PDA

Επιστροφή στο Forum : ματι υπερυθρων?



gponiris
26-09-10, 02:47
εχω μια ψηφιακη κορνιζα με τηλεχειρηστηριο και προσφατα το κοντρολ σταματησε να λειτουργει.το ελενξα και αποτι καταλαβα φταιει το ματι υπερυθρων στην κορνιζα.διορθωνεται με καποιον τροπο?

antiprosopos
27-09-10, 02:15
εχω μια ψηφιακη κορνιζα με τηλεχειρηστηριο και προσφατα το κοντρολ σταματησε να λειτουργει.το ελενξα και αποτι καταλαβα φταιει το ματι υπερυθρων στην κορνιζα.διορθωνεται με καποιον τροπο?

Αν είσαι σίγουρος ότι φταίει το ledaki με κολλητήρι νομίζω μπορείς να το αλλάξεις.

gponiris
27-09-10, 03:30
ειμαι πολυ σιγουρος,γιατι το τηλεκοντρολ λειτουργει σε ενα φωτιστικο που εχω με υπερυθρες(τελειως ξεκαρφωτα βεβαια κ κατα τυχη εξακριβωθηκε).οποτε κατεληξα οτι τη βλαβη την εχει το ματι στην κορνιζα(μια μερα τραβηξα αποτομα το ρευμα).οποτε γεννιουνται και οι εξης ερωτησεις:
1.υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι αλλο?
2.μπορω να επιβεβαιωσω οτι οντως ειναι το ledaki των υπερυθρων?
3.που μπορω να βρω ledaki για αντικατασταση?ειναι γενικη η κατηγορια ή ψαχνω κατι συγκεκριμενο?(υποψην οτι ειμαι αρχαριος και μου αρεσουν πολυ τα πειραματα!Α!εχω και ενα κολλητηρι :) )
και φυσικα ευχαριστω για το χρονο και τις συμβουλες!ολα για καλο λενε :)

antiprosopos
27-09-10, 13:42
ειμαι πολυ σιγουρος,γιατι το τηλεκοντρολ λειτουργει σε ενα φωτιστικο που εχω με υπερυθρες(τελειως ξεκαρφωτα βεβαια κ κατα τυχη εξακριβωθηκε).οποτε κατεληξα οτι τη βλαβη την εχει το ματι στην κορνιζα(μια μερα τραβηξα αποτομα το ρευμα).οποτε γεννιουνται και οι εξης ερωτησεις:
1.υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι αλλο?
2.μπορω να επιβεβαιωσω οτι οντως ειναι το ledaki των υπερυθρων?
3.που μπορω να βρω ledaki για αντικατασταση?ειναι γενικη η κατηγορια ή ψαχνω κατι συγκεκριμενο?(υποψην οτι ειμαι αρχαριος και μου αρεσουν πολυ τα πειραματα!Α!εχω και ενα κολλητηρι :) )
και φυσικα ευχαριστω για το χρονο και τις συμβουλες!ολα για καλο λενε :)

Προσωπικά εγώ δεν έχω άνοιξη καμία τέτοια κορνίζα για να δω τι γίνεται εκεί μέσα. Μπορεί και να έχει καεί τίποτα ,αλλά αν δουλεύει και το πρόβλημα είναι ότι δεν αλλάζει φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι κάπου εκεί κοντά. Το led υπερύθρων (αν έχει led)είναι δίοδος αν το μετρήσεις θα σου δίνει ανάστροφα άπειρη αντίσταση και ορθά μια τιμή. Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές κατηγορίες υπέρυθρων led απ’ όσο ξέρω (νομίζω) είναι στάνταρ , βγάλε το χαλασμένο αν είναι όντος χαλασμένο και στο κατάστημα θα σου πουν. Τώρα ελπίζω να ξέρει κάποιος περισσότερα και το τι παίζει με τις ψηφιακές κορνίζες να σε βοηθήσει. Πάντως τα υλικά είναι πολύ φθηνά και μπορείς να τα πάρεις από κατάστημα με ηλεκτρονικά ειδή.

gponiris
27-09-10, 14:08
σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις :) αναμενω και αλλες απαντησεις προτου κανω τη μεγαλη κινηση.και ας μου πει καποιος και τι ακριβως ζηταω απο ενα καταστημα ηλεκτρονικων καθως και τι αλλα μπορει να χρειαστω

FILMAN
27-09-10, 14:17
Αν δεν βγάλεις το παλιό δεν πας σε κανένα κατάστημα ηλεκτρονικών... Συνήθως δεν είναι απλό LED αλλά ολοκληρωμένος δέκτης υπερύθρων...

firewalker
27-09-10, 14:20
Δεν νομίζω η κορνίζα να έχει απλή δίοδο για την λήψη υπέρυθρων. Κατά πάσα πιθανότητα θα έχει κάτι σαν το tsop-1738.

http://img571.imageshack.us/img571/3364/tsop1738.jpg

Επίσης είναι πιθανών να έχει πάθει ζημιά ο decoder των υπέρυθρων και όχι ο δέκτης.

gponiris
27-09-10, 14:51
σε περιπτωση που εχει παθει ο decoder φτιαχνεται?και πως ελενχεται?παντως οταν το ειχα ανοιξει θυμαμαι οτι το ματι ηταν καμουφλαρισμενο με ενα μεταλλικο ανοιχτο περιβλημα..

klik
27-09-10, 16:38
για θωράκιση στον περιβαλλοντικό θόρυβο το είχε το περίβλημα και όχι για καμουφλάζ

gponiris
27-09-10, 16:45
για θωράκιση στον περιβαλλοντικό θόρυβο το είχε το περίβλημα και όχι για καμουφλάζ

χεχε...λαθος μου,επρεπε να πω πανοπλια :) οποτε πρεπει να αφερεθει και αυτο γιατι θυμαμαι οτι κ αυτο ηταν κολημενο