PDA

Επιστροφή στο Forum : Acer Aspire™ 1712SMi



JOUN
25-09-10, 18:09
Με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω:
Γνωστος μου εχει ενα ASUS ASPIRE 1712SMi (http://www1.shopping.com/xPO-Acer-ACER-AS1712SMI-XP-H8-3-0-120GB-XPH) Στα χρονια του ηταν κορυφη αλλα και τωρα παραμενει "θηριο" απο αποψη βαρους και ογκου.Παιρνει κανονικες μνημες,κανονικου μεγεθους σκληρο,εχει ξεχωριστη καρτα γραφικων κλπ.
Το θεμα ειναι οτι η καρτα γραφικων τα παιξε και δειχνει διαφορα χαζα στην οθονη.Σε παρομοιο προβλημα στο λαπτοπ μου εκανα reflow(αν ισχυει η λεξη εδω) δηλ. με φλογιστρο μικρο και αφου καλυψα την πλακετα και αφησα μονο την GPU εκτεθειμενη, ζεστανα το πανω μερος της και απο την θερμοκρασια στρωσαν οι κολλησεις..Ετσι μετα επαιζε μια χαρα το δικο μου HP DV6000.
Στο ASUS εκανα το ιδιο αλλα εστρωσε μονο για κανα μισαωρο..Μετα παλι τα ιδια.
Υποθετω οτι πρεπει να ξανακολληθει η GPU.Και ρωταω:Τι απο αυτα μου κανει:
http://shop.ebay.com/?_kw=fx%20go5700&_fcid=80&_jgr=1&_localstpos=&_sticky=1&_stpos=&gbr=1

Υ.Γ Η καρτα ειναι η Fx go5700

navar
25-09-10, 19:46
Γιώργο η κάρτα είναι onboard η ξεχωριστό module ?
την περίπτωση αντικατάστασής αν είναι ξεχωριστή την σκέφτεσαι ?

JOUN
25-09-10, 20:26
Η καρτα ειναι τελειως ξεχωριστη και βγαινει πανευκολα.Το προβλημα ειναι οτι search εχω κανει βρηκα μονο περιπτωσεις για να αλλαχθει η GPU (οπως φαινεται και στο λινκ του ebay που εβαλα) και πουθενα δεν βρηκα ολοκληρη καρτα.Αν εχεις τιποτα υποψην σου ακουω..

navar
25-09-10, 20:35
αχμ θέλει λίγο ψάξιμο για να δείς τι ακριβώς slot είναι , μετά θα ψάξεις για γραφικά με κρητήριο αναζήτησεις το slot και όχι το μοντέλο ! έτσι θα βρείς πολλές λύσεις με διαφορετικές δυνατότητες και επιδόσεις ανάλογα το budget !

JOUN
26-09-10, 15:32
ΑΑΑΑΑ μαλιστα δεν το ειχα σκεφτει ετσι..Τhanks!

Radiometer
26-09-10, 15:48
τα θέμα χωρίστηκαν.

JOUN προφανώς ειναι ACER και όχι ASUS

άμα συνδέσεις εξωτερικό μόνιτορ σου κάνει τα ιδία? μήπως δεν πατά καλά καμία φύσα

moutoulos
26-09-10, 20:50
Σωστά Γιάννη ...

Γιώργο σου διόρθωσα τον τίτλο του thread σου.