκωσε δουλειά... Σχεδίασα το συνημμένο... Δεν το δοκίμασα στην πράξη, πιστεύω να μην έχω κάνει κανένα χοντρό λάθος! Η ευαισθησία ρυθμίζεται με το τρίμερ R4 από 50mV ως 200mV με την προϋπόθεση ότι η τάση στα άκρα της D1 είναι 650mV. Αν αυτό δεν ισχύει, παίξτε με την τιμή της R7 ώσπου η εν λόγω τάση να γίνει 650mV. Από τη στιγμή που θα αποδιεγερθεί το ρελέ, παραμένει εκεί ωσότου πατηθεί το μπουτόν S1 (ή διακοπεί και επανέλθει η τροφοδοσία...). Η τροφοδοσία είναι απλή, 12V. Προσοχή στις συνδέσεις λόγω των μικρών σημάτων που διαχειρίζεται το κύκλωμα. Αν το κύκλωμα μπει μακριά από τον ανιχνευτή SWR οι γειώσεις των εξαρτημάτων R1, R6 και D1 πρέπει να συνδεθούν κατευθείαν στη γείωση του ανιχνευτή SWR (εννοείται βέβαια ότι οι γειώσεις και των δυο κυκλωμάτων θα πρέπει νάναι κοινές). Δοκιμάστε το και πέστε μου αποτελέσματα.

navar
01-10-10, 15:32
να Φίλλιπε ! αυτό ρωτούσα την προηγούμενη φορά !
με τί το έκανες αυτό το συννημένο ?

FILMAN
01-10-10, 15:46
Με το splan 6 που κάνει export και σε αρχεία εικόνας (εδώ .jpg).

freewind
05-10-10, 16:59
Καλησπέρα.Θα ήθελα κατ αρχήν να ευχαριστήσω πολύ τον Φίλλιπο για την σχεδίαση του κυκλώματος προστασίας.Δουλεύω συνεχώς για την ολοκλήρωση του linear και έχω μέρες να μπώ στο forum.Ετσι δεν είχα δεί τα μηνύματα και το σχέδιο του Φίλλιπου και τελειοποίησα το δικό μου.Σε περίπτωση που δεν δουλέψει καλά θα υλοποιήσω αυτό του Φίλλιπου,αλλιώς θα δημοσιεύσω το δικό μου δοκιμασμένο για όποιον φίλο ενδιαφέρεται.Σε κάθε περίπτωση Φίλλιπε ευχαριστώ και πάλι.

freewind
09-10-10, 16:37
Ετοιμο το linear!!τελικά για προστασία απο στάσιμα χρησιμοποίησα αυτο:http://radiofrequencycircuit.blogspot.com/2009/01/swr-protection-circuit.html με μερικές πολύ μικρές τροποποιήσεις(τρανζίστορ BD 140,αφαίρεση της αντίστασης 1Κ στο ποδαράκι 4,και ένα τριμμερ 22Κ αντι για αντίσταση 10Κ που έχει στην είσοδο των forward).Το κύκλωμα δουλεύει ικανοποιητικά αλλά είναι λίγο δύσκολο να το καλιμπράρει κανείς γιατί δοκιμές με στάσιμα είναι λίγο επικίνδυνες για το BLF μου.....Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες της κατασκευής μου.Θέλω να ευχαριστίσω για μία ακόμη φορά το Φίλλιπο για το κύκλωμα που σχεδίασε.